Lampion ogrodowy
© moccabunny/Fotolia.com
Styl życia

Najlepsze lampy do oświetlenia ogrodu – wiszące, stojące, solarne, LED-owe

Oświetlenie ogrodu pozwoli na wyeksponowanie roślin, architektury oraz samego domu. Do wyboru są różne rodzaje lamp, np. stojące, wiszące, montowane w podłożu lub do ściany, solarne, LED-owe lub halogenowe.

Oświetlenie ogrodu pozwoli na wyeksponowanie roślin, architektury oraz samego domu. Do wyboru są różne rodzaje lamp, np. stojące, wiszące, montowane w podłożu lub do ściany, solarne, LED-owe lub halogenowe.

 

Ogród świetnie prezentuje się nocą w świetle dobrze dobranych lamp. Ich wybór zależy od wystroju zewnętrznego domu, wielkości działki i jej charakteru oraz osobistych preferencji. Oświetlony ogród eksponuje rośliny, budynki, oraz małą architekturę.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka świąteczna z ziemniakami, brokułami i łososiem

Oświetlanie ogrodu – zasady

Zanim zdecydujesz się na którąś z poniższych metod oświetlenia ogrodu, przeanalizuj następujące kwestie:

  • w jakim stylu jest urządzony twój dom i które lampy będą pasowały do jego oświetlenia,
  • jaką przestrzeń chcesz oświetlić,
  • w którym miejscu zamierzasz postawić oświetlenie,
  • czy masz możliwość podłączenia odrębnego obwodu elektrycznego, specjalnie przeznaczonego do lamp ogrodowych (niektóre modele tego wymagają),
  • czy jesteś gotowy na wyższe opłaty za prąd,
  • jaką kwotę możesz przeznaczyć na oświetlenie,
  • czy w ogrodzie istnieją elementy które chcesz wyeksponować (np. ścieżka, schody, oczko wodne, alejka, fontanna, rzeźba, krzew, drzewo).

 

Jeśli ustalisz, jak ma wyglądać oświetlenie ogrodu, przejdź do tworzenia projektu. Na mapce działki zaznacz, gdzie mają stanąć lampy. Zapoznaj się również z ofertą sklepów budowlanych i ogrodniczych oraz salonów meblowych.

Latarnie stojące

Latarnie stojące wymagają podłączenia do odrębnego obwodu elektrycznego. Są zazwyczaj wysokie, ciężkie i trudno przenosić je z miejsca na miejsce, dlatego zanim postawisz latarnię dokładnie przemyśl, gdzie powinna stanąć. Nie może zawadzać samochodom ani elementom ogrodu, np. młodym drzewom, które dopiero się rozwijają. Tego typu oświetlenie daje mocne światło i nadaje wyjątkową atmosferę, gdyż przypomina klasyczny styl. Latarnie świetnie sprawdzą się do oświetlenia ścieżek, podjazdów, małej architektury oraz murów.

Oświetlenie wiszące

Oświetlenie wiszące to latarnie, które montuje się przy powierzchniach pionowych (np. ścianach, murach ogrodzeniowych lub innych murach w ogrodzie) lub poziomych np. w zadaszeniach tarasów, furtek, altan, lub nad wejściem do domu. Potrzebują doprowadzenie obwodu elektrycznego, najlepiej odrębnego.

Lampy solarne

Lampy solarne to świetne rozwiązanie dla oszczędnych oraz tych, którzy nie przewidzieli okablowania do oświetlenia. W trakcie dnia naświetlają się energią słoneczną, a w nocy oddają ją w postaci światła. Nie wymagają żadnych przewodów, by je podłączyć. Na rynku są dostępne rozmaite rodzaje lamp solarnych, zarówno mniejsze, które można ustawić wzdłuż alejek, jak i większe, imitujące latarnie.

Lampy LED-owe

Lampy LED-owe składają się z małych diod. Dzięki nim oświetlisz ścieżki, bruk oraz małą architekturę. Możesz wybrać te, które należy wbudować w powierzchnię pionową, poziomą lub w formie małych latarni. Lampy LED-owe są mobilne i energooszczędne.

Reflektory

Reflektory wymagają podłączenia do prądu i często pochłaniają dużo energii, jednak dają mocne światło. Dobrze sprawdzą się przy podjazdach lub do mocnego podkreślenia konkretnego elementu ogrodu, np. rzeźby, drzewa, altany lub fontanny.  


Lampa solarna w ogrodzie.
© rodrusoleg/Fotolia.com
Styl życia
Oświetlenie solarne: ładowanie, konserwacja i przechowywanie oraz zasady montażu
Oświetlenie solarne to ekonomiczny i przyjazny środowisku sposób na doświetlenie ogrodu. Podkreśli np. ścieżki lub rabaty z kwiatami. Lampy solarne ładują się w dzień, by świecić po zmroku. Dostępne są też modele, które włączają się jedynie wtedy, gdy wyczują wokół siebie ruch.

Oświetlenie solarne to ekonomiczny i przyjazny środowisku sposób na doświetlenie ogrodu. Podkreśli np. ścieżki lub rabaty z kwiatami. Lampy solarne ładują się w dzień, by świecić po zmroku. Dostępne są też modele, które włączają się jedynie wtedy, gdy wyczują wokół siebie ruch.   Lampy solarne mogą pełnić rolę dodatkowego oświetlenia w ogrodzie . Ich wygląd będzie pasował do każdej przestrzeni. Zastosowanie i zalety lamp solarnych Lampy solarne punktowo oświetlą ogród i okolice domu. Można nimi podświetlić np. ścieżki, a także oczka wodne, rabatki i inne miejsca, które chcemy wyeksponować Dają łagodne światło . Nie oświetlimy nimi raczej całego ogrodu, zbudujemy za to nastrój na zewnątrz domu. Lampy solarne są energooszczędne i przyjazne środowisku . Wykorzystują bowiem energię ze słońca, czyli źródła odnawialnego. Są coraz tańsze – jedna lampka kosztuje nawet poniżej 10 złotych. Jak działają lampy solarne? Oświetlenie solarne ładuje się za dnia. Ogniwo fotoelektryczne znajdujące się w lampach jest nagrzewane światłem słonecznym. Niektóre lampy mają też akumulatorki z niklu i kadmu, które również są ładowane słońcem. Oświetlenie zapala się po zmroku. Fotoogniwa mają bardzo długą żywotność: aż 100 tysięcy godzin. Dające światło diody LED działają około 20 lat. Trwałość oświetlenia solarnego Wybierając oświetlenie solarne, warto zwrócić uwagę na ich trwałość. Powinny być odporne na wilgoć , zmienne temperatury, urazy mechaniczne i wiatr. Najczęściej spotyka się lampy zrobione z tworzyw sztucznych, żeliwa lub aluminium. Lampy z czujnikiem ruchu Można też kupić urządzenia wyposażone w czujnik ruchu. Zapalają się tylko wtedy, gdy wyczują ruch. Dzięki temu nie marnują zgromadzonej energii ....

oswietlenie zewnętrzne domu
©in4mal/Fotolia.com
Styl życia
Jak oświetlić budynek na zewnątrz: lampy z czujnikiem ruchu, reflektory zewnętrzne, lampy najazdowe, solarne, kinkiety
Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.

Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.   Używanie solarnych lamp do ogrodu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ są one zasilane energią słoneczną.   Takie oświetlenie nie daje mocnego światła, ale wystarczy, by oświetlić np. granice ogrodowego oczka wodnego lub ścieżkę czy wejście do altany. Lampy z czujnikiem ruchu na drzwi wejściowe Działanie czujnika ruchu polega na włączeniu światła, kiedy w obrębie jego działania coś się poruszy. Żarówki lampy dają intensywne i jasne światło, dlatego są one montowane najczęściej przed wejściem do domu lub wjazdem do garażu. Szukasz oświetlenia do nowego domu i nie chcesz przekroczyć zaplanowanego budżetu? Wykorzystaj dostępny w Leroy Merlin kod rabatowy . Reflektory zewnętrzne do oświetlania konkretnego punktu Reflektorami można podświetlić np. podjazd do garażu, drzewo, fontannę, kwiaty w ogrodzie. Reflektory są dostępne w postaci lamp stojących, z grotem ziemnym, do montażu w ścianie czy do wkopania w ziemię . Oświetlenie wyposażone w technologię led daje delikatniejsze światło i służy raczej do podkreślania nastroju niż ostrego oświetlenia. Lampy najazdowe do oświetlania, np. drogi do garażu lub ścieżki w ogrodzie Oprawy lamp najazdowych wpuszczane są w podłoże. Światło, jakie dają żarówki lampy, jest delikatne i służy do punktowego oświetlania, najczęściej drogi, np. podjazdu do garażu lub ścieżki w ogródku. Najazdowe oświetlenie ma okrągłe lub prostokątne oprawy, przez co łatwo...

Przedpokój oświetlony kinkietami.
©fischer-cg.de/Fotolia.com
Styl życia
Najlepsze oświetlenie przedpokoju: jak optycznie powiększyć, zmniejszyć oraz rozświetlić pomieszczenie
Oświetlenie przedpokoju może go powiększyć lub zmniejszyć. Optyczne obniżenie sufitu w korytarzu zapewni skierowanie światła na podłogę. Na powiększenie pomieszczenia wpłyną lampy umieszczone obok siebie na ścianie.

Oświetlenie przedpokoju może go powiększyć lub zmniejszyć. Optyczne obniżenie sufitu w korytarzu zapewni skierowanie światła na podłogę. Na powiększenie pomieszczenia wpłyną lampy umieszczone obok siebie na ścianie.   Przedpokój to zwykle ciemne i wąskie pomieszczenie. Z reguły nie ma w nim źródła naturalnego światła . Dopasowanie oświetlenia sprawi, że korytarz będzie wyglądał przytulnie. Lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną, np. podświetlając ciekawą szafę lub wieszak. Co warto wziąć pod uwagę planując oświetlenie przedpokoju? Przy wyborze oświetlenia do przedpokoju należy zwrócić uwagę na następujące elementy: wysokość, kształt i wielkość pomieszczenia , kolory mebli i ścian, obecność źródeł naturalnego światła. Podstawowy element oświetlenia przedpokoju to jego funkcjonalność, lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną. W przypadku lamp sufitowych ważna jest wysokość pomieszczenia . Im wyżej wisi lampa, tym większa powierzchnia podłogi jest oświetlona. Natomiast natężenie światła zmniejsza się wraz z odległością od źródła światła. Oświetlenie długiego i wąskiego przedpokoju Wąski, długi przedpokój wymaga więcej niż jednej lampy. Dobre oświetlenie sufitu zapewnią halogeny umieszczone w jednej linii, obok siebie. W długim przedpokoju powinny być zamontowane 2 a nawet 3 lampy. Można też zastosować oświetlenie przypodłogowe , które podświetli schody i podkreśli zarys korytarza. LED-owe lampy pozwolą na energooszczędne oświetlenie przedpokoju. Zapewnią też nowoczesny wygląd pomieszczenia. W przypadku korytarza o ciemnych ścianach, dobrze jest umieścić oświetlenie na listwie przy suficie bądź też na wysokości oczu (ale tak, by nie raziły w oczy). Dobrym pomysłem jest też rozlokowanie lamp w kilku miejscach , np....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik