Walka o miłość
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Kiedy miłość jest warta walki

Kryzys w związku jest czymś naturalnym. Czasami jednak mamy poczucie, że sprawy zaszły za daleko i trudno wrócić do tego, co było. Kiedy warto mimo wszystko walczyć o miłość i czy w ogóle warto? Czy nie lepiej poddać się, gdy coś nie zdaje egzaminu?

Kryzys w związku jest czymś naturalnym. Czasami jednak mamy poczucie, że sprawy zaszły za daleko i trudno wrócić do tego, co było. Kiedy warto mimo wszystko walczyć o miłość i czy w ogóle warto? Czy nie lepiej poddać się, gdy coś nie zdaje egzaminu?

Czy warto walczyć o miłość?

Zabrzmi to okrutnie, ale nie wszystkie związki są warte tego, by za wszelką cenę je ratować. Rzecz jasna, jest to kwestia indywidualnej oceny, jednak nie wszystko można wybaczyć i o wszystkim zapomnieć. Patologiczne, toksyczne relacje, które prowadzą jedynie do destrukcji – i to nie tylko związku, ale i partnerów – z pewnością są dobrym przykładem, kiedy nie warto walczyć o miłość za wszelką cenę. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy po prostu brak woli walki z choćby jednej ze stron – można próbować zmotywować partnera do tego, by zawalczył wspólnie o to, co było między wami, ale jeśli nie przynosi to efektów, najrozsądniej jest pójść każde w swoją stronę.

Kiedy warto walczyć o miłość?

O wiele łatwiej jest wskazać sytuacje, w których zdecydowanie warto podjąć walkę o związek:

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z dyni

 

Przede wszystkim to sytuacja, gdy już macie dzieci – wbrew różnie zlokalizowanych ideologicznie głosów psychologia mówi jasno – dzieci najlepiej rozwijają się w pełnych, szczęśliwych rodzinach. Jeśli więc nie jesteście już sami, tylko założyliście rodzinę z prawdziwego zdarzenia, warto dla niej walczyć o miłość, która kiedyś była między wami.

 

Problem w tym, że pełna rodzina nie zawsze znaczy szczęśliwa. Nierzadkie są sytuacje, że mimo złych relacji w związku, małżonkowie decydują się na pozostanie razem tylko ze względu na dobro dzieci. Niestety, bez próby naprawienia relacji jest to całkowicie chybiony pomysł. Lepiej już byłoby dla nich, gdyby rodzice byli rozwiedzeni, ale nie tworzyli w domu atmosfery pełnej gniewu i agresji (choćby tylko słownej). Udawanie, że wszystko jest w porządku, mija się z celem i wyrządza więcej krzywdy, niż jasne postawienie sytuacji. Tak czy inaczej – decydując się na dzieci, wzięliście na siebie odpowiedzialność za stworzenie im odpowiednich warunków, na które składają się także szanujący się i kochający rodzice. Jeśli nie możecie być tymi „kochającymi się”, bądźcie przynajmniej „szanującymi się”.

 

Nawet jeśli wasz związek kulał i na pewnym etapie stał się toksyczny lub doszło do zdrady nie znaczy to, że nie może się zmienić. Być może masz wrażenie, że stoi to w sprzeczności z tym, co już napisano, jednak tylko pozornie – gdy druga osoba chce się zmienić i naprawić to, co było między wami, warto dać jej szansę. Nie znaczy to, że zapomina się o wszystkim, co stało się do tej pory – miłość to jednak też umiejętność wybaczania i dawania drugiej szansy. Może niekoniecznie dziesiątej czy dwudziestej, ale jesteśmy wszyscy tylko ludźmi i zdarza się nam popełniać błędy.

 

Inną sytuacją, gdy zdecydowanie warto walczyć o miłość, to... nuda. Jeśli to rutyna jest powodem, dla którego wasza miłość zaczęła słabnąć i macie wrażenie, że już nic ekscytującego was nie czeka, nie powinniście się poddawać. Zawsze można ją przełamać, znaleźć nowe sposoby spędzania czasu, zacząć się nawzajem zaskakiwać. Jeśli to tylko kwestia wkradnięcia się nudy do związku, wygońcie ją – wyjedźcie na urlop, zacznijcie umawiać się na randki w kawiarni, a nie posiedzenia na kanapie przed telewizorem i nie odpuszczajcie tak łatwo. Miłość nie jest nam dana raz na zawsze – trzeba ją pielęgnować przez cały czas.


  • Uczucie na odległość nie jest łatwe, a niekiedy wręcz niemożliwe. Sprawdź, czy miłość na odległość ma sens
  • Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie stworzysz poważnego związku z partnerem. Dowiedz się, jak sobie radzić z lękiem przed miłością. 
  • Jeśli chcesz poradzić sobie z natrętnym wielbicielem, powiedz wprost, że nic do niego nie czujesz. Dowiedz się, jak wytłumaczyć, że go nie kochasz
  • Koniec miłości, to przede wszystkim poczucie, że w związku czegoś brakuje. Dowiedz się, kiedy miłość się kończy

mężczyzna z kobietą
©tatyana_k/Fotolia
Styl życia
Związek na odległość. Czy wirtualna miłość ma szanse na przetrwanie?
Miłość na odległość wydaje się czymś bardzo trudnym, a może nawet wręcz niemożliwym. Czasami zmuszają nas do zwiększenia dystansu okoliczności zewnętrzne – studia, zmiana pracy, delegacja, a czasami związek rozpoczyna się już z założeniem, że przez jakiś czas pozostanie kontakt wirtualny.

Miłość na odległość wydaje się czymś bardzo trudnym, a może nawet wręcz niemożliwym. Czasami zmuszają nas do zwiększenia dystansu okoliczności zewnętrzne – studia, zmiana pracy, delegacja, a czasami związek rozpoczyna się już z założeniem, że przez jakiś czas pozostanie kontakt wirtualny. Jak przetrwać? 1. Miejcie ze sobą stały kontakt – w dzisiejszych czasach nie jest to trudne, nawet jeśli jesteście na różnych krańcach świata. Jeśli macie smartfony, a w nich dostęp do internetu, możecie wysyłać do siebie wiadomości, używając takich popularnych programów jak WhatsApp, Viber czy Messenger. Oprócz rozmów telefonicznych możecie także prowadzić wideorozmowy, które można prowadzić m.in. przez Skype . Jeśli wasz internet w telefonie jest na tyle dobry, by utrzymać dobrą jakość rozmowy z kamerą, możecie sobie towarzyszyć niemal w każdej sytuacji – możecie wspólnie wybrać się na zakupy czy spacer do parku.   2. Róbcie sobie niespodzianki – myślicie, że to niemożliwe na odległość? Jedno z was może na przykład odwiedzić bez zapowiedzi drugą osobę – trzeba się jednak wcześniej upewnić, że nie trafi się na nieodpowiedni moment, np. najgorętszy okres w pracy. Możecie wysłać drobny upominek, pocztówkę, wysłać czułego lub pikantnego smsa, a do wieczornej rozmowy z kamerką zrobić pełny makijaż.   3. Wykorzystujcie czas razem – jeśli nie możecie rozmawiać codziennie, starajcie się, żeby te rozmowy, na jakie jesteście w stanie sobie pozwolić, miały jak najwyższą jakość. Zadbajcie o to, by nikt wam nie przeszkadzał i cieszcie się tą chwilą .   4. Nie ukrywajcie rzeczy, o których druga osoba wiedziałaby, gdyby nie odległość – każdy związek rządzi się tymi samymi prawami. Jeśli zdarzyło się coś, czego druga osoba by nie pochwaliła, oczywiście można udać, że nic się nie stało, ale...

Mężczyzna i kobieta
Pixabay/rosysmith581/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Chora miłość – jak wytłumaczyć, że jej nie odwzajemniasz?
Obsesyjna miłość działa jak uzależnienie. Wszystkie myśli zakochanego krążą wokół obiektu uczuć, za wszelką cenę stara się on nawiązać z nim kontakt, obserwuje go, wydzwania, a każdą, nawet najmniej znaczącą, reakcję odbiera jako sygnał zainteresowania. Jego działania bywają uciążliwe, a nawet niebezpieczne.

Obsesyjna miłość działa jak uzależnienie. Wszystkie myśli zakochanego krążą wokół obiektu uczuć, za wszelką cenę stara się on nawiązać z nim kontakt, obserwuje go, wydzwania, a każdą, nawet najmniej znaczącą, reakcję odbiera jako sygnał zainteresowania. Jego działania bywają uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Jak poradzić sobie z natrętnym wielbicielem? Aby poradzić sobie z natrętnym wielbicielem, powiedz mu, że nic do niego nie czujesz, bez wahania, owijania w bawełnę i dwuznaczności. Nie czekaj, aż sytuacja zajdzie za daleko. Powiedz o swoich uczuciach od razu, kiedy zachowanie twojego wielbiciela zacznie cię niepokoić. Nie tłumacz się, nie proponuj przyjaźni. Nie daj się przekonać do spotkań. Twój komunikat powinien być jak najprostszy: „nie jestem zainteresowany”. Bądź konsekwentny, nie odbieraj telefonów, nie zmieniaj zdania. Wahanie może być dla kogoś ogarniętego obsesyjną miłością zachętą do kontynuowania działań, dać mu nadzieję. Stosuj technikę zdartej płyty – powtarzaj odmowę w taki sam sposób, nawet kilka razy. Staraj się przy tym zachować spokój. Poproś znajomych, żeby nie podawali tej osobie żadnych informacji na twój temat. Jeszcze zakochanie czy już stalking? Obsesyjne zachowanie może przerodzić się w stalking. Stalker może śledzić ofiarę, komunikować się z nią wbrew jej woli, zamieszczać krępujące posty na jej profilu na portalu społecznościowym, nachodzić znajomych i rodzinę, składać propozycje stawiające ofiarę w niezręcznej sytuacji. Odrzucony, może próbować odegrać się na swojej ofierze, np. podszywając się pod nią w internecie i zamieszczając o niej kompromitujące informacje.   Jeśli zachowanie nachalnego adoratora nosi znamiona stalkingu, a więc jest uporczywe, czyli długotrwałe i powtarzające się, oraz prowadzi do poczucia...

Miś z sercem odwrócony tyłem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Pokonać lęk przed miłością
Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem.

Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem. Geneza lęku przed bliskością Zaangażowania uczuciowego boją się przeważnie osoby z rodzin dysfunkcyjnych. W dzieciństwie ich potrzeby bliskości i czułości nie były zaspokajane, dlatego wolą nie budować żadnych relacji, unikając ryzyka rozczarowania i odrzucenia . Innym wariantem jest dorastanie „pod kloszem”. Osoby, które były wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców, boją się w związku kontroli i swoistego ubezwłasnowolnienia . Czasem lęk przed miłością wynika po prostu ze złych dotychczasowych doświadczeń w relacjach z ludźmi – np. zranienie przed byłego partnera. Krok pierwszy w walce z lękiem przed miłością – uświadom sobie, że masz problem Najważniejsze, żebyś zdał sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak, jak być powinno. Przede wszystkim zauważ powielane schematy . Poznajesz kogoś, spotykacie się, w grę zaczynają wchodzić uczucia i wtedy ty zamykasz się i wycofujesz. To wpływ podświadomości. Dlatego istotne jest, żebyś w sytuacjach codziennych był w pełni świadomy, że taka postawa wynika z konkretnych powodów. Wówczas łatwiej będzie ci się przełamać i nie powtarzać złych zachowań. Pomocny w tym będzie udział w psychoterapii . Krok drugi – uwierz w siebie i otwórz się na drugiego człowieka Jeśli nie uwierzysz w siebie i nie zaczniesz zauważać własnej wartości – nie zbudujesz intymnej relacji z drugą osobą. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nikt nie jest doskonały. Zaakceptowanie swoich wad zmniejszy presję i oczekiwania wobec samego siebie w relacjach z innym człowiekiem. Musisz nauczyć się rozmawiać o tym, co czujesz. Komunikacja jest...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik