kościół na wodzie w Zwierzyńcu
© stepmar/Fotolia.com
Styl życia

Szukasz pomysłu na weekend? Oto 7 niezwykłych miejsc, które znajdziesz na Roztoczu

Roztocze to przede wszystkim Roztoczański Park Narodowy. Do atrakcji turystycznych należą też kościół „Na Wodzie” w Zwierzyńcu, zamek Sobieskich i pałac w Narolu.

Roztocze to przede wszystkim Roztoczański Park Narodowy. Do atrakcji turystycznych należą też kościół „Na Wodzie” w Zwierzyńcu, zamek Sobieskich i pałac w Narolu.

Roztocze to miejsce, do którego cywilizacja jeszcze na dobre nie dotarła. Jest to przepiękna kraina leżąca między Wyżyną Lubelską a Podolem. Rozciąga się od Kraśnika w Polsce do Lwowa, na Ukrainie.

 

Roztoczański Park Narodowy

Ze względu na przepiękny krajobraz, unikatową faunę i florę, w 1974 roku utworzono na terenie Roztocza utworzono Roztoczański Park Narodowy. Dla turystów przygotowane jest tam kilka szlaków poznawczych i turystycznych m.in. zielona ścieżka na Bukową Górę, szlak partyzancki czy też centralny szlak rowerowy. Można wybrać się na przejażdżkę zaprzęgiem konnym lub spływ kajakiem po Wieprzu. Wstęp do Roztoczańskiego Parku Narodowego jest płatny - cena wynosi od 4 do 14 złotych, w zależności od wyboru trasy.

 

Zagroda Guciów

Na trasie Zwierzyniec – Krasnobród znajduje się Zagroda Guciów. To niezwykłe miejsce pozwala przenieść się w czasie do wieku XIX, kiedy to prąd nie był powszechnie dostępny, a o lodówce czy telefonie jeszcze nikt nie myślał. Zagroda składa się z chałup i starej stodoły. U Guciów można posilić się swojskim jadłem i wysłuchać opowieści gospodarzy o Roztoczu.

Kościół „Na Wodzie” w Zwierzyńcu

Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu to barokowa świątynia stojąca na małej wyspie. Dostać się na nią można jedynie klimatycznym, starym drewnianym mostem. Kościół „Na Wodzie” został zbudowany w połowie XVIII wieku. Początkowo był używany jako kaplica. Później dobudowano świątyni boczne skrzydła.

 

Zamek rodu Sobieskich

Budowę zamku Sobieskich rozpoczęto w 1594 roku w Żółkwi (obecna, zachodnia Ukraina). Jej architektem był Paweł Szczęśliwy. Rezydowali tam m.in hetman Stanisław Żółkiewski i ród Sobieskich. Za czasów króla Jana III Sobieskiego zamek został przebudowany w stylu barokowym.

 

Cerkiew unicka pod wezwaniem św. Mikołaja

W Jarczowie, położonym około 15 km od Tomaszowa Lubelskiego, można odwiedzić starą cerkiew unicką pw. św. Mikołaja. Jest to drewniana budowla z 1755 roku, powstała z inicjatywy Maurycego Kurdwanowskiego. Miejsce otacza przepiękny ogród pełen rzeźb, kwiatów i krzewów. W 1921 roku zamieniona na kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika.

Pałac w Narolu

Na Roztoczu leży też Pałac w Narolu. Jest to budowla barokowa wzniesiona przez Antoniego Feliksa herbu Łosia w 1776 roku. Do pałacu prowadzi wspaniała aleja starych lip. Otoczony jest on wielkim, włoskim ogrodem, pełnym kwiatów i krzewów. Budynek połączony jest arkadami. Obecnie znajduje się w nim siedziba Fundacji Pro Academia Narolense.

 

Zwierzyniec

Zwierzyniec położony jest w dolinie rzeki Wieprz. Pierwsze budynki w Zwierzyńcu pochodzą z czasów panowania Jana Zamoyskiego, hetmana i kanclerza wielkiego koronny z XVI wieku. Wybudowano tu wtedy dworek myśliwski i stworzono rezerwat zwierzyny łownej. W Zwierzyńcu warto zwiedzić Pałac Plenipotenta Ordynacji Zamojskiej, zespół budynków zarządu Ordynacji oraz stary browar Zwierzyniec.

 

 


Widok na Kazimierz Dolny z Góry Trzech Krzyży.
©ambrozinio/Fotolia.com
Styl życia
Rezerwat Nietoperek, Szlak Przygody... 5 niesamowitych miejsc w Polsce na weekendowy wypad
Rezerwat Nietoperek, Szlak Przygody... 5 niesamowitych miejsc w Polsce na weekendowy wypad

  Wszyscy znamy piękne polskie plaże, Tatry, czy mazurskie jeziora. Ale są Polsce miejsca ciągle jeszcze nie odkryte przez masową turystykę. A zdecydowanie warto je odwiedzić. Ruchome wydmy to świetny pomysł na wakacje dla osób szukających ciszy i spokoju. Baszta w Kazimierzu Dolnym to wspaniałe dziedzictwo historyczne. Dla osób lubiących wyzwania świetnym pomysłem na urlop będzie Szlak Przygody. Suwalski Park Narodowy ma wspaniały, świeży klimat, a Rezerwat Nietoperek jest pomysłem na ciekawą wycieczkę w niezwykłe miejsce.   Pięknie miejsca w Polsce to nie tylko Bieszczady , Mazury czy Tatry. Nasz kraj jest bogaty w wyjątkowe atrakcje, które nie zostały jeszcze typowymi ośrodkami turystycznymi, dzięki temu zachowały swój niepowtarzalny klimat.   Ruchome wydmy – woj. pomorskie W pobliżu Czołpina znajdują się ruchome wydmy, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu bałtyckim. Jest to część Słowińskiego Parku Narodowego , który ma najdłuższe pasmo ruchomych wydm w Europie. To miejsce, gdzie wiatr przemieszcza fałdy piasku o wysokości nawet kilkudziesięciu metrów! Ze szczytu Łąckiej Góry , która jest wydmą o wysokości ponad 400 m, rozciąga się przepiękny widok na rozległą pustynię, nazywaną polską Saharą. To cudowne miejsce dla osób szukających spokoju wśród szumu drzew, śpiewających ptaków i pięknego krajobrazu. Na szlakach dużo częściej można spotkać sarny i zające niż ludzi. Ruchome wydmy to świetny pomysł na spędzenie wakacji w Polsce .   Baszta na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym – woj. lubelskie Wieża w pobliżu Kazimierza Dolnego powstała na przełomie XIII i XIV i jest jedną ze starszych budowli obronnych na terenie Polski. To absolutny unikat, ponieważ budowla jest w niezwykle dobrym stanie. W niektórych miejscach mury mają ponad 4 m grubości! Wieża niegdyś stanowiła obronę...

Leżaki nad morzem
Pixabay/Stevebidmead/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Urlop na żądanie – co należy o nim wiedzieć
Urlop na żądanie należy się każdemu pracownikowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie jest jednak dodatkowym dniem wolnym, a wlicza się w pulę przysługującego w danym roku kalendarzowym urlopu.

Urlop na żądanie należy się każdemu pracownikowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie jest jednak dodatkowym dniem wolnym, a wlicza się w pulę przysługującego w danym roku kalendarzowym urlopu.   Wymiar dni nie zależy od stażu pracy ani czasu trwania umowy – każdemu przysługują cztery dni, niezależnie od tego, czy jest zatrudniony na okres próbny, czas określony czy nieokreślony. Pracownikowi o stażu pracy krótszym niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego (przy zatrudnieniu na cały etat), natomiast osobie o dłuższym stażu – 26 dni. Wykorzystanie urlopu na żądanie skutkuje po prostu odjęciem tych dni od puli urlopu wypoczynkowego. Cztery dni urlopu na żądanie można wykorzystać od razu lub podzielić go na części. Jak zgłosić urlop na żądanie? Urlop na żądanie nie wymaga złożenia wniosku – pracodawcę można poinformować telefonicznie lub nawet drogą elektroniczną. Kodeks Pracy nie precyzuje, w jakiej formie należy to zrobić. Ważny jest natomiast termin – o urlopie trzeba poinformować przed rozpoczęciem dnia pracy. Nie można wziąć urlopu na żądanie już w trakcie dnia pracy, chyba że dopuszczają to wewnętrzne przepisy danego zakładu. W przypadku chęci wykorzystania kilku dni pod rząd nie ma potrzeby informowania codziennie pracodawcy o przedłużeniu urlopu (choć jeśli zajdzie taka potrzeba, jest to dopuszczalne) – można od razu zaznaczyć, ile dni chce się wykorzystać. Niewykorzystane dni urlopu na żądanie nie kumulują się i w przyszłym roku nie można wykorzystać ich więcej niż cztery. Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Generalnie samo poinformowanie pracodawcy o urlopie na żądanie powinno być wystarczające, by go otrzymać, jednak są okoliczności, w których ten może się nie zgodzić: wykorzystanie całego...

pałac i otaczający go park
© whitelook/Adobe Stock
Styl życia
Co warto zwiedzić podczas wycieczek? Jakie muzea w Polsce są najpiękniejsze?
Pierwsze muzeum w Polsce zostało założone ponad 200 lat temu. W 1801 roku z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej powstało muzeum w Puławach. W Świątyni Sybilli gromadzone były zbiory narodowe. Obecnie do rejestru Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wpisanych jest ponad 500 muzeów. Zdecydowanie warto zobaczyć chociaż część z nich.

Pierwsze muzeum w Polsce zostało założone ponad 200 lat temu. W 1801 roku z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej powstało muzeum w Puławach. W Świątyni Sybilli gromadzone były zbiory narodowe. Obecnie do rejestru Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wpisanych jest ponad 500 muzeów. Zdecydowanie warto zobaczyć chociaż część z nich.   Zwiedzając muzea, dowiadujesz się nowych informacji, uczysz się, poznajesz własną tradycję i kulturę. To wspaniałe doświadczenie, które rozwija, wywołuje emocje i otwiera na piękno. Jeśli w sposób szczególny interesujesz się jakąś dziedziną, to na pewno znajdziesz miejsce, które musisz zobaczyć! Jest ich w Polsce mnóstwo. Poniżej przedstawiamy listę trzech muzeów, które warto zaznaczyć jako punkt wycieczki . Muzeum Romantyzmu w Opinogórze To 22 hektarowy kompleks pałacowo-parkowy otwarty w 1961 r. Obiektami wchodzącymi w skład Muzeum są neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w. ze stałą ekspozycją poświęconą historii rodziny Krasińskich, szczególnie Zygmuntowi Krasińskiemu. Na terenie Muzeum znajduje się także dawna Oficyna Dworska. Są w niej organizowane wystawy czasowe. Ponadto zwiedzić można dwór wybudowany na początku XX w., ptaszarnię, oranżerię, powozownię, stajnię i inne zabudowania . Budynki otacza przepiękny park w stylu angielskim i liczne stawy. Muzeum w Nieborowie i Arkadii Muzeum powstało w 1945 roku. Zwiedzić w nim można Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem francuskim w Nieborowie i Ogród Romantyczny w stylu angielskim Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z elementami wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku. Udało się je stworzyć dzięki wyposażeniu pałacu, które ocalało. Możemy w nim zobaczyć dawne rzeźby, obrazy, grafiki, meble, zegary, tkaniny, zbiory...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak