Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobietap przytula się do swojego chłopaka.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia

Związki potrzebują wyzwań, żeby się rozwijać

Udany związek wymaga przestrzeni do rozwoju dla obu partnerów. Kolejne etapy związku przynoszą ze sobą wyzwania, które w naturalny sposób to umożliwiają, jednak nie zawsze witane są z radością. W takich chwilach warto zastanowić się, co to jest miłość.

Udany związek wymaga przestrzeni do rozwoju dla obu partnerów. Kolejne etapy związku przynoszą ze sobą wyzwania, które w naturalny sposób to umożliwiają, jednak nie zawsze witane są z radością. W takich chwilach warto zastanowić się, co to jest miłość.

 

Część ludzi ją jako romantyczne uczucie lub niezwykłą bliskość, podczas gdy inni jako gotowość do poświęceń. Okazuje się jednak, że prawdziwa miłość potrzebuje tego wszystkiego.

 

Psychologia miłości opisuje podstawowe etapy związku

 

Psychologia miłości twierdzi, że związek opiera się na trzech podstawowych składnikach – intymności (bliskości), namiętności i zaangażowaniu. Na samym początku kluczową rolę gra namiętność, która przynosi ze sobą romantyczne doznania i scala dwoje ludzi, żeby mogli poznać się na tyle, aby powiązała ich też intymność. Zaangażowanie z czasem trwania związku najczęściej staje się coraz silniejsze, gdyż dwoje ludzi zaczynają łączyć konkretne zobowiązania, takie jak wspólne mieszkanie i obowiązki, sformalizowanie związku czy posiadanie dzieci.

 

Co to jest miłość?

 

Ludzie miewają rozbieżne koncepcje miłości, często dlatego, że nadmiernie skupiają się tylko na jednym z jej składników. Niektórzy postrzegają ją tylko w kategoriach namiętności, podczas gdy inni skupiają się na woli bycia razem i wysiłku wkładanym w jej pielęgnację. Warto jednak pamiętać, że na różnych etapach związku inne cechy miłości pozwalają na wspólne przetrwanie trudności.

 

Jak udany związek radzi sobie z wyzwaniami?

 

Większość trudnych wydarzeń w życiu i wyzwań można postrzegać dwojako. Albo mogą one być źródłem bardzo silnego stresu i wpływać destrukcyjnie na człowieka, albo być okazją do rozwoju. Udany związek wspiera postrzeganie trudności jako wyzwań, które pozwalają mu się rozwijać, a partnerom zbliżać do siebie. Aby tak się stało, konieczne jest jednak współpraca, empatia i wzajemne udzielanie sobie wsparcia.

 

Pewne wyzwania pojawią się w sposób naturalny i są doskonałą okazją do tego, aby nauczyć się jak wspólnie pokonywać trudności, tak aby zbliżało to partnerów do siebie, zamiast niszczyć związek. Dzięki temu o wiele łatwiej na późniejszych etapach zdecydować się takie wyzwania, jak choćby powiększenie rodziny.

 

Związki potrzebują wyzwań

 

Trwanie bez końca w romantycznym i przesyconym namiętnością związku jest niemożliwe – z czasem początkowy ogień przygasa. Związki, które w tym czasie podejmują różne wyzwania mają większą okazję na rozwinięcie głębokiej intymności między partnerami, a także zwiększenie zaangażowania, co uczyni ich relację bardziej udaną, szczęśliwą i trwałą.

Para zakochanych śmieje się spędzając razem czas.
©sasamihajlovic/stock.adobe.com
Styl życia
W związku potrzebna jest zabawa
Udany i szczęśliwy związek, to coś do czego dąży każda para. Jedny z jego nieodłącznych elementów, o których często się zapomina jest zabawa. Choć bywa, że osoby, które chętnie jej się oddają traktowana są jako nieodpowiedzialne czy niepoważne, to najczęściej właśnie one są najszczęśliwsze.

Udany i szczęśliwy związek, to coś do czego dąży każda para. Jedny z jego nieodłącznych elementów, o których często się zapomina jest zabawa. Choć bywa, że osoby, które chętnie jej się oddają traktowana są jako nieodpowiedzialne czy niepoważne, to najczęściej właśnie one są najszczęśliwsze.   Ważne, aby znaleźć czas w związku na rozrywkę . Istotna jest szczególnie ta zabawa, która jest dzielona z partnerem.   Zabawa buduje udany związek   Wiele osób uważa, że zabawa jest potrzebna tylko dzieciom, a dorośli powinni odpowiedzialnie skupić się na życiu, czyli pracy zawodowej i innych obowiązkach. To bardzo smutna wizja rzeczywistości, gdyż każdy człowiek, także dorosły potrzebuje w swoim życiu zabawy. Jest ona wręcz niezbędna, żeby stworzyć naprawdę szczęśliwy i udany związek .   Zabawa pozwala na budowanie bliskości w przyjaznej atmosferze. Bliskość natomiast jest najsilniejszym spoiwem związku. Psychologia miłości zaleca parom, które mają już za sobą romantyczne uniesienie, aby regularnie poświęcały wspólny czas na zabawne aktywności, gdyż będzie im to pomagało w odbudowywaniu intymności i uczyni ich związek bardziej stabilnym.   Zabawa pomaga zażegnać kryzys w związku   Prędzej czy później w każdym związku może pojawić się kryzys . Również wówczas z pomocą może przyjść zabawa. Po pierwsze może ona mieć wymiar terapeutyczny, w trakcie zabawy można przepracować i przegadać trudne kwestie i spojrzeć na to z nowej perspektywy. Najbardziej pomocna w tym przypadku będzie terapia par lub skorzystanie z planszowej gry terapeutycznej , choć można też spróbować pobawić w zamianę ról, w trakcie której partnerzy udają siebie nawzajem (pary w ostrym kryzysie nie powinny tego...

Kobieta przytula swojego męża, który przygotowuje śniadanie.
©Kar Tr/stock.adobe.com
Styl życia
Czy miłość to wszystko, czego potrzeba, żeby stworzyć udany związek?
Wiele osób uważa, że podstawowym warunkiem stworzenia szczęśliwego związku jest prawdziwa miłość. Z tego powodu przy pierwszych oznakach, że pojawia się kryzys w związku, niektóre pary poddają w wątpliwość siłę łączącego ich uczucia. Może jednak być tak, że udany związek potrzebuje trochę więcej niż sama miłość.

Wiele osób uważa, że podstawowym warunkiem stworzenia szczęśliwego związku jest prawdziwa miłość. Z tego powodu przy pierwszych oznakach, że pojawia się kryzys w związku, niektóre pary poddają w wątpliwość siłę łączącego ich uczucia. Może jednak być tak, że udany związek potrzebuje trochę więcej niż sama miłość.   Równie ważna jest empatia, wspólne wartości i chęć bycia z drugą osobą. Razem z miłością, tworzą podwaliny dobrego związku.   Prawdziwa miłość a etapy związku   Miłość składa się z trzech głównych składowych – zakochania, bliskości i zaangażowania. Z prawdziwą miłością często utożsamia się pierwszy, romantyczny etap związku , zapominając, że dojrzały związek opiera się też o wspólne zobowiązania czy wyjątkową intymność, której nie dzieli z nikim innym. Zakładając, że jakaś prawdziwa miłość istnieje, jej obraz może być daleki od romantycznej i upojnej wizji hollywoodzkich filmów. Być może więcej w niej bliskości z drugim człowiekiem niż wielkich uniesień.   Prawdziwa miłość a konflikty wartości   Zdarza się, że niektóre pary, mimo wielkiej siły uczucia, które jest między nimi, nie dogadują się dobrze. Wcale nie musi chodzić wówczas o to, że ich miłość nie jest prawdziwa. Może być też tak, że mają zupełnie inne oczekiwania od życia, potrzeby, plany , wierzą w co innego i co innego jest dla nich ważne. Bardzo często trudno jest pogodzić te wszystkie elementy w taki sposób, żeby stworzyć stabilny i udany związek . W takich wypadkach nawet prawdziwa miłość to może być za mało.   Prawdziwa miłość a empatia i bycie dla drugiej osoby   Prawdziwa miłość nie powinna się kończyć na silnych emocjach odczuwanych w środku, ale być też...

Dziewczyna i chłopak siedzą tyłem
Flickr/Daniel Ansel Tingcungco/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Miłość bez pożądania. Jak to jest w praktyce?
Miłość platoniczna to uczucie pozbawione wszelkiej namiętności. Istnieje jako element inicjujący związek. Trwała relacja mężczyzny i kobiety, której nie towarzyszy seks to rzadkość.

Miłość platoniczna to uczucie pozbawione wszelkiej namiętności. Istnieje jako element inicjujący związek. Trwała relacja mężczyzny i kobiety, której nie towarzyszy seks to rzadkość. Miłość platoniczna, czyli miłość bez seksu Miłość platoniczna to rodzaj uczucia, które przeżywane jest wyłącznie duchowo. Jest pozbawiona namiętności i sensualności, choć towarzyszą jej subtelne oznaki zauroczenia – przyspieszone bicie serca czy rumieniec na widok ukochanej osoby. Miłość platoniczna to niewinny zachwyt – afekt silny, ale zwykle krótkotrwały. Jest zafascynowaniem drugą osobą i bezwarunkowym zaakceptowaniem wszystkich jej cech. Bezkrytycznym stosunkiem do całokształtu.   W przypadku tego typu miłości nie możemy narzekać na brak romantyzmu. Cała relacja oparta jest na mrzonkach, romantycznych marzeniach, ciągłych myślach i fascynacji tą jedyną osobą. Wyobraźnia pomaga nam stworzyć obraz idealnego, ciepłego i szanującego nas partnera. Jest to uczucie charakterystyczne dla okresu młodzieńczego i często pojawia się w okresie dojrzewania. Czy miłość bez seksu jest możliwa? Miłość platoniczna jest całkowicie pozbawiona pożądania i zmysłowości. W jej istocie tkwi założenie miłości czystej, choć potencjalnie spełnienie seksualne mogłoby zaistnieć. Czy jednak związek pomiędzy kobietą a mężczyzną może być oparty na uczuciu tego rodzaju? Miłość platoniczna jest afektem obecnym w początkowych etapach tworzenia związku. Partner jest wówczas idealizowany i odbierany jako doskonale pasująca połowa, nie zauważamy żadnych wad, a na pierwszym planie znajduje się jedynie nasze uczucie, bezgraniczna miłość i chęć spędzania wspólnie jak najwięcej czasu. Dominują emocje takie jak: przywiązanie, tęsknota, radość, a wszystko to nie ma w sobie żadnego pierwiastka seksualności. Miłość o silnym...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner