Choroby przełyku zaczynają się od zwężenia jego światła i zaburzeń kurczliwości. Objawy te jako pierwsze pojawiają się też w wyniku raka przełyku. To bardzo ciężka choroba nowotworowa, która daje złe rokowania – 90% chorych nie przeżywa z nią nawet 5 lat. Na raka przełyku można zachorować przez nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Reklama

Przyczyny raka przełyku

Przyczyny raka przełyku mogą być różne w zależności od typu nowotworu. Rak płaskonabłonkowy, który rozwija się w górnej i środkowej części przełyku, powstaje na skutek regularnego picia alkoholu i długiego palenia papierosów. Ten typ raka przełyku zdarza się o wiele częściej niż rak gruczołowy, powstający znacznie niżej. Dolna część przełyku może zostać zaatakowana przez nowotwór na skutek zniszczenia prawidłowego nabłonka przez refluks żołądkowo-przełykowy. Ryzyko choroby wzrasta, kiedy główne czynniki wywołujące współistnieją z czynnikami sprzyjającymi, takimi jak:

  • jedzenie mocno przyprawionych potraw,
  • jedzenie nieświeżych owoców i warzyw,
  • picie bardzo gorących napojów,
  • mechaniczne urazy, np. poparzenia przełyku,
  • zbyt mała ilość witamin: C, B2, E, A oraz cynku, magnezu czy manganu,
  • zespół Plummera-Vinsona.
Reklama

Objawy raka przełyku

Pierwszym objawem raka przełyku są trudności z połykaniem – od niemożności poradzenia sobie z przełykaniem dużych kęsów po afagię, czyli całkowitą niezdolność do połykania (nawet śliny). Pojawia się też zgaga, ból zamostkowy po jedzeniu, nieprzyjemny zapach z ust, przewlekły kaszel, chrypka, odkrztuszanie krwi i częste wymioty. Dochodzi do szybkiej utraty masy ciała, która w zaawansowanych stadium przechodzi w skrajne wyniszczenie organizmu. Pojawienie się przerzutów daje szereg dodatkowych objawy ze strony organów i całych układów zaatakowanych przez nowotwór.

Reklama
Reklama
Reklama