Bieganie 2
© Alliance/Fotolia.com
Styl życia

Czy warto biegać codziennie?

Codzienne bieganie nie pozwala organizmowi na pełną regenerację, odpoczynek i naturalną eliminację mikrourazów. Jeśli jednak nie pokonuje się dużych dystansów ani nadmiernie się nie obciąża, to można biegać codziennie.

Codzienne bieganie nie pozwala organizmowi na pełną regenerację, odpoczynek i naturalną eliminację mikrourazów. Jeśli jednak nie pokonuje się dużych dystansów ani nadmiernie się nie obciąża, to można biegać codziennie.

 

Codziennie bieganie ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli coś jest dobre dla jednej osoby i nie powoduje kontuzji ani pogorszenia samopoczucia, nie znaczy, że nie przydarzy się to komuś innemu przy takim samym planie treningowym.

Czy można biegać codziennie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do codziennego biegania. Jednak nawet dysponujący dużą ilością czasu na trening, profesjonalni, wyczynowi biegacze, w każdym tygodniu ćwiczeń robią sobie 1 lub 2 dni przerwy. W tym czasie ludzkie ciało ma możliwość zregenerowania mikrourazów i prawdziwego odpoczynku. Maleje wówczas ryzyko przeciążeń organizmu i groźnych kontuzji. Dzień bez wysiłku to także istotny element dobrze przemyślanego planu treningowego. Na jednodniową przerwę od biegania najlepiej wybrać dzień poprzedzający najintensywniejszy trening. Wówczas organizm zbierze zapas sił przed dużym wysiłkiem. Warto też odpocząć bezpośrednio po największym wysiłku fizycznym.

Codzienne bieganie – jak się przygotować

Rozpoczynając bieganie, należy przeplatać 1 dzień treningowy z 1 dniem na efektywny odpoczynek. Stopniowo można zmniejszać ilość wolnego w każdym tygodniu. U początkujących istnieje ryzyko, że dzień wolny będzie stanowić pokusę do odpoczywania przez kolejną dobę i następną, aż do zaprzestania dalszych treningów i realizacji zamierzeń. Nie poleca się nagłego kończenia biegu – znacznie lepiej jest przeznaczyć ostatnie 10 minut na marsz, uspokajający oddech i tętno i rozluźniający mięśnie nóg. Nie wolno trenować zbyt intensywnie, bez rozgrzewki, biegać bardzo szybko i długo i za szybko zwiększać liczby pokonywanych kilometrów. Codzienne biegi już na początku grożą przetrenowaniem i kontuzjami, a nie wzrostem formy. Powrót do biegania może być bolesny i długotrwały, bo organizmu nie da się oszukać i wymaga on czasu na regenerację. 15 minut przed i po każdym treningu warto poleżeć spokojnie z nogami w górze. Ważne jest także uzupełnianie płynów i regularne przyjmowanie posiłków.

Efekty codziennego biegania

Wskutek biegania codziennie można zredukować wagę: im większa liczba nadprogramowych kilogramów i złogów w ciele, tym więcej można schudnąć na początku przygody z codziennym bieganiem. Amator, uprawiający biegi systematycznie, może zrzucić początkowo nawet 5 kilogramów w ciągu miesiąca. Dla odchudzających się ważne jest wolne tempo biegu i dłuższy czas jego trwania. Tłuszcz jest spalany dopiero po około 20 minutach wysiłku fizycznego. Przy dodatkowym szybszym treningu, nastąpi przyrost masy mięśniowej (a nie spadek wagi) i tak zwanej siły biegowej. Regularne uprawianie biegów wzmacnia serce, płuca, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, dotlenia i usprawnia pracę mózgu, polepsza jakość snu, funkcjonowanie stawów, wzmacnia układ kostny. Codzienne bieganie poprawia kondycję, samopoczucie i daje dużo energii.


Kolano biegacza
© djoronimo/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kolana biegacza
Kolanem biegacza potocznie nazywa się cały zespół dolegliwości, na jakie cierpi wiele osób uprawiających biegi. Objawia się bólem w pasmie biodrowo-piszczelowym, a powstaje w wyniku długotrwałych przeciążeń tego obszaru.

Kolanem biegacza potocznie nazywa się cały zespół dolegliwości, na jakie cierpi wiele osób uprawiających biegi. Objawia się bólem w pasmie biodrowo-piszczelowym, a powstaje w wyniku długotrwałych przeciążeń tego obszaru. Przyczyny kolana biegacza Kolano biegacza to kontuzja, która pojawia się zwykle w następstwie niewłaściwego przygotowania do biegania oraz nieodpowiedniego doboru stylu treningu.   Osoby, które dopiero zaczynają biegać, mają tendencję do tego, by: biegać zbyt długie dystanse, biegać zbyt szybko, traktować bieganie jako najlepszy sposób na odchudzanie, nie rozgrzewać się przed treningiem, zapominać o rozciąganiu po bieganiu . Gdy wysiłek jest większy niż możliwości biegacza, podczas treningu może dojść do mikrourazów i kontuzji. W dodatku w przypadku nadwagi bieganie bardzo obciąża mięśnie i stawy. Jednak także osoby biegające dłużej są narażone na to schorzenie, szczególnie gdy trenują regularnie, a nie dbają o rozciąganie po treningu ani o regularną regenerację organizmu, w tym także odpowiednią dietę.   Ponieważ podczas biegania intensywnie i wielokrotnie powtarza się ten sam ruch biegowy, jego nieprawidłowa technika też może być źródłem kontuzji. Winne może być także niewłaściwe, zbyt twarde podłoże – bieganie po asfalcie działa bardzo niekorzystnie. Także buty do biegania powinny amortyzować mikrowstrząsy, dlatego kupując obuwie trzeba zwrócić uwagę nie na jego wygląd, a na funkcjonalność. Kolana biegacza - objawy Ból kolana po bieganiu. Podstawowym objawem kolana biegacza jest ból w paśmie biodrowo-piszczelowym, a konkretnie w okolicy rzepki lub tuż pod nią albo też ból z boku kolana . Nie jest on stały, może pojawiać się nagle i znikać. Jest zwykle odczuwalny podczas...

Bieganie
© Giorgio Pulcini/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie na czczo odchudza, ale może osłabiać organizm
Poranne bieganie bez śniadania nie powinno zbyt obciążać organizmu, dlatego rano najlepszy będzie trucht. Jeśli celem ćwiczeń jest poprawa kondycji, warto zjeść przed treningiem lekkie śniadanie.

Poranne bieganie bez śniadania nie powinno zbyt obciążać organizmu, dlatego rano najlepszy będzie trucht. Jeśli celem ćwiczeń jest poprawa kondycji, warto zjeść przed treningiem lekkie śniadanie.   Osoby, którym zależy na spaleniu tkanki tłuszczowej, mogą spróbować biegać na czczo. Przed treningiem warto wypić szklankę wody. Bardzo ważna jest obserwacja własnego organizmu i dostosowanie treningu do swoich potrzeb. Zalety porannego biegania na czczo Bieganie bez śniadania jest wskazane dla osób na diecie redukcyjnej. Ma wiele zalet: a) dobrze wpływa na odchudzanie. Trening pozwala szybciej spalić tkankę tłuszczową . Dzieje się tak, ponieważ po przespanej nocy poziom kwasów tłuszczowych jest wysoki, a stężenie glikogenu w mięśniach i w wątrobie niskie. Paliwo w postaci cukrów zostaje bardzo szybko wykorzystane, a konieczne staje się czerpanie energii z tłuszczu. b) zmniejszenie częstotliwości spadków glukozy we krwi – dzięki temu nie odczuwamy zawrotów głowy, bólu głowy, nagłego pogorszenia samopoczucia. c) szybkie rezultaty - efekty biegania przy systematycznym treningu można zaobserwować już po miesiącu ćwiczeń. Wady biegania na czczo Bieganie bez porannego posiłku spala również mięśnie. Z treningiem wiążą się: a) problemy z motywacją - rano organizm jest ospały i rozleniwiony po nocy, dlatego niektórym osobom może być trudno zmobilizować się do wysiłku; b) spalanie mięśni – intensywny, beztlenowy trening powoduje, że zanikają mięśnie; c) ogólne osłabienie – poranne ćwiczenia przyczyniają się do szybkiego spadku wydolności, zmęczenia i osłabienia koncentracji.   Nikomu nie zaleca się biegania po obfitym posiłku. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zjedzenie lekkiego posiłku (np. owsianki lub – w przypadku osób na diecie redukcyjnej - bieganie na czczo). Po...

Kobieta biega pchając wózek dziecięcy.
©redzigzag.com/Fotolia.com
Styl życia
Wózek dziecięcy do biegania: wielkość kół, zwrotność, hamulce. Zalety zakupu joggera
Wózki dziecięce do biegania (joggery) pozwalają spędzić czas z dzieckiem i jednocześnie poprawić kondycję. Kupując joggera należy wybrać taki, który ma m.in. regulowaną rączkę, dwa hamulce i koła o wielkości między 16 a 20 cali.

Wózki dziecięce do biegania (joggery) pozwalają spędzić czas z dzieckiem i jednocześnie poprawić kondycję. Kupując joggera należy wybrać taki, który ma m.in. regulowaną rączkę, dwa hamulce i koła o wielkości między 16 a 20 cali.   Aby sprawdzić, czy będziesz zadowolona z joggera, pożycz go od kogoś na kilka dni . Dzięki temu dowiesz się też, jak  twoje dziecko zareaguje na szybszą jazdę wózkiem. Zalety wózków dziecięcych przeznaczonych do biegania Wózek przeznaczony do biegania łączy spacer z maluchem i dbanie o kondycję mamy (lub taty). Regularne treningi pozwolą na odbudowanie kondycji i poprawę sylwetki po ciąży. Samo bieganie zapewnia wyrzut serotoniny, która poprawia humor . Aktywność fizyczna jest polecana na poporodowy spadek nastroju. Oprócz tego zwiększa poziom tlenu zarówno u mamy, jak i u dziecka. Szybsze poruszanie się wymusza branie głębszych oddechów. Wspólne wycieczki zbliżają, a zmiana formy spaceru sprawia, że nie kojarzy się on jedynie z nudną przechadzką. Jogger to pojazd przystosowany do jazdy zarówno po asfalcie i kostce, jak też po śniegu, kamieniach lub piachu. Trudna nawierzchnia nie jest przeszkodą w odbyciu treningu właśnie dzięki temu wózkowi. Jego konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo osobie dorosłej i dziecku. Z joggerem mogą biegać również ojcowie. To dobry sposób na spędzanie czasu razem z dzieckiem i jednocześnie zadbanie o formę. Niektóre wózki do biegania mają możliwość zamontowania gondoli, w której zmieści się dwoje dzieci . W przypadku transportu istotne jest to, że joggery łatwo się składają. Prościej będzie też znaleźć dla nich miejsce w mieszkaniu. Jak wybrać wózek do biegania? Wózki do biegania z reguły są podobne. Zwróć uwagę na kilka...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak