Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
dziurawiec
Pixabay/AKuptsova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Dziurawiec poprawia nastrój

Dziurawiec nazywany także zielem świętojańskim ma szerokie zastosowanie lecznicze. Roślina przeciwdziała depresji i poprawia nastrój.

Dziurawiec nazywany także zielem świętojańskim ma szerokie zastosowanie lecznicze. Roślina przeciwdziała depresji i poprawia nastrój.

Jak wygląda dziurawiec?

Jest to wysoka roślina, dorastająca do 30-70 cm wysokości. Posiada sztywną, rozgałęziającą się w górnej części łodygę. Kiedy przyjrzysz się lepiej liściom, zauważysz na nich drobne dziurki, które są zbiorniczkami zawierającymi olejek lotny. Roślinę możemy spotkać w porze letniej, od czerwca do września. Jeśli chcesz zebrać dziurawiec, zetnij jego górną część kwiatów, zostawiając około 1/3, pamiętaj aby nie ścinać przekwitniętych pędów.

Zastosowanie dziurawca na chandrę i depresję

Dziurawiec można spotkać przede wszystkim na łąkach. Swoje zastosowanie lecznicze posiada dzięki kilku substancjom, jest bogaty w ksantony i flawonoidy, czyli źródła antyoksydantów. Spożywanie rośliny działa uspokajająco, dlatego stosuje się ją szczególnie, kiedy nie kontrolujemy emocji i kiedy mamy zaburzoną równowagę nerwową. Swoje zastosowanie znalazł również w stanach depresyjnych. Badania udowodniły, że obecna w dziurawcu hiperycyna jest odpowiedzialna za działanie przeciwdepresyjne, gdyż hamuje rozkład neuroprzekaźników, między innymi serotoniny. Zbyt mała jej ilość w organizmie powoduje zły nastrój, przygnębienie i lęki. Najskuteczniej działają wyciągi z dziurawca, czyli tabletki, kapsułki i nalewki, ponieważ hiperycyna doskonale rozpuszcza się w alkoholu i oleju.

Jak przygotować lekarstwo z dziurawca na chandrę i depresję?

Nalewka z dziurawca

Jeśli chcesz zastosować nalewkę z dziurawca, 10 dag pąków liści rośliny zalej 0,5 l spirytusu. Lekarstwo przechowuj w ciemnym miejscu, a po około 2 tygodniach przecedź. Pij jedną łyżeczkę dziennie. Napój działa uspokajająco, wzmacniająco i poprawia samopoczucie.

 

Herbata z dziurawca

 

Do herbaty z dziurawca potrzebnych ci będzie 25 g ziół. Zalej je dwiema szklankami gorącej wody i zostaw pod przykryciem na 15 minut. Napar pij po pół szklanki 3 razy dziennie. Herbata ma działanie uspokajające i wzmacniające. Ponadto pobudza trawienie i apetyt.

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Preparaty zawierające dziurawiec zmniejszają skuteczność innych przyjmowanych leków. Przed zastosowaniem zioła należy skonsultować się z lekarzem. Poza tym, nie stosuj dziurawca w trakcie terapii skojarzonej z interferonem i innymi środkami przeciwnowotworowymi. Ponadto nie wolno stosować dziurawca w leczeniu zakażeń wirusem HIV, a także z wybranymi środkami antykoncepcyjnymi. Dziurawiec poprzez obecność czerwonego barwnika – hiperycyny jest wrażliwy na światło słoneczne. Spożywając Zioło Świętojańskie, wystrzegaj się promieni UV, aby się nie poparzyć. 

 

Napary i nalewki z dziurawca
© behewa/Fotolia.com
Styl życia
Napar z dziurawca stosuje się w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego
Dziurawiec pomaga w chorobach układu pokarmowego, działa uspokajająco a zewnętrznie napar z dziurawca można stosować odkażająco.

Dziurawiec pomaga w chorobach układu pokarmowego, działa uspokajająco a zewnętrznie napar z dziurawca można stosować odkażająco.   Choć picie naparu z dziurawca powoduje uczulenie na słońce , to jego właściwości lecznicze przeważają nad tą niedogodnością. Herbata dziurawcowa niesie pomoc w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, wspomaga układ nerwowy, uspokaja i poprawia humor. Napar przygotowuje się z suszonych kwiatów, łodyg i liści. Odkażająca moc – napar z dziurawca stosować można zewnętrznie i wewnętrznie Herbata z dziurawca ma właściwości odkażające . Można ją stosować np. do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych . Sprawdzi się też jako substancja lecząca ropne zmiany na skórze. Napar z dziurawca osusza wszelkie wrzody, ma działanie ściągające i pomaga w leczeniu trądziku . Nie tylko odkaża rany, ale i przyspiesza ich gojenie, tonizuje cerę. Herbatę do stosowania zewnętrznie przyrządza się z ½ łyżki dziurawca i szklanki wrzątku, parząc zioło przez około 30 minut. Na trawienie dziurawiec Dziurawiec, znany też pod nazwami ruta polna i ziele świętojańskie , pozytywnie wpływa na pracę wątroby i jelit. Zwiększa wydzielanie żółci, działa moczopędnie , likwiduje skurcze mięśni gładkich w bólach brzucha. Picie naparu z dziurawca niweluje dolegliwości ze strony dróg żółciowych – działa nie tylko żółciopędnie, ale i zapobiega zastojom żółci oraz rozkurcza mięśnie.   Herbata z ruty wpływa też na pracę układu trawiennego. Usuwa zgagę , leczy niestrawność, biegunkę i wzdęcia, poprawia apetyt i łagodzi stany zapalne śluzówki żołądka i jelit . Skutecznie działający napar należy przygotować z łyżki dziurawca i szklanki wrzątku, a zaparzanie powinno trwać kwadrans. Taką herbatę powinno się pić po pół szklanki 2 lub 3 razy w ciągu dnia. Pita przed posiłkiem ułatwi trawienie i...

Antydepresanty
© nofear4232/Fotolia.com
Styl życia
Najpopularniejsze leki antydepresyjne – SSRI, trój- i czteropierścieniowe
Leki antydepresyjne podzielone są na rodzaje. Środki przeciwdepresyjne SSRI stosowane są głównie w leczeniu napadów paniki. Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w sobie serotoninę, przez co poprawiają nastrój.

Leki antydepresyjne podzielone są na rodzaje. Środki przeciwdepresyjne SSRI stosowane są głównie w leczeniu napadów paniki. Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w sobie serotoninę, przez co poprawiają nastrój.   Lekarz rodzinny lub psychiatra wybiera rodzaje leków przeciwdepresyjnych, jakie będzie przyjmować osoba z depresją. Symptomy świadczące o tym, że zaburzenia nastroju mogą mieć podłoże depresyjne to: przygnębienie i smutek bez konkretnej przyczyny, zaburzenia snu, wzmożony apetyt lub brak ochoty na jedzenie, myśli samobójcze lub nieuzasadniony ból brzucha. Leki antydepresyjne typu SSRI - działanie Środki przeciwdepresyjne SSRI to inaczej selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny . Leki typu SSRI stosuje się głównie w leczeniu napadów paniki.   Wskazania do przyjmowania środków SSRI to: nerwica natręctw, depresja wywołana alkoholizmem , zespół lęku napadowego, żarłoczność psychiczna (napady objadania się). Trójpierścieniowe leki antydepresyjne – stosowanie, dzienna dawka Kolejnym rodzajem leczenia depresji są trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki antydepresyjne. Nazwy tych leków pochodzą od schematu budowy chemicznej. Trójpierścieniowe leki stosuje się w leczeniu depresji oraz niektórych stanów lękowych , jak agorofobia, czyli paniczny strach przed otwartą przestrzenią. Leki działają nasennie i uspokajająco, łagodzą objawy nasilonej emocjonalności. Przeciętna dzienna dawka leku wynosi 150 - 200 miligramów dziennie, na noc. Leczenie trwa od 4 dni do tygodnia. Leki czteropierścieniowe na depresję Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w swoich składzie mianserynę – organiczny związek chemiczny powodujący zwiększone wydzielanie dopaminy...

mężczyzna na kozetce
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Jak wygląda leczenie depresji – elektrowstrząsy, farmakoterapia i psychoterapia
Istnieje wiele metod leczenia depresji, które są dopasowywane do indywidualnej sytuacji i stanu osoby chorej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w przypadku ciężkich depresji wciąż stosuje się leczenie elektrowstrząsami.

Istnieje wiele metod leczenia depresji, które są dopasowywane do indywidualnej sytuacji i stanu osoby chorej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w przypadku ciężkich depresji wciąż stosuje się leczenie elektrowstrząsami.   Leczenie depresji jest najskuteczniejsze, gdy metody są łączone, to znaczy gdy farmakoterapii towarzyszy jednocześnie psychoterapia. Dla profilaktyki istotne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia. Leczenie depresji elektrowstrząsami Choć leczenie depresji za pomocą elektrowstrząsów jest coraz rzadsze, w dalszym ciągu jest to jedna z praktykowanych metod, szczególnie w przypadku ciężkich epizodów. Polega na przepuszczaniu przez mózg prądu elektrycznego, który ma doprowadzić do wstrząsu epileptycznego. Zabiegi przeprowadza się w kilku seriach. Dotąd nie wiadomo do końca jaki mechanizm odpowiada za poprawę po zabiegu – istnieją teorie, według których elektrowstrząsy stymulują rozwój nowych naczyń krwionośnych. Według innych powodują uregulowanie poziomu różnych substancji w mózgu, mających odpowiadać za powstanie depresji. Elektrowstrząsy nie są skuteczne w leczeniu łagodnych epizodów depresyjnych. Farmakologiczne leczenie depresji Depresję leczy się antydepresantami, czyli grupą leków psychotropowych, które przede wszystkim działają przeciwlękowo i uspokajająco. Dodatkowo mają wpływ na poziom serotoniny i noradrenaliny, a w konsekwencji poprawiają samopoczucie, a nawet zwiększają pewność siebie. Przyjmowanie leków pod okiem lekarza-psychiatry nie prowadzi do uzależnienia od antydepresantów . Psychoterapia w leczeniu depresji Leczenie depresji może mieć również formę psychoterapii, która polega na regularnych sesjach terapeutycznych ze specjalistą. Istnieją różne nurty psychoterapeutyczne wykorzystujące zróżnicowane techniki. Ich wybór zależy od indywidualnej sytuacji – przede wszystkim...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner