Kot na stole u weterynarza w trakcie sprawdzania uszu
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia

Czyszczenie uszu psu i kotu: praktyczne porady

Wiedza na temat tego, jak czyścić uszy naszych pupili to podstawa w profilaktyce bolesnych, a niekiedy groźnych dla zwierząt stanów zapalnych. Niektóre rasy (np. pudle oraz psy i koty zwisłouche) mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do gromadzenia woskowiny w kanale słuchowym.

Wiedza na temat tego, jak czyścić uszy naszych pupili to podstawa w profilaktyce bolesnych, a niekiedy groźnych dla zwierząt stanów zapalnych. Niektóre rasy (np. pudle oraz psy i koty zwisłouche) mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do gromadzenia woskowiny w kanale słuchowym.

Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych warto więc sprawdzać stan uszu oraz przerzedzać owłosienie, na którym osadzają się bakterie i kurz.

Kiedy i jak często czyścić uszy psu i kotu?

O potrzebie wyczyszczenia uszu u zwierzęcia świadczą pojawienie się warstwy wosku na małżowinie, częste przechylanie głowy i potrząsanie nią oraz intensywne drapanie się po uszach. Nieprzyjemny zapach, zmiana koloru wosku na ciemnobrązowy i wypływanie z kanału słuchowego żółtego bądź czarnego płynu to już objawy infekcji, która wymaga wizyty u weterynarza. Higienę uszu należy kontrolować codziennie, a ich czyszczenie wykonywać raz na 2 tygodnie lub rzadziej, jeśli nie zauważamy wyraźnej potrzeby. Warto pamiętać, że woskowina ma za zadanie chronić ucho, więc zbyt częste jej usuwanie może przynieść efekt odwrotny do zmierzonego.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z wędzonym kurczakiem

Patyczki do uszu, wata czy gaza – czym czyścić uszy psu i kotu?

Obojętne jest, czym wyczyścimy uszy zwierzaka. Wybór między patyczkami, watą a gazą zależy od wielkości czworonoga i preferencji właściciela. Ważne, by niczego nie wkładać do kanału słuchowego – czynności higieniczne należy ograniczyć do powierzchni ucha zewnętrznego. Wprowadzanie akcesoriów higienicznych do wnętrza ucha powoduje przesuwanie woskowiny w głąb kanału, w wyniku czego powstaje czop.

W jaki sposób bezpiecznie wyczyścić uszy psu i kotu?

Aby prawidłowo wyczyścić uszy zwierzęcia, należy podejść do zabiegu ze spokojem. Zarówno kot, jak i pies, wyczuwają nastrój pana i w reakcji na jego nerwowe zachowania mogą odmówić współpracy. Najlepiej zacząć od zabawy z pupilem, a w jej trakcie wywinąć małżowinę uszną. Następnie trzeba zaaplikować na małżowinę specjalny preparat do czyszczenia uszu (do kupienia w sklepach zoologicznych i klinikach weterynaryjnych). Kiedy preparat rozpuści woskowinę, można ją usunąć, używając patyczka, waty bądź gazy. Niektóre płyny nadają się do aplikacji wewnątrz kanału słuchowego (w ilości kilku kropel, według wskazań producenta). Powinno się ją wykonywać dopiero po wyczyszczeniu zewnętrznej powierzchni uszu, a tuż po aplikacji – rozmasować małżowinę, by preparat dostał się jak najgłębiej. Rozpuszczony wosk po upływie kilku minut powinien zacząć wypływać z uszu. Wtedy wystarczy zebrać go podobnie jak przy czyszczeniu małżowiny.


Leżący kot, który jest czesany przez człowieka.
©Konstantin Aksenov/fotolia
Styl życia
Najważniejsze zasady pielęgnacji kota: czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu, kąpiel
Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.

Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.   Przedmioty potrzebne do pielęgnacji kota Do pielęgnacji każdego mruczka będą potrzebne: gęsty grzebień, w przypadku kota długowłosego - rzadki grzebień do wyczesywania poplątanego futra, cążki do obcinania pazurów, waciki do przemywania oczu, patyczki do czyszczenia uszu, preparat przeciw pchłom, ewentualnie szampon dla zwierząt i ręcznik do osuszania kota. Pielęgnacja kocich pazurów Zapewnij swojemu kotu drapak, aby na bieżąco mógł ścierać swoje pazury. Oprócz tego zwierzęciu regularnie skracaj pazury . Aby to zrobić, należy unieruchomić kota i wysunąć mu pazur przez naciśnięcie na dół i górę palca. Obetnij białą/przezroczystą część paznokcia. Uważaj na różową część pazura. To żywa, ukrwiona i unerwiona tkanka, która będzie krwawić po przecięciu.   Przyzwyczajaj kota do obcinania pazurków już od małego . Zwierzęta nie lubią tego momentu pielęgnacji, dlatego dobrze jest je oswoić jak najszybciej. Przed pierwszym obcięciem pazurów warto zobaczyć, jak robi to osoba doświadczona, np. lekarz weterynarii. Pielęgnacja oczu u kota Sprawdzaj codziennie lub co kilka dni, jak wyglądają kocie oczy. Zwróć uwagę na obecność wydzieliny – jeśli ją zauważysz, usuń ją wacikiem zwilżonym ciepłą wodą, solą fizjologiczną bądź herbatą. W razie pojawienia się zaczerwienienia, łzawienia bądź dużej ilości wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czyszczenie uszu u kota Uszy możesz wyczyścić kotu , kiedy zauważysz dużą ilość woskowiny w ich wnętrzu. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ możesz zwiększyć produkcję wydzieliny.  ...

©victosha/Fotolia
Styl życia
Jak kąpać yorka? Niezbędne produkty, przygotowanie do mycia, kąpiel i suszenie
Przygotowując yorka do kąpieli, należy zatkać mu uszy wacikiem i pilnować, by woda nie dostała się do oczu. Naturalne suszenie psa powinno trwać nawet do dwóch godzin.

Przygotowując yorka do kąpieli, należy zatkać mu uszy wacikiem i pilnować, by woda nie dostała się do oczu. Naturalne suszenie psa powinno trwać nawet do dwóch godzin.   Yorkshire terriery, nazywane często yorkami, to rasa psów należąca do grupy miniaturowych terierów. Powstała w połowie XIX wieku, by tępić myszy i szczury w domach biednych robotników. Pies ten, jak wskazuje sama nazwa, został wyhodowany w Yorkshire, na północy Anglii. Jak często można kąpać yorki? Pierwsza kąpiel yorka powinna mieć miejsce po ukończeniu dziesiątego tygodnia życia. Dorosłe osobniki powinny być myte średnio co 7-14 dni , ale nie rzadziej niż raz w miesiącu. Co trzeba mieć by wykąpać yorka? Przed przystąpieniem do mycia yorka należy przygotować: matę antypoślizgową – by pies nie ślizgał się w wannie, szampon – najlepiej przeznaczony do kąpieli yorków, balsam – do stosowania po myciu – ułatwia rozczesywanie i poprawia nawilżenie włosów psa, ręcznik – do wycierania yorka, preparat do rozczesywania – by łatwiej było szczotkować pieska, oliwkę – do stosowania na podrażnioną skórę , puder lub preparat w kroplach – przeznaczony do czyszczenia uszu psa , szczotkę – do rozczesywania włosów, suszarkę – by wysuszyć w całości yorka. Kąpiel yorka – krok po kroku Zanim yorka zanurzy się w wodzie należy nasypać mu do uszu specjalny puder, który pozwoli oczyścić uszy, zapobiec groźnym infekcjom, pchłom i wszom . Zmniejszy też ból podczas ewentualnego wyrywania włosów. Inną metodą czyszczenia uszu jest zakraplanie preparatu rozpuszczającego woskowinę i wycieranie małżowiny wacikiem. Wybierając kosmetyki do kąpieli dla yorka, warto pamiętać, by zawierały odpowiednie pH...

pies z cieknącą śliną
©Reddogs/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, gdy ugryzie nas obce zwierzę? Objawy wścieklizny
Wścieklizna jest niebezpieczna. Można się nią zarazić poprzez kontakt z niezaszczepionym psem lub kotem. Do zakażenia może dojść na skutek ugryzienia człowieka przez zakażone zwierzę lub gdy zwierzę z wścieklizną poliże ranę na ciele.

Wścieklizna jest niebezpieczna. Można się nią zarazić poprzez kontakt z niezaszczepionym psem lub kotem. Do zakażenia może dojść na skutek ugryzienia człowieka przez zakażone zwierzę lub gdy zwierzę z wścieklizną poliże ranę na ciele.   Źródłem zakażenia może być lis, który nie ucieka przed człowiekiem. Można zarazić się również, wdychając zakażone powietrze w jaskini zamieszkałej przez zakażone nietoperze.   Problemu wścieklizny nie rozwiązuje do końca szczepienie zwierząt, ponieważ właściciele psów często o nim zapominają albo lekceważą ten obowiązek. Większym zagrożeniem dla ludzi są koty, ponieważ w Polsce nie ma ustawowego obowiązku ich szczepienia. Wściekliznę spotyka się też u innych zwierząt domowych, m. in. u koni i bydła, które zostały ugryzione przez zakażone lisy. Jak rozwija się wścieklizna? Człowiek może zarazić się wirusem wścieklizny na skutek pogryzienia i pokąsania przez zakażone zwierzę. Niebezpieczne może być też polizanie rany, nosa i błon śluzowych ust przez psa czy kota. Jednak do zakażenia tymi drogami dochodzi rzadko. Człowiek może zarazić się wścieklizną od zakażonego zwierzęcia również drogą kropelkową.   Wirus wścieklizny, przechodząc przez mięśnie, lokalizuje się głównie w układzie nerwowym i wywołuje porażenie mięśni oddechowych. Za pośrednictwem tkanek nerwowych wędruje do rdzenia kręgowego albo mózgu. W tym miejscu wirus wścieklizny powiela się. Czas inkubacji zależy od miejsca na ciele człowieka, które zostało pogryzione przez zakażone zwierzę: im bliżej mózgu się znajduje, tym krótsza droga do pokonania i krótszy czas dotarcia wirusa do tego organu. . Okres wylęgania choroby zazwyczaj trwa od 2 do 6 tygodni. Najwcześniej objawy wścieklizny mogą wystąpić po upływie 10 dni. Jak objawia się wścieklizna u człowieka? Na etapie zwiastunów choroby...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik