Bieganie 2
© Alliance/Fotolia.com
Styl życia

Czy warto biegać codziennie?

Codzienne bieganie nie pozwala organizmowi na pełną regenerację, odpoczynek i naturalną eliminację mikrourazów. Jeśli jednak nie pokonuje się dużych dystansów ani nadmiernie się nie obciąża, to można biegać codziennie.

Codzienne bieganie nie pozwala organizmowi na pełną regenerację, odpoczynek i naturalną eliminację mikrourazów. Jeśli jednak nie pokonuje się dużych dystansów ani nadmiernie się nie obciąża, to można biegać codziennie.

 

Codziennie bieganie ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli coś jest dobre dla jednej osoby i nie powoduje kontuzji ani pogorszenia samopoczucia, nie znaczy, że nie przydarzy się to komuś innemu przy takim samym planie treningowym.

Kasia gotuje z Polki.pl: crepes Suzette

Czy można biegać codziennie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do codziennego biegania. Jednak nawet dysponujący dużą ilością czasu na trening, profesjonalni, wyczynowi biegacze, w każdym tygodniu ćwiczeń robią sobie 1 lub 2 dni przerwy. W tym czasie ludzkie ciało ma możliwość zregenerowania mikrourazów i prawdziwego odpoczynku. Maleje wówczas ryzyko przeciążeń organizmu i groźnych kontuzji. Dzień bez wysiłku to także istotny element dobrze przemyślanego planu treningowego. Na jednodniową przerwę od biegania najlepiej wybrać dzień poprzedzający najintensywniejszy trening. Wówczas organizm zbierze zapas sił przed dużym wysiłkiem. Warto też odpocząć bezpośrednio po największym wysiłku fizycznym.

Codzienne bieganie – jak się przygotować

Rozpoczynając bieganie, należy przeplatać 1 dzień treningowy z 1 dniem na efektywny odpoczynek. Stopniowo można zmniejszać ilość wolnego w każdym tygodniu. U początkujących istnieje ryzyko, że dzień wolny będzie stanowić pokusę do odpoczywania przez kolejną dobę i następną, aż do zaprzestania dalszych treningów i realizacji zamierzeń. Nie poleca się nagłego kończenia biegu – znacznie lepiej jest przeznaczyć ostatnie 10 minut na marsz, uspokajający oddech i tętno i rozluźniający mięśnie nóg. Nie wolno trenować zbyt intensywnie, bez rozgrzewki, biegać bardzo szybko i długo i za szybko zwiększać liczby pokonywanych kilometrów. Codzienne biegi już na początku grożą przetrenowaniem i kontuzjami, a nie wzrostem formy. Powrót do biegania może być bolesny i długotrwały, bo organizmu nie da się oszukać i wymaga on czasu na regenerację. 15 minut przed i po każdym treningu warto poleżeć spokojnie z nogami w górze. Ważne jest także uzupełnianie płynów i regularne przyjmowanie posiłków.

Efekty codziennego biegania

Wskutek biegania codziennie można zredukować wagę: im większa liczba nadprogramowych kilogramów i złogów w ciele, tym więcej można schudnąć na początku przygody z codziennym bieganiem. Amator, uprawiający biegi systematycznie, może zrzucić początkowo nawet 5 kilogramów w ciągu miesiąca. Dla odchudzających się ważne jest wolne tempo biegu i dłuższy czas jego trwania. Tłuszcz jest spalany dopiero po około 20 minutach wysiłku fizycznego. Przy dodatkowym szybszym treningu, nastąpi przyrost masy mięśniowej (a nie spadek wagi) i tak zwanej siły biegowej. Regularne uprawianie biegów wzmacnia serce, płuca, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, dotlenia i usprawnia pracę mózgu, polepsza jakość snu, funkcjonowanie stawów, wzmacnia układ kostny. Codzienne bieganie poprawia kondycję, samopoczucie i daje dużo energii.


Kolano biegacza
© djoronimo/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kolana biegacza
Kolanem biegacza potocznie nazywa się cały zespół dolegliwości, na jakie cierpi wiele osób uprawiających biegi. Objawia się bólem w pasmie biodrowo-piszczelowym, a powstaje w wyniku długotrwałych przeciążeń tego obszaru.

Kolanem biegacza potocznie nazywa się cały zespół dolegliwości, na jakie cierpi wiele osób uprawiających biegi. Objawia się bólem w pasmie biodrowo-piszczelowym, a powstaje w wyniku długotrwałych przeciążeń tego obszaru. Przyczyny kolana biegacza Kolano biegacza to kontuzja, która pojawia się zwykle w następstwie niewłaściwego przygotowania do biegania oraz nieodpowiedniego doboru stylu treningu.   Osoby, które dopiero zaczynają biegać, mają tendencję do tego, by: biegać zbyt długie dystanse, biegać zbyt szybko, traktować bieganie jako najlepszy sposób na odchudzanie, nie rozgrzewać się przed treningiem, zapominać o rozciąganiu po bieganiu . Gdy wysiłek jest większy niż możliwości biegacza, podczas treningu może dojść do mikrourazów i kontuzji. W dodatku w przypadku nadwagi bieganie bardzo obciąża mięśnie i stawy. Jednak także osoby biegające dłużej są narażone na to schorzenie, szczególnie gdy trenują regularnie, a nie dbają o rozciąganie po treningu ani o regularną regenerację organizmu, w tym także odpowiednią dietę.   Ponieważ podczas biegania intensywnie i wielokrotnie powtarza się ten sam ruch biegowy, jego nieprawidłowa technika też może być źródłem kontuzji. Winne może być także niewłaściwe, zbyt twarde podłoże – bieganie po asfalcie działa bardzo niekorzystnie. Także buty do biegania powinny amortyzować mikrowstrząsy, dlatego kupując obuwie trzeba zwrócić uwagę nie na jego wygląd, a na funkcjonalność. Kolana biegacza - objawy Ból kolana po bieganiu. Podstawowym objawem kolana biegacza jest ból w paśmie biodrowo-piszczelowym, a konkretnie w okolicy rzepki lub tuż pod nią albo też ból z boku kolana . Nie jest on stały, może pojawiać się nagle i znikać. Jest zwykle odczuwalny podczas...

Kobieta biega pchając wózek dziecięcy.
©redzigzag.com/Fotolia.com
Styl życia
Wózek dziecięcy do biegania: wielkość kół, zwrotność, hamulce. Zalety zakupu joggera
Wózki dziecięce do biegania (joggery) pozwalają spędzić czas z dzieckiem i jednocześnie poprawić kondycję. Kupując joggera należy wybrać taki, który ma m.in. regulowaną rączkę, dwa hamulce i koła o wielkości między 16 a 20 cali.

Wózki dziecięce do biegania (joggery) pozwalają spędzić czas z dzieckiem i jednocześnie poprawić kondycję. Kupując joggera należy wybrać taki, który ma m.in. regulowaną rączkę, dwa hamulce i koła o wielkości między 16 a 20 cali.   Aby sprawdzić, czy będziesz zadowolona z joggera, pożycz go od kogoś na kilka dni . Dzięki temu dowiesz się też, jak  twoje dziecko zareaguje na szybszą jazdę wózkiem. Zalety wózków dziecięcych przeznaczonych do biegania Wózek przeznaczony do biegania łączy spacer z maluchem i dbanie o kondycję mamy (lub taty). Regularne treningi pozwolą na odbudowanie kondycji i poprawę sylwetki po ciąży. Samo bieganie zapewnia wyrzut serotoniny, która poprawia humor . Aktywność fizyczna jest polecana na poporodowy spadek nastroju. Oprócz tego zwiększa poziom tlenu zarówno u mamy, jak i u dziecka. Szybsze poruszanie się wymusza branie głębszych oddechów. Wspólne wycieczki zbliżają, a zmiana formy spaceru sprawia, że nie kojarzy się on jedynie z nudną przechadzką. Jogger to pojazd przystosowany do jazdy zarówno po asfalcie i kostce, jak też po śniegu, kamieniach lub piachu. Trudna nawierzchnia nie jest przeszkodą w odbyciu treningu właśnie dzięki temu wózkowi. Jego konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo osobie dorosłej i dziecku. Z joggerem mogą biegać również ojcowie. To dobry sposób na spędzanie czasu razem z dzieckiem i jednocześnie zadbanie o formę. Niektóre wózki do biegania mają możliwość zamontowania gondoli, w której zmieści się dwoje dzieci . W przypadku transportu istotne jest to, że joggery łatwo się składają. Prościej będzie też znaleźć dla nich miejsce w mieszkaniu. Jak wybrać wózek do biegania? Wózki do biegania z reguły są podobne. Zwróć uwagę na kilka...

Bieganie
© Giorgio Pulcini/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie na czczo odchudza, ale może osłabiać organizm
Poranne bieganie bez śniadania nie powinno zbyt obciążać organizmu, dlatego rano najlepszy będzie trucht. Jeśli celem ćwiczeń jest poprawa kondycji, warto zjeść przed treningiem lekkie śniadanie.

Poranne bieganie bez śniadania nie powinno zbyt obciążać organizmu, dlatego rano najlepszy będzie trucht. Jeśli celem ćwiczeń jest poprawa kondycji, warto zjeść przed treningiem lekkie śniadanie.   Osoby, którym zależy na spaleniu tkanki tłuszczowej, mogą spróbować biegać na czczo. Przed treningiem warto wypić szklankę wody. Bardzo ważna jest obserwacja własnego organizmu i dostosowanie treningu do swoich potrzeb. Zalety porannego biegania na czczo Bieganie bez śniadania jest wskazane dla osób na diecie redukcyjnej. Ma wiele zalet: a) dobrze wpływa na odchudzanie. Trening pozwala szybciej spalić tkankę tłuszczową . Dzieje się tak, ponieważ po przespanej nocy poziom kwasów tłuszczowych jest wysoki, a stężenie glikogenu w mięśniach i w wątrobie niskie. Paliwo w postaci cukrów zostaje bardzo szybko wykorzystane, a konieczne staje się czerpanie energii z tłuszczu. b) zmniejszenie częstotliwości spadków glukozy we krwi – dzięki temu nie odczuwamy zawrotów głowy, bólu głowy, nagłego pogorszenia samopoczucia. c) szybkie rezultaty - efekty biegania przy systematycznym treningu można zaobserwować już po miesiącu ćwiczeń. Wady biegania na czczo Bieganie bez porannego posiłku spala również mięśnie. Z treningiem wiążą się: a) problemy z motywacją - rano organizm jest ospały i rozleniwiony po nocy, dlatego niektórym osobom może być trudno zmobilizować się do wysiłku; b) spalanie mięśni – intensywny, beztlenowy trening powoduje, że zanikają mięśnie; c) ogólne osłabienie – poranne ćwiczenia przyczyniają się do szybkiego spadku wydolności, zmęczenia i osłabienia koncentracji.   Nikomu nie zaleca się biegania po obfitym posiłku. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zjedzenie lekkiego posiłku (np. owsianki lub – w przypadku osób na diecie redukcyjnej - bieganie na czczo). Po...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik