Kobieta trzyma się za głowę
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia

Zespół paraneoplastyczny, czyli najpopularniejsze symptomy nowotworów

Zespół paraneoplastyczny (paranowotworowy) jest grupą symptomów, które występują podczas choroby nowotworowej. Najczęstszymi objawami raka są dolegliwości skórne, hormonalne, neurologiczne oraz związane z układem krwionośnym.

Zespół paraneoplastyczny (paranowotworowy) jest grupą symptomów, które występują podczas choroby nowotworowej. Najczęstszymi objawami raka są dolegliwości skórne, hormonalne, neurologiczne oraz związane z układem krwionośnym.

 

Nowotwór może rozwijać się bardzo szybko lub całkiem wolno - nawet przez 30 lat, zanim zostanie zdiagnozowany. Warto obserwować swoje ciało i raz w roku wykonywać badania krwi, żeby szybko wykryć raka.

Czym jest zespół paraneoplastyczny?

Zespół paraneoplastyczny tworzą charakterystyczne objawy rozwijania się w organizmie raka. Mogą też świadczyć o pojawiających się przerzutach nowotworowych. Przyczyną powstawania zespołów paraneoplastycznych jest nadmierna produkcja cytokin (białek) przez komórki rakowe. Cytokiny wpierają tworzenie się: stanów zapalnych, jednostek nowotworowych oraz przerzutów. Objawy paraneuroplastyczne są więc informacją, że organizm został zaatakowany przez zmutowane komórki.

Zaburzenia hormonalne, które mogą być objawami nowotworów

Nieprawidłowa praca hormonów informuje o chorobach autoimmunologicznych lub raku. Najpowszechniejszymi dolegliwościami endokrynologicznymi, które mogą świadczyć o nowotworze są:

 • depresja,
 • cukrzyca,
 • osteoporoza,
 • rozstępy na skórze,
 • trądzik,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • gromadzenie się tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, szyi i karku,
 • otyłość brzuszna,
 • osłabienie,
 • nudności,
 • wymioty,
 • obrzęk mózgu,
 • zaburzenia świadomości,
 • wzrost ciśnienia śródczaszkowego,
 • oddawanie ponad 2 litrów moczu dziennie.

Jakie zmiany skórne mogą świadczyć o raku?

Niektóre charakterystyczne zmiany skórne powinny wzbudzić podejrzenie wystąpienia nowotworu. Są to:

 • pojawienie się swędzących, brązowych znamion (brodawek) na skórze ciała i twarzy,
 • występowanie czerwonych, łuszczących się plam na twarzy, uszach, dłoniach i stopach,
 • swędzenie i zażółcenie paznokci,
 • rumień na twarzy (głównie w okolicy oczu), któremu towarzyszy obrzęk, ból, świąd i pieczenie,
 • pęcherzyki na skórze i błonach śluzowych, wypełnione krwią lub przezroczystym płynem.

Dolegliwości układu krwionośnego, które pomogą zdiagnozować raka

Zespół paraneoplastyczny dotyka również układu krwionośnego. Dochodzi wtedy do:

 • pojawiania się zakrzepów w naczyniach krwionośnych,
 • powolnego krzepnięcia krwi (na przykład podczas skaleczenia),
 • krwotoków z nosa, dróg rodnych, odbytu, przewodu pokarmowego, wkłuć, oraz ran pooperacyjnych,
 • tendencji do powstawania siniaków,
 • zaczerwienienia i obrzęku wokół naczyń krwionośny (szczególnie nóg).

Choroby neurologiczne – neurologiczny zespół paranowotworowy

Choroby neurologiczne są związane z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego. Niektóre z nich tworzą neurologiczny zespół paranowotworowy. Jego objawami są:

 • stany zapalne układu nerwowego (na przykład pnia mózgu lub móżdżku),
 • pojawienie się guzów mózgu,
 • paraliż części lub całego ciała (na przykład nóg),
 • zanik pamięci (amnezja),
 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • trudności z utrzymaniem równowagi,
 • napady padaczkowe,
 • bezsenność lub nadmierna senność,
 • lęki,
 • omamy wzrokowe, czuciowe, węchowe i słuchowe,
 • upośledzenie mowy,
 • utrata słuchu,
 • podwójne widzenie.

Załamany mężczyzna na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przyczyny i objawy przerostu prostaty
Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Objawy powiększenia prostaty O przeroście prostaty mogą świadczyć następujące objawy : oddawanie jednorazowo niewielkiej ilości moczu, dłuższy czas potrzebny, aby opróżnić pęcherz, słabszy niż wcześniej strumień moczu, powracające krótko po oddaniu moczu uczucie pełnego pęcherza, częsta potrzeba oddania moczu w nocy. Pojawienie się tych objawów może świadczyć o przeroście prostaty . Należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi, który zleci lub przeprowadzi odpowiednie badania , aby właściwie rozpoznać charakter choroby i rozpocząć leczenie .   Należy zauważyć, że wymienione powyżej objawy są także objawami zaawansowanego stadium rozwoju raka prostaty. Początkowa faza na ogół przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, szczególnie po 40 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.   Nawet jeśli przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego, należy go leczyć. Nieleczony może prowadzić do infekcji i kamicy dróg moczowych. Przyczyny przerostu prostaty Przyczyną przerostu prostaty, zarówno w jego postaci złośliwej, jak i łagodnej, jest oddziaływanie dihydrotestosteronu na tkankę prostaty. Pod wpływem tego hormonu komórki prostaty namnażają się i zaczynają uciskać cewkę moczową.   Prawdopodobieństwo zachorowania na przerost gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dochodzi do niego ok. 70 roku życia. W przypadku raka prostaty duże znaczenie ma...

smutny starszy pan
©Carolyn Franks/fotolia
Styl życia
Nowotwór prostaty – poznaj objawy choroby
Rak prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Schorzenie rozwija się powoli, a poważne objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Nawet jeśli chory zaczyna je odczuwać to często to lekceważy i udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy symptomy nasilają się.

Rak prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Schorzenie rozwija się powoli, a poważne objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Nawet jeśli chory zaczyna je odczuwać to często to lekceważy i udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy symptomy nasilają się. Rak prostaty – czym jest? Rak prostaty to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Pierwsze objawy nie są dokuczliwe i mogą być łagodne . Chory mężczyzna guz gruczołu krokowego może odczuwać dopiero po kilkunastu latach. Panowie często lekceważą symptomy choroby, a kiedy udają się do specjalisty, niekiedy jest już za późno na wyleczenie choroby . Rak prostaty – objawy choroby Najczęstszymi objawami raka prostaty są częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy), trudności w oddawaniu moczu i wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza . Chory odczuwa także bóle podczas ejakulacji, ból w dolnej części pleców, krocza bądź górnej części ud. Niekiedy chory mężczyzna zauważa też obecność krwi w nasieniu bądź w moczu. Ból brzucha , a także problemy z trawieniem także są symptomami, które mogą wskazywać na nowotwór prostaty. Osoba cierpiąca na raka gruczołu krokowego traci wagę bez określonej przyczyny, jest senna i zmęczona. W stadium bardziej zaawansowanym objawy raka prostaty związane są przede wszystkim z przerzutami. Czasem też stwierdza się bóle kostne, porażenie kończyn, złamania kości i uciski na rdzeń kręgowy . Występują też powiększone węzły chłonne i zaburzenia krzepnięcia krwi. Większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne są choroby prostaty. Sprawdź przyczyny raka prostaty .  Jeśli korzystasz z ubikacji częściej niż 2-3 godziny możesz mieć...

Para spaceruje z psem po lesie.
©Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Neuroborelioza – choroba układu nerwowego wywoływana przez kleszcze. Stadia rozwoju choroby i leczenie
W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.

W przebiegu neuroboreliozy dochodzi do stanu zapalnego tkanki nerwowej i uszkodzenia struktur mózgu. U osoby chorej początkowo pojawia się depresja, bóle głowy i mięśni. Następnie może dojść do porażenia mięśni, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, niedowładów oraz psychoz.   Neuroborelioza jest choroba układu nerwowego , w której można wyróżnić trzy stadia charakteryzujące się innymi, specyficznymi objawami. Schorzenie to wywoływane jest przez ugryzienie zakażonego kleszcza . Neuroborelioza poddaje się leczeniu za pomocą antybiotyków.   Neuroborelioza – czym jest?   Neuroborelioza, czyli inaczej borelioza układu nerwowego , jest chorobą spowodowaną przedostaniem się do organizmu bakterii – Borrelia burgdorferi. Nosicielem tego patogenu są zakażone kleszcze. Po ugryzieniu człowieka bakterie atakują układ nerwowy, prowadząc do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Dochodzi do uszkodzenia struktur anatomicznych mózgu , czego konsekwencją są objawy neurologiczne oraz zmiany w zachowaniu osoby chorej. Profilaktyka neuroboreliozy opiera się na ochronie przed kleszczami, zwłaszcza w okresie od marca do listopada. Wybierając się na wycieczkę do lasu, parku, na łąkę lub inne trawiaste i zadrzewione miejsce, należy zakładać ubranie zasłaniające ciało. Po powrocie do domu konieczne jest dokładne obejrzenie skóry w celu sprawdzenia, czy nie zostało się ugryzionym przez kleszcza stanowiącego potencjalne zagrożenie dla zdrowia.   Jak objawia się neuroborelioza? Stadia choroby   U chorych na boreliozę występują zauważalne objawy, takie jak: zachowania agresywne, nieuzasadnione napady złości, zaburzenia koordynacji ruchowej, apatia, nadpobudliwość, zaburzenia snu , trudności z zasypianiem, uczucie ciągłego zmęczenia , obniżona...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik