zamyślone dziecko
© Tomsickova/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Choroby psychiczne u dzieci: objawy schizofrenii, depresji, nerwicy natręctw

Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.

Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.

 

Przyczyny powstawania chorób psychicznych powiązane są z wcześniejszymi wydarzeniami w życiu dziecka, z którymi nie umiało sobie poradzić. Takie sytuacje to np. nagła śmierć kogoś bliskiego, przeżycie poważnego wypadku samochodowego, molestowanie seksualne.

Pierwsze objawy choroby psychicznej – schizofrenia

Schizofrenia należy do zaburzeń psychopatycznych, którą cechuje nieadekwatne postrzeganie rzeczywistości przez chorego. To znaczy, że chory na schizofrenię widzi rzeczy faktycznie nieistniejące. Główne objawy schizofrenii u dzieci to:

 • zaburzenia myślenia, np. urojenia, rozkojarzenie, tworzenie nowych wyrazów,
 • zaburzenia percepcji w postaci omamów słuchowych i halucynacji,
 • izolacja od rodziny, rówieśników,
 • uczucie zobojętnienia,
 • autyzm,
 • brak płynności w rozmowie,
 • jednoczesne przeżywanie dwóch sprzecznych emocji, np. radości i smutku,
 • dziwne zachowania np. mówienie do siebie,
 • nierealne przekonania, np. przeświadczenie o istnieniu sił nadprzyrodzonych.

Jakie są objawy zaburzeń psychicznych z depresją u dzieci

Depresji najczęściej towarzyszą takie objawy, jak paniczny lęk np. przed wyjściem z domu i fobia społeczna, czyli chorobliwa nieśmiałość podczas rozmawiania z ludźmi lub przebywania w ich towarzystwie. Jeżeli u dziecka występują poniższe objawy, warto skonsultować się z psychologiem:

 • smutek, nieuzasadnione wybuchy płaczu,
 • zobojętnienie – dziecko nie cieszy się rzeczami lub sytuacjami, które kiedyś sprawiały mu radość,
 • poczucie lęku i niepokoju, którego dziecko nie umie wyjaśnić,
 • cięcia się ostrymi narzędziami, przypalanie papierosem,
 • myśli typu: „życie jest bez sensu”, „nie wiem po co żyję”,
 • podejmowanie czynności pod wpływem impulsu, np. upijanie się,
 • myśli samobójcze, próby odebrania sobie życia,
 • uczucie bycia niepotrzebnym, obwinianie się za coś na co dziecko nie miało wpływu, np. rozwód rodziców.

Nerwica natręctw – objawy choroby psychicznej u dziecka

Nerwica natręctw czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to silne stany lękowe przeszkadzające dziecku normalnie funkcjonować. W głowie malca pojawiają się natrętne myśli, wzbudzające niepokój. Lęk związany jest najczęściej z codziennymi czynnościami, jak wychodzenie do szkoły i nieuzasadniony strach, „że zdarzy mi się coś złego, kiedy przejdę przez próg domu”. Główne objawy nerwicy natręctw u dzieci to:

 • obsesja na punkcie zarazków, np. ciągłe mycie rąk,
 • notoryczne wątpliwości, np. czy światło jest wyłączone, czy drzwi są zamknięte,
 • myśli o przemocy, o zrobieniu komuś krzywdy,
 • częste liczenie przedmiotów, analizowanie liczb,
 • natrętne myśli o aktach seksualnych, często budzących niesmak,
 • martwienie się o to, że może wydarzyć się coś złego.

 

 

zaciekawiona kobieta
Flickr/Francisco Osorio/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Nerwica natręctw – jakie są objawy i jak ją leczyć?
Nerwica natręctw uważana jest za jedno z zaburzeń cywilizacyjnych – szybkie tempo życie i stres mogą znaleźć ujście jako czynności i myśli kompulsywne. Na czym dokładnie polega nerwica natręctw?

Nerwica natręctw uważana jest za jedno z zaburzeń cywilizacyjnych – szybkie tempo życie i stres mogą znaleźć ujście jako czynności i myśli kompulsywne. Na czym dokładnie polega nerwica natręctw?   Nerwica natręctw fachowo nazywana jest zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi . Objawia się występowaniem natrętnych myśli i czynności, czyli obsesji i kompulsji. Czasem używa się też określenia „syndrom anankastyczny”. Objawem jest obsesyjne mycie rąk, sprzątanie, obawa przed utratą kontroli nawet nad najdrobniejszymi sprawami. Objawy nerwicy natręctw Cechą wspólną zaburzeń nerwicowych są tzw. objawy osiowe, do których zalicza się stany lękowe, zaburzenia wegetatywne, egocentryzm i nerwicowe błędne koło. Manifestuje się to poprzez nieuzasadniony lęk, depresyjne nastroje, poczucie bezradności, autoagresję i poczucie, że świat jest zniekształcony.   Oprócz dolegliwości psychicznych, można zaobserwować również tak zwane somatyzowanie, czyli objawianie się choroby w ciele poprzez duszności, nadmierną potliwość, drżenie rąk, ból serca. Osoba chora jest świadoma postępującej choroby, jednak nie jest w stanie zatrzymać irracjonalnych myśli czy zachowań. Typowe jest to, że im mocniej osoba walczy z objawami nerwicy , tym są one silniejsze. Nadmierne skupienie na natręctwach tylko wzmaga objawy, wywołując efekt błędnego koła . Jak wyglądają natręctwa? Natrętne czynności to na przykład obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie przedmiotów, przesadna dbałość o higienę otoczenia, kilkukrotne sprawdzanie zamkniętych drzwi czy zakręconego kranu. Osoba chora czuje wewnętrzny przymus do wykonania określonej czynności. Zaniechanie go wywołuje paniczny lęk. Oprócz tego pojawiają się także natrętne myśli i wyobrażenia, których nie można powstrzymać. W amerykańskim serialu „Girls” główna...

Kobieta siedzi i płacze
Flickr/Holly Lay/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Widzieć niewidzialne, słyszeć niesłyszalne – zaburzenia psychotyczne
Psychoza to kliniczny termin opisujący grupę poważnych chorób psychicznych. Wielu ludzi, którzy na nie cierpią, często czuje się odrzuconych, w wyniku czasami bardzo dezorganizujących codzienne życie objawów.

Psychoza to kliniczny termin opisujący grupę poważnych chorób psychicznych. Wielu ludzi, którzy na nie cierpią, często czuje się odrzuconych, w wyniku czasami bardzo dezorganizujących codzienne życie objawów. Czym jest psychotyzm? Pojęcie psychotyzmu wprowadził Hans Eysenck, wykorzystując je, razem z neurotyzmem i ekstrawersją, w swojej teorii temperamentów. Na jej podstawie stworzył kwestionariusz osobowości EPQ-R, używany wciąż do indywidualnej diagnozy klinicznej. Na skalę psychotyzmu składa się brak empatii, agresja, aspołeczność, chłód emocjonalny, egocentryzm, impulsywność i kreatywność. Według Eysencka jest to jeden z trzech podstawowych wymiarów osobowości, który występuje u każdego, różni się natomiast nasileniem. Psychotyzm oznacza skłonność do psychoz, schizofrenii i zaburzeń afektywnych. Wysokie wyniki w tej skali świadczą o zaburzeniach psychicznych.   Zaburzenia psychotyczne cechuje utrata zdolności do realnej oceny rzeczywistości . Jej odbiór jest zaburzony, a sposób myślenia zdezorganizowany. Osoba doświadczająca psychozy ma bardzo obniżony krytycyzm i jest przekonana, że jej przeżycia są jak najbardziej prawdziwe. Rodzaje i przyczyny zaburzeń psychotycznych Wyróżnia się pięć głównych rodzajów zaburzeń psychotycznych w zależności od tego, co je wywołuje: 1. psychoza endogenna – jest uwarunkowana przez czynniki genetyczne lub psychospołeczne. Występuje w przebiegu schizofrenii i chorób afektywnych (czyli depresji, manii itd.). 2. psychoza egzogenna – występują w wyniku chorób infekcyjnych, urazów głowy, zatruć chemikaliami. 3. psychoza organiczna – wywoływana jest organicznymi przyczynami takimi jak używanie alkoholu, narkotyków. 4. psychoza reaktywna – wynika z sytuacji...

Jak odróżnić zaburzenia psychiczne od chorób neurologicznych?
© wayne_0216/Fotolia.com
Styl życia
Jak odróżnić zaburzenia psychiczne od chorób neurologicznych?
Zaburzenia psychiczne niekiedy mogą być mylone z chorobami neurologicznymi. Jest to możliwe ze względu na podobieństwo objawów – w obu przypadkach mogą pojawiać się zaburzenia świadomości, koncentracji, a także omamy i halucynacje. Szczególnym typem choroby psychicznej, mylonej ze schorzeniami somatycznymi, jest nerwica lękowa.

Zaburzenia psychiczne niekiedy mogą być mylone z chorobami neurologicznymi. Jest to możliwe ze względu na podobieństwo objawów – w obu przypadkach mogą pojawiać się zaburzenia świadomości, koncentracji, a także omamy i halucynacje. Szczególnym typem choroby psychicznej, mylonej ze schorzeniami somatycznymi, jest nerwica lękowa.   Po zauważeniu pierwszych objawów, mogących sugerować chorobę o podłożu psychicznym, należy udać się do psychiatry. We wszystkich większych miastach działają ośrodki leczenia psychicznego , w których na bezpłatną wizytę specjalisty nie trzeba długo czekać. Jeśli psychiatra zauważy niepokojące objawy, mogące sugerować chorobę neurologiczną, skieruje pacjenta do neurologa i na specjalistyczne badania. Zaburzenia psychiczne – objawy Zaburzenia psychiczne to grupa niejednorodnych problemów, związanych z różnymi aspektami życia człowieka. Wyróżnia się wiele typów tych zaburzeń, różniących się od siebie objawami oraz grupą wiekową, w jakiej zazwyczaj występują. Zalicza się do nich m.in.: nerwicę, depresję, autyzm, ADHD , schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową , demencję starszą oraz anoreksję (typ nerwicy natręctw). Najczęstsze z nich to zaburzenia nerwicowe, którym towarzyszy: silny lęk , napady paniki, wzmożone reakcje na sytuacje stresogenne oraz zaburzenia snu . Ponadto w wielu zaburzeniach psychicznych mogą pojawić się zawroty głowy, omdlenia, napady agresji oraz zaburzenia osobowości. Choroby neurologiczne – jak je odróżnić od zaburzeń psychicznych? Bardzo często choroby neurologiczne bywają mylone z zaburzeniami psychicznymi ze względu na podobieństwo niektórych objawów. W większości przypadków ciężkich chorób neurologicznych pojawiają się zawroty głowy, mrowienie kończyn, zaburzenia...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner