Górski ekwipunek
© magdal3na/Fotolia.com
Styl życia

Letnia wycieczka w góry – 7 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Nieprzemakalny strój i solidne, wygodne buty to rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać na wycieczkę w góry. Przyda się również mapa i apteczka pierwszej pomocy.

Nieprzemakalny strój i solidne, wygodne buty to rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać na wycieczkę w góry. Przyda się również mapa i apteczka pierwszej pomocy.

 

Pogoda w górach bywa bardzo kapryśna, dlatego trzeba się przygotować na jej nagłe zmiany. Nie należy wychodzić w trasę bez prowiantu, wody czy też mapy.

Jak się ubrać w góry?

1. Buty górskie – wybór butów powinien być uzależniony od celu wędrówki, ale wszystkie powinny być:

  • wygodne,
  • wodoodporne,
  • stabilne.

Niskie półbuty są idealne na wędrówki po łatwiejszych szlakach górskich i leśnych duktach. Powinny być lekkie i wygodne oraz mieć podeszwę, która zapewnia dużą przyczepność i się nie ślizga. Wysokie buty za kostkę nadają się do chodzenia z ciężkim plecakiem po nierównym, trudnym terenie, na którym jest wiele stromych podejść. Wybierając buty nie należy kierować się ich wyglądem i estetyką, a przede wszystkim funkcjonalnością.

 

2. Strój w góry – latem najlepsze są lekkie i oddychające spodnie. Jeśli upał jest dokuczliwy, można wyjść w krótkich spodenkach, ale do plecaka i tak lepiej włożyć długi dres. Ubranie nie powinno krępować ruchów, ma być wygodne. Jeśli wybierasz się w trudny, skalisty teren, odpowiedniejsze będą spodnie ze wzmocnieniami na kolanach. Nawet latem warto zabrać ze sobą lekką kurtkę membranową, która zmieści się do plecaka, a w razie potrzeby pozwoli się ogrzać.

 

3. Plecak – nieodłączny element wyposażenia. Najlepsze są plecaki trekkingowe, wykonane z solidnego materiału. Szczególnie przy dłuższych wędrówkach przydaje się pas biodrowy, który odciąża ramiona.

Co zabrać w góry?

W plecaku nie powinno zabraknąć:

4. Prowiantu i wody – nie można dopuścić do odwodnienia organizmu na trasie. Podczas wędrówki traci się też mnóstwo energii, dlatego należy wziąć ze sobą jedzenie, najlepiej wysokoenergetyczne: kanapki na pełnoziarnistym pieczywie, czekoladę, suszone owoce. Nie należy robić kanapek z wędliną, która może się szybko popsuć w upale. Warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

5. Mapy – przed wyprawą trzeba sprawdzić:

  • jak przebiega szlak,
  • jak można go skrócić np. w razie załamania pogody,
  • gdzie są schroniska turystyczne, leśniczówki, schrony.

6. Apteczki – buteleczka wody utlenionej, plastry i bandaż nie zajmują wiele miejsca, a mogą się bardzo przydać. W górach łatwo o potknięcie i rozcięcie skóry o ostre kamienie.

Co sprawdzić przed samym wyjściem?

7. Numery alarmowe i pogodę – przed wyruszeniem na szlak, należy sprawdzić pogodę. Najlepiej zrobić to na stronach interesujących nas oddziałów GOPRu – tam też pojawiają się ważne komunikaty dla turystów.

Wybierając się na trasę ze swoim smartfonem, warto przemyśleć instalację aplikacji, które ułatwią wzywanie pomocy, kontrolę pogody i lokalizację miejsca w którym się znajdujemy:

  • aplikacje ratunkowe – zdarza się, że trudno na ekranie dotykowym wybrać właściwy numer, zwłaszcza w stresującej sytuacji. Przykładem jest aplikacja „Ratunek” - osoba poszkodowana uruchamia aplikację i dotyka ekran 3 razy, po czym nawiązywane jest połączenie z centrum dyspozytorskim służb ratowniczych;
  • lokalizatory burz – pozwalają na śledzenie wyładowań atmosferyczny, dostępne są np. „Burze nad Polską i Europą” i „Monitor Burz”;
  • mapy pogodowe – nie tylko pokazują niebezpiecznie zbliżające się burze, ale także opady i temperaturę, np. „Mapa burzowa i pogodowa”.

 

Przed wyjściem warto wpisać w numery szybkiego wybierania numer alarmowy TOPR i GOPR – 601-100-300.


 

Krajobraz burzy z piorunami w małej miejscowości.
©IRIS Productions/stock.adobe.com
Styl życia
Mapa burzowa online - jak sprawdzić gdzie jest teraz burza?
Mapa burzowa online - jak sprawdzić gdzie jest teraz burza?

Jak sprawdzić gdzie w tej chwili jest burza? Mapa burzowa online pozwoli Ci sprawdzić gdzie dokładnie dzisiaj będzie burza. Zła pogoda potrafi zepsuć wszystkie plany. Wiosna i lato to czas kiedy deszcze i burze z piorunami zdarzają się bardzo często. Przebywanie na zewnątrz w czasie burzy czy gradu może być bardzo niebezpieczne. Pogoda potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie, dlatego mapy burzowe live są bardzo przydatne. Mapy burzowe online - jak sprawdzić gdzie teraz jest burza?   Burze.dzis.net - mapa burzowa online To mapa na której możemy zobaczyć wyładowania atmosferyczne w Polsce i Europie. Mapa jest aktualizowana co pięć minut, dzięki czemu mamy aktualne informacji o występujących burzach w naszym regionie . To zaawansowana aplikacja, która pozwoli nam oznaczyć naszą pozycję, pokazać nazwy miast i województw, a także pokazać kierunek i prędkość przemieszczania się chmur.   Polscy Łowcy Burz Informują na bieżąco o niebezpiecznych warunkach atmosferycznych i rozpowszechniają wiedzę o tym w jaki sposób działają wszelkie zjawiska pogodowe. Chcesz dowiedzieć się więcej o zjawiskach burzowych? Zajrzyj na ich stronę lub fanpage na Facebooku.   Mapa burz live To serwis pokazujący burze i wyładowania atmosferyczne w czasie rzeczywistym . Na tej mapie możesz sprawdzić pogodę na całym świecie. Atutem jest to, że mapa jest aktualizowana w każdej sekundzie, więc widzisz co się aktualnie dzieje w każdym zakątku świata. Gdzie znajdziemy oficjalne ostrzeżenia pogodowe? Pogodynka - oficjalne ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Na stronie Pogodynka możemy sprawdzić najnowsze ostrzeżenie pogodowe dla wybranego regionu . Obowiązuje trzy stopniowa skala zagrożenia: Warunki sprzyjające występowania niebezpiecznych zjawisk...

ludzie w górach z psem
©Stillkost/Fotolia
Styl życia
Dogtrekking - jak i z jakim sprzętem zacząć górskie wędrówki
Dogtrekking to wędrówki z psem na przypiętej do pasa biodrowego amortyzującej lince. Odciąża to lędźwiową część kręgosłupa właściciela oraz stawy i kości psa.

Dogtrekking to wędrówki z psem na przypiętej do pasa biodrowego amortyzującej lince. Odciąża to lędźwiową część kręgosłupa właściciela oraz stawy i kości psa.   Dogtrekking można uprawiać z każdym, stopniowo przygotowywanym do zwiększającego się wysiłku psem. Zaczyna się od wydłużania czasu codziennych spacerów, przyzwyczajania czworonoga do różnych rodzajów podłoża oraz ukształtowania terenu. Co to jest dogtrekking Dogtrekking to piesza wędrówka z 1 lub 2 psami na szelkach przypiętych do opiekuna linką i pasem biodrowym. Ten rodzaj turystyki z czworonogiem można uprawiać czysto rekreacyjnie lub wziąć udział w coraz popularniejszych zawodach. Dogtrekking, łączący marsz lub bieg z chodzeniem na orientację z mapą i kompasem, uprawia się z dowolnym, szczepionym psem na jakiejkolwiek trasie, na różnym podłożu. Polskie zawody w dogtrekkingu na najmniejsze dystanse (15 km) kończą nawet psy rasy chihuahua. Najkrótszą trasę pokonuje się zwykle w 2,5 do 6 godzin. Aktywność ta zacieśnia więź z pupilem, daje sporą satysfakcję ze wspólnie spędzanego czasu, znacznie poprawia jego i naszą kondycję. Sprzęt do dogtrekkingu W dogtrekkingu najważniejsza jest wygoda psa i jego właściciela. W związku z tym rezygnuje się z obroży i trzymanej w ręce smyczy na rzecz szelek, linki amortyzującej i pasa biodrowego. Odciążają one ludzki kręgosłup w części lędźwiowej oraz psi układ kostno-stawowy. Ważne są wygodne buty trekkingowe, a w przypadku pokonywania tras górskich także specjalne obuwie zapobiegające zranieniom i otarciom psich łap. Plecak powinien być jak najlżejszy i zawierać napoje i przekąski dla właściciela, jedzenie i wodę dla psa, mapę, apteczkę, kompas, latarkę (najlepiej czołówkę), naładowany telefon, psie buty w góry, zmianę ubrań na wypadek załamania pogody. Istnieją również specjalne plecaki dla psów , które...

urlop majowy w górach
©Igor Mojzes/fotolia
Styl życia
Cztery kierunki na urlop majowy
Maj to początek sezonu urlopowego. Amatorzy rozrywek kulturalnych powinni wybrać majówkę w mieście, miłośnicy aktywnego wypoczynku – majówkę na Mazurach lub w górach.

Jeśli tylko pogoda dopisuje, warto spędzać majówkę w aktywny sposób, uprawiając sport, piesze wędrówki lub jazdę na rowerze. Popularne miejscowości turystyczne w całej Polsce często mają przygotowane gotowe trasy i szlaki. Na wszelki wypadek lepiej wybrać się w miejsce, w którym znajdzie się rozrywkę także podczas deszczu. Pogoda w maju, szczególnie na początku, bywa kapryśna. Majówka na Mazurach Majówka na Mazurach to opcja dla osób, które chcą po prostu wypocząć w ciszy i spokoju. Za stolicę Mazur uważa się Mikołajki, które od dawna są Mekką amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych . Innym z najbardziej znanych mazurskich miast jest Giżycko, nieopodal którego jest duże jezioro Niegocin. Właśnie przez nie wiedzie kajakowy Szlak Galindów, będący najkrótszym połączeniem z Jeziora Śniardwy do Giżycka. Oprócz sportów wodnych można także jeździć konno, uprawiać turystykę rowerową lub po prostu spacerować po okolicznych lasach. Majówka nad morzem Chociaż maj to jeszcze nie pora na to, by pływać w morzu, to amatorzy kąpieli słonecznych mogą już rozpocząć sezon . Jednak majówka nad Morzem Bałtyckim nie musi ograniczać się do leżenia na plaży. Żegluga Gdańska wprowadziła tramwaje wodne, dzięki którym można pływać z Helu do Gdańska, Sopotu i Gdyni i zwiedzać także tamte miejscowości. Majówkę nad morzem można połączyć z wycieczką zagraniczną . Z Gdyni można się też wybrać na rejs do Bałtyjska, który leży już na terenie Rosji w obwodzie kaliningradzkim. Z kolei z Gdańska odpływają promy do szwedzkiego Nynäshamn, skąd co 30 minut odjeżdża pociąg do Sztokholmu. Wiele nadmorskich miejscowości ma do zaoferowania turystom także ciekawe zabytki, muzea i punkty widokowe na latarniach morskich. Majówka w górach Amatorzy wycieczek w góry dzielą się na wielbicieli Tatr i Bieszczad.   Zakopane, czyli stolica...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak