Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kolorowe farby do ścian
© archideaphoto/Fotolia.com
Styl życia

Czym się kierować, decydując się na kolorowe ściany w salonie, kuchni i pokoju dziecięcym

Kolorowe ściany w salonie to zwykle jedna ściana o zdecydowanej barwie i trzy w neutralnych kolorach. W kuchni możemy zastosować wyraziste kolory ale tak, by były spójne z kolorami szafek. W pokoju dziecięcym najlepiej dobrać kolory ścian do wieku i preferencji dziecka.

Kolorowe ściany w salonie to zwykle jedna ściana o zdecydowanej barwie i trzy w neutralnych kolorach. W kuchni możemy zastosować wyraziste kolory ale tak, by były spójne z kolorami szafek. W pokoju dziecięcym najlepiej dobrać kolory ścian do wieku i preferencji dziecka.

 

Wybierając kolor ścian do mieszkania najlepiej skupić się na gustach mieszkańców, niekoniecznie na panujących trendach. Warto również wziąć pod uwagę psychologię kolorów i dopasować je do pomieszczeń.

Kolorowe ściany w salonie, które odprężą

W salonie zazwyczaj odpoczywamy oraz przyjmujemy gości. Jest on jednocześnie miejscem, które reprezentuje nasz dom. W tym sezonie odchodzi się od ciemnych, jaskrawych kolorów i wybiera raczej szarości, pastele oraz inne naturalne odcienie. Niezbyt kontrastowe barwy ścian pozwalają się skupić na dodatkach i stanowią dla nich idealne tło.

 

Beże i szarości doskonale będą komponowały się z wyrazistymi kolorami mebli i dodatków. Zielony zrelaksuje, a niebieski uspokoi. Jednak chłodny odcień niebieskiego raczej nie sprawi, że salon będzie przytulny. Aby rozjaśnić salon, można pomalować ściany na żółto lub pomarańczowo. Pomarańcz dodatkowo doda energii osobom przebywającym w pomieszczeniu.

Kolorowe ściany w kuchni

Kolor ścian w kuchni powinien być dopasowany przede wszystkim do kolorów szafek, ale również współgrać z dodatkami. Nie należy przesadzać z liczbą zdecydowanych barw. Jeśli decydujemy się na wyraziste ściany i dodatki, wybierzmy szafki w neutralnym kolorze. Beżowe ściany stworzą natomiast ładne tło np. dla czerwonych szafek.

 

Jeśli w naszym domu mieszka niejadek, można pomalować jedną ścianę na czerwono. Ten kolor wzmaga apetyt. Żółty kolor ścian ożywi pomieszczenie, a zielony uspokoi. Możemy dowolnie mieszać barwy i pomalować dwie ściany np. na pomarańczowo, a dwie pozostałe na niebiesko. Pomarańczowy podobnie jak czerwony zwiększa ochotę na jedzenie.

Kolorowe ściany w pokoju dziecięcym zależne od wieku malucha

Ściany w pokoju dziecka często się brudzą. Warto przede wszystkim postawić na łatwo zmywalną farbę, którą można czyścić wielokrotnie. Sprawdzi się tu półmatowa lub błyszcząca farba lateksowa.

 

Jeśli pokój dziecięcy jest mały, dobrze jest ograniczyć liczbę kolorów na ścianach do dwóch, maksymalnie trzech. Tym bardziej, że również meble i dodatki mają swoje kolory. Im mniejszy pokój, tym mniej powinno być barw. Dzieci do 3. roku życia nie widzą pastelowych kolorów, dlatego w przypadku maluchów warto postawić na kolorowe ściany o intensywnych barwach.

 

Starszym dzieciom pozwólmy wybrać ulubiony kolor, oczywiście w granicach rozsądku. Czerwony zanadto je rozproszy i pobudzi. Niebieski ukoi nerwy, ale nie przesadzajmy z jego ilością lub natężeniem. Wszystkie ściany pomalowane na niebiesko mogą wywołać u dziecka niedbalstwo, a nawet wpłynąć na poziom jego znudzenia lub obniżyć nastrój. Kolor żółty sprzyja koncentracji i wspomaga intelekt, choć w nadmiarze może wpłynąć na większą pobudliwość malucha. Optymistycznie nastraja jasny róż, a zielony uspokaja. Jednak podobnie jak niebieski, zielony kolor na wszystkich ścianach może znużyć.

 

Łączenie barw na ścianach może zadziałać na korzyść dziecka. Dwa kolory zrównoważą swoje działanie na psychikę malucha. Nie należy zanadto demonizować wpływu barw na zachowanie, ale warto wykorzystać ich działanie jako wspomaganie rozwoju.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Malowanie ściany
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Jak dobierać kolory farb do wnętrz? Uniwersalne zasady i porady
Przy wyborze koloru do malowania ścian ludzie najczęściej kierują się panującą modą i swoim własnym gustem. Są jednak uniwersalne zasady mówiące, jak dobierać kolory farb, by we wnętrzu czuć się swobodnie i komfortowo. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, intensywne barwy dodają przytulności, a niebieski i zielony odprężąją.

Przy wyborze koloru do malowania ścian ludzie najczęściej kierują się panującą modą i swoim własnym gustem. Są jednak uniwersalne zasady mówiące, jak dobierać kolory farb, by we wnętrzu czuć się swobodnie i komfortowo. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, intensywne barwy dodają przytulności, a niebieski i zielony odprężąją.   Wybierając kolor farby kieruj się nie tylko panującymi trendami. Ważne jest, by ściany tworzyły spójną kompozycję z resztą pomieszczenia i naszym charakterem. Jak dobierać kolory farb do ścian? 1. Farbę dobierz do wielkości pokoju. Jasne kolory będą odpowiednie do małych przestrzeni , bo odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Z kolei w dużych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na intensywne kolory, które dodadzą wnętrzu przytulności.   2. Za pomocą odpowiedniego zastosowania koloru możesz też optycznie zmienić proporcje pomieszczenia . Aby uzyskać najbardziej pożądany kształt, czyli ten zbliżony do kwadratu, pomaluj ściany dwoma kolorami. Ścianom bardziej oddalonym od środka nadaj ciemniejszy odcień, a tym bliższym jaśniejszy.   3. Kolor ścian zawsze dobieraj znając kolory wszystkich innych elementów aranżacji. Wybrany odcień powinien współgrać z meblami i dodatkami. Ogólna zasada jest taka, że do jasnych mebli dobiera się ciemne ściany lub ciemne akcenty na ścianach np. ramy do obrazów lub naklejki, a do ciemnych mebli jasne. Nie jest to oczywiście zasada, której nie wolno łamać. Białe ściany w połączeniu z białymi meblami są obecnie bardzo modne i eleganckie. Akcentów kolorystycznych dodają wówczas detale: obrazy, poduszki, ramki na zdjęcia.   4. Nie przesadzaj z liczbą kolorów. Komponując kolorystykę wnętrza, wybierz jeden kolor przewodni. Możesz go użyć w różnych odcieniach lub dodać do niego 3, maksymalnie 4 inne kolory, najlepiej...

Salon z szarymi ścianami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Najmodniejsze kolory ścian i materiały wykorzystywane w aranżacji wnętrz
Modne kolory ścian to chłodne odcienie niebieskiego, białego i szarego. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też surowe dodatki na ściany – cegły, beton i szkło. Wnętrza w takich barwach gwarantują wyciszenie, spokój i wrażenie otwartej przestrzeni.

Modne kolory ścian to chłodne odcienie niebieskiego, białego i szarego. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też surowe dodatki na ściany – cegły, beton i szkło. Wnętrza w takich barwach gwarantują wyciszenie, spokój i wrażenie otwartej przestrzeni. Róż, czerwień, fiolet – kolory, które odchodzą w zapomnienie W zapomnienie odchodzą wnętrza w kolorach fioletu, różu i czerwieni. Zrezygnować z nich należy zarówno przy dobieraniu kolorów ścian, jak i dodatków. Coraz rzadziej spotykane w nowoczesnych aranżacjach kolory to również żółć, brąz i pomarańcz. Najmodniejsze kolory ścian – biel, szarość i niebieski Do najmodniejszych kolorów ścian zaliczane są chłodne – zimowe kolory takie jak: biel, szarość i niebieski . Największym zainteresowaniem cieszą się wnętrza w odcieniach perłowej i czystej bieli. Biel odbija światło i wizualnie powiększa wnętrze. Sprawdza się we wnętrzach takich jak sypialnie, salony i łazienki, ale jest też często wybierana jako kolor dominujący do kuchni. Z białymi ścianami dobrze komponują się szare dodatki, świeże zielone kwiaty oraz meble z jasnego drewna.   Biel może być przełamana intensywnym, soczystym kolorem, np. zieleni lub delikatnymi pastelami. Pastelowe odcienie wnoszą do wnętrz radość i spokój. Obok bieli swój renesans przechodzą także kolory szary i niebieski – szczególnie w zimnych odcieniach przechodzących w grafit lub szarości. Łącząc różne faktury i odcienie szarości oraz wzbogacając wnętrze ciekawymi dodatkami (np. z drewna), nie musimy obawiać się, że pomieszczenie będzie ponure i smutne. Aranżacje wykorzystujące kolor niebieski kojarzą się z czystością. Dają uczucie spokoju i wyciszenia . Niebieskie ściany połączone z czernią, bielą, srebrem i szarością dadzą efekt tajemniczości i dostojności. Efekt surowego betonu, cegły i szkło na ścianach...

Ogród wertykalny
© missisya/Fotolia.com
Styl życia
Zielone ściany – ogród tropikalny w mieszkaniu
Zielone ściany to nowatorski i skuteczny sposób na ożywienie mieszkania. Stworzone za pomocą wertykalnych ogrodów lub ścian z mchu, pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok. Nie tylko pięknie wyglądają, ale pozwalają regulować poziom wilgoci w powietrzu oraz redukują hałas.

Zielone ściany to nowatorski i skuteczny sposób na ożywienie mieszkania. Stworzone za pomocą wertykalnych ogrodów lub ścian z mchu, pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok. Nie tylko pięknie wyglądają, ale pozwalają regulować poziom wilgoci w powietrzu oraz redukują hałas.   Co ciekawe, zwykle nie potrzebują podlewania , ponieważ albo mają własny system nawadniania, albo zbierają wilgoć z powietrza. Zielona ściana nie potrzebuje dużo miejsca - to doskonałe rozwiązanie dla małych mieszkań, w których cenny jest każdy centymetr. Ogród wertykalny – bujna zielona ściana Ogród wertykalny, czyli pionowy ogród, to zielona ściana stworzona z roślin, które są umocowane na specjalnych konstrukcjach . Nowoczesne, kupowane na zamówienie ściany nie wymagają podlewania, ponieważ są zaopatrzone w automatyczny system nawadniania. Te wykonane samodzielnie zwykle potrzebują już stałej opieki, ale przez dobór niewymagających roślin można zredukować czas, jaki się poświęca na pielęgnację ogrodu. Wertykalny ogród daje dodatkowo izolację termiczną i dźwiękową. Pochłania również zanieczyszczenia z powietrza i produkuje tlen. Zielona ściana najefektowniej wygląda w salonie – szczególnie, gdy jest połączona z nowoczesnym stylem.   Uwaga: bujne zielone ściany nie powinny być montowane w sypialni , ponieważ w nocy będą pobierać tlen zamiast dwutlenku węgla, a to pogorszy jakość snu. Rośliny do ogrodu pionowego Najczęściej w ogrodach wertykalnych w mieszkaniu stosuje się takie rośliny, jak: zielistka – szparagowaty o ozdobnych liściach, zroślicha, epipremnum  – wiecznie zielone pnącze, kalatea, aglaomena, maranta, filodendron, peperomia – mają bardzo dekoracyjne liście, zanokcica – rodzaj paproci, ctenanthe – o drobnych, białych kwiatkach i ozdobnych liściach, eszynantus – o...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner