Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Jelito grube
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia

Co wywołuje chorobę uchyłkową jelita grubego?

Do tej pory nie poznano przyczyny powstawania uchyłków w jelicie grubym, choć w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z tym schorzeniem. Uważa się je za typową chorobę cywilizacyjną. U osób między 30. a 40. rokiem życia stwierdza się 10% przypadków zachorowań, natomiast w grupie wiekowej powyżej 70 lat uchyłki stwierdza się u 40% populacji. Ta choroba dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Do tej pory nie poznano przyczyny powstawania uchyłków w jelicie grubym, choć w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z tym schorzeniem. Uważa się je za typową chorobę cywilizacyjną. U osób między 30. a 40. rokiem życia stwierdza się 10% przypadków zachorowań, natomiast w grupie wiekowej powyżej 70 lat uchyłki stwierdza się u 40% populacji. Ta choroba dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

 

Przyczyn powstania uchyłków i choroby uchyłkowej upatruje się w czterech grupach nieprawidłowości: złym odżywianiu, zaburzeniach ruchliwości jelita, zwiększonym ciśnieniu wewnątrz jelit oraz zaburzeniu unerwienia jelit.

Nieprawidłowe odżywianie

Uchyłki pojawiają się w jelitach na skutek jedzenia zbyt małych ilości środków balastowych, a zbyt dużych ilości mięsa czerwonego i tłuszczów. Powstają na skutek diety ubogoresztkowej, która jest typowa dla współczesnych zwyczajów żywieniowych. Tego typu pokarmy słabo wypełniają jelito, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia w jelicie i pogrubieniem jego ścian. Co istotne, stwierdzono, że wszelkie nałogi: picie alkoholu, palenie papierosów, picie nadmiernej ilości kawy, nie wpływają na powstanie uchyłków, ale mają wpływ na stany zapalne uchyłków.

 

W związku z powyższym, aby zapobiegać pojawieniu się uchyłków, należy jeść potrawy jarskie, ograniczając jedzenie czerwonego mięsa. Warto jeść regularnie, 5 razy dziennie, warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest także podejmowanie aktywności fizycznej. Dieta powinna być bogatoresztkowa – należy wybierać m. in. ciemne gatunki pieczywa.

Zaburzenia ruchliwości jelita

W obszarze pojawienia się uchyłków mięśniówka jelita jest grubsza, a jej struktury są zamazane. Najczęstszym miejscem lokalizacji uchyłków jest esica, a zatem najwęższe miejsce jelita grubego.

Zwiększone ciśnienie wewnątrzjelitowe

Ciśnienie wewnątrz jelit jest poddane prawu Laplace’a. Mówi ono, że jeśli napięcie na ściany jelita jest jednakowe, to wywierane na nie ciśnienie rośnie wraz ze zmniejszaniem się jego średnicy.

Zaburzenia unerwienia jelit

U osób z uchyłkami w jelicie grubym stwierdzono duże gangliony, hipertroficzne podśluzówkowe pasma nerwowe. W powstawaniu uchyłków w jelicie mają znaczenie również czynniki genetyczne.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jelita - prześwietlenie
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia
Jak objawia się choroba uchyłkowa jelita grubego?
Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego.

Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Diagnostyka choroby uchyłkowej jelita grubego Uchyłki to woreczki o cienkich ścianach o średnicy 1 centymetra. Zazwyczaj nie dają objawów. W większości przypadków wykrywa się je przypadkowo w czasie kolonoskopii i na zdjęciu z wlewu doodbytniczego. Wówczas tę postać choroby nazywa się uchyłkowatością. Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego U niewielkiego odsetka pacjentów z chorobą uchyłkową jelita grubego można zaobserwować następujące objawy: nudności i wymioty oraz zaburzenia rytmu wypróżnień. Pojawia się biegunka lub zaparcia stolca. Czasami występuje zatrzymanie stolca lub gazów na krótki czas. Ponadto pojawiają się dolegliwości bólowe w dolnych częściach jamy brzusznej. Temperatura ciała jest podwyższona. W czasie palpacji (badania poprzez uciskanie brzucha dłonią) w lewym podbrzuszu odczuwany jest ból. Diagnozuje się także podwyższone tętno (tachykardia >100/minutę). W laboratoryjnym badaniu krwi stwierdza się podwyższoną (>10000) liczbę leukocytów.   Inne objawy związane z chorobą uchyłkową jelita grubego to ropień wewnątrzbrzuszny, przedziurawienie jelita grubego i pełna niedrożność jelitowa . Kolejnym objawem, który nie jest związane z zapaleniem, jest krwawienie z uchyłków. Objawia się ono wypróżnieniami z domieszką krwi w stolcu lub samą krwią i skrzepami. Choroba jelit są chorobami cywilizacyjnymi. Nieprawidłowe odżywianie to  przyczyna choroby uchyłkowej jelita grubego .  Leki przeciwbólowe i rozkurczowe są niezbędne w ...

Zbliżenie na jelita
© Spectral-Design/Fotolia.com
Styl życia
Jak leczyć chorobę uchyłkową jelita grubego?
Jeśli objawy choroby uchyłkowej jelita grubego, takie jak bóle po lewej stronie brzucha, zaparcia, nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast jeśli pojawiają się silne bóle brzucha czy zatrzymanie stolca i gazów, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. Uchyłki są trwałymi zmianami w jelitach, których nie można usunąć za pomocą leków czy odpowiedniej diety.

Jeśli objawy choroby uchyłkowej jelita grubego, takie jak bóle po lewej stronie brzucha, zaparcia, nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast jeśli pojawiają się silne bóle brzucha czy zatrzymanie stolca i gazów, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. Uchyłki są trwałymi zmianami w jelitach, których nie można usunąć za pomocą leków czy odpowiedniej diety. Rozpoznanie choroby uchyłkowej jelita grubego Lekarz wykonuje ultrasonografię jamy brzusznej , która może potwierdzić obecność uchyłków w jelicie grubym oraz stwierdzić zapalenie uchyłków oraz ewentualnych powikłań, na przykład ropnia czy przedziurawienia jelita.   Wykonuje się także dokładniejsze badania, takie jak tomografia komputerowa brzucha i miednicy mniejszej. Przeprowadza się kolonoskopię , która nie jest wskazana dla osób z zapaleniem uchyłków. O takim zapaleniu można dowiedzieć się, wykonując badanie krwi – świadczy o nim przyspieszone OB, zwiększenie liczby białych krwinek i stężenia CRP . Jakie są sposoby leczenia choroby uchyłkowej jelita grubego? Chorobę uchyłkową bez powikłań leczy się ambulatoryjnie z wykorzystaniem otrąb przyjmowanych każdego dnia po 2-3 łyżki. Stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Z kolei zapalenie uchyłków jest leczone w szpitalu, stosuje się ścisłą dietę i antybiotyki podawane doustnie lub dożylnie przez około tydzień.   Inne powikłania, takie jak ropień, przedziurawienie jelita, wymagają leczenia operacyjnego. Do przeprowadzenia operacji predysponuje także nawracające zapalenie uchyłków bez dodatkowych powikłań. Ten sposób leczenia stosuje się jednak rzadko.   W 80% przypadków krwawienie z uchyłków samoistnie ustępuje. U wielu pacjentów konieczne jest przetoczenie krwi, kolonoskopia z tamowaniem krwawienia.   Zachowawcze leczenie nie spowoduje usunięcia...

Bolący brzuch
©Robert Kneschke/Fotolia
Styl życia
Czy nadmiar gazów w jelitach świadczy o chorobie?
Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami.

Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami. Przyczyny nadmiaru gazów w jelitach Nadmiar gazów może być spowodowany wieloma czynnikami związanymi w dużej mierze z pracą układu trawiennego. Może to być niemożność właściwego trawienia roślin strączkowych czy nadmiernego żucia gumy odświeżającej oddech. Czasami wynika również z przyczyn fizjologicznych: zbyt wiele powietrza połykanego w trakcie mówienia przez osoby znerwicowane może spowodować gromadzenie się gazów w jelitach , a co skutkuje późniejszymi wzdęciami. Kiedy nadmiar gazów oznacza chorobę? Nadmiar gazów może być jednym z objawów choroby. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu, tym bardziej, że powoduje dyskomfort. Nadmiar gazów może sygnalizować choroby: choroba refluksowa przełyku , zespół jelita nadwrażliwego , torbiel trzustki , marskość wątroby , zapalenie otrzewnej . Jak walczyć z nadmiarem gazów w jelitach? Czasami niedobór enzymów trzustkowych może wywołać nadmiar gazów w jelicie czy niewłaściwa dieta, bogata w fasolę. Dlatego gdy dotyka nas ten problem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości. Jeżeli badania nie potwierdzą choroby, powinniśmy zaobserwować, kiedy szczególnie odczuwamy nadmiar gazów w organizmie. Czego unikać: picie przez słomkę gazowanych napojów, szybkie mówienie, rozmawianie podczas posiłku, zbyt szybkie spożywanie posiłków , nerwowe, szybkie oddychanie, spanie z otwartymi ustami.   Nadmiar gazów w organizmie nie musi oznaczać od razu poważnych schorzeń. Ale zawsze lepiej upewnić się w gabinecie lekarskim, że nie jest objawem...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner