Leżący smutny bulldog.
©Jana Behr/fotolia
Styl życia

Pies bez nosa, czyli typ brachycefaliczny – wada wrodzona psów o płaskim pysku

Pies bez nosa, to taki, który ma krótką czaszkę i charakterystyczny, spłaszczony pysk. Cechy brachycefaliczne (spłaszczony nos, krótkie łapy, krępa budowa ciała) wzmacniane przez hodowców powodują jednak syndrom brachycefaliczny (BAS: Brachycephalic Airway Syndrome), bo tak określana jest ta deformacja. Jest to wada wrodzona ras, takich jak m. in.: Buldog, Shih tzu i Mops. Nieprawidłowości anatomiczne tego rodzaju powodują wiele, groźnych dla zdrowia i życia czworonogów schorzeń.

Pies bez nosa, to taki, który ma krótką czaszkę i charakterystyczny, spłaszczony pysk. Cechy brachycefaliczne (spłaszczony nos, krótkie łapy, krępa budowa ciała) wzmacniane przez hodowców powodują jednak syndrom brachycefaliczny (BAS: Brachycephalic Airway Syndrome), bo tak określana jest ta deformacja. Jest to wada wrodzona ras, takich jak m. in.: Buldog, Shih tzu i Mops. Nieprawidłowości anatomiczne tego rodzaju powodują wiele, groźnych dla zdrowia i życia czworonogów schorzeń.

 

Rasy brachycefaliczne są najbardziej narażone na udary cieplne. Nawet po chirurgicznej korekcie wady, należy unikać długich spacerów z pupilem w upalne dni.

Syndrom brachycefaliczny - cechy charakterystyczne

Psy bez nosa często mają szereg wad w budowie anatomicznej. Wbrew obiegowej opinii, wady te nie są cechą typową dla rasy, lecz chorobą, którą należy leczyć. Należą do nich m. in.:

 • przerost podniebienia miękkiego,
 • niedrożność kanałów łzowych,
 • nieprawidłowe rozstawienie zębów w szczękach,
 • bardzo wąski nos (sprawiający wrażenie zaciśniętego klamerką),
 • duży fałd skóry nad nosem,
 • zapadnięta krtań,
 • niewykształcona właściwie tchawica.

Tego typu anomalie objawiają się szeregiem charakterystycznych przypadłości, należą do nich, m. in.:

 • charczenie, głośne sapanie, świszczący oddech,
 • oddychanie przez otwarty pysk, co daje wrażenie „uśmiechu”,
 • chrapanie i bezdech w czasie spania,
 • wypadanie gałek ocznych,
 • problem z gryzieniem pokarmu i połykaniem,
 • opóźnione wypadanie zębów mlecznych,
 • zapalenie gruczołu trzeciej powieki,
 • zakrztuszenia w trakcie jedzenia i picia,
 • wymioty po posiłku,
 • omdlenia,
 • wymioty po intensywnym wysiłku,
 • niechęć do ruchu,
 • ospałość i apatia będąca wynikiem permanentnego niedotlenienia,
 • częste stany zapalne dróg oddechowych, przybierające na sile z każdą kolejną infekcją,
 • duża podatność na udar cieplny i przegrzanie,
 • nadmierny i zmienny apetyt lub jego brak.

Trudności w oddychaniu i komfortowym funkcjonowaniu z czasem (szczególnie, gdy nie są leczone) mogą doprowadzić m. in. do poważnych zaburzeń kardiologicznych, wodogłowia oraz rozszczepu podniebienia.

Rasy psów bez nosa – o brachycefalicznym typie budowy czaszki

Rasy, które w szczególności narażone są na komplikacje i utrudnienia spowodowane syndromem brachycefalicznym, to m. in. :

 • Bokser,
 • Boston Terier,
 • Buldog Angielski,
 • Buldożek Francuski,
 • Bulmastif,
 • Bulterier,
 • Cane Corso Italiano,
 • Cavalier King Charles Spaniel,
 • Chin Japoński,
 • Dog z Bordeaux
 • Fila Brasileiro,
 • Mops,
 • Pekińczyk,
 • Pitbul,
 • Shar Pei,
 • Shih- Tzu.

Leczenie i opieka nad psem z syndromem brachycefalicznym

Jeżeli decydujemy się na posiadanie pupila, u którego występują objawy syndromu brachycefalicznego, bardzo ważne jest, by jak najwcześniej zapewnić mu stałą opiekę weterynaryjną. Dla większości psów z trudnościami w oddychaniu spowodowanymi wadliwą budową anatomiczną, zabieg chirurgiczny jest jedyną szansą na poprawę jakości życia oraz uniknięciem lub opóźnieniem chorób serca. Stały kontakt z lekarzem to możliwość przeprowadzenia zabiegu w najlepszym momencie. Trudności w oddychaniu nie można bagatelizować twierdząc, że „ten typ tak ma”, to bardzo poważne deformacje, które mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci pupila.

 

Rasy, u których występuje syndrom brachycefaliczny ze względu na utrudnioną wentylację i wynikającą z tego niemożność efektywnego chłodzenia ciała narażone są na udar cieplny. Jeżeli temperatura na zewnątrz przekracza 24 stopnie Celsjusza, zrezygnujmy z długich spacerów. Na dłuższą przechadzkę lepiej wybrać się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W przypadku gdy jest konieczność, aby pies przebywał dłużej na zewnątrz, pomóżmy mu, chłodząc go np. mokrą szmatką kładzioną na grzbiet i czoło, zraszaniem wodą oraz ochroną przed bezpośrednią i długotrwałą ekspozycją na promienie słoneczne.

 

Chirurgiczna korekta pyska to konieczność w przypadku brachycefalii. Najczęściej przeprowadzany jest zabieg polegający na poszerzeniu za wąskich skrzydełek nosa oraz skróceniu podniebienia miękkiego. Dzięki temu pies oddycha dużo swobodniej. Tego typu zabieg oprócz poprawy komfortu życia pupila, często również wydłuża jego życie o kilka lat.

 

Zwlekanie z zabiegiem to większa szansa na rozwój groźnych dla życia czworonoga chorób. Pies, który cierpi z powodu BAS, wkłada wiele wysiłku z każdorazowe zaczerpnięcie powietrza. Zabieg sprawia, że zwierzak bardzo często, diametralnie zmienia swoje zachowanie. Staje się bardziej aktywny i weselszy


 

Shih tzu leży na poduszce pokrytej ręcznikiem, na sierści ma zawinięte wałki do włosów.
©chaoss/Fotolia.com
Styl życia
Strzyżenie i czesanie Shih tzu - wskazówki
Strzyżenie Shih tzu, polega przede wszystkim na ujarzmianiu niesfornych kłaczków zarastających oczy psa. Najwygodniejsze jest związywanie ich w kitkę. Najlepsze do tego są specjalne, silikonowe gumki. Odpowiedniego traktowania wymagają również włosy w uszach Shih tzu, które najlepiej regularnie wyskubywać.

Strzyżenie Shih tzu, polega przede wszystkim na ujarzmianiu niesfornych kłaczków zarastających oczy psa. Najwygodniejsze jest związywanie ich w kitkę. Najlepsze do tego są specjalne, silikonowe gumki. Odpowiedniego traktowania wymagają również włosy w uszach Shih tzu, które najlepiej regularnie wyskubywać.   Bardzo ważne jest, by po każdym zabiegu pielęgnacyjnym nagradzać psa smakołykiem . Dzięki temu, będzie kojarzył to z przyjemnością i unikniemy niebezpiecznej szamotaniny z nożyczkami w dłoni. Strzyżenie Shih tzu Włos, który pokrywa ciało Shih tzu dzieli te psy na dwie grupy: puszysty, podobny do waty oraz twardy, prosty. Ten ostatni jest łatwiejszy w pielęgnacji , natomiast watowata szata, jest bardziej efektowna. Jeżeli decydujemy się na długowłosego Shih tzu, wówczas trymowanie sierści należy przeprowadzać średnio co 3 - 4 miesiące (w przypadku grzywki i uszu częściej).   Obcinanie lub wiązanie włosów wpadających do oczu oraz wyskubywanie włosów z uszu to podstawa w pielęgnacji tej rasy. Zaniedbanie powoduje, że osadzająca się na kłaczkach wydzielina z oczu ma bardzo nieprzyjemny zapach i może prowadzić do powstawania odparzeń. Uszy z powodu zarastającego ujścia kanałów słuchowych, również narażone są na różnego typu infekcje. Jak radzić sobie z włosami Shih tzu Z włoskami można radzić sobie na dwa sposoby:   Cięcie sierści Obcinane grzywki i kłaczków w uszach można powierzyć specjaliście, czyli groomerowi (psiemu fryzjerowi) lub wykonać ten zabieg samodzielnie. Konieczne jest jego powtarzanie co 6 – 8 tygodni. Postrzyżyny w domowym zaciszu wymagają odpowiedniego sprzętu. Niezbędne są tzw. bezpieczne nożyczki (z zaokrąglonymi końcami). Cięcie, najlepiej wykonać, układając nożyczki płasko (w stosunku do...

Mały pudel w domu.
©55hatako/Fotolia.com
Styl życia
Charakterystyka 5 popularnych ras małych piesków do towarzystwa
Małe rasy psów długowłosych to np. pudel, gryfonik, pekińczyk i maltańczyk. Krótkowłosym, niewielkich rozmiarów pupilem jest buldog francuski. Wśród miniaturowych czworonogów prym wiedzie wyjątkowo mądra i kochająca człowieka chihuahua.

Małe rasy psów długowłosych to np. pudel, gryfonik, pekińczyk i maltańczyk. Krótkowłosym, niewielkich rozmiarów pupilem jest buldog francuski. Wśród miniaturowych czworonogów prym wiedzie wyjątkowo mądra i kochająca człowieka chihuahua.   Małe, rasowe psy domowe często bywają wybredne, nie tylko ze względu na wrażliwy żołądek, ale również przez to, że właściciele traktują je jak maskotki i rozpieszczają . Skutkiem tego jest stępienie zmysłów i konieczność podawania im karm wysokiej jakości. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o najpopularniejszych rasach psów? Kup książki w tej tematyce i wykorzystaj kody rabatowe Livro . 1. Chihuahua Wysokość: do 23 cm Waga: 0,5 – 3 kg   Chihuahua, zwana psem Azteków, pochodzi z Meksyku. Hodowana jest w odmianie długo- i krótkowłosej. Jej sierść ma umaszczenie brązowe, białe, kremowe lub jest łaciate . Piesek ten ma wysokie czoło, sterczące uszka, żywe spojrzenie, zakręcony ogon i bardzo krótki szpiczasty pyszczek.   Chihuahua to bardzo wesoły, czarujący, inteligentny i żywiołowy zwierzak. Piesek ten jest bardzo mały i delikatny, dlatego nie poleca się go do domów z małymi dziećmi. Chihuahua najczęściej wybiera jedną osobę, którą darzy największą miłością. 2. Buldog francuski Wysokość: do 35 cm Waga: około 8 – 14kg   Buldog francuski ma dużą, kwadratową głowę, płaski pysk, wysuniętą do przodu żuchwę, duże spiczaste, stojące uszy i okrągłe oczy. Jego sierść jest krótka, szczeciniasta, ale bardzo miła w dotyku . Przybiera rozmaite kombinacje kolorystyczne: od biszkoptowych, po białe, łaciate oraz czarne. Jego ogon jest bardzo krótko obcinany.   Piękna, umięśniona sylwetka buldoga francuskiego wymaga...

Jak dbać o zdrowie psa?
© hedgehog94/Adobe Stock
Styl życia
Jak dbać o zdrowie psa – szczepienia, odrobaczanie, pielęgnacja
Aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się zdrowiem, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a także regularne wizyty u weterynarza. Sprawdź, co zrobić, by chronić swojego pupila.

Aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się zdrowiem, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a także regularne wizyty u weterynarza. Sprawdź, co zrobić, by chronić swojego pupila.   Już w pierwszych tygodniach życia psa należy zadbać o to, by otrzymał on podstawowy zestaw szczepień, a także by został odrobaczony. Bez wykonania niektórych z początkowych szczepień, szczeniak nie powinien wychodzić na zewnątrz. Na tym jednak nie kończy się dbanie o zdrowie czworonoga. Szczepienia psów Podstawowe szczepienia, które wykonuje się w pierwszych miesiącach życia to szczepienia na: nosówkę , parwowirozę, leptospirozę, wirusowe zapalenie wątroby, kaszel kennelowy, koronawirozę.   Wszystkie szczepienia, oprócz koronawirozy, wykonuje się dwa razy – w 9-10, a potem w 12-14 tygodniu życia. Szczepienie przeciwko koronawirozie wykonuje się raz – w drugiej serii szczepień. Po zakończeniu 2. miesiąca życia, a potem raz w roku, należy szczepić psa przeciwko wściekliźnie . Odrobaczanie psów Każdego psa należy regularnie odrobaczać. Pierwsze odrobaczenie można przeprowadzić już w 3. tygodniu życia psa. Później warto odrobaczać swojego pupila co około 6 miesięcy (lub częściej, jeśli ma kontakt z innymi zwierzętami). Zabezpieczanie przed kleszczami i pchłami Aby zabezpieczyć czworonoga przed atakiem kleszcza lub pcheł, należy stosować preparaty w postaci tabletek lub tzw. wylewek (płynów, które aplikuje się wzdłuż kręgosłupa – od głowy do ogona). Można też zakładać psu specjalną obrożę. Preparaty te należy stosować zwłaszcza wiosną, latem i wczesną jesienią. Pielęgnacja psów Pielęgnacja psa jest uzależniona od jego potrzeb, długości sierści czy budowy ciała. W zależności od rasy należy...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner