Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Ceglana ściana w domu
© XtravaganT/Fotolia.com
Styl życia

Aranżacje wnętrz. Motyw cegły na ścianie

Ceglana ściana wygląda wyraziście i ciekawie. Świetnie nadaje się do wystroju tradycyjnego i nowoczesnego. Dobrze prezentuje się zarówno w naturalnym kolorze, jak i pomalowana na biało. Nadaje się do salonu, kuchni, pokoju, łazienki i przedpokoju.

Ceglana ściana wygląda wyraziście i ciekawie. Świetnie nadaje się do wystroju tradycyjnego i nowoczesnego. Dobrze prezentuje się zarówno w naturalnym kolorze, jak i pomalowana na biało. Nadaje się do salonu, kuchni, pokoju, łazienki i przedpokoju.

 

Ceglana ściana nadaje wnętrzu przytulny klimat. Wygląda interesująco i pasuje do różnych stylów. Ten motyw można spotkać m.in. we wnętrzach folkowych, skandynawskich, shabby chic i romantycznych. Surowa ściana dodaje indywidualności wnętrzom rustykalnym. A w stylizacjach luksusowych wygląda elitarnie.

W jakim pomieszczeniu zrobić ceglaną ścianę?

Ścianę z nieotynkowanych cegieł można wykorzystać do obudowy kominków i wnęk. Nadaje się na ścianki pomiędzy pokojami, dekorację ściany w salonie, przedpokoju i łazience oraz wyspę czy zabudowę w kuchni.

 

Dodatki. Surowa ściana od razu przykuwa uwagę, dlatego dobierając pozostałe akcesoria należy zachować umiar i wybierać dodatki kierując się minimalizmem. Do ściany z czerwonej cegły pasują proste meble i szklane dodatki. Cegła dobrze wygląda w towarzystwie każdego koloru.

Wady i zalety ceglanej ściany

Zaletą cegły jest ciekawy wygląd. Ściana z cegłą daje efekt 3D. Jest trwała i nie blaknie. Wycisza hałas pochodzący z zewnątrz i izoluje akustycznie pomieszczenia. Ceglana ściana ma też swoje minusy. Optycznie zmniejsza pomieszczenie. W szczelinach pomiędzy cegłami gromadzi się kurz. Źle dobrane dodatki sprawiają, że ściana wygląda na surową. Całość jest wtedy niespójna i wygląda jak niedokończona. Cegła obciąża strop. Wymaga gładkich powierzchni w otoczeniu. Może sprawiać wrażenie ciężkości.

Jak zrobić ceglaną ścianę?

Ceglana ściana może być wykonana z odnowionych, zaimpregnowanych cegieł w ścianie lub być wystylizowana na ścianę ceglaną za pomocą np. płytek z prawdziwej cegły. Surową ścianę można wykonać usuwając tynk aż do momentu, gdy będzie widać cegłę. Trzeba zwrócić uwagę czy cegła nie jest zawilgocona. Jeżeli na ścianie widać czerwone, żółte lub brązowe plamy należy użyć środka do odwilgocenia ściany. Tak przygotowaną ścianę trzeba dokładnie oczyścić szczotką z twardym włosiem lub drucianą i wypiaskować. Następnie cegłę należy wyszlifować i umyć. Można to zrobić wodą lub preparatem czyszczącym do kamienia. Ostatnią czynnością jest zaimpregnowanie cegły. Jeżeli cegła ma zostać pomalowana, najlepiej robić to pędzlem. Malowanie natryskowe zostawia na ścianie nieestetyczne zacieki.

 

W przypadku, gdy ściana ma być tylko stylizowana na ścianę ceglaną można skorzystać z elementów dekoracyjnych takich jak: cegły betonowe lub silikatowe, ceramiczne i licowe. Można też użyć płytek klinkierowych lub ciętej, pozyskiwanej z rozbiórki cegły (o grubości ok. 13 mm). Jeśli ceglana ściana ma obudowywać kominek, należy koniecznie użyć cegieł i zaprawy, które są odporne na wysokie temperatury.

 

Jeżeli surowa ściana ma znajdować się w kuchni lub łazience warto pokryć cegły lakierem ochronnym lub zrobić ścianę z cegieł klinkierowych. W ten sposób ryzyko absorpcji tłuszczu będzie mniejsze, a ściana będzie bardziej higieniczna.

Odnawianie ceglanej ściany

Aby odnowić ceglaną ścianę, wystarczy dokładnie oczyścić ją z kurzu i pokryć lakierem bez połysku. W przypadku zmiany koloru cegieł, wystarczy pokryć je dowolną mineralną farbą elewacyjną. Nie ma potrzeby impregnowania ściany przed pomalowaniem, ponieważ negatywnie wpłynie to na przyczepność farby.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
ceglana ściana
©archideaphoto/Fotolia
Styl życia
Dekorowanie ścian w mieszkaniu: tapeta, cegła, tapicerka
Dekoracje ścian nie są przypisane do konkretnego typu pomieszczenia. Wcześniej fornir wykorzystywano głównie w sypialni i salonie, a obecnie może być również stosowany w łazience czy kuchni, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Natomiast płytki i kamień, które wykorzystywano w kuchni i łazience, mogą stanowić dekorację ścienną salonu lub sypialni. Popularne dekoracje ścienne to obecnie nie tylko tapety i cegła. Stosuje się też tapicerkę.

Dekoracje ścian nie są przypisane do konkretnego typu pomieszczenia. Wcześniej fornir wykorzystywano głównie w sypialni i salonie, a obecnie może być również stosowany w łazience czy kuchni, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Natomiast płytki i kamień, które wykorzystywano w kuchni i łazience, mogą stanowić dekorację ścienną salonu lub sypialni. Popularne dekoracje ścienne to obecnie nie tylko tapety i cegła. Stosuje się też tapicerkę. Tapety w dekoracji ścian Do najpopularniejszych dekoracji ściennych należą tapety. Wybór motywów jest bardzo duży: od klasycznych, przez nowoczesne, które mają elementy srebrne i złote, aż po fototapety. Dzięki tapecie można stworzyć oryginalne wnętrze dopasowane do preferencji lokatora. Fototapeta powiększa optycznie przestrzeń , wprowadza do pokoju kolor i grafikę. Nie jest kosztownym sposobem dekorowania ścian w mieszkaniu. Jeśli żaden z dostępnych projektów nie przypadnie do gustu, można zamówić fototapetę z własnym zdjęciem. Fototapety przykleja się do ścian takim samym klejem jak tapety tradycyjne. Są wykonywane z winylu lub specjalnie wzmacnianego papieru. Cegły do udekorowania ściany Równie popularne jak tapety są cegły. Wyglądają dobrze w naturalnym miedzianym kolorze, jak również wtedy gdy pokryje się je białą lub szarą farbą. Wykorzystuje się je w nowoczesnych, ale i tradycyjnych wnętrzach do pokrycia całej ściany lub jej fragmentu, na przykład powierzchni wokół kominka. Cegła można ozdobić ścianę w loftowym, surowym salonie, ale i przedpokoju czy romantycznej sypialni. Ściana z cegieł w kuchni będzie dobrze się komponować z białymi lakierowanymi szafkami. Cegła uznawana jest za surowy materiał, ale umiejętnie wykorzystana sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Stanowi wówczas mocny akcent dekoracyjny. Dobrze współgra z...

Jasna kuchnia z cegłą
©Magda Fischer/Fotolia
Styl życia
Jasne kolory i naturalne materiały i wzory – modne ściany
Nową modą jest ocieplanie wnętrz i dotyczy to zarówno salonu, jak i kuchni czy sypialni. Modne ściany powinny być jasne, najlepiej białe lub pastelowe w naturalnych odcieniach. Przytulne pomieszczenia uzyskuje się także dzięki zastosowaniu cegły, naturalnego kamienia i elementów drewnianych. Wnętrze ociepli także odpowiednio dobrana tapeta.

Nową modą jest ocieplanie wnętrz i dotyczy to zarówno salonu, jak i kuchni czy sypialni. Modne ściany powinny być jasne, najlepiej białe lub pastelowe w naturalnych odcieniach. Przytulne pomieszczenia uzyskuje się także dzięki zastosowaniu cegły, naturalnego kamienia i elementów drewnianych. Wnętrze ociepli także odpowiednio dobrana tapeta. Modne ściany w jasnych kolorach – farby białe i pastelowe Surowe wnętrza wymagają ocieplenia i nadania im przytulnego, rodzinnego charakteru. Nadal popularny jest także styl skandynawski, dlatego hitem na ścianach są jasne kolory, a zwłaszcza biel. Farby użyte do malowania powinny być jasne i w naturalnych odcieniach, czyli sprawdzą się szarości, beże, jasne róże i ponadczasowa biel. Modne ściany muszą komponować się z pozostałymi elementami wystroju. Dzięki białym ścianom często bez dużych nakładów finansowych można zmieniać wystrój wnętrza, ponieważ do bieli pasuje bardzo wiele kolorów dodatków. Kamień na ścianie – modne ściany przytulne i naturalne Naturalny kamień czy płytki wyglądające jak kamień są obok białych ścian trendem obowiązującym w tym sezonie. Tendencja do ocieplania wnętrz i wypełniania ich naturalnymi materiałami jak kamień czy drewno pozwala łączyć ze sobą kamień i np. białe ściany . Kamień udanie można połączyć także z drewnem. Finalny efekt zależy od koloru i rodzaju kamienia, np. trawertyn ma ciepłą, miodowo-złotą barwę. Warto szukać oryginalnych odcieni granitu czy marmuru, a także piaskowca. Przy pomocy kamienia można podkreślić konkretny element, np. kominek czy schody, ale pięknie i modnie będzie wyglądała cała ściana wyłożona kamieniem. Warto jednak podczas projektowania wystroju pamiętać, by nie łączyć ze sobą wielu rodzajów kamienia, pozwoli to uniknąć przesady i efektu przytłoczenia. Cegła na ścianie ciągle modna Sposobem na ocieplenie wnętrza...

ściana z tynku i kamienia
©archideaphoto/Fotolia
Styl życia
Czym udekorować ściany w mieszkaniu?
Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów.

Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów. Boazeria W klasycznych wnętrzach do ozdabiania ścian wykorzystuje się nadal boazerię. Pasuje ona jednak również do wnętrz nowoczesnych i wiejskich. Sprawdzi się w jadalni, łazience czy przedpokoju. Można nią pokryć ścianę od podłogi aż po sufit, utrzymując w tej stylistyce także glify okienne. Wtedy powinno się ją dodatkowo ozdobić elegancką stolarką, czyli wgłębieniami i oddzielającą listwą, które nadadzą jej cech stylu angielskiego. Niska boazeria może stanowić dopełnienie tapety na zasadzie kontrastu: jasna boazeria i tapeta w mocny wzór. Taki zabieg jednak pomniejszy pomieszczenie. Natomiast jeśli ściana i niska boazeria zostaną utrzymane w takiej samej tonacji kolorystycznej, efekt będzie odwrotny, a pokój będzie wydawać się większy. Obecnie stosowana boazeria nie przypomina tej, która królowała w czasach PRL. Tynki dekoracyjne Zaletą tynku dekoracyjnego jest różnorodność faktur możliwych do uzyskania. Jest on odporny na działania mechaniczne, a także na wilgoć, ponieważ ma niską nasiąkliwość. Można zatem wybierać spośród tynku zacieranego, który zaciera się packą ze sztucznego tworzywa, a w efekcie uzyskuje się delikatnie fakturowaną powierzchnię, lub tynku strukturalnego , gdzie wzory odciska się lub żłobi w świeżym tynku packą, wałkiem lub szczotką. Można także zdecydować się na tynk ciągniony, który ma ziarnisty wypełniacz żłobiący w tynku różne wzory w czasie zacierania.   Występuje też tynk mozaikowy , który zawiera wypełniacze pod postacią kamyczków o różnej barwie. Sprawdza się on w dekorowaniu ścian...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner