kobieta, która trzyma się za gardło
©Two Brains Studios/Fotolia
Styl życia

Patogeneza i objawy raka przełyku

Choroby przełyku zaczynają się od zwężenia jego światła i zaburzeń kurczliwości. Objawy te jako pierwsze pojawiają się też w wyniku raka przełyku. To bardzo ciężka choroba nowotworowa, która daje złe rokowania – 90% chorych nie przeżywa z nią nawet 5 lat. Na raka przełyku można zachorować przez nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Choroby przełyku zaczynają się od zwężenia jego światła i zaburzeń kurczliwości. Objawy te jako pierwsze pojawiają się też w wyniku raka przełyku. To bardzo ciężka choroba nowotworowa, która daje złe rokowania – 90% chorych nie przeżywa z nią nawet 5 lat. Na raka przełyku można zachorować przez nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Przyczyny raka przełyku

Przyczyny raka przełyku mogą być różne w zależności od typu nowotworu. Rak płaskonabłonkowy, który rozwija się w górnej i środkowej części przełyku, powstaje na skutek regularnego picia alkoholu i długiego palenia papierosów. Ten typ raka przełyku zdarza się o wiele częściej niż rak gruczołowy, powstający znacznie niżej. Dolna część przełyku może zostać zaatakowana przez nowotwór na skutek zniszczenia prawidłowego nabłonka przez refluks żołądkowo-przełykowy. Ryzyko choroby wzrasta, kiedy główne czynniki wywołujące współistnieją z czynnikami sprzyjającymi, takimi jak:

  • jedzenie mocno przyprawionych potraw,
  • jedzenie nieświeżych owoców i warzyw,
  • picie bardzo gorących napojów,
  • mechaniczne urazy, np. poparzenia przełyku,
  • zbyt mała ilość witamin: C, B2, E, A oraz cynku, magnezu czy manganu,
  • zespół Plummera-Vinsona.

Objawy raka przełyku

Pierwszym objawem raka przełyku są trudności z połykaniem – od niemożności poradzenia sobie z przełykaniem dużych kęsów po afagię, czyli całkowitą niezdolność do połykania (nawet śliny). Pojawia się też zgaga, ból zamostkowy po jedzeniu, nieprzyjemny zapach z ust, przewlekły kaszel, chrypka, odkrztuszanie krwi i częste wymioty. Dochodzi do szybkiej  utraty masy ciała, która w zaawansowanych stadium przechodzi w skrajne wyniszczenie organizmu. Pojawienie się przerzutów daje szereg dodatkowych objawy ze strony organów i całych układów zaatakowanych przez nowotwór. 

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa cebulowa

pani trzyma się za gardło
©oneblink1/fotolia
Styl życia
Ból w przełyku – poznaj przyczyny chorób
Ból w przełyku jest efektem chorób przewodu pokarmowego. Palenie w przełyku to zazwyczaj objaw refluksu, a silny, piekący ból może wskazywać na raka przełyku.

Ból w przełyku jest efektem chorób przewodu pokarmowego. Palenie w przełyku to zazwyczaj objaw refluksu, a silny, piekący ból może wskazywać na raka przełyku. Przyczyny bólu w przełyku – refluks żołądkowo-przełykowy Ból w przełyku bardzo często spowodowany jest refluksem . W tym schorzeniu następuje cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku . Może nastąpić podrażnienie błony śluzowej, która w późniejszym stadium choroby ulega uszkodzeniu. Niekiedy takie uszkodzenie staje się podłożem rozwijającego się nowotworu. Główną przyczyną refluksu przełyku jest zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka, którego zadaniem jest zapobieganie cofaniu się pokarmu z żołądka . Zaburzenia pracy dolnego zwieracza bardzo często powstają po operacjach żołądka. Innymi czynnikami, które wpływają na tę chorobę jest spożywanie pokarmów, które podrażniają przełyk, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów , ciąża, otyłość czy noszenie zbyt obcisłej odzieży. Cierpiący na refluks żołądka skarżą się na uczucie pieczenia za mostkiem, cofanie i odbijanie treści żołądkowych oraz na uporczywy kaszel . Przyczyny bólu w przełyku – rak przełyku Ból w przełyku w przypadku raka przełyku pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Rak przełyku dotyka przede wszystkim mężczyzn po 40. roku życia . Na samym początku występują trudności w połykaniu pokarmów. Dodatkowo mogą pojawić się duszności, kaszel i chrypka. Główną przyczyną raka przełyku jest nadmierne picie alkoholu oraz palenie papierosów. Chorobie sprzyja także niewłaściwa dieta, czyli stosowanie ostrych przypraw, picie gorących napojów i niedobory witaminy A, B2, C i E oraz zbyt małe ilości pierwiastków takich...

Kobieta trzyma się za brzuch
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zgaga. Najczęstsze przyczyny
Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres.

Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres. Zgaga – przyczyny i skutki cofania się pokarmu Podstawowym objawem każdej z wymienionych dolegliwości jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem i cofanie się treści żołądkowej do przełyku – nasilone po obfitym, tłustym posiłku.   Niestrawność (dyspepsja) – pojawia się po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Jej objawy to między innymi uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu, nudności i odczuwanie pieczenia. Wrzody żołądka – określane kiedyś jako choroba dyrektorska, oznaczają ubytek błony śluzowej żołądka. Objawiają się brakiem apetytu, wzdęciami, bólem brzucha – najczęściej przed jedzeniem. Wrzody dwunastnicy – przewlekła choroba, na którą cierpi co 10. Polak. Około godziny po posiłku pojawia się ból i pieczenie. Przepuklina rozworu przełykowego – powoduje przesuwanie żołądka nad przeponę. Sklerodermia (twardzina) – przewlekła choroba skóry, tkanki podskórnej, kości i mięśni. Niedobór wydzielania śliny – skutkiem jest wolniejsze spłukiwanie zawartości przełyku. Używki – zgagę powoduje mocna kawa, alkohol i papierosy. Zła dieta – zbyt duże posiłki i używanie ostrych przypraw, a także jedzenie w pośpiechu.   Nieleczona zgaga może skutkować powstaniem nadżerek błony śluzowej przełyku. Kwas i treść żołądka przedostająca się do krtani i oskrzeli, może prowadzić do zapalenia oskrzeli a nawet astmy . Kwas dostający się do jamy ustnej uszkadza błonę śluzową jamy ustnej i niszczy zęby. Zgagi i refluksu nie...

kobieta trzymająca się za gardło
©Two Brains Studios/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać i leczyć raka przełyku?
Choroby przełyku wykrywa się dzięki badaniom endoskopowym. Do pełnej diagnozy niezbędnych jest jednak wiele innych zabiegów, które pozwalają ocenić wielkość, dokładną lokalizację, rodzaj i stopień zaawansowania zmian. Najbardziej rozbudowanej diagnostyki wymaga rak przełyku, którego leczenie skuteczne jest tylko wtedy, kiedy można usunąć guza.

Choroby przełyku wykrywa się dzięki badaniom endoskopowym. Do pełnej diagnozy niezbędnych jest jednak wiele innych zabiegów, które pozwalają ocenić wielkość, dokładną lokalizację, rodzaj i stopień zaawansowania zmian. Najbardziej rozbudowanej diagnostyki wymaga rak przełyku, którego leczenie skuteczne jest tylko wtedy, kiedy można usunąć guza. Podejrzenie raka przełyku – jakie badania zrobić? Kiedy pojawiają się trudności w przełykaniu, które nie są spowodowane infekcją wirusową albo nawracająca zgaga, trzeba wykonać badania endoskopowe: przełyku (ezofagoskopię) i żołądka ( gastroskopię ), podczas których pobierane są próbki do oceny histopatologicznej. Do pełnej diagnozy potrzebne jest też endoskopowe badanie USG , czyli prześwietlenie z kontrastem – pozwala ono na określenie wielkości i rodzaju ewentualnego guza. Jeśli diagnoza potwierdzi się, konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej, by ustalić, czy nie doszło do przerzutów (zwykle nowotwór złośliwy atakuje też płuca, wątrobę i węzły chłonne). Dodatkowo wykonuje się też tomografię komputerową klatki piersiowej i szyi, bronchoskopię, rezonans magnetyczny oraz badanie markerów nowotworowych. Leczenie raka przełyku Skuteczność i przebieg leczenia raka przełyku zależy od stopnia zaawansowania choroby i chorób towarzyszących. Konieczne jest przeprowadzenie operacji, podczas której wycina się zajętą przez guza część przełyku lub nawet cały przełyk, wraz z węzłami chłonnymi. Jeżeli nowotwór jest dużych rozmiarów, operację poprzedza się radiochemioterapią. Operacja raka przełyku jest bardzo skomplikowanym zabiegiem – wymaga otwarcia klatki piersiowej i jamy brzusznej, a czasem także przecięcia szyi. W miejsce wyciętego fragmentu przełyku wstawia się implant lub – jeśli to możliwe – inaczej przywraca się ciągłość przewodu pokarmowego (np. poprzez...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik