Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
doniczki wiszące na ścianie balkonu
©Taiga/Fotolia
Styl życia

Pomysły na zaaranżowanie ściany małego balkonu – oryginalne kwietniki i oświetlenie

Niewielka powierzchnia balkonu sprawia, że zanim umieści się na nim jakikolwiek dekoracyjny element, trzeba dwa razy się zastanowić. Często jedyną przestrzenią małego balkonu, na której można nieco bardziej zaszaleć, jest ściana.

Niewielka powierzchnia balkonu sprawia, że zanim umieści się na nim jakikolwiek dekoracyjny element, trzeba dwa razy się zastanowić. Często jedyną przestrzenią małego balkonu, na której można nieco bardziej zaszaleć, jest ściana.

 

Ścianę balkonu można zaaranżować tak, aby oprócz funkcji dekoracyjnej pełniła też funkcje praktyczne. Można np. umieścić na niej zioła lub oświetlenie.

Doniczki z roślinami na ścianie balkonowej

Ściana balkonu będzie oryginalnie wyglądać, jeśli powiesimy na niej kilka rzędów niewielkich doniczek, w których będą rosły zioła albo trawy ozdobne. Doniczki te powinny znaleźć się w jednolitych osłonkach, np. z blachy ocynkowanej, wyposażonych w uchwyty. Bezpośrednio do ściany można przykręcić kilka metalowych szyn, jedna pod drugą. Na te szyny następnie będzie się wieszało doniczki z rosnącymi w nich roślinami.

 

Zamiast gotowych szyn i osłonek można do aranżacji ściany balkonowej wykorzystać słoiki jednakowej wielkości, deskę oraz metalowe obręcze. Do deski lub kilku desek należy przykręcić metalowe obręcze o średnicy odpowiadającej średnicy słoika. Powinny one zostać przymocowane tak, żeby po pionowym ustawieniu desek słoik nie wyślizgiwał się z obręczy. Deskę z przymocowanymi obręczami należy następnie przymocować do ściany balkonu. Finalnie w obręcze wkładamy słoiki z zasadzonymi w nich roślinami.

Półka z palet na balkon

Drewniane palety wykorzystywane w transporcie i magazynowaniu towarów mogą mieć swoje drugie życie. Jednym ze sposób ich powtórnego zastosowania może być półka na balkon. Taką paletę należy oszlifować i polakierować albo pomalować. Następnie do trzech płoz palety należy przybić cienkie deseczki tak, żeby powstały trzy podłużne skrzynie na kwiaty. W te skrzynki, po przymocowaniu palety do ściany, należy wstawić małe doniczki z roślinami o długich, wiszących pędach, ziołami, kwiatami i trawami ozdobnymi.

Lampy i lampiony

Ścianę balkonu można wykorzystać do powieszenia na niej lamp i lampionów. Do wyboru są zarówno lampiony na świece, jak i nowoczesne lampki solarne. Można je rozmieścić na balkonie zarówno symetrycznie, np. w szeregu, jak i asymetrycznie, tworząc zbiorowisko małych punktów światła. Oświetlony w ten sposób balkon będzie bardzo efektownie wyglądał wieczorem i nocą.

Kratka do upinania kwiatów

Na ścianie można także umocować kratkę do upinania kwiatów. Pnące kwiaty, np. róże i bluszcz, będą stanowiły niezwykłą dekorację balkonu, np. urządzonego w stylu romantycznym. Przed posadzeniem przy ścianie pnączy należy ją otynkować, ponieważ pędy roślin mogą dostawać się w szczeliny i niszczyć ścianę. Przy wyborze pnączy należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie wynikające z położenia balkonu. Na balkonach wschodnim i północnym dobrze będą rosły lubiące cień: bluszcz, wiciokrzew, hortensja pnąca i powojniki wielokwiatowe. Natomiast na balkonie południowym i zachodnim np. pnące róże i powojnik tangucki.

Lustra, maty i obrazy

Ścianę balkonu można też ozdobić dekoracyjną matą, wykonaną np. z morskiej trawy, obrazem lub zdjęciem na szkle. Na ścianie można również powiesić lustro, które dodatkowo powiększy optycznie powierzchnię niewielkiego balkonu.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Krzesło na balkonie
© Ewald Fröch/Fotolia.com
Styl życia
Jak urządzić mały balkon z miejscem do relaksu
Nawet mały balkon może stać się miejscem do relaksu po całym dniu pracy, zjedzenia śniadania na świeżym powietrzu i wypicia porannej kawy. Wystarczy wygospodarować na nim trochę miejsca i wstawić wygodne krzesła lub siedziska.

Nawet mały balkon może stać się miejscem do relaksu po całym dniu pracy, zjedzenia śniadania na świeżym powietrzu i wypicia porannej kawy. Wystarczy wygospodarować na nim trochę miejsca i wstawić wygodne krzesła lub siedziska.   Wolną przestrzeń na balkonie można uzyskać dzięki wykorzystaniu ścian i barierki balkonu, np. powieszeniu tam kwiatów. Jak wygospodarować miejsce na małym balkonie Na balkonie niewielkich rozmiarów każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni jest bardzo cenny. Warto zatem zrobić wszystko, żeby wygospodarować jej jak najwięcej. Można zacząć od wyboru roślin, które mogą rosnąć w doniczkach wiszących. Doniczki podwieszone pod zadaszeniem lub w metalowym koszu na barierce po zewnętrznej stronie balkonu lub obustronne, z powodzeniem zastąpią, niepotrzebnie zajmujące miejsce na podłodze, doniczki stojące. Aby nie rezygnować z kwiatów na małej przestrzeni, można zastosować kratki do upinania kwiatów. Zajmują one niewiele miejsca, a pnące się po nich kwiaty, np. róże lub powojniki, wyglądają bardzo dekoracyjnie.   Warto również wybierać ozdoby, które jednocześnie będą miały znaczenie praktyczn e, np. dekoracyjne, emaliowane konewki oraz dekoracyjna, wisząca klatka na ptaki, z której po wstawieniu do środka świec można zrobić lampion.   Warto również wykorzystać wolną ścianę balkonu i np. powiesić na niej półeczkę na kwiaty, dekoracje, lampiony itp. Na ścianie można również przymocować niewielkie doniczki z ozdobnymi trawami lub roślinami. Meble, które umożliwią wypoczynek na małym balkonie Na małym balkonie najlepiej sprawdzą się lekkie, składane meble. Choć może być trudno rozłożyć na nim więcej niż jeden leżak, można go zastąpić przypominającymi leżaki rozkładanymi krzesełkami. Zamiast nich można też wybrać komplet składający się z dwóch wąskich, składanych...

meble z palet
©alho007/Fotolia
Styl życia
Upcycling mebli – 3 sposoby na meble z odzysku
Upcycling oznacza przerabianie przedmiotów, które są zniszczone lub niepotrzebne, tak, by mogły nadal pełnić swoją funkcję lub aby można było korzystać z nich w innym celu. Po przeróbkach przedmiot zyskuje nowe życie, często całkowicie zmienia się jego zastosowanie.

Upcycling oznacza przerabianie przedmiotów, które są zniszczone lub niepotrzebne, tak, by mogły nadal pełnić swoją funkcję lub aby można było korzystać z nich w innym celu. Po przeróbkach przedmiot zyskuje nowe życie, często całkowicie zmienia się jego zastosowanie. Od czego zacząć przygodę z upcyclingiem? Wykonanie wiszących doniczek na zioła ze słoików, półek na książki z niepotrzebnych szuflad czy stolika z drewnianych palet transportowych to tylko kilka pomysłów na to, jak kreatywnie wykorzystać stare rzeczy. To właśnie kreatywne spojrzenie na starą rzecz pozwala odkryć niestandardowe funkcje oraz możliwości wynikające z jej formy.   Zanim wyrzucisz niepotrzebną rzecz, zastanów się, czy nie da się jej przerobić na coś innego, co jest ci potrzebne . Spróbuj w wyobraźni rozmontować przedmiot. Pomyśl, czy powstałych w ten sposób części nie można złożyć w nieco inny sposób, wykorzystać pojedynczo lub połączyć z innymi przedmiotami. Kiedy znajdziesz już nowe zastosowanie dla starej rzeczy, zastanów się, jakie przyrządy i środki będą ci potrzebne, żeby nadać przedmiotowi ostateczną postać. Jak zrobić doniczki ze słoików? Do wykonania doniczek na zioła, będziesz potrzebować deski na tyle dużej, żeby zmieściły się na niej trzy duże słoiki, ok. 50 cm długości i 20 cm szerokości, trzech litrowych słoików i trzech metalowych opasek zaciskowych typu „s”. Przygotuj też trzy wkręty do metalu i dwa mocne haki oraz mocny sznur. Deskę możesz pomalować lub polakierować albo zostawić w stanie surowym. Za pomocą wiertarki i wkrętów do metalu przytwierdź do niej trzy obręcze w równych odstępach. Do deski u góry przymocuj dwa haki, każdy w tej samej odległości od brzegu. Do haków przywiąż sznur. W metalowe obręcze możesz włożyć słoiki wypełnione ziemią z zasadzonymi roślinami. Deskę ze słoikami możesz powiesić na...

Bambusowe meble
© yaryhee/Fotolia.com
Styl życia
Jak urządzić mały balkon w japońskim stylu: minimalizm i inspiracja naturą
Mały balkon urządzony w stylu japońskim charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Kolorystyka balkonu jest utrzymana w naturalnych barwach, z użyciem jednego zdecydowanego koloru.

Mały balkon urządzony w stylu japońskim charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Kolorystyka balkonu jest utrzymana w naturalnych barwach, z użyciem jednego zdecydowanego koloru.   Wnętrza i balkony inspirowane stylem japońskim nie zawierają zbyt wielu dodatków . Z tego powodu idealnie nadają się do niewielkich przestrzeni. Zasady stylu japońskiego Wnętrza w stylu japońskim są urządzone zgodnie z kilkoma zasadami:   Minimalizm, niewielka liczba dodatków , meble o prostej formie. Funkcjonalność. Naturalna kolorystyka - używa się kolorów ziemi: czarnego, czerwonego, brązowego, ale też bieli i zieleni. Czerń nie kontrastuje z innymi barwami , współgra z nimi na wzór japońskiego stylu zen, promującego spokój i harmonię. Czerwień to symbol energii i życia. W połączeniu z kolorem czerwonym występują często równie pobudzające fiolet i purpura. Te kolory wzmagają też wolę walki, aktywność i sprzyjają regeneracji sił. W stylu japońskim nie brakuje też brązu i zieleni. Zwykle w stylu japońskim dominuje tylko jeden kolor. Wykorzystanie naturalnych materiałów : bambusa, drewna, kamienia, jedwabiu czy plecionej trawy. Prywatność, którą ma zagwarantować wnętrze lub w tym przypadku balkon. Ma on pełnić rodzaj azylu, gdzie można wyciszyć się po całym dniu. Jak ozdobić mały balkon w japońskim stylu? Balkon w japońskim stylu należy urządzić z użyciem kolorów natury, np. połączyć czerwień, czerń i zieleń. Można też pomalować ściany na jasny kolor i ożywić mały balkon purpurowymi i czerwonymi akcentami.   Na ścianie lub barierce warto przyczepić matę zrobioną z bambusa lub plecionej trawy. Powieszona na barierce zagwarantuje prywatność. Osłoni również przed wiatrem.   Matę z naturalnego tworzywa można położyć też na podłodze. Na macie ciekawie będą prezentować się...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner