Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
sałatka
Flickr/with wind/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Ogranicz produkty źle tolerowane

Zespół jelita drażliwego (ZJN) to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Jest przewlekła i charakteryzuje się dyskomfortem spowodowanym zmianami w funkcjonowaniu jelit (np. nawracające bóle brzucha), nieprawidłowością wypróżnień oraz wzdęciami. Na zaburzenie czynnościowe jelit kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni.

Zespół jelita drażliwego (ZJN) to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Jest przewlekła i charakteryzuje się dyskomfortem spowodowanym zmianami w funkcjonowaniu jelit (np. nawracające bóle brzucha), nieprawidłowością wypróżnień oraz wzdęciami. Na zaburzenie czynnościowe jelit kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni.

Zespół jelita nadwrażliwego – co można jeść?

Nie istnieje żadna specjalna ani uniwersalna dieta. Żywienie w zespole jelita drażliwego jest bardzo zindywidualizowane. Z pomocą lekarza i dietetyka należy ułożyć jadłospis, który nie będzie zawierał produktów nasilających dolegliwości. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu oraz zjadanie małych, częstych posiłków, ponieważ spożywanie obfitych porcji może przyczyniać się do nasilenia bólów oraz biegunek lub zaparć. Szczególnie przy biegunkach warto stosować probiotyki. Wpływają one korzystnie na florę bakteryjną w jelitach, przyczyniając się do złagodzenia dokuczliwych objawów zespołu jelita drażliwego.

Eliminacja produktów przy zespole jelita drażliwego

W zespole jelita drażliwego dolegliwości intensyfikują się w sytuacjach stresogennych, wówczas z jadłospisu należy wykluczyć wszystko, co wzmaga dyskomfort i ból. Najczęściej są to:

  • potrawy smażone, zamiast tego zalecane jest gotowanie na parze, pieczenie;
  • mleko oraz produkty mleczne niefermentowane – szczególnie w przypadku ZJN połączonego z nietolerancją laktozy – pozostałe osoby mogą sprawdzić jak reagują na mleko – i jeżeli nie szkodzi – może zostać włączone do diety;
  • produkty, które wzmagają zatrzymywanie gazów, tj. fasola, groch, kapusta, cebula, czosnek, białe pieczywo;
  • duże ilości warzyw i owoców – w niektórych przypadkach zawarte w nich cukry oraz niestrawne oligosacharydy mogą działać drażniąco na śluzówkę jelita powodując ból oraz biegunki, tak samo jak substancje słodzące – sorbitol, fruktoza, zawarte w napojach gazowanych, czy gumie do żucia;
  • mocna kawa i herbata – które dzięki zawartości kofeiny i teiny czasem wzmagają kurczliwość jelita powodując ból;
  • czekolada i kakao – powodują zaparcia.

Całkowite wyleczenie ZJN nie jest możliwe, dlatego warto eliminować produkty nietolerowane i dzięki temu poprawić sobie komfort życia. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jelito grube
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
Co wywołuje chorobę uchyłkową jelita grubego?
Do tej pory nie poznano przyczyny powstawania uchyłków w jelicie grubym, choć w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z tym schorzeniem. Uważa się je za typową chorobę cywilizacyjną. U osób między 30. a 40. rokiem życia stwierdza się 10% przypadków zachorowań, natomiast w grupie wiekowej powyżej 70 lat uchyłki stwierdza się u 40% populacji. Ta choroba dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Do tej pory nie poznano przyczyny powstawania uchyłków w jelicie grubym, choć w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z tym schorzeniem. Uważa się je za typową chorobę cywilizacyjną. U osób między 30. a 40. rokiem życia stwierdza się 10% przypadków zachorowań, natomiast w grupie wiekowej powyżej 70 lat uchyłki stwierdza się u 40% populacji. Ta choroba dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.   Przyczyn powstania uchyłków i choroby uchyłkowej upatruje się w czterech grupach nieprawidłowości: złym odżywianiu, zaburzeniach ruchliwości jelita, zwiększonym ciśnieniu wewnątrz jelit oraz zaburzeniu unerwienia jelit. Nieprawidłowe odżywianie Uchyłki pojawiają się w jelitach na skutek jedzenia zbyt małych ilości środków balastowych, a zbyt dużych ilości mięsa czerwonego i tłuszczów. Powstają na skutek diety ubogoresztkowej, która jest typowa dla współczesnych zwyczajów żywieniowych. Tego typu pokarmy słabo wypełniają jelito, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia w jelicie i pogrubieniem jego ścian. Co istotne, stwierdzono, że wszelkie nałogi: picie alkoholu, palenie papierosów, picie nadmiernej ilości kawy, nie wpływają na powstanie uchyłków, ale mają wpływ na stany zapalne uchyłków.   W związku z powyższym, aby zapobiegać pojawieniu się uchyłków, należy jeść potrawy jarskie , ograniczając jedzenie czerwonego mięsa. Warto jeść regularnie, 5 razy dziennie, warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest także podejmowanie aktywności fizycznej. Dieta powinna być bogatoresztkowa – należy wybierać m. in. ciemne gatunki pieczywa. Zaburzenia ruchliwości jelita W obszarze pojawienia się uchyłków mięśniówka jelita jest grubsza, a jej struktury są zamazane. Najczęstszym miejscem lokalizacji...

młody mężczyzna trzyma się za bolący brzuch
©BlueSkyImages/fotolia
Styl życia
Czy można wyleczyć zespół jelita drażliwego?
Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.   Nie można trwale wyleczyć drażliwego jelita , jednak stosuje się szereg sposobów, by złagodzić jego przebieg. Dieta w zespole jelita drażliwego Podczas leczenia jelita drażliwego należy przede wszystkim wystrzegać się produktów, które mogą wywoływać lub nasilać objawy chorobowe. Dieta powinna jednak być dobierana indywidualnie, ponieważ u jednych pacjentów posiłki z wysoką zawartością błonnika mogą pomóc łagodzić objawy, a u innych wręcz przeciwnie . Ogólnie produkty wysokobłonnikowe ( warzywa , kasze, owoce), powodując wypełnienie jelit, pomagają zatrzymywać wodę w organizmie i zmniejszyć skurcze jelit, co z kolei ułatwia wypróżnianie. Osoby cierpiące na wzdęcia powinny zrezygnować m.in. z roślin strączkowych i produktów wysokowęglowodanowych . Jelito drażliwe – leczenie farmakologiczne W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się leki przeciwzaparciowe, przeciwbiegunkowe i rozkurczowe. Czasami pacjenci obserwują poprawę przy wprowadzeniu do leczenia probiotyków, czyli korzystnych dla zdrowia kultur bakteryjnych lub drożdży. Psychoterapia w leczeniu jelita drażliwego? Zespół jelita drażliwego nie zagraża zdrowiu i na dłuższą metę życiu, jednak potrafi skutecznie zdezorganizować zarówno życie prywatne, jak i zawodowe osoby, która cierpi na to schorzenie . W tym kontekście bardzo korzystne jest korzystanie z pomocy psychoterapeuty lub psychologa, którzy pomogą w uregulowaniu trybu życia. Niekiedy pacjenci zauważają poprawę przy stosowaniu leków uspokajających i przeciwdepresyjnych – warto więc rozważyć również wizytę u psychiatry. Jako leczenie alternatywne...

Jelita - prześwietlenie
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia
Jak objawia się choroba uchyłkowa jelita grubego?
Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego.

Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Diagnostyka choroby uchyłkowej jelita grubego Uchyłki to woreczki o cienkich ścianach o średnicy 1 centymetra. Zazwyczaj nie dają objawów. W większości przypadków wykrywa się je przypadkowo w czasie kolonoskopii i na zdjęciu z wlewu doodbytniczego. Wówczas tę postać choroby nazywa się uchyłkowatością. Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego U niewielkiego odsetka pacjentów z chorobą uchyłkową jelita grubego można zaobserwować następujące objawy: nudności i wymioty oraz zaburzenia rytmu wypróżnień. Pojawia się biegunka lub zaparcia stolca. Czasami występuje zatrzymanie stolca lub gazów na krótki czas. Ponadto pojawiają się dolegliwości bólowe w dolnych częściach jamy brzusznej. Temperatura ciała jest podwyższona. W czasie palpacji (badania poprzez uciskanie brzucha dłonią) w lewym podbrzuszu odczuwany jest ból. Diagnozuje się także podwyższone tętno (tachykardia >100/minutę). W laboratoryjnym badaniu krwi stwierdza się podwyższoną (>10000) liczbę leukocytów.   Inne objawy związane z chorobą uchyłkową jelita grubego to ropień wewnątrzbrzuszny, przedziurawienie jelita grubego i pełna niedrożność jelitowa . Kolejnym objawem, który nie jest związane z zapaleniem, jest krwawienie z uchyłków. Objawia się ono wypróżnieniami z domieszką krwi w stolcu lub samą krwią i skrzepami. Choroba jelit są chorobami cywilizacyjnymi. Nieprawidłowe odżywianie to  przyczyna choroby uchyłkowej jelita grubego .  Leki przeciwbólowe i rozkurczowe są niezbędne w ...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner