Profil kobiecy
Flickr/dollen/CC BY-ND 2.0 https://www.flickr.com/photos/dollen/1828237844
Styl życia

Leki psychotropowe – kiedy mogą szkodzić

Leków psychotropowych nie można kupić bez recepty – ich przyjmowanie zawsze powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem, który wytłumaczy ich działanie, możliwe skutki uboczne. I przede wszystkim – dobierze psychotropy odpowiednie do stanu zdrowia.

Leków psychotropowych nie można kupić bez recepty – ich przyjmowanie zawsze powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem, który wytłumaczy ich działanie, możliwe skutki uboczne. I przede wszystkim – dobierze psychotropy odpowiednie do stanu zdrowia.

 

1. Psychotropy a nadciśnienie – leki psychotropowe mogą wywoływać przejściowe spadki ciśnienia i senność.

 

2. Psychotropy a waga – antydepresanty i leki przeciwlękowe nie powodują zwiększenia łaknienia, w związku z tym nie powinny wywoływać przyrostu wagi. Część z nich ma wręcz odwrotne działanie, np. niektóre antydepresanty. Przewidziano, że w czasie epizodów depresyjnych pojawia się zjawisko „zajadania stresu”. Równie często zdarza się przeciwna sytuacja, kiedy w następstwie złego nastroju traci się apetyt, a razem z nim kilogramy – wtedy lekarz może przepisać antydepresyjne leki, które zwiększają apetyt. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku leków narkoleptycznych, przyjmowanych np. w trakcie schizofrenii – niestety nawet nowsza generacja leków może powodować wzrost masy ciała.

 

3. Psychotropy a alkohol – picie raz na jakiś czas napojów alkoholowych nie wywoła jeszcze skutków ubocznych, jednak podczas regularnego łączenia leków psychotropowych z wysokoprocentowymi napojami, może wystąpić wzmocnienie działań niepożądanych tych pierwszych. Możliwe jest pojawienie się niepokoju, zaburzeń uwagi, lęku, a nawet zaburzenia świadomości. Nie powinno się także robić przerwy w przyjmowaniu leków tylko z powodu chęci wypicia, ponieważ przerwanie leczenia na własną rękę może nawet przekreślić dotychczasowe efekty leczenia.

 

4. Psychotropy a ciąża – ogólną zasadą jest unikanie leków w trakcie ciąży. Leki psychotropowe mogą różnie działać na rozwój płodu, w zależności od składu – od wad rozwojowych serca przez zespół abstynencyjny u noworodka. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, powinna poinformować o tym swojego lekarza psychiatrę, który zdecyduje, czy sytuacja wymaga kontynuacji leczenia, ale być może za pomocą innego rodzaju leków, czy też na czas trwania ciąży wyłączy leczenie farmakologiczne, monitorując częściej stan pacjentki. O nieplanowanym zajściu w ciążę także należy lekarza bezwzględnie poinformować. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Zdarzają się sytuacje, kiedy całkowite przerwanie leczenia połączone z załamaniem nerwowym z powodu nieplanowanej ciąży może skutkować gwałtownym nawrotem depresji i myślami samobójczymi. Może się to okazać się groźniejsze dla dziecka i matki niż skutki uboczne leków.

 

5. Stosowanie psychotropów u dzieci – według danych z 2014 roku aż 17 milionów dzieci na całym świecie przyjmuje leki psychotropowe, z czego aż 10 milionów tych dzieci jest z USA. Także w Polsce psychologowie zaczynają bić na alarm, ponieważ coraz częściej zdarza się, że w przypadku ADHD leki stają się podstawą terapii nadpobudliwości. Nie można oczywiście całkiem umniejszać ich roli, w wielu przypadkach przyjmowanie leków psychotropowych w pewnych zaburzeniach jest koniecznie, jednak nigdy nie zastąpi terapii (rodzinnej czy indywidualnej). Traktowanie ich jako doraźny środek na problemy wychowawcze jest drogą donikąd.


 

Każdy lek na receptę musi być przyjmowany pod kontrolą lekarza. Nawet jeśli psychiatra poinformował o ewentualnych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach, warto przeczytać dokładnie ulotkę i zapoznać się ze wszystkimi zawartymi w niej informacjami. Nawet jeśli skutki uboczne wydają się nieprzyjemne (jak np. tycie), trzeba rozważyć co jest priorytetem – zdrowie psychiczne czy kilka kilogramów nadwagi, które można zrzucić po zakończeniu leczenia.


tabletki
© studiopure/Fotolia.com
Styl życia
Leki antydepresyjne starej generacji – leki trójcykliczne
Trójpierścieniowe (trójcykliczne) leki przeciwdepresyjne należą do grupy leków psychotropowych tak zwanej starej generacji. Pierwszy z nich – imipramina – został wprowadzony na rynek aż 60 lat temu. Choć są wciąż stosowane i skuteczne, ich przyjmowanie niesie ryzyko wielu skutków ubocznych, np. senności, problemów z koncentracją i niepokojem.

Trójpierścieniowe (trójcykliczne) leki przeciwdepresyjne należą do grupy leków psychotropowych tak zwanej starej generacji. Pierwszy z nich – imipramina – został wprowadzony na rynek aż 60 lat temu. Choć są wciąż stosowane i skuteczne, ich przyjmowanie niesie ryzyko wielu skutków ubocznych, np. senności, problemów z koncentracją i niepokojem.   Obecnie odchodzi się od stosowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych na rzecz nowocześniejszych leków drugiej generacji. Niepożądane działanie trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne są skuteczne w łagodzeniu obniżonego nastroju , jednak działają nieselektywnie. Oznacza to, że wpływają nie tylko na poziom serotoniny i noradrenaliny, czyli neurotransmiterów odpowiedzialnych za zaburzenia afektywne, ale także na inne neuroprzekaźniki. Z tego względu wykazują wiele skutków ubocznych, takich jak: senność, niepokój, anhedonię i apatię, czyli otępienie emocjonalne , zawroty głowy, nadwrażliwość, przyrost masy ciała, splątanie i dezorientację , osłabienie libido. Najnowsze badania wskazują również na związek między stosowaniem przeciwdepresyjnych leków starej generacji a otępieniem ( zobacz badania ). Leki trójpierścieniowe są też niejednokrotnie powodem ostrych zatruć – ośrodki informacji toksykologicznej w USA donoszą, że za 26% zatruć odpowiadają antydepresanty starej generacji . Także one są przyczyną 91% zgłaszanych przedawkowań leków, oraz 84% zgonów spowodowanych antydepresantami ( zobacz badania ). Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – uzależnienie i syndrom odstawienia Długotrwałe przyjmowanie antydepresantów może doprowadzić do uzależnienia. W przypadku nagłego przerwania leczenia lekami starej generacji, może pojawić się syndrom odstawienia. Jego podstawowymi objawami są ból...

Kobieta ma zawroty głowy, trzyma się za głowę z zamkniętymi oczami
©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Zespół serotoninowy to skutek uboczny przyjmowania leków psychotropowych
Zespół serotoninowy jest skutkiem przyjęcia zbyt dużej dawki leków psychotropowych lub interakcji pomiędzy lekami. Objawia się on m.in. pobudzeniem psychicznym połączonym z niepokojem, trudnością w zebraniu myśli, nadmiernym poceniem się oraz drżeniem mięśni. Zespół serotoninowy może zagrażać życiu.

Zespół serotoninowy jest skutkiem przyjęcia zbyt dużej dawki leków psychotropowych lub interakcji pomiędzy lekami. Objawia się on m.in. pobudzeniem psychicznym połączonym z niepokojem, trudnością w zebraniu myśli, nadmiernym poceniem się oraz drżeniem mięśni. Zespół serotoninowy może zagrażać życiu.   Objawy zespołu serotoninowego mogą wystąpić już po dwóch, trzech godzinach od przyjęcia dawki leku. Czym jest serotonina Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników , substancji pośredniczących w przesyłaniu impulsów pomiędzy komórkami układu nerwowego. Impulsy nerwowe są nośnikiem informacji, a ich prawidłowe przekazywanie jest warunkiem adekwatnego reagowania przez organizm na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Serotonina reguluje szereg psychologicznych czynności organizmu, jej niedobór może być przyczyną przewlekłego zmęczenia, niższej odporności na stres, obniżonego nastroju. Leki stosowane w leczeniu epizodów depresji, przewlekłych zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych i nerwicowych, a także przedwczesnego wytrysku (np. inhibitory monoaminooksydazy oraz selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) zwiększają stężenie serotoniny w organizmie. Przyczyny zespołu serotoninowego Zespół serotoninowy powstaje wskutek nadmiernej aktywności komórek układu nerwowego. Jest on wywołany przyjęciem zbyt dużej dawki leków wpływających na przekaźnictwo serotoninergiczne. Może przydarzyć się w sytuacji, kiedy osoba przyjmująca te leki znacznie zwiększy ich dawkę, rozpocznie leczenie za pomocą nowego leku lub stosowany już lek połączy z innym. Jak objawia się zespół serotoninowy Zespół serotoninowy może prowadzić do śmierci. W przypadku, kiedy podczas stosowania leków psychotropowych zauważy się u siebie poniższe objawy,...

leki
Pixabay/frolicsomepl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Antydepresanty: czy grozi ci uzależnienie?
Antydepresanty przez wielu chorych traktowane są jako ostateczność, a niektórzy kategorycznie odmawiają przyjmowania tabletek z obawy przed uzależnieniem. Psycholodzy zapewniają – leki przeciwdepresyjne obrosły mitem, który należy obalić.

Antydepresanty przez wielu chorych traktowane są jako ostateczność, a niektórzy kategorycznie odmawiają przyjmowania tabletek z obawy przed uzależnieniem. Psycholodzy zapewniają – leki przeciwdepresyjne obrosły mitem, który należy obalić.   Przekonanie o uzależniającym działaniu antydepresantów jest silnie utrwalonym stereotypem, który wynika z faktu, że właściwości narkotyczne ma bardzo dużo lekarstw wpływających na funkcjonowanie mózgu. Dotyczy to zwłaszcza tabletek psychotropowych , do których należą również leki przeciwdepresyjne. Do niedawna niektóre antydepresanty mogły jeszcze uzależniać, ale przyjmowanie leków najnowszej generacji nie jest już obciążone ryzykiem. Najsilniejsze zagrożenie stwarzają środki farmakologiczne stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych i fobii, które często myli się z antydepresantami.   Niepokój, napięcie psychiczne czy zawroty głowy charakterystyczne dla zespołu odstawienia mogą pojawić się tylko w wyniku nagłego przerwania terapii – tak samo zresztą dzieje się po gwałtownym zaprzestaniu przyjmowania innego typu lekarstw, choćby na nadciśnienie czy astmę. Kończenie leczenia stopniowym zmniejszaniem dawki leku antydepresyjnego nie prowadzi do żadnych niepokojących objawów.    Kontrowersyjne elektrowstrząsy wciąż stosuje się  terapii depresji. Przeczytaj więcej na temat metod leczenia depresji . Dziurawiec zawiera źródła antyoksydantów, które uspokajają. Sprawdź, jak jeszcze  dziurawiec działa na chandrę i depresję . Depresję powinno leczyć się u psychoterapeuty bądź psychiatry. Dowiedz się,  jak jeszcze pomóc sobie w walce z chorobą - depresją .

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner