Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Bolący brzuch
©Robert Kneschke/Fotolia
Styl życia

Czy nadmiar gazów w jelitach świadczy o chorobie?

Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami.

Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami.

Przyczyny nadmiaru gazów w jelitach

Nadmiar gazów może być spowodowany wieloma czynnikami związanymi w dużej mierze z pracą układu trawiennego. Może to być niemożność właściwego trawienia roślin strączkowych czy nadmiernego żucia gumy odświeżającej oddech. Czasami wynika również z przyczyn fizjologicznych: zbyt wiele powietrza połykanego w trakcie mówienia przez osoby znerwicowane może spowodować gromadzenie się gazów w jelitach, a co skutkuje późniejszymi wzdęciami.

Kiedy nadmiar gazów oznacza chorobę?

Nadmiar gazów może być jednym z objawów choroby. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu, tym bardziej, że powoduje dyskomfort. Nadmiar gazów może sygnalizować choroby:

Jak walczyć z nadmiarem gazów w jelitach?

Czasami niedobór enzymów trzustkowych może wywołać nadmiar gazów w jelicie czy niewłaściwa dieta, bogata w fasolę. Dlatego gdy dotyka nas ten problem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości. Jeżeli badania nie potwierdzą choroby, powinniśmy zaobserwować, kiedy szczególnie odczuwamy nadmiar gazów w organizmie. Czego unikać:

  • picie przez słomkę gazowanych napojów,
  • szybkie mówienie,
  • rozmawianie podczas posiłku,
  • zbyt szybkie spożywanie posiłków,
  • nerwowe, szybkie oddychanie,
  • spanie z otwartymi ustami.

 

Nadmiar gazów w organizmie nie musi oznaczać od razu poważnych schorzeń. Ale zawsze lepiej upewnić się w gabinecie lekarskim, że nie jest objawem choroby układu pokarmowego.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jelita - prześwietlenie
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia
Jak objawia się choroba uchyłkowa jelita grubego?
Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego.

Choroba uchyłkowa jelit to nazwa obejmująca spektrum objawów chorobowych, które związane są z występowaniem jednego do nawet kilkuset uchyłków w jelicie. Najczęściej (w 90% przypadków) występują one właśnie w jelicie grubym w obszarze esicy. Niemal zawsze uchyłki są nabyte. Choroba uchyłkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Diagnostyka choroby uchyłkowej jelita grubego Uchyłki to woreczki o cienkich ścianach o średnicy 1 centymetra. Zazwyczaj nie dają objawów. W większości przypadków wykrywa się je przypadkowo w czasie kolonoskopii i na zdjęciu z wlewu doodbytniczego. Wówczas tę postać choroby nazywa się uchyłkowatością. Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego U niewielkiego odsetka pacjentów z chorobą uchyłkową jelita grubego można zaobserwować następujące objawy: nudności i wymioty oraz zaburzenia rytmu wypróżnień. Pojawia się biegunka lub zaparcia stolca. Czasami występuje zatrzymanie stolca lub gazów na krótki czas. Ponadto pojawiają się dolegliwości bólowe w dolnych częściach jamy brzusznej. Temperatura ciała jest podwyższona. W czasie palpacji (badania poprzez uciskanie brzucha dłonią) w lewym podbrzuszu odczuwany jest ból. Diagnozuje się także podwyższone tętno (tachykardia >100/minutę). W laboratoryjnym badaniu krwi stwierdza się podwyższoną (>10000) liczbę leukocytów.   Inne objawy związane z chorobą uchyłkową jelita grubego to ropień wewnątrzbrzuszny, przedziurawienie jelita grubego i pełna niedrożność jelitowa . Kolejnym objawem, który nie jest związane z zapaleniem, jest krwawienie z uchyłków. Objawia się ono wypróżnieniami z domieszką krwi w stolcu lub samą krwią i skrzepami. Choroba jelit są chorobami cywilizacyjnymi. Nieprawidłowe odżywianie to  przyczyna choroby uchyłkowej jelita grubego .  Leki przeciwbólowe i rozkurczowe są niezbędne w ...

młody mężczyzna trzyma się za bolący brzuch
©BlueSkyImages/fotolia
Styl życia
Czy można wyleczyć zespół jelita drażliwego?
Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.   Nie można trwale wyleczyć drażliwego jelita , jednak stosuje się szereg sposobów, by złagodzić jego przebieg. Dieta w zespole jelita drażliwego Podczas leczenia jelita drażliwego należy przede wszystkim wystrzegać się produktów, które mogą wywoływać lub nasilać objawy chorobowe. Dieta powinna jednak być dobierana indywidualnie, ponieważ u jednych pacjentów posiłki z wysoką zawartością błonnika mogą pomóc łagodzić objawy, a u innych wręcz przeciwnie . Ogólnie produkty wysokobłonnikowe ( warzywa , kasze, owoce), powodując wypełnienie jelit, pomagają zatrzymywać wodę w organizmie i zmniejszyć skurcze jelit, co z kolei ułatwia wypróżnianie. Osoby cierpiące na wzdęcia powinny zrezygnować m.in. z roślin strączkowych i produktów wysokowęglowodanowych . Jelito drażliwe – leczenie farmakologiczne W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się leki przeciwzaparciowe, przeciwbiegunkowe i rozkurczowe. Czasami pacjenci obserwują poprawę przy wprowadzeniu do leczenia probiotyków, czyli korzystnych dla zdrowia kultur bakteryjnych lub drożdży. Psychoterapia w leczeniu jelita drażliwego? Zespół jelita drażliwego nie zagraża zdrowiu i na dłuższą metę życiu, jednak potrafi skutecznie zdezorganizować zarówno życie prywatne, jak i zawodowe osoby, która cierpi na to schorzenie . W tym kontekście bardzo korzystne jest korzystanie z pomocy psychoterapeuty lub psychologa, którzy pomogą w uregulowaniu trybu życia. Niekiedy pacjenci zauważają poprawę przy stosowaniu leków uspokajających i przeciwdepresyjnych – warto więc rozważyć również wizytę u psychiatry. Jako leczenie alternatywne...

Zbliżenie na jelita
© Spectral-Design/Fotolia.com
Styl życia
Jak leczyć chorobę uchyłkową jelita grubego?
Jeśli objawy choroby uchyłkowej jelita grubego, takie jak bóle po lewej stronie brzucha, zaparcia, nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast jeśli pojawiają się silne bóle brzucha czy zatrzymanie stolca i gazów, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. Uchyłki są trwałymi zmianami w jelitach, których nie można usunąć za pomocą leków czy odpowiedniej diety.

Jeśli objawy choroby uchyłkowej jelita grubego, takie jak bóle po lewej stronie brzucha, zaparcia, nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast jeśli pojawiają się silne bóle brzucha czy zatrzymanie stolca i gazów, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. Uchyłki są trwałymi zmianami w jelitach, których nie można usunąć za pomocą leków czy odpowiedniej diety. Rozpoznanie choroby uchyłkowej jelita grubego Lekarz wykonuje ultrasonografię jamy brzusznej , która może potwierdzić obecność uchyłków w jelicie grubym oraz stwierdzić zapalenie uchyłków oraz ewentualnych powikłań, na przykład ropnia czy przedziurawienia jelita.   Wykonuje się także dokładniejsze badania, takie jak tomografia komputerowa brzucha i miednicy mniejszej. Przeprowadza się kolonoskopię , która nie jest wskazana dla osób z zapaleniem uchyłków. O takim zapaleniu można dowiedzieć się, wykonując badanie krwi – świadczy o nim przyspieszone OB, zwiększenie liczby białych krwinek i stężenia CRP . Jakie są sposoby leczenia choroby uchyłkowej jelita grubego? Chorobę uchyłkową bez powikłań leczy się ambulatoryjnie z wykorzystaniem otrąb przyjmowanych każdego dnia po 2-3 łyżki. Stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Z kolei zapalenie uchyłków jest leczone w szpitalu, stosuje się ścisłą dietę i antybiotyki podawane doustnie lub dożylnie przez około tydzień.   Inne powikłania, takie jak ropień, przedziurawienie jelita, wymagają leczenia operacyjnego. Do przeprowadzenia operacji predysponuje także nawracające zapalenie uchyłków bez dodatkowych powikłań. Ten sposób leczenia stosuje się jednak rzadko.   W 80% przypadków krwawienie z uchyłków samoistnie ustępuje. U wielu pacjentów konieczne jest przetoczenie krwi, kolonoskopia z tamowaniem krwawienia.   Zachowawcze leczenie nie spowoduje usunięcia...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner