Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Ogród wertykalny
© missisya/Fotolia.com
Styl życia

Zielone ściany – ogród tropikalny w mieszkaniu

Zielone ściany to nowatorski i skuteczny sposób na ożywienie mieszkania. Stworzone za pomocą wertykalnych ogrodów lub ścian z mchu, pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok. Nie tylko pięknie wyglądają, ale pozwalają regulować poziom wilgoci w powietrzu oraz redukują hałas.

Zielone ściany to nowatorski i skuteczny sposób na ożywienie mieszkania. Stworzone za pomocą wertykalnych ogrodów lub ścian z mchu, pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok. Nie tylko pięknie wyglądają, ale pozwalają regulować poziom wilgoci w powietrzu oraz redukują hałas.

 

Co ciekawe, zwykle nie potrzebują podlewania, ponieważ albo mają własny system nawadniania, albo zbierają wilgoć z powietrza. Zielona ściana nie potrzebuje dużo miejsca - to doskonałe rozwiązanie dla małych mieszkań, w których cenny jest każdy centymetr.

Ogród wertykalny – bujna zielona ściana

Ogród wertykalny, czyli pionowy ogród, to zielona ściana stworzona z roślin, które są umocowane na specjalnych konstrukcjach. Nowoczesne, kupowane na zamówienie ściany nie wymagają podlewania, ponieważ są zaopatrzone w automatyczny system nawadniania. Te wykonane samodzielnie zwykle potrzebują już stałej opieki, ale przez dobór niewymagających roślin można zredukować czas, jaki się poświęca na pielęgnację ogrodu. Wertykalny ogród daje dodatkowo izolację termiczną i dźwiękową. Pochłania również zanieczyszczenia z powietrza i produkuje tlen. Zielona ściana najefektowniej wygląda w salonie – szczególnie, gdy jest połączona z nowoczesnym stylem.

 

Uwaga: bujne zielone ściany nie powinny być montowane w sypialni, ponieważ w nocy będą pobierać tlen zamiast dwutlenku węgla, a to pogorszy jakość snu.

Rośliny do ogrodu pionowego

Najczęściej w ogrodach wertykalnych w mieszkaniu stosuje się takie rośliny, jak:

  • zielistka – szparagowaty o ozdobnych liściach,
  • zroślicha, epipremnum – wiecznie zielone pnącze,
  • kalatea, aglaomena, maranta, filodendron, peperomia – mają bardzo dekoracyjne liście,
  • zanokcica – rodzaj paproci,
  • ctenanthe – o drobnych, białych kwiatkach i ozdobnych liściach,
  • eszynantus – o czerwonych, średniej wielkości kwiatach,
  • anturium – o niezwykle efektownych, dużych, czerwonych kwiatach,
  • skrzydłokwiat – ma intensywnie zielone liście i śnieżnobiały, oryginalny kwiat.

Taki system można wykorzystać również w kuchni, tworząc ziołową ścianę, na której zamiast pnących roślin zasadzi się zioła wykorzystywane w kuchni, np. bazylię, rozmaryn czy miętę.

Obraz i ściana z mchu – inna odsłona zielonej ściany

Ten typ dekoracji uważany jest za niezbędny element nowoczesnego designu, choć nie każdemu musi przypaść do gustu. Zamiast liściastych roślin, ścianę porasta mech, tworząc rodzaj żywej, miękkiej tapety. Można stworzyć nie tylko całą ścianę, ale i pojedynczy akcent w postaci obrazu z mchu, który może mieć różne geometryczne kształty. W systemach stosuje się zwykle mech leśny i chrobotek reniferowy. Dzięki farbom organicznym można uzyskać inny kolor mchu niż zielony – w palecie barw dostępny jest m.in. niebieski, żółty, pomarańczowy. Łączenie modułów w różnych odcieniach pozwala uzyskać ciekawe efekty.

Ten typ dekoracji daje zupełnie inne możliwości niż ogród wertykalny, ponieważ nie potrzebuje dostępu do naturalnego światła, a dzięki temu może być zamontowany w łazience. Mech jest jeszcze mniej wymagający i nie potrzebuje podlewania – wystarczy mu zapewnienie 40-procentowej wilgotności powietrza, co w łazience nie jest trudne, lub stosowanie nawilżacza powietrza.

Ceny roślinnej zielonej ściany

Cena jednego modułu do samodzielnego montażu to koszt około 150 złotych. Standardowy moduł ma wymiary 40x50 cm i zawiera od razu pojemnik na ziemię i rośliny, system nawadniania i inne niezbędne elementy do zamontowania go na ścianie. Do tego należy doliczyć jedynie koszt ziemi oraz samych sadzonek roślin, które będą w nim rosnąć. W zależności od roślin, ceny będą różne. Pojedyncze pojemniki, w których mieszczą się dwie doniczki i które wymagają dodatkowych elementów kosztują kilkanaście złotych – mogą sprawdzić się w kuchni do stworzenia zielonego panelu ziołowego. Przy zielonych ścianach należy zakupić przynajmniej 10 pojemników.

 

Gotowe ogrody tworzone przez specjalizujące się w nich firmy to znacznie wyższy koszt – cena jednego metra kwadratowego ogrodu wertykalnego wynosi około 2,5 tys. zł., ale ma już gotową instalację wodną. Pojedynczy panel ściany z mchu kosztuje około 500 złotych – jego wymiary to zwykle 40x60 cm.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Metalowa konewka
© pemaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy najlepiej podlewać ogród: rano czy wieczorem? Podlewanie a wzrost i zdrowie roślin
Wczesny ranek to najlepsza pora na podlewanie ogrodu. Nawadnianie jest wówczas najbardziej ekonomiczne (woda najwolniej paruje) i najbardziej przyjazne dla roślin.

Wczesny ranek to najlepsza pora na podlewanie ogrodu. Nawadnianie jest wówczas najbardziej ekonomiczne (woda najwolniej paruje) i najbardziej przyjazne dla roślin.   Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Należy unikać podlewania roślin przy wysokich temperaturach i nasłonecznieniu bo woda zbyt szybko paruje i nawet może szkodzić roślinom. Warto wiedzieć, jakie znaczenie ma pora podlewania dla roślin ogrodowych. Podlewanie ogrodu - rano czy wieczorem Rośliny w ogrodzie najlepiej podlewać wcześnie rano. Po podlaniu zdążą obeschnąć przed upałami. Woda dostarczona do korzeni w godzinach porannych będzie najlepiej wykorzystana do wytwarzania substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Zachodzi on bowiem w ciągu dnia, z udziałem światła. Z tego powodu popołudniowe lub wieczorne podlewanie nie będzie już tak korzystne dla roślin ogrodowych .   W przypadku gdy ogród bądź jego część jest silnie nasłoneczniona przez większość dnia, można podlać rośliny późnym popołudniem. Nie jest to jednak zbyt korzystne, ponieważ rośliny nie pobierają wtedy wody tak intensywnie, jak w ciągu dnia. Ale nadmiar wody pozostanie w glebie i zostanie wykorzystany następnego dnia.   Lepiej nie podlewać roślin późnym wieczorem, ponieważ woda nie zdąży wyschnąć przed zapadnięciem zmroku. Podlewanie wieczorem sprawia również, że wilgoć utrzymuje się długo i może powodować powstawanie chorób grzybowych.   Podlewanie roślin w ciągu dnia, kiedy jest największe nasłonecznienie, ale też najwyższa temperatura, nie jest dla nich korzystne. Dochodzi bowiem do zbyt szybkiej utraty wody przez jej parowanie z gleby i transpirację (parowanie wody z części roślin znajdujących się nad ziemią). Ponadto krople wody pozostające na powierzchni liści skupiają promienie słoneczne jak soczewki . Przez to może dojść do...

Ceglana ściana w domu
© XtravaganT/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacje wnętrz. Motyw cegły na ścianie
Ceglana ściana wygląda wyraziście i ciekawie. Świetnie nadaje się do wystroju tradycyjnego i nowoczesnego. Dobrze prezentuje się zarówno w naturalnym kolorze, jak i pomalowana na biało. Nadaje się do salonu, kuchni, pokoju, łazienki i przedpokoju.

Ceglana ściana wygląda wyraziście i ciekawie. Świetnie nadaje się do wystroju tradycyjnego i nowoczesnego. Dobrze prezentuje się zarówno w naturalnym kolorze, jak i pomalowana na biało. Nadaje się do salonu, kuchni, pokoju, łazienki i przedpokoju.   Ceglana ściana nadaje wnętrzu przytulny klimat. Wygląda interesująco i pasuje do różnych stylów. Ten motyw można spotkać m.in. we wnętrzach folkowych, skandynawskich , shabby chic i romantycznych. Surowa ściana dodaje indywidualności wnętrzom rustykalnym. A w stylizacjach luksusowych wygląda elitarnie. W jakim pomieszczeniu zrobić ceglaną ścianę? Ścianę z nieotynkowanych cegieł można wykorzystać do obudowy kominków i wnęk. Nadaje się na ścianki pomiędzy pokojami , dekorację ściany w salonie, przedpokoju i łazience oraz wyspę czy zabudowę w kuchni.   Dodatki. Surowa ściana od razu przykuwa uwagę, dlatego dobierając pozostałe akcesoria należy zachować umiar i wybierać dodatki kierując się minimalizmem. Do ściany z czerwonej cegły pasują proste meble i szklane dodatki. Cegła dobrze wygląda w towarzystwie każdego koloru. Wady i zalety ceglanej ściany Zaletą cegły jest ciekawy wygląd. Ściana z cegłą daje efekt 3D. Jest trwała i nie blaknie. Wycisza hałas pochodzący z zewnątrz i izoluje akustycznie pomieszczenia. Ceglana ściana ma też swoje minusy. Optycznie zmniejsza pomieszczenie. W szczelinach pomiędzy cegłami gromadzi się kurz. Źle dobrane dodatki sprawiają, że ściana wygląda na surową. Całość jest wtedy niespójna i wygląda jak niedokończona. Cegła obciąża strop. Wymaga gładkich powierzchni w otoczeniu. Może sprawiać wrażenie ciężkości. Jak zrobić ceglaną ścianę? Ceglana ściana może być wykonana z odnowionych, zaimpregnowanych cegieł w ścianie lub być wystylizowana na ścianę ceglaną za pomocą np. płytek z prawdziwej cegły. Surową ścianę...

Bluszcz w ogrodzie
© julia700702/Fotolia.com
Styl życia
Optyczne triki w ogrodzie – jak powiększyć małą przestrzeń
Triki optyczne są niezbędne, gdy ogród nie ma idealnego kształtu ani rozmiaru. Zbyt mała powierzchnia lub zbyt długi i wąski teren utrudniają aranżację ogrodu marzeń. Można jednak chociaż częściowo złagodzić te niedogodności, umieszczając lustra lub tworząc wijące się ścieżki zamiast prostych.

Triki optyczne są niezbędne, gdy ogród nie ma idealnego kształtu ani rozmiaru. Zbyt mała powierzchnia lub zbyt długi i wąski teren utrudniają aranżację ogrodu marzeń. Można jednak chociaż częściowo złagodzić te niedogodności, umieszczając lustra lub tworząc wijące się ścieżki zamiast prostych. Lustra w ogrodzie Zwierciadła optycznie powiększają przestrzeń nie tylko w mieszkaniu, ale także w ogrodzie. Umiejscowienie dużego lustra pozwoli uzyskać wrażenie głębi i iluzję większej przestrzenności. Lustro powinno być wykonane z wytrzymałego, ale jednocześnie dobrze odbijającego obraz materiału. Zwierciadło w ogrodzie powinno być ustawione lekko pochylone, żeby nie odbijało wizerunku osoby stojącej naprzeciwko, ale raczej rośliny. Oryginalnym rozwiązaniem jest stworzenie przy końcu ogrodu rodzaju przejścia – lustro można oprawić w ramę lub w stare drzwi, dzięki czemu będzie wyglądało jak portal do innego świata. Granice pomiędzy lustrem a ścianą najlepiej zamaskować wysokimi roślinami, pnączami lub ozdobnymi krzakami. Dzięki temu efekt przejścia będzie jeszcze subtelniejszy. Wijące się ścieżki w ogrodzie Ogród zawsze powinien mieć ścieżkę, jednak gdy nie jest zbyt duży, należy wystrzegać się prostych dróżek. Zamiast tego ścieżka niech będzie kręta i wijąca się , a przestrzeń będzie się wydawała większa. Patrzący na ogród będzie miał wrażenie, że można sobie w nim urządzać naprawdę długie spacery. Ścieżkę można optycznie wydłużyć kończąc ją tuż za skalniakiem lub ozdobnym krzakiem – ma się wtedy wrażenie, że ciągnie się jeszcze daleko za zakrętem. Im bliżej granic ogrodu, tym węższe powinny być ścieżki. Ściany z roślin W małych ogródkach należy zadbać o to, by zamaskować ich granice. W związku z tym typowe ogrodzenie lub siatka nie powinny rzucać się w oczy, a zamiast tego lepiej zakryć...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner