Układ trawienny
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia

Jak rozpoznać raka jelita grubego?

Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.

Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.

 

Rak jelita grubego jest nowotworem złośliwym, który plasuje się na drugim miejscu pod względem zachorowalności w Europie. Każdego roku stwierdza się jego rozwój u ponad 400 tysięcy Europejczyków. Ponieważ tylko wczesne wykrycie choroby daje szansę na wyleczenie, aż połowa osób z tej grupy umiera ze względu na późno postawioną diagnozę.

Jakie objawy daje rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to choroba, która przez długi czas może się ukrywać i nie dawać objawów. Pojawiają się one dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Objawy, które powinny wzbudzić czujność to: zaobserwowanie obecności krwi w stolcu, co oznacza pozytywny wynik tekstu na krew utajoną. Poza tym może pojawić się krwawienie z odbytu.

 

Sygnałem jest także nagła, trudna do wytłumaczenia zmiana rytmu wypróżnień, na przykład niespodziewana biegunka z jednoczesnym odchodzeniem gazów. Objawem raka mogą być też zaparcia, które spowodowane są zwężeniem jelita. Jeśli rak wejście w zaawansowane stadium, tkanka nowotworowa może doprowadzić do niedrożności jelita grubego. Podejrzenie raka może nasuwać także zmiana kształtu stolca.

 

Innym objawem raka jelita grubego jest ogólna zła kondycja fizyczna człowieka. Cierpi on na gorączkę, jest osłabiony i bardziej podatny na zmęczenie. Ponadto diagnozuje się u niego anemię, zauważalne jest też chudnięcie. Mogą mu również doskwierać dolegliwości w dolnej części brzucha, a także nudności i wymioty. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z przełykaniem.


przestraszona dziewczyna
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Rak jelita grubego – poznaj symptomy choroby
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór  umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości. Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego Choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pojawia się przeważnie po 50. roku życia. Osoby otyłe są bardziej narażone na chorobę niż osoby szczupłe, dlatego też brak sportu, wysiłku fizycznego także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta (bogata w czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce i z małą ilością spożywanych warzyw i owoców). Spożywanie w dużych ilościach alkoholu i palenie papierosów również zwiększają ryzyko na pojawienie się choroby. Decydują też o tym czynniki genetyczne, dlatego jeśli któryś z krewnych chorował na raka jelita grubego to jest większe ryzyko pojawienia się choroby. Objawy raka jelita grubego Wczesne stadium raka przebiega bezobjawowo. Najczęstsze, groźne oznaki pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby i są to: 1. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest widoczne gołym okiem, gdyż występuje krew w stolcu po defekacji, 2. zmiana rozmiaru i kształtu stolca, 3. biegunki i zaparcia, 4. skurcze i ból brzucha, 5. nudności i wymioty, 6. uczucie pieczenia w okolicy serca.   Niekiedy występuje też spadek masy ciała, utrata apetytu, osłabienie, anemia i gorączka. Nowotwór jelita grubego przeważnie rozwija się z polipów okrężnicy lub odbytnicy. Rak rozrasta się bardzo powoli i potrzebuje od 10-20 lat aby doszło do zaawansowanego stadium choroby. Wykryty we wczesnej fazie jest uleczalny. Jeśli unikasz warzyw, a jesz pokarm bogaty w tłuszcze jesteś bardziej...

Przygotowanie pacjenta do chemioterapii
© Trish23/Fotolia.com
Styl życia
Metody leczenia raka jelita grubego
Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór?

Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór? Rokowania w przypadku stwierdzenia raka jelita grubego Stopień zaawansowania choroby w momencie podjęcia leczenia jest najważniejszym czynnikiem w rokowaniu. W przypadku pierwszego stopnia szanse na przeżycie więcej niż 5 lat dzięki leczeniu ma 70-90% chorych , gdy wykryje się nowotwór drugiego stopnia, odsetek osób, które będą żyły dłużej niż 5 lat, wynosi 62-72%. Jeżeli leczenie podejmie się w trzecim stadium choroby, tylko 46-55% chorych ma szansę na przeżycie ponad 5 lat. Natomiast leczenie od czwartego stadium zaawansowania choroby daje szanse na przeżycie ponad 5 lat już tylko grupie 12-17% pacjentów. Jak leczy się raka jelita grubego? Problemem w leczeniu raka jelita grubego jest nawrót choroby. Ryzyko powrotu dotyczy chorych, u których wykryto nowotwór w drugim i trzecim stopniu zaawansowania choroby.   Gdy nowotwór rozpozna się we wczesnym etapie i nie ma przerzutów, najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza . W czasie laparotomii usuwa się guz, fragment jelita i przylegające do niego węzły chłonne.   Czasami przeprowadza się kolostomię , czyli tzw. sztuczny odbyt, aby kał zbierał się w worku założonym na sztuczny odbyt. To rozwiązanie stosowane jest tymczasowo na okres zagojenia się ran po operacji albo stale w przypadku, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz gdy stwierdzono nowotwory odbytnicy.   Kolejną metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Podawany zestaw leków niszczy szybko dzielące się komórki, również te nowotworowe. Chemioterapię podaje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar nowotworu, a także...

zdjęcie z rakiem jelita
©psdesign1/Fotolia
Styl życia
Co wywołuje raka jelita grubego?
Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w obszarze odbytnicy i okrężnicy. Jest to choroba, która bardzo często prowadzi do śmierci. W równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn.

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w obszarze odbytnicy i okrężnicy. Jest to choroba, która bardzo często prowadzi do śmierci. W równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn.   Grupy ryzyka zachorowania na raka jelita grubego W grupie ryzyka znajdują się osoby, których krewni chorowali na raka okrężnicy lub odbytnicy, co oznacza, że przyczyną mogą być również dziedziczne zmiany genetyczne. Na ten typ nowotworu narażone są również osoby chorujące na zapalną chorobę jelita grubego o charakterze przewlekłym. Kobiety, które chorowały na raka piersi lub macicy, także znajdują się w gronie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Ponadto wskazuje się, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta wraz z wiekiem. Aż 90% odnotowanych przypadków z tą diagnozą stanowią pacjenci powyżej 50. roku życia.   Co wpływa na rozwój raka jelita grubego? Do przyczyn występowania raka jelita grubego należą: gruczolaki w jelicie grubym, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, nałogi, dieta ubogoresztkowa oraz otyłość.   Gruczolaki w jelicie grubym Najczęściej rak jelita grubego rozwija się z polipów, czyli łagodnych gruczolaków, które mają postać uwypukleń lub niedużych guzków ulokowanych na ścianie jelita . Ten rodzaj raka występuje u około 75-95% chorych z wykrytymi gruczolakami. Powodem zachorowania na raka jelita grubego jest również wrzodziejące zapalenie okrężnicy, które trwa wiele lat.   Nałogi Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest większe w przypadku osób z nałogami. Niebezpieczne jest palenie papierosów i picie nadmiernych ilości alkoholu.   Dieta ubogoresztkowa Do rozwoju tej choroby przyczynia się także dieta ubogoresztkowa. Jest ona typowa dla osób, które do codziennych posiłków nie włączają warzyw. Natomiast jedzą duże ilości pokarmów zawierających...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner