tabletki na raka
©designer491/Fotolia
Styl życia

Jakie skutki uboczne wywołuje herceptyna?

Herceptyna to lek przeciwnowotworowy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi. Głównym działaniem niepożądanym jest negatywny wpływ na serce.

Herceptyna to lek przeciwnowotworowy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi. Głównym działaniem niepożądanym jest negatywny wpływ na serce.

Kiedy stosuje się hercyptynę?

Herceptynę stosuje się w wybranych przypadkach zachorowań na raka. Trastuzumab, czyli herceptyna jest lekiem drogim – koszt terapii wynosi około 70 tys. dolarów.

 

Nie we wszystkich przypadkach leczenie herceptyną jest w pełni skuteczne. Według badań zapobiega ona nawrotom mniej więcej w połowie przypadków.

 

Herceptyna jest stosowana w przypadkach agresywnej postaci raka. Preparat zarejestrowano jako lek na nowotwór określany mianem HER2 dodatni. Cierpi na niego 20-30% procent kobiet z rakiem piersi. Można go zwalczyć jedynie wtedy, gdy podejmie się natychmiastową reakcję, ale nawet wówczas istnieje ryzyko rozsiewu.

 

Herceptyna to postęp w leczeniu raka sutka, lek biologiczny, który skierowany jest przeciwko jednemu białku HER2. Jeśli produkcja tego białka zwiększa się, powstaje ryzyko nawrotu choroby. Rokowania ulegają pogorszeniu. Lek ten wydłuża życie i aktywizuje układ odpornościowy do walki z chorobą.

Powikłania po stosowaniu herceptyny

Herceptyna nie wykazuje tak silnie negatywnych skutków jak ma to miejsce w przypadku chemioterapii. Jednak u około 20% pacjentek zaobserwowano działanie kardiotoksyczne, czyli negatywny wpływ na funkcje serca.

 

Przy przyjmowaniu trastuzumabu występują niekiedy także inne działania niepożądane: nudności, wymioty i zapalenia w miejscu podania zastrzyku zawierającego lek. Pacjentki leczone herceptyną skarżą się również niekiedy na suchość w ustach, a także biegunkę i bóle stawowo-mięśniowe.


Kobieta dostaje zastrzyk
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Terapia hormonami w przypadku raka jajników, prostaty i piersi
Wpływając na poziom hormonów, można walczyć z rakiem piersi, prostaty czy jajnika. Hormonoterapia jest pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów w początkowych stadiach, stosuje się ją także w leczeniu paliatywnym oraz jako uzupełnienie innych form kuracji.

Wpływając na poziom hormonów, można walczyć z rakiem piersi, prostaty czy jajnika. Hormonoterapia jest pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów w początkowych stadiach, stosuje się ją także w leczeniu paliatywnym oraz jako uzupełnienie innych form kuracji.   Terapia hormonami hamuje rozwój nowotworów w przypadku, gdy dotyczą one elementów układu rozrodczego mężczyzn i kobiet. Ablacja – najczęstsza metoda hormonoterapii w leczeniu nowotworów Ablacja to najpowszechniejsza metoda hormonoterapii. Polega na zahamowaniu produkcji i zmniejszeniu stężenia hormonów w organizmie. W tym celu albo wycina się lub poddaje radiacji gruczoł, który wytwarza hormony wpływające na rozwój raka, albo podaje się leki i substancje zatrzymujące produkcję hormonów. Terapia hamująca wytwarzanie hormonów u kobiet W przypadku np. raka piersi zatrzymanie produkcji hormonów można osiągnąć poprzez usunięcie jajników bądź farmakologicznie. Głównym lekiem stosowanym w hormonoterapii jest Tamoksyfen i ma on działanie antyestrogenowe. Działa w ten sposób, że spowalnia namnażanie komórek rakowych .   W podobny sposób działają inhibitory aromatazy. Te leki całkowicie zatrzymują produkcję estrogenów , dlatego są stosowane u kobiet po menopauzie albo niepłodnych. Mogą nie tylko spowolnić, ale i całkowicie zahamować rozwój raka. Analogi gonadoliberyny natomiast powodują odwracalną, farmakologiczną kastrację – przysadka mózgowa nie wydziela lutropiny ani folikulotropiny warunkujących produkcję hormonów płciowych (testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet). Te leki stosuje się w terapii. raka m.in piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn. Hormonoterapia w nowotworach u mężczyzn W leczeniu raka prostaty wykorzystuje się także hormonoterapię. Aby zahamować produkcję testosteronu i tym samym zatrzymać podział komórek nowotworowych, podaje się m.in....

Lekarz trzyma pacjenta za rękę
©rocketclips/Fotolia
Styl życia
Zespół wyniszczenia organizmu w chorobach nowotworowych
Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej.

Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej. Kacheksja nowotworowa – objawy wyniszczenia organizmu Kacheksja nowotworowa najczęściej obserwowana jest w przebiegu nowotworów: prostaty, płuc, trzustki, przełyku, żołądka, jelita grubego, odbytu i piersi oraz chłoniaków nieziarniczych.   W ocenie klinicznej kacheksji nowotworowej bierze się pod uwagę szerokie spektrum dolegliwości, do najczęściej wymienianych należą: znaczny ubytek masy ciała, jadłowstręt, mdłości, wymioty, upośledzona perystaltyka jelit oraz upośledzone wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, depresja , zmęczenie i apatia, zaburzenia czucia, niedokrwistość, redukcja i zaniki tkanki mięśniowej, obrzęki. Kacheksja nowotworowa – przyczyny chorobowego wyniszczenia organizmu W różnych typach nowotworów przebieg kacheksji wygląda inaczej. Wpływ na to ma przede wszystkim miejsce występowania zmian złośliwych oraz zabiegi wykonywane w trakcie ich leczenia. Spadek masy ciała przy nowotworach układu pokarmowego, takich jak: rak przełyku, żołądka lub wątroby będzie znacznie szybszy niż w raku piersi czy płuc. Przy niektórych terapiach, szczególnie wykorzystujących leki sterydowe, spadek masy ciała uwidacznia się z dużym opóźnieniem. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie kacheksji nowotworowej, aby jak najszybciej podjąć leczenie. Kacheksja nowotworowa – leczenie kacheksji nowotworowej Leczenie kacheksji nowotworowej ma prowadzić przede wszystkim do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Polega na unormowaniu choroby podstawowej (czyli nowotworu) – jeżeli jest to możliwe, poprawie łaknienia poprzez redukcję mdłości i wymiotów,...

krzycząca kobieta
Flickr/Adam Hirschhorn/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Powiększone węzły, gorączka, spadek wagi. Poznaj objawy chłoniaków
Chłoniaki powodują powiększenie węzłów chłonnych. To nowotwory złośliwe, ale występują też postaci o mniejszym lub większym stopniu złośliwości.

Chłoniaki powodują powiększenie węzłów chłonnych. To nowotwory złośliwe, ale występują też postaci o mniejszym lub większym stopniu złośliwości. Czym są chłoniaki? Chłoniaki to grupa nowotworów złośliwych tkanki limfatycznej. Częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet, niezależnie od wieku. Chłoniaki zajmują 6. miejsce wśród chorób nowotworowych ze względu na częstotliwość występowania. Wyróżnia się chłoniaki ziarniczne (ziarnicę złośliwą) , na które chorują osoby młode, i nieziarniczne , które występują u starszych. Powiększone węzły chłonne objawem chłoniaków Jest wiele typów chłoniaków, które różnią się od siebie obrazem klinicznym. Niektóre obejmują węzły chłonne, inne rozwijają się w śledzionie, w płucach czy skórze pod postacią nacieków, kolejne powstają w szpiku.   Pierwszą oznaką chłoniaków jest powiększenie się jednego bądź kilku węzłów chłonnych. To powód częstego mylenia chłoniaków z przeziębieniem. Po 2-3 tygodniach bezskutecznego leczenia przeciwzapalnego należy przeprowadzić dodatkowe badania: USC, badanie moczu i morfologię. Gorączka i świąd objawami chłoniaków Wśród objawów ogólnych chłoniaków wskazuje się gorączkę na poziomie 38 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura występuje w ciągu kilku kolejnych wieczorów, a następnie ustępuje. Jednak w wielu przypadkach powraca i jest wyższa niż 38 stopni. Gorączce w nocy towarzyszy pocenie się, osłabienie, kaszel i szybkie męczenie się. Ponadto można zaobserwować spadek wagi o 10%. Problemem jest też świąd, który może zostać zdiagnozowany jako atopowe zapalenie skóry. Następuje również nieplanowany spadek masy ciała. Objawy miejscowe...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner