Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
zakochani
© Ralf Geithe/Fotolia.com
Styl życia

Hormony w organizmie zakochanych - jak działa chemia miłości i skąd biorą się objawy zakochania?

Chemia miłości jest wynikiem hormonów działających na zakochanych. Objawy zakochania, takie jak ciągłe myślenie o ukochanym to wynik wytwarzania dopaminy. Za poczucie, że dla partnera możemy zrobić wszystko odpowiada fenyloetyloamina.

Chemia miłości jest wynikiem hormonów działających na zakochanych. Objawy zakochania, takie jak ciągłe myślenie o ukochanym to wynik wytwarzania dopaminy. Za poczucie, że dla partnera możemy zrobić wszystko odpowiada fenyloetyloamina.

 

Organizm każdego człowieka produkuje inne ilości hormonów miłości, dlatego objawy zakochania mogą różnić się nasileniem. Jedni nie mogą zebrać myśli, a inni wykonują swoje obowiązki bez zarzutu.

Fenyloetyloamina a zakochanie

Kiedy się zakochujemy, w organizmie wytwarzane są duże ilości fenyloetyloaminy (PEA). Ten związek chemiczny dodaje optymizmu i energii. Zakochani mogą nie przesypiać nocy i nie odczuwają zmęczenia. Ich serce bije szybciej.

 

Stan euforii przy wydzielaniu się fenyloetyloaminy zwiększa się przy każdym kontakcie z ukochanym lub ukochaną. PEA działa podobnie jak narkotyk, ale bez szkody dla organizmu. Jest jednym z głównym składników tzw. chemii miłości.

Dopamina - jak działa na zakochanych

Mocna tęsknota za ukochanym i ciągłe myślenie o partnerze to wynik działania dopaminy. Ta substancja wywołuje przyspieszone bicie serca i chęć spędzania jak największej ilości czasu z ukochanym.

 

Dopamina działa podobnie do amfetaminy i sprawia, że nie widzi się wad drugiej osoby. Ten związek chemiczny odbiera apetyt i może wywoływać drżenie rąk, przyspieszony oddech, a nawet kołatanie serca. Odpowiada też za strach przed utratą partnera.

Serotonina a zakochanie

W początkowej fazie zakochania następuje spadek poziomu serotoniny. Mniejsza ilość serotoniny wpływa na pojawienie się niepokoju, a nawet popadanie w stany depresyjne. Dzieje się tak np. wtedy, gdy nie wiemy, co dzieje się z ukochanym lub gdy wpadamy w niepewność dotyczącą jego wzajemności.

Noradrenalina w stanie zakochania

Noradrenalina to środek dopingujący, wytwarzany w sytuacjach stresowych. Ma pobudzić do działania i usunąć czynnik wywołujący stres. Noradrenalina zwiększa poziom energii i wywołuje euforię. Ten związek pozwala zapamiętywać wszelkie sytuacje z udziałem partnera i szczegóły jego zachowania.

Stały związek - endorfiny i oksytocyna

Poziom namiętności spada po około 1,5 roku-4 latach związku. Osoby, które uzależniły się od działania substancji chemicznych z początków zakochania, szukają nowego związku. Duża część par buduje jednak stałe związki. Pomagają im w tym endorfiny, działające podobnie do morfiny.

 

Endorfiny odpowiadają za poczucie bezpieczeństwa, szczęścia i spokoju. Wywołuje je najczęściej obecność partnera. Kiedy poziom endorfin jest stały, dotąd bliska osoba może stać się obojętna.

 

W stałym związku pojawia się też oksytocyna, która wywołuje potrzebę bliskości i czułości. Oksytocyna jest wytwarzana w czasie seksu, ale też karmienia piersią. Poziom tej substancji maleje, kiedy jesteśmy smutni, zestresowani lub kłócimy się z ukochanym.

Udany seks dzięki estrogenom i testosteronowi

Za ochotę na seks odpowiadają męskie i żeńskie hormony płciowe. Estrogeny i testosteron dają satysfakcję ze współżycia. Kiedy ich poziom opada, apetyt na seks zmniejsza się.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Młoda kobieta siedzi na łóżku, w tle znajduje się jej partner.
©zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Serotonina, endorfina, dopamina – objawy niedoboru hormonów
Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.

 Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.   Hormony szczęścia to grupa wiązań peptydowych, które regulują temperaturę, odporność i nastrój organizmu. Substancje te wpływają też na poziom odczuwania bólu . Hormony szczęścia, takie jak serotonina, endorfina i dopamina działają na receptory opioidowe, które są miejscem generującym przyjemność i uczucia.   Serotonina – regulacja homeostazy   Serotonina to hormon, który przekazuje informacje między poszczególnymi komórkami nerwowymi. Wykorzystuje się go podczas leczenia depresji lub w przypadku niektórych odmian schizofrenii. Podstawowym objawem niedoboru serotoniny w organizmie jest skrajnie obniżony nastrój i stany depresyjne . Osoby z niedoborem tego hormonu mają też problemy z zasypianiem . Poziom serotoniny jest chwilowo podnoszony poprzez jedzenie słodkich produktów. W przypadku niedoboru tej substancji organizm domaga się jedzenia słodyczy, takich jak czekoladki, batony czy ciastka. Inne główne skutki zbyt małej ilości tego hormonu to: rozregulowanie przepływu przewodu pokarmowego, podwyższenie wydzielania kwasu solnego, powstawanie chorób wrzodowych , większa kurczliwość niektórych mięśni, rozregulowanie krzepnięcia krwi.   Dopamina – neuroprzekaźnik przyjemności   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który jest uwalniany w rdzeniu kręgowym. To dzięki niemu odczuwa się zadowolenie w czasie zakochania lub smakowania wybornych dań....

Kobieta na łące
Pixabay/jill111/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Choroba czy zakochanie? Niektóre objawy mogą być identyczne
Fizjologiczne objawy zakochania są podobne do symptomów chorób, zaburzeń emocjonalnych i działania niektórych substancji psychoaktywnych. Brzmi groźnie, ale czy jesteśmy w stanie ustalić, czym jest miłość?

Fizjologiczne objawy zakochania są podobne do symptomów chorób, zaburzeń emocjonalnych i działania niektórych substancji psychoaktywnych. Brzmi groźnie, ale czy jesteśmy w stanie ustalić, czym jest miłość? Wybuchowa mieszanka Przerażenie i zakochanie dają jednakowe objawy – rozszerzone źrenice, przyspieszone bicie serca, spocone dłonie, problemy z koncentracją, suchość w ustach. Organizm bardzo silnie reaguje na fascynację drugim człowiekiem, wywracając nasz świat do góry nogami. Dodatkowo zakochaniu towarzyszą takie dolegliwości jak przy grypie: zaburzenia łaknienia i snu, gęsia skórka, podwyższona temperatura. A cel tego wszystkiego z punktu widzenia biologii jest prozaiczny – chodzi o przedłużenie gatunku. Naturalny sprawdzian Ośrodki w mózgu odpowiedzialne za uczucie nagrody i uzależnienia według podejścia neurobiologicznego mają też wiele wspólnego z zakochaniem. Mechanizm procesów, jakie zachodzą wówczas w naszym organizmie jest zbliżony. Gdy dochodzi do pierwszego kontaktu fizycznego, takiego jak pocałunek czy dotyk – weryfikowane jest nasze genetyczne dopasowanie. Im większe podobieństwo – czyli tym samym mniejsze szanse na zdrowe potomstwo – tym bardziej partner nam „nie smakuje”. Zdarza się, że odczuwamy smak jego śliny jako kwaśny a zapach jego ciała jest nieatrakcyjny. To sygnał ostrzegawczy. W momencie, gdy jest odwrotnie, a więc genotypy różnią się od siebie na tyle, że biologia daje nam zielone światło – wtedy do głosu dochodzi mechanizm odpowiedzialny za uzależnienie. Stężenie fenyloetyloaminy – biochemicznego neuroprzekaźnika układu limbicznego (odpowiedzialnego za regulację zachowań emocjonalnych) w mózgach osób zakochanych jest 14 tysięcy razy wyższe niż przeciętnie. Dochodzą do tego jeszcze potężne...

zadowolona-kobieta-w-okularach
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dopamina daje motywację i szczęście. Jej nadmiar może jednak szkodzić
Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych.

Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych.  Bierze udział w procesach motywacyjnych, poznawczych i emocjonalnych.    Mózg posługuje się dopaminą, aby utrzymać nas przy życiu np. poprzez skłonienie do poszukiwania pokarmu, gdy odczuwamy głód. Czynności takie jak jedzenie czy seks, są zawsze związane z wyższym stężeniem dopaminy, co pobudza ośrodek nagrody w mózgu, dlatego odczuwamy wówczas przyjemność. Niedobór dopaminy Z uwagi na kluczową rolę, jaką dopamina odgrywa w wielu procesach naszego organizmu, jej niedobór powoduje niekorzystne następstwa: zaburzenia koncentracji, w wyniku czego jesteśmy rozdrażnieni i niespokojni, mamy problemy z kontrolowaniem sytuacji, z radzeniem sobie w sytuacjach stresujących, z pamięcią, z uczeniem się, osoby takie są przemęczone, mają trudności ze wstawaniem i są apatyczne; choroba Parkinsona , w której degeneracja neuronów dopaminowych skutkuje charakterystycznymi zaburzeniami ruchu tj. upośledzenie napięcia mięśniowego i mimowolne ruchy; zespół niespokojnych nóg – objawiający się swędzeniem, mrowieniem i drętwieniem kończyn dolnych podczas spoczynku, ustępującym podczas ruchu; według badaczy aktywność dopaminy jest zmniejszona w czasie epizodu depresji, tak samo jak jej długotrwały niedobór może prowadzić do stanów depresyjnych. Deficyt dopaminy wpływa znacząco na nasze życie psychiczne oraz dyskomfort podczas wykonywania codziennych obowiązków, prowadzi również do powstawania groźnych schorzeń. Jak zwiększyć poziom dopaminy? Promieniowanie słoneczne zwiększa produkcję dopaminy w mózgu i poprawia nastrój. Pomocne może być również jedzenie produktów zawierających naturalne pochodne dopaminy , np. bananów. Banany...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner