Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
smutna kobieta
© Voyagerix/Fotolia.com
Styl życia

Wenlafaksyna – stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, dawkowanie

Wenlafaksyna jest lekiem na depresję. Stosowana jest też przy zaburzeniach lękowych. Przedawkowanie wenlafaksyny objawia się zaburzeniami pracy serca, może prowadzić do drgawek.

Wenlafaksyna jest lekiem na depresję. Stosowana jest też przy zaburzeniach lękowych. Przedawkowanie wenlafaksyny objawia się zaburzeniami pracy serca, może prowadzić do drgawek.

 

Działanie wenlafaksyny polega na wybiórczym hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny. Powoduje to przewodnictwo impulsów elektrycznych w połączeniach między określonymi obszarami mózgu.

 

Przedawkowanie wenlafaksyny prowadzi do zaburzeń działania mięśnia sercowego, tachykardii (przyspieszenia akcji serca), zaburzeń świadomości, oraz drgawek.

Stosowanie wenlafaksyny

Wenlafaksyna działa na wszystkie typy depresji, łącznie z zaburzeniami lękowymi. Jest pomocna w walce z fobią społeczną i zespołem lęku napadowego z agorafobią. Zapobiega również nawrotom depresji.

Kiedy nie można brać wenlafaksyny?

Wenlafaksyny nie powinny brać osoby wrażliwe na którykolwiek jej składnik, chorzy z niewydolnością nerek, wątroby, stwierdzonymi w przeszłości napadami padaczki i z cukrzycą. Gdy podczas leczenia występują drgawki, należy je przerwać. Nie zaleca się podawania wenlafaksyny osobom poniżej 18. roku życia.

Skutki uboczne brania wenlafaksyny

Działania niepożądane występują zazwyczaj w pierwszym okresie brania wenlafaksyny. Chorzy stosujący lek narażeni są na:

 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • biegunkę,
 • tachykardię,
 • drgawki kloniczne mięśni,
 • szumy uszne,
 • wysypkę,
 • łysienie,
 • nadciśnienie,
 • większy cholesterol we krwi,
 • brak apetytu,
 • spadek masy ciała,
 • pocenie się,
 • zmniejszenie popędu seksualnego,
 • bezsenność,
 • zawroty głowy,
 • nerwowość,
 • zaburzenia erekcji.

Pacjenci mogą doświadczać również efektu zwanego brain zaps. Powoduje ono odczucie przebiegania przez mózg impulsów elektrycznych, pojawiających się co kilka sekund. Brain zaps ustępuje po trzech tygodniach.

Dawkowanie wenlafaksyny

Wenlafaksyna występuje w dawkach:

 • 25 miligramów,
 • 37,5 miligramów,
 • 75 miligramów,
 • 150 miligramów.

Lek produkuje się również w specjalnych kapsułkach, które przedłużają jego wydzielanie. Wenlafaksynę o przedłużonym działaniu należy przyjmować raz na dobę o określonej godzinie. Standardowy lek należy podawać według zaleceń lekarza, nie przekraczając maksymalnej dawki dziennej, która wynosi 150 miligramów.

mężczyzna z chmurą deszczową nad głową
©Sergey Nivens/Fotolia.com
Styl życia
Objawy przedawkowania leków przeciwdepresyjnych i psychotropowych
Zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi lub psychotropowymi w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Tego typu leki po przekroczeniu dozwolonej dawki działają toksycznie. Jeśli w ciągu kilku godzin chory nie otrzyma pomocy, w jego organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi powinni umieć rozpoznawać symptomy zatrucia lekami, aby w razie przedawkowania zadziałać błyskawicznie.

Zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi lub psychotropowymi w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Tego typu leki po przekroczeniu dozwolonej dawki działają toksycznie. Jeśli w ciągu kilku godzin chory nie otrzyma pomocy, w jego organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi powinni umieć rozpoznawać symptomy zatrucia lekami, aby w razie przedawkowania zadziałać błyskawicznie. Przedawkowanie leków przeciwdepresyjnych Przedawkowanie antydepresantów jest przyczyną 26% przypadków śmiertelnych zarejestrowanych na oddziałach toksykologicznych. Najczęściej przepisywanymi i jednocześnie najbardziej toksycznymi lekami przeciwdepresyjnymi są trójcykliczne antydepresanty (np. imipraminia, doksepina, dezypramina). Objawy zatrucia nimi pojawiają się w ciągu godziny po przedawkowaniu. Dopuszczalna dzienna dawka imipraminy (dla osoby dorosłej) to 150–300 mg (w zależności od nasilenia depresji). Objawy lekkiego zatrucia lekami przeciwdepresyjnymi: wymioty , drgawki, rozszerzenie źrenic, suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, obniżenie ciśnienia krwi i temperatury ciała. Objawy ostrego zatrucia lekami przeciwdepresyjnymi: zatrzymanie moczu, zaburzenia świadomości, śpiączka, tachykardia (częstoskurcz serca). Przedawkowanie leków psychotropowych Leki psychotropowe trafiają za pośrednictwem krwi do mózgu i wpływają na jego funkcje. Przepisuje się je tylko osobom zaburzeniami psychicznymi. Do najsilniejszych psychotropów należą np. karbamazepina, lamotrygina, okskarbazepina. Ich stosowanie wymaga ścisłej współpracy z lekarzem, bo przyjęcie zbyt dużej dawki może skończyć się śmiercią. Dopuszczalna dzienna dawka karbamazepiny (dla osoby dorosłej) to 600 mg (przy silnych zaburzeniach maniakalno-depresyjnych). Objawy lekkiego zatrucia lekami psychotropowymi: nudności i wymioty,...

Kobieta leży w białej pościeli.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przedawkowanie tabletek nasennych. Jak się objawia i leczy?
Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć.

Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Leki nasenne – czym są? Leki nasenne można podzielić na trzy grupy: barbiturany, benzodiazepiny i niebarbiturowe . Leki z tych grup różnią się właściwościami i mocą działania. Najgroźniejszą grupą leków nasennych sa barbiturany. Spożywane przez dłuższy czas powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne . Przedawkowanie leków nasennych może spowodować nawet śmierć. Przedawkowanie leków nasennych – objawy Barbiturany i benzodiazepiny można w łatwy sposób przedawkować i wywołać niepożądane objawy. Barbiturany przez swoje właściwości toksyczne szybciej uzależniają od siebie organizm i powodują zależność fizyczną, a także psychiczną. Barbituranami łatwo się zatruć, co wywołuje utratę przytomności i zapaść krążeniową. Po zatruciu barbituranami może też dojść do upośledzenia funkcji układu oddechowego , a czasem i porażenia, co prowadzi do śmierci.   Przy uzależnieniu od leków nasennych po ich odstawieniu mogą pojawić się takie objawy jak: drgawki, drżenia mięśni, lęki, niepokój, omamy, bóle brzucha, zaburzenia krążenia, a także nadmierne pocenie się . Przedawkowanie leków nasennych – leczenie Przedawkowanie leków nasennych wymaga pomocy specjalisty . Dobrze, jeśli można podać lekarzowi informację o dawce i rodzaju przyjętych leków, a także innych substancji psychoaktywnych.   Lekarz wezwany do przypadku zatrucia lekami nasennymi ocenia stan ogólny zatrutego i szczegółowo określa parametry życiowe (ocenia wydolność krążeniową i oddechową). Po zakończeniu wywiadu z lekarzem,...

Kobieta ma zawroty głowy, trzyma się za głowę z zamkniętymi oczami
©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Zespół serotoninowy to skutek uboczny przyjmowania leków psychotropowych
Zespół serotoninowy jest skutkiem przyjęcia zbyt dużej dawki leków psychotropowych lub interakcji pomiędzy lekami. Objawia się on m.in. pobudzeniem psychicznym połączonym z niepokojem, trudnością w zebraniu myśli, nadmiernym poceniem się oraz drżeniem mięśni. Zespół serotoninowy może zagrażać życiu.

Zespół serotoninowy jest skutkiem przyjęcia zbyt dużej dawki leków psychotropowych lub interakcji pomiędzy lekami. Objawia się on m.in. pobudzeniem psychicznym połączonym z niepokojem, trudnością w zebraniu myśli, nadmiernym poceniem się oraz drżeniem mięśni. Zespół serotoninowy może zagrażać życiu.   Objawy zespołu serotoninowego mogą wystąpić już po dwóch, trzech godzinach od przyjęcia dawki leku. Czym jest serotonina Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników , substancji pośredniczących w przesyłaniu impulsów pomiędzy komórkami układu nerwowego. Impulsy nerwowe są nośnikiem informacji, a ich prawidłowe przekazywanie jest warunkiem adekwatnego reagowania przez organizm na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Serotonina reguluje szereg psychologicznych czynności organizmu, jej niedobór może być przyczyną przewlekłego zmęczenia, niższej odporności na stres, obniżonego nastroju. Leki stosowane w leczeniu epizodów depresji, przewlekłych zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych i nerwicowych, a także przedwczesnego wytrysku (np. inhibitory monoaminooksydazy oraz selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) zwiększają stężenie serotoniny w organizmie. Przyczyny zespołu serotoninowego Zespół serotoninowy powstaje wskutek nadmiernej aktywności komórek układu nerwowego. Jest on wywołany przyjęciem zbyt dużej dawki leków wpływających na przekaźnictwo serotoninergiczne. Może przydarzyć się w sytuacji, kiedy osoba przyjmująca te leki znacznie zwiększy ich dawkę, rozpocznie leczenie za pomocą nowego leku lub stosowany już lek połączy z innym. Jak objawia się zespół serotoninowy Zespół serotoninowy może prowadzić do śmierci. W przypadku, kiedy podczas stosowania leków psychotropowych zauważy się u siebie poniższe objawy,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner