Michael Douglas
East News
Newsy

Ci gwiazdorzy rzucili palenie papierosów po dekadach uzależnienia!

Wielu znanych mężczyzn rzuciło papierosy w dojrzałym wieku, mimo że zaczęli je palić, gdy byli młodymi ludźmi. Może zainspirują Twojego ojca do tego samego? Zrobiłby sobie (i innym bliskim osobom w swoim otoczeniu) najlepszy prezent z okazji swojego święta, czyli na Dzień Ojca!

23 czerwca - Dzień Ojca - to moment, w którym bardziej niż na co dzień możesz celebrować, jak ważną osobą jest dla Ciebie Twój tata i jak wielki wpływ miał na to, kim dzisiaj jesteś. Teraz, w dorosłym życiu, chcesz zapewne okazać mu swoją troskę i miłość. A co może być dla niego najlepszym prezentem? Długie lata w zdrowiu!

Obama pożegnał się z Ameryką. Najpiękniejsze słowa usłyszała Michelle: "Jesteś nie tylko moją żoną"

Spełnione życzenia

Niemal każdy z nas, składając  życzenia swoim bliskim, także te z okazji Dnia Ojca, zaczyna od słów: „Życzę Ci zdrowia…”, a potem wymienia kolejne: „szczęścia”, „powodów do radości”, „spełnienia marzeń”… No właśnie, a jak możesz się przyczynić do tego, by Twój ojciec był zdrowy lub po prostu zdrowszy? Na pewno przypominanie tacie o badaniach okresowych ma znaczenie, uważne wsłuchiwanie się w to, co mówi o swoim samopoczuciu i reagowanie, gdy coś zaczyna być nie tak, na przykład z sercem lub ciśnieniem. Co jeszcze? Warto podjąć kolejną poważną próbę namówienia ojca, by przestał palić papierosy. Dlaczego o tym piszemy? Bo zgodnie z ostatnimi badaniami CBOS w Polsce pali co trzeci mężczyzna. 

palenie papierosów
AdobeStock

Papierosy mają ogromy wpływ na pogarszający się stan zdrowia dojrzałych mężczyzn (choć nie tylko na nich!), a rozstanie się z tym nałogiem pozwala w wielu przypadkach wydłużyć ich życie o kilka lub nawet kilkanaście lat. I nie daj się zwieść opowieściom ojca, że po wielu latach palenia rozstanie z papierosami jest niemożliwe. Nie słuchaj także argumentów, że faceci w jego wieku nie rzucają palenia. Robią to i to skutecznie! Dowody? Bardzo proszę!

Keith Richards

Keith Richards
East News

Gitarzysta Rolling Stones zdradził, że po 55 latach palenia rzucił papierosy pod koniec 2019 r. „Przestałem palić… od października” – powiedział Richards w wywiadzie telewizyjnym z  Jimem Kerrem i dodał podekscytowany: „Naprawdę to zrobiłem!”. A trzeba przy okazji zauważyć, że muzyk przez lata prowadził bardzo „rockandrollowe” życie, w którym nie brakowało również alkoholu i narkotyków. Teraz wyznał, że obecnie zostały mu w życiu dwie słabości – rock and roll oraz kieliszek wina pinot grigio wypijany od czasu do czasu. Zdradził też, jak poradził sobie z uzależnieniem – codziennie zmniejszał liczbę wypalanych papierosów, aż doszedł do zera.

Barack Obama

Barack Obama
East News

Były prezydent Stanów Zjednoczonych zaczął palić jako nastolatek. Gdy podjął decyzję o kandydowaniu na fotel prezydenta, postanowił odstawić papierosy. Zmagał się z tym podczas całej kampanii wyborczej w 2008 roku i we wczesnych latach swojej prezydentury. Co mu pomogło ostatecznie zerwać z uzależnieniem, które trwało grubo ponad 30 lat? Okazuje się, że był to strach… „Boję się mojej żony”, żartował w 2013 roku w wywiadzie dla telewizji NBC News. Michelle Obama, przez cały czas, gdy była Pierwszą Damą, słynęła z promowania zdrowego stylu życia. Prawdopodobnie więc nieustannie motywowała męża do rozstania się z tym szkodliwym nałogiem. 

Anthony Hopkins 

Antony Hopkins
East News

Nagrodzony Oscarem aktor oficjalnie rzucił palenie kilkanaście lat temu, ale przez kolejne lata wciąż od czasu do czasu pozwalał sobie na papierosa lub cygaro. Aby raz na zawsze zerwać z nałogiem, Hopkins sięgnął po książkę polecaną przez inne znane osoby, napisaną przez amerykańskiego guru od zrywania z papierosami – Allena Carra („Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie”). Aktor twierdzi, że właśnie lektura tej książki ostatecznie uwolniła go od uzależnienia. Metoda Carra opiera się na przekonaniu, że nie sama nikotyna, a uzależnienie behawioralne i strach przed podjęciem ostatecznej decyzji uniemożliwiają ludziom skuteczne rzucenie palenia. 

Charlie Sheen

Charlie Sheen
East News

Aktor ma obecnie podwójny powód do świętowania Dnia Niepodległości, który obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych 4 lipca. Tego właśnie dnia dwa lata temu gwiazdor ogłosił na Twitterze, że celebruje pierwszą rocznicę rozstania z papierosami. A miał się z czym rozstawać, bo wypalał ponad 40 sztuk dziennie przez ćwierć wieku. Napisał wówczas zabawną wiadomość do swoich płuc: „Drogie @mojepłuca, jak wiecie, rzuciłem palenie rok temu!”. W wiadomości aktor zwierzył się również, że bardzo żałuje, iż kiedykolwiek wziął do ust papierosa: „Gdybym mógł cofnąć czas, nigdy nie zacząłbym palić, absolutnie bym tego nie zrobił! Jeśli zastanawiasz się, czy rzucić papierosy, zaufaj mi, im szybciej to zrobisz, tym lepiej! Wszystkiego najlepszego z okazji 4 lipca!”.

Michael Douglas

Michael Douglas
East News

Aktor przez bardzo wiele lat nałogowo palił papierosy i wielokrotnie próbował się z nimi rozstać, jednak za każdym razem wracał do uzależnienia. Ostatecznie zrobił to w 2011 roku, gdy lekarze wykryli w jego gardle guza, który okazał się nowotworem. Najprawdopodobniej przyczyną choroby było właśnie palenie papierosów.

Co z tymi, którym nie udaje się rzucić?

Najlepiej byłoby, gdyby twój ojciec tak jak Charlie Sheen wybrał sobie dzień, w którym całkowicie przestanie sięgać po papierosy i się tego trzymał, a potem tak jak aktor – świętował kolejne rocznice wolności od nałogu. Jednak ta strategia sprawdza się tylko u jednego palacza deklarującego chęć rzucenia palenia na dziesięciu. A co z pozostałymi?
No cóż, ich sukces jest okupiony dłuższym procesem walki z nałogiem. Wiele osób przestaje palić, a po kilku tygodniach lub miesiącach wraca do papierosów. Dotyczy to zwłaszcza tych palaczy, którzy są uzależnieni od dłuższego czasu. 

Czy powinni zatem załamać ręce i się poddać? Nie. Mogą spróbować ograniczyć negatywne skutki swojego nałogu, przyjmując inną metodę działania. W wielu krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Czechach czy Wielkiej Brytanii, towarzystwa naukowe polecają w walce z uzależnieniem od papierosów strategię „harm reduction” („redukcja szkód”). Na czym ona polega, w wywiadzie dla serwisu Polki.pl tłumaczył dr hab. n. med. Paweł Balsam, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog z Kliniki Kardiologii, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM: „Jeśli pacjent chce rzucić palenie, lekarz może go wesprzeć na różne sposoby. Mamy więc w schemacie rzucania palenia wsparcie behawioralne, psychologiczne. Jeśli ono nie wystarcza, możemy zaoferować pacjentowi pomoc w postaci farmakoterapii” – wyjaśnia dr Balsam i dodaje: „Kiedy farmakoterapia okazuje się nieskuteczna, niektóre towarzystwa naukowe polecają w tym schemacie również MRTP (Modified Risk Tabacco Product), czyli produkty tytoniowe o zmodyfikowanym ryzyku, czyli podgrzewacze tytoniu. Badania pokazują, że w aerozolu, który z nich powstaje, jest o około 95% mniej substancji toksycznych i rakotwórczych niż w dymie papierosowym. Nieco niższa jest też w tym aerozolu zawartość nikotyny, czyli alkaloidu, który jest głównym rozpoznanym czynnikiem uzależnienia, ale nie jest już głównym czynnikiem chorób spowodowanych paleniem. Te choroby wiążą się z blisko setką toksycznych i rakotwórczych związków chemicznych, powstałych w zdecydowanej większości podczas spalania tytoniu, a potem wdychanych do płuc z dymem” – podkreśla ekspert. Jednak urządzenia tego typu również nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Dlatego specjaliści zalecają, by były tylko etapem przejściowym w drodze do całkowitego rozstania się z uzależnieniem od nikotyny. 

Skoro Keith Richards mógł przestać palić papierosy po ponad pół wieku nałogu, a Charlie Sheen po 25 latach wypalania 40 papierosów dziennie, to każdy palacz może to zrobić, również Twój ojciec. Pomóż mu podjąć tę ważną decyzję!

Kobieta z e-papierosem
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Papierosy bez nikotyny – zdrowsza alternatywa?
Papierosy bez nikotyny dostępne na rynku to albo niektóre e-papierosy albo ziołowe papierosy niezawierające również tytoniu, zamiast niego w składzie znajdziemy np. papaję, eukaliptus czy miętę.

Papierosy bez nikotyny dostępne na rynku to albo niektóre e-papierosy albo ziołowe papierosy niezawierające również tytoniu, zamiast niego w składzie znajdziemy np. papaję, eukaliptus czy miętę. Czym jest nikotyna? Nikotyna powstaje w korzeniach tytoniu, skąd transportowana jest do liści. Główna funkcja jaką pełni w roślinie polega na odstraszaniu owadów. W ludzkim organizmie w niewielkich dawkach powoduje pobudzenie oraz krótkotrwałe uczucie przyjemności i rozluźnienia. Przyjmowana w dużych dawkach przez długi czas może powodować zakrzepy, częste infekcje układu oddechowego, kataraktę, udary oraz zmiany nowotworowe w wielu narządach. Papierosy bez nikotyny – zdrowsze rzucanie palenia? Papieros bez nikotyny według niektórych palaczy jest jaka kawa bez kofeiny. Pozbawienie papierosa jego podstawowej substancji nie oznacza, że jest on wolny od substancji smolistych i innych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Tak się dzieje w przypadku papierosów ziołowych, które mimo zawartości papai, cynamonu, trawy cytrynowej czy mięty wydzielają przy paleniu tlenek węgla, popiół i smołę, które mogą powodować uszkodzenie płuc. Papierosy bez nikotyny – działanie Istnieje wiele marek produkujących papierosy ziołowe, np. Arkopharma, Guocao, Han Cao, Herbal Gold czy Quism. Papieros nie zawiera tytoniu oraz nikotyny, często zamiast w bibułkę owinięty jest np. liściem eukaliptusa. Paradoksalnie niektóre papierosy ziołowe, np. te zawierające dziewannę mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie np. lecząc płuca uszkodzone dymem tytoniowym. Nie zapominajmy jednak, że w dalszym ciągu jest to wdychanie szkodliwych dla zdrowia substancji. Pozbawiony nikotyny papieros nie spowoduje tych samych reakcji co ten tradycyjny, dlatego osoby uzależnione od nikotyny (wypalające kilka paczek papierosów dziennie) mogą mieć problem z tego typu używką.   Niezawierający nikotyny...

młoda kobieta paląca e-papierosa przy oknie
©alexshalamov/Fotolia.com
Styl życia
E-papieros jako środek na uzależnienie fizyczne i psychiczne od nikotyny
E-papierosy są częstym środkiem wykorzystywanym w nikotynowej terapii zastępczej. Zaspokajają głód nikotynowy, pozwalając na zrezygnowanie z palenia tradycyjnych papierosów zawierających substancje rakotwórcze.

E-papierosy są częstym środkiem wykorzystywanym w nikotynowej terapii zastępczej. Zaspokajają głód nikotynowy, pozwalając na zrezygnowanie z palenia tradycyjnych papierosów zawierających substancje rakotwórcze. E-papieros jest niepalnym, nowoczesnym urządzeniem elektronicznym. Umożliwia on zrezygnowanie z palenia tytoniu i zastąpienie go inhalacją oczyszczonej nikotyny. Niewątpliwą zaletą papierosów elektronicznych w porównaniu z tradycyjnymi jest brak smolistych substancji o działaniu rakotwórczym. E-papieros jako środek na nikotynowy nałóg E-papierosy zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Zdaniem specjalistów są one skutecznym sposobem na rzucenie palenia , zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez codziennych rytuałów związanych z tym nałogiem. Po elektroniczne papierosy sięgają również osoby, które chcą rozstać się z paleniem, a inne metody nikotynowej terapii zastępczej, takie jak: gumy do żucia, plastry, inhalatory, okazały się nieskuteczne. Uważa się, że e-papierosy są środkiem na dwa typy uzależnienia od nikotyny, czyli uzależnienie fizyczne i psychiczne. To drugie odnosi się do wszystkiego, co bezpośrednio wiąże się z paleniem, a więc: otwieranie paczki, wyjmowanie papierosa, zapalanie go, wdychanie i wydychanie dymu oraz samo zajmowanie rąk i trzymanie papierosa w dłoniach. E-papieros nałogowemu palaczowi pozwala na: zaspokojenie głodu nikotynowego, dalsze praktykowanie rytuałów związanych z paleniem. Ponadto, e-papierosy imitują dym oraz smakują jak zwykłe papierosy. Ich zaletą dla wielu palaczy jest możliwość zakupu liquidów (olejków) o różnych smakach. E-papieros - czy jest szkodliwy? Tradycyjne papierosy zawierają bardzo dużą ilość związków chemicznych, w tym...

Kobieta łamie papierosa na pół
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Nieprzyjemne wychodzenie z nałogu – objawy odstawienia nikotyny
Zerwanie z nałogiem palenia papierosów wymaga silnej woli m.in. dlatego, że objawy odstawienia nikotyny są nieprzyjemne. Złe samopoczucie, problemy z koncentracją, drażliwość i chwiejność nastrojów i podjadanie to najczęstsze skutki tuż po rzuceniu palenia.

Zerwanie z nałogiem palenia papierosów wymaga silnej woli m.in. dlatego, że objawy odstawienia nikotyny są nieprzyjemne. Złe samopoczucie, problemy z koncentracją, drażliwość i chwiejność nastrojów i podjadanie to najczęstsze skutki tuż po rzuceniu palenia. Dolegliwości fizyczne po rzuceniu palenia Organizm, zwłaszcza zatruwany przez wiele lat, musi się oczyścić po rzuceniu palenia. Dlatego jednym z objawów odstawienia nikotyny jest uporczywy kaszel, tzw. kaszel palacza. Powoduje go drapanie w gardle i wydzielina próbująca wydostać się na zewnątrz. W związku z odtruwaniem skutkiem ubocznym zerwania z nałogiem nikotynowym są też zawroty i bóle głowy. Organizm musi nauczyć się funkcjonować bez przeszkód takich jak substancje smoliste czy sama nikotyna, której ciało domaga się po odstawieniu. Psychiczny dyskomfort i zmiany w psychice po rzuceniu palenia Oprócz namacalnych, fizycznych objawów odstawienia nikotyny, były palacz musi radzić sobie z bardzo trudnymi i uciążliwymi dolegliwościami związanymi ze sferą psychiki. Najczęstszym i trudnym do zwalczenia objawem jest drażliwość. Osoba rzucająca palenie jest rozdrażniona, miewa huśtawki nastrojów, bywa nadpobudliwa i agresywna. Objawy odstawienia nikotyny to też problemy z koncentracją, a czasem bezsenność. Kłopoty ze snem potęgują uczucie rezygnacji i zły nastrój , zwiększają drażliwość. Symptomem i fizycznym, i psychicznym, jest zaburzenie żywienia polegające na bardzo częstym podjadaniu. Z jednej strony po odstawieniu papierosów zostają odblokowane receptory odpowiedzialne m.in. za smak, a więc jedzenie smakuje lepiej i dlatego częściej się po nie sięga. Z drugiej strony zwłaszcza na początku bardzo trudno jest pozbyć się nawyku trzymania papierosa w ustach, dlatego przekąski pełnią rolę rzekomo mniej szkodliwego zamiennika . W konsekwencji podjadanie i zwiększenie posiłków powoduje wzrost...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik