Krwinki
©psdesign1/fotolia
Styl życia

Przyczyny, objawy i leczenie choroby tętnic obwodowych

Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.

Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.

 

Przyczyny występowania choroby tętnic obwodowych

Choroby tętnic obwodowych to grupa schorzeń naczyń tętniczych. Choroba tętnic obwodowych nie atakuje tętnic wieńcowych, łuku aorty oraz tętnic mózgowych. Najczęstszą przyczyną występowania choroby tętnic obwodowych jest miażdżyca, chociaż podłożem zachorowań na chorobę tętnic obwodowych może być stan zapalny, wada anatomiczna, zakrzep lub zator.

 

Czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych to:

 • wiek (powyżej 55 roku życia),
 • palenie tytoniu,
 • hiperlipidemia,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • PNN (przewlekła niewydolność nerek).

Objawy choroby tętnic obwodowych

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby tętnic obwodowych jest chromanie przestankowe, czyli ból i dyskomfort odczuwany podczas chodzenia.

 

Często lekceważy się początkowe bóle nóg podczas chodzenia, jednak z czasem dyskomfort narasta, ból promieniuje od stopy, poprzez łydkę, udo, niekiedy też do pośladków. W chromaniu przestankowych charakterystycznym objawem jest też drętwienie stopy, na tyle silne, że nie można na niej stanąć

Inne objawy choroby tętnic obwodowych to:

 • pieczenie lub mrowienie kończyn,
 • zimne stopy, dłonie, całe kończyny,
 • zaburzenia erekcji,
 • bladość skóry lub sinoniebieskie zabarwienie,
 • słaby wzrost włosów na nogach,
 • słaby wzrost paznokci,
 • trudno gojące się wrzodzenia lub rany na kończynach dolnych.

Leczenie choroby tętnic obwodowych

Głównym celem w leczeniu choroby tętnic obwodowych jest załagodzenie występujących objawów, a następnie ograniczenie lub całkowite zatrzymanie postępowania miażdżycy kończyn. Łagodzenie objawów odbywa się farmakologicznie, chory przyjmuje leki zapobiegające nadciśnieniu, leki przeciwpłytkowe, które przeciwdziałają zakrzepom oraz leki przeciwbólowe. W zaawansowanych stadiach choroby tętnic obwodowych stosuje się angioplastykę, pomostowanie aortalno-wieńcowe oraz leczenie trombolityczne. Leczenie wymaga zmiany trybu życia, wprowadzenia zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych. Konieczne jest również rzucenie palenia.  


 

Lekarz robi zastrzyk w rękę
©Monet/fotolia
Styl życia
Choroba Buergera – przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?
Choroba Buergera – przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Choroba Buergera to przewlekłe zapalenie naczyń o charakterze zakrzepowo-zrostowym. Najczęściej występuje u osób palących papierosy. Objawy są niemalże tożsame z symptomami miażdżycy. Jakie są przyczyny choroby Buergera i czy można jej zapobiec? Leczenie schorzenia naczyń kończyn górnych i dolnych. Choroba Buergera - co to za choroba i jakie są jej przyczyny? Choroba Buergera to schorzenia drobnych naczyń kończyn górnych i dolnych. Charakteryzuje się zapaleniem zakrzepowo-zrostowym naczyń krwionośnych . Przewlekły stan zapalny w ścianach małych i średnich żył oraz tętnic prowadzi do zmniejszenia światła wewnątrz nich . Skutkuje to niedokrwieniem kończyć, a niekiedy także powstawaniem owrzodzeń i martwicy. To choroba o charakterze przewlekłym i postępujących, ze zmiennymi zaostrzeniami i remisjami dolegliwości. Stan zapalny często rozszerza się również na nerwy, co prowadzi do ostrych dolegliwości bólowych. Nie istnieje jasno określona przyczyna zapadalności na tę choroba, jednakże wykryto kilka czynników zwiększających ryzyko zachorowania na Buergera : czynniki genetyczne, czynniki zapalne, czynniki autoimmunologiczne, palenie papierosów, częściej zapadają na nią mężczyźni w młodym wieku. Objawy choroby Buergera Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest ból w miejscu, gdzie krew nieprawidłowo krąży. Najczęściej odczuwalne jest to w obrębie naczyń kończyny dolnej. Ból przychodzi niespodziewanie i ma charakter napadowy. Inne objawy choroby Buergera : parestezje - cierpnięcie, mrowienie, drętwienie łydek i stóp, występowanie owrzodzeń na palcach stóp i rąk, występowanie sińców na skórze, uczucie zimna, zasinienie i zaczerwienie fragmentów stóp i...

pacjentka rozmawia z lekarzem
©WavebreakMediaMicro/fotolia
Styl życia
Objawy choroby zakrzepowo-zatorowej
Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych.

Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych. Objawy zakrzepicy żył: obrzęk, poszerzenie żył, ból w okolicach podudzia Do typowych objawów zakrzepicy żył należą: obrzęk kończyny, ból i zasinienie . Miejsce, w którym utworzył się zator ma podwyższoną temperaturę i napięcie podpowięziowe (napięta i bolesna część obwodowa kończyny dolnej). Osoba chora odczuwa bolesność wzdłuż zajętych naczyń i w mięśniach piszczelowych. W 20% przypadków zakrzepicy żył osoby skarżyły się na ból w okolicach podudzia w trakcie zginania stopy. Często występuje także bolesność krawędzi sklepienia stopy. Niekiedy może wystąpić stan podgorączkowy i większe wypełnienie żył powierzchniowych. W przypadku zakrzepicy żył biodrowych typowe jest poszerzenie żył w okolicy nadłonowej. W bardzo rozległych przypadkach kończyna może być zasiniona, chłodna lub blada.   Kliniczne objawy zakrzepicy żył występują u 50% osób. U pozostałych osób przejawem choroby zakrzepowo-zatorowej są symptomy specyficzne dla zatorowości płucnej – ból w klatce piersiowej, krwioplucie i duszność . W przypadkach poważnej zatorowości objawami może być tachykardia, sinica, hipotonia i przepełnienie żył szyjnych.   W wielu wypadkach zakrzepica żył bywa mylona z przewlekłą niewydolnością żylną, obrzękiem limfatycznym, stanami zwyrodnieniowymi kości i stawów, infekcjami skóry lub patologią nerwu kulszowego.   Ten lek może pomóc. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do stosowania...

kobieta w ciąży leżąca w łóżku
© mninni/Fotolia.com
Styl życia
Ból serca w ciąży może oznaczać zakrzepicę lub nawet zawał
Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.

Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.   Podczas ciąży serce kobiety pompuje od 30 do 50 procent więcej krwi niż zwykle. Obciąża to mięsień sercowy i może ujawniać ukryte dotąd wady serca i niektóre z nich pogłębiać. Ból serca w ciąży a wrodzone wady serca Podczas ciąży cały organizm jest obciążony, a serce musi pompować krew szybciej i bardziej wydajnie, by zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze i tlen. Z tego powodu u ciężarnych mogą wystąpić kołatania serca. Jeśli towarzyszy im ból, konieczna jest konsultacja z kardiologiem, ponieważ może to być symptom wrodzonej wady serca.   Zagrożeniem dla ciąży są szczególnie: nadciśnienie płucne ,  silne zwężenie zastawki,  zwężenie cieśni aorty,  zespół Eisenmengera (ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej i na skutek tego przeciekanie krwi między komorami lub przedsionkami serca). Zakrzepica żył głębokich może powodować ból serca  Zakrzepica żył głębokich u ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, może nawet doprowadzić do śmierci. Powstające zakrzepy niekiedy odrywają się i wędrują po organizmie, powodując niebezpieczne zatory, np. zator w płucach . Ból serca w ciąży u osób chorych na zakrzepicę żył głębokich wymaga natychmiastowego wezwania pomocy medycznej. Ból serca w ciąży a zawał Nagły i silny ból serca w ciąży może oznaczać zawał mięśnia sercowego . Objawy towarzyszące to także: zawroty głowy, duszności, drętwienie kończyn, zimny pot osłabienie, zaburzenia tętna (przyspieszenie lub spowolnienie). Na zawał serca w ciąży narażone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, z wadami przerostowymi serca (np. przerostem lewej...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik