Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta sama na moście
©pavelkriuchkov/Fotolia
Styl życia

Czy mam depresję – rozwiąż test

W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.

W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.

 

To przejściowe, po prostu spadek formy - czy zdarzało ci się tak uspokajać zaniepokojonych bliskich? Jeśli twoje otoczenie coś zauważa, być może i ty musisz już sobie zadać to pytanie – czy mam depresje, czy może to przejściowe obniżenie nastroju?

Inwentarz depresji Burnsa – czy mam depresję

Inwentarz depresji został opracowany przez Davida B. Burnsa w latach 80. XX wieku. Służy on przede wszystkim samobadaniu, czyli sprawdzeniu samodzielnie w jakiej jest się kondycji emocjonalnej, czyli krótko mówiąc – czy ma się depresję. Istnieją różne warianty tego testu. Nie zawsze jego wyniki są jednoznaczne, ale pokazują wyraźnie pewne tendencje.

 

Na każde z pytań odpowiedz na skali 0-3 jak bardzo dane odczucia były u ciebie silne w ciągu ostatnich siedmiu dni: 0 oznacza wcale, 1 – trochę, 2 – umiarkowanie, a 3 – bardzo. Staraj się odpowiadać szczerze, zgodnie z prawdą – wynik testu jest tylko dla ciebie i to od ciebie zależy, co z nim zrobisz.

 

  • Czujesz się smutna lub przygnębiona.
  • Twoja przyszłość wygląda beznadziejnie
  • Czujesz się gorsza od innych
  • Obwiniasz się za wszystko.
  • Jesteś zła i zagniewana.
  • Nie interesuje cię praca, hobby, przyjaciele ani rodzina.
  • Czujesz się bezwartościowa
  • Musisz zmuszać się do zrobienia czegokolwiek.
  • Masz napady płaczu.
  • Życie nie jest nic warte, lepiej byłoby umrzeć.

 

Oblicz teraz liczbę punktów.

Wyniki:

0-4 – oznaczają, że jesteś ogólnie zadowolona i nie występują u ciebie oznaki depresji.

5-10 – nie masz depresji, ale jesteś niezadowolona.

11-20 – jesteś na pograniczu depresji lub przechodzisz jej łagodny epizod.

21-30 – wynik wskazuje na umiarkowaną depresję. Nie bagatelizuj wyniku – prawdopodobnie potrzebujesz już pomocy specjalisty.

31-50 – wynik wskazuje na głęboką depresję. Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

 

Z łagodnym epizodem depresyjnym można poradzić sobie samemu tzw. domowymi sposobami, na przykład zmieniając tryb życia, dbając o codzienną dawkę słońca, odżywiając się zdrowo i zapewniając sobie odpowiednią ilość ruchu. Jednak depresja umiarkowana lub głęboka zdecydowanie wymagają bardziej specjalistycznych działań. Tym bardziej, jeśli twoi bliscy także są zdania, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni twoje zachowanie jest niepokojące i się o ciebie martwią. Nawet jeśli się nie zgadzasz z wynikiem testu odnośnie tego czy masz depresję, udaj się do psychologa lub psychiatry choćby po to, by uspokoić bliskich. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczyna trzyma głowę w rękach
©yanlev/fotolia
Styl życia
Myślisz, że masz depresję – z tym testem się upewnisz
Skala depresji Becka została stworzona przez Aarona T. Becka. To jedno z najczęściej używanych narzędzi do orientacyjnego mierzenia poziomu depresji.

Skala depresji Becka została stworzona przez Aarona T. Becka. To jedno z najczęściej używanych narzędzi do orientacyjnego mierzenia poziomu depresji.   Skala depresji Becka dzięki ustalonym normom pozwala określić, w jakim stanie psychicznym jest osoba i czy jej objawy są na tyle niepokojące, że należy włączyć leczenie. W założeniu skala ma służyć do samobadania, co oznacza, że każdy może wykonać test samodzielnie.   Obecnie stosowana wersja skali jest już trzecią od momentu powstania. Pierwsza została skonstruowana w 1961 roku, natomiast najnowsza w 1996 . Składa się z 21 pytań jednokrotnego wyboru i można ją stosować od 13 roku życia. Skala Becka opiera się na takich symptomach depresji jak: drażliwość, symptomy poznawcze, poczucie beznadziei, poczucie winy; zmęczenie, wahania wagi, osłabienie libido . Jak wypełnić skalę depresji Becka: Na każde pytanie w skali należy odpowiedzieć, określając jak bardzo dane symptomy pasują do osoby. Używa się do tego trzystopniowej skali, gdzie 0 oznacza, że objaw w ogóle nie występuje, a 3 – że jest bardzo częsty lub stały. Normy w skali depresji Becka Normy skali depresji Becka są różne w zależności od tego, gdzie test został zaadaptowany. Każde narzędzie psychometryczne musi w takiej sytuacji ponownie przejść przez normalizację i ustalanie skali. Nie mniej jednak dla samooceny stosuje się przybliżone następujące normy: 0-13: minimalne ryzyko depresji, 14-19: łagodne objawy depresji, 20-28: umiarkowana depresja, 29-63: ciężka depresja. Skala depresji Becka koreluje pozytywnie, czyli daje podobne wyniki, ze Skalą Depresji Hamiltona. W związku z tym często wykonuje się oba testy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny . Wygląda podobnie do skali Becka i diagnozuje depresję na podstawie podobnych...

Smutna dziewczyna siedzi przy oknie
© AlexanderNovikov/Fotolia.com
Styl życia
Czy można samodzielnie wyleczyć się z depresji?
Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.

Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.   Ta zwłoka z udaniem się do lekarza psychiatry czy psychologa może wynikać z różnych powodów – bagatelizowanie objawów , nieznajomość lub brak specjalistów w najbliższej okolicy lub po prostu lęk przed tym, że zostaniemy zaszufladkowani jako osoba chora psychicznie. Jak wyjść z depresji, gdy nie jest ci po drodze do psychologa? Jak wyjść z depresji w naturalny sposób? Aktywność fizyczna – prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, jaką przepisałby ci lekarz, diagnozując u ciebie depresję. Mimo to powinna być ona częścią terapii. Badacze z Duke University udowodnili (zobacz badania http://today.duke.edu/2000/09/exercise922.html ), że pół godziny umiarkowanych ćwiczeń trzy razy w tygodniu znacząco zmniejsza objawy depresji i, co ciekawe, robi to stosunkowo szybko – porównywalnie do przyjmowania leków antydepresyjnych.   Techniki relaksacyjne – jednym z powodów depresji jest permanentny stres. Poza tym sama depresja także wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów jak problemy z koncentracją, kłopoty ze snem czy poczucie oderwania od rzeczywistości. Wypróbuj relaksacyjne wizualizacje, trening autogenny, medytację lub inne sposoby na zrelaksowanie się. Badania wskazują, że co prawda ten sposób nie może zastąpić leków, ale znacząco łagodzi objawy depresji . Więcej o wynikach badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072461 / i http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22805898 .   Stały plan dnia – być może rutyna nie kojarzy ci się dobrze, ale ustabilizowany rytm życia z pewnością pomoże ci poradzić sobie z objawami depresji. Staraj się mniej więcej o tej samej porze wstawać, jeść posiłki, kłaść się spać.  Co...

smutna kobieta z mężem
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Pomoc osobie w depresji – jak nie zaszkodzić dobrymi radami
Aby skuteczniej pomóc osobie z depresją, trzeba bezwzględnie skontaktować ją z psychiatrą, pilnować zażywania leków, dalszej terapii, stanowić pewne źródło wsparcia i zrozumienia.

Aby skuteczniej pomóc osobie z depresją , trzeba bezwzględnie skontaktować ją z psychiatrą, pilnować zażywania leków, dalszej terapii, stanowić pewne źródło wsparcia i zrozumienia. Jakich rad nie udzielać, próbując pomóc osobie z depresją Unikamy oczywistych, nic nie wnoszących do życia osoby chorej poza zirytowaniem jej, banalnych haseł w stylu: Weź się w garść! Myśl pozytywnie. Rozchmurz się. Kiedy wreszcie się ogarniesz? Nie przejmuj się. Inni mają gorzej. Jutro ci przejdzie. Stan jest zbyt poważny, żeby osoba w depresji potrafiła się nie przejmować i na tym polega jej problem . Nie ma marzeń, przyszłości, jest aktualna beznadzieja i brak sensu życia. Jak pomóc osobie z depresją Mimo najczęstszej niechęci do przyjmowania pomocy zaniechanie prób może doprowadzić do podjęcia przez chorego próby samobójczej. Osobę cierpiącą na depresję musimy umówić na wizytę do psychiatry , a potem pilnować przyjmowania leków, terminów następnych wizyt i zachęcać do terapii, wspomagając leczenie. Ważna jest stała obecność przy niej, trzymanie za rękę, wspólne milczenie, umożliwienie wygadania się czy wypłakania, słuchanie ulubionej muzyki. Nie szczędź drobnych gestów, aby okazać miłość – przygotuj ulubiony deser czy włącz sezon serialu. Uważaj na ton głosu, wyczuwalny pesymizm, oceny czy negatywne komentarze. Okaż, że rozumiesz jej stan i akceptuj np. chęć pozostania w ciągu dnia w łóżku z ewentualnymi zachętami, ale bez zmuszania do aktywności.   Unikaj doradzania, a w zamian za to zapytaj o to, co możesz zrobić, aby pomóc. Okazuj wsparcie na każdym kroku, uzbrajając się najpierw w cierpliwość i wiedzę na temat samej choroby. Opiekun musi dbać o czas dla siebie, odpoczynek, regenerację sił, aby udźwignąć ciężar pomocy. Nie masz energii i bez przerwy jesteś senna? Zobacz,  skąd...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner