Kobietap przytula się do swojego chłopaka.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia

Związki potrzebują wyzwań, żeby się rozwijać

Udany związek wymaga przestrzeni do rozwoju dla obu partnerów. Kolejne etapy związku przynoszą ze sobą wyzwania, które w naturalny sposób to umożliwiają, jednak nie zawsze witane są z radością. W takich chwilach warto zastanowić się, co to jest miłość.

Udany związek wymaga przestrzeni do rozwoju dla obu partnerów. Kolejne etapy związku przynoszą ze sobą wyzwania, które w naturalny sposób to umożliwiają, jednak nie zawsze witane są z radością. W takich chwilach warto zastanowić się, co to jest miłość.

 

Część ludzi ją jako romantyczne uczucie lub niezwykłą bliskość, podczas gdy inni jako gotowość do poświęceń. Okazuje się jednak, że prawdziwa miłość potrzebuje tego wszystkiego.

Kasia gotuje z Polki.pl: tradycyjny rosół

 

Psychologia miłości opisuje podstawowe etapy związku

 

Psychologia miłości twierdzi, że związek opiera się na trzech podstawowych składnikach – intymności (bliskości), namiętności i zaangażowaniu. Na samym początku kluczową rolę gra namiętność, która przynosi ze sobą romantyczne doznania i scala dwoje ludzi, żeby mogli poznać się na tyle, aby powiązała ich też intymność. Zaangażowanie z czasem trwania związku najczęściej staje się coraz silniejsze, gdyż dwoje ludzi zaczynają łączyć konkretne zobowiązania, takie jak wspólne mieszkanie i obowiązki, sformalizowanie związku czy posiadanie dzieci.

 

Co to jest miłość?

 

Ludzie miewają rozbieżne koncepcje miłości, często dlatego, że nadmiernie skupiają się tylko na jednym z jej składników. Niektórzy postrzegają ją tylko w kategoriach namiętności, podczas gdy inni skupiają się na woli bycia razem i wysiłku wkładanym w jej pielęgnację. Warto jednak pamiętać, że na różnych etapach związku inne cechy miłości pozwalają na wspólne przetrwanie trudności.

 

Jak udany związek radzi sobie z wyzwaniami?

 

Większość trudnych wydarzeń w życiu i wyzwań można postrzegać dwojako. Albo mogą one być źródłem bardzo silnego stresu i wpływać destrukcyjnie na człowieka, albo być okazją do rozwoju. Udany związek wspiera postrzeganie trudności jako wyzwań, które pozwalają mu się rozwijać, a partnerom zbliżać do siebie. Aby tak się stało, konieczne jest jednak współpraca, empatia i wzajemne udzielanie sobie wsparcia.

 

Pewne wyzwania pojawią się w sposób naturalny i są doskonałą okazją do tego, aby nauczyć się jak wspólnie pokonywać trudności, tak aby zbliżało to partnerów do siebie, zamiast niszczyć związek. Dzięki temu o wiele łatwiej na późniejszych etapach zdecydować się takie wyzwania, jak choćby powiększenie rodziny.

 

Związki potrzebują wyzwań

 

Trwanie bez końca w romantycznym i przesyconym namiętnością związku jest niemożliwe – z czasem początkowy ogień przygasa. Związki, które w tym czasie podejmują różne wyzwania mają większą okazję na rozwinięcie głębokiej intymności między partnerami, a także zwiększenie zaangażowania, co uczyni ich relację bardziej udaną, szczęśliwą i trwałą.

Para zakochanych śmieje się spędzając razem czas.
©sasamihajlovic/stock.adobe.com
Styl życia
W związku potrzebna jest zabawa
Udany i szczęśliwy związek, to coś do czego dąży każda para. Jedny z jego nieodłącznych elementów, o których często się zapomina jest zabawa. Choć bywa, że osoby, które chętnie jej się oddają traktowana są jako nieodpowiedzialne czy niepoważne, to najczęściej właśnie one są najszczęśliwsze.

Udany i szczęśliwy związek, to coś do czego dąży każda para. Jedny z jego nieodłącznych elementów, o których często się zapomina jest zabawa. Choć bywa, że osoby, które chętnie jej się oddają traktowana są jako nieodpowiedzialne czy niepoważne, to najczęściej właśnie one są najszczęśliwsze.   Ważne, aby znaleźć czas w związku na rozrywkę . Istotna jest szczególnie ta zabawa, która jest dzielona z partnerem.   Zabawa buduje udany związek   Wiele osób uważa, że zabawa jest potrzebna tylko dzieciom, a dorośli powinni odpowiedzialnie skupić się na życiu, czyli pracy zawodowej i innych obowiązkach. To bardzo smutna wizja rzeczywistości, gdyż każdy człowiek, także dorosły potrzebuje w swoim życiu zabawy. Jest ona wręcz niezbędna, żeby stworzyć naprawdę szczęśliwy i udany związek .   Zabawa pozwala na budowanie bliskości w przyjaznej atmosferze. Bliskość natomiast jest najsilniejszym spoiwem związku. Psychologia miłości zaleca parom, które mają już za sobą romantyczne uniesienie, aby regularnie poświęcały wspólny czas na zabawne aktywności, gdyż będzie im to pomagało w odbudowywaniu intymności i uczyni ich związek bardziej stabilnym.   Zabawa pomaga zażegnać kryzys w związku   Prędzej czy później w każdym związku może pojawić się kryzys . Również wówczas z pomocą może przyjść zabawa. Po pierwsze może ona mieć wymiar terapeutyczny, w trakcie zabawy można przepracować i przegadać trudne kwestie i spojrzeć na to z nowej perspektywy. Najbardziej pomocna w tym przypadku będzie terapia par lub skorzystanie z planszowej gry terapeutycznej , choć można też spróbować pobawić w zamianę ról, w trakcie której partnerzy udają siebie nawzajem (pary w ostrym kryzysie nie powinny tego...

Małżeństwo połóciło się i siedzi na przeciwległych brzegach kanapy.
©Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Problemy w związku – terapia par, objawy kryzysu, dobre książki
Częste problemy w małżeństwie to trudności w komunikacji, nierozwiązane konflikty w przeszłości oraz niespełnione oczekiwania. Objawami kryzysu w związku jest unikanie intymności, rozdrażnienie czy brak zainteresowania partnerem.

Częste problemy w małżeństwie to trudności w komunikacji, nierozwiązane konflikty w przeszłości oraz niespełnione oczekiwania. Objawami kryzysu w związku jest unikanie intymności, rozdrażnienie czy brak zainteresowania partnerem.   Terapia małżeńska polega na nauce wzajemnej komunikacji oraz uświadomieniu przyczyn problemów. Dobre książki psychologiczne o małżeństwie to m.in. „Psychologia miłości”.   Najczęstsze problemy w małżeństwie   Najczęstszym problemem w związku jest brak dostatecznej komunikacji. Partnerzy nie potrafią zrozumieć punktu widzenia drugiej osoby lub nie chcą przyznać się do zaakceptowania innego zdania. W wielu małżeństwach komunikacja polega na próbie postawienia na swoim zdaniu, niezależnie od potrzeb współmałżonka. Częstym problemem jest też nierozwiązany problem z przeszłości . Kiedy osoba jest wychowywana w trudnym środowisku, pełnym konfliktów, będzie inaczej reagować na problemy niż partner, który nauczył się tworzenia relacji w dużo lepszych warunkach. Kolejnym popularnym problemem w związku jest niespełnienie oczekiwań stawianych partnerowi . Najtrudniejsza jest sytuacja, kiedy osoby nie są świadome swoich oczekiwań, a wymagają od partnera, aby je odgadnął i spełnił. Należy więc bardziej skupić się na tym co się wnosi do związku, niż na tym, co partner ma do zaoferowania. Dużym problemem jest też zgoda w kwestii seksu . Rozczarowania w związku przekładają się na obniżenie jakości intymności. To z kolei często powoduje zdradę .   Częste objawy kryzysu małżeńskiego   Jeśli partnerzy nie są świadomi, że związek polega na tzw. wzlotach i upadkach, trzeba liczyć się z tym, że nawet mała różnica zdań może być zaczątkiem konfliktu . Najczęstsze objawy kryzysu małżeńskiego to: osłabienie...

Kobieta przytula swojego męża, który przygotowuje śniadanie.
©Kar Tr/stock.adobe.com
Styl życia
Czy miłość to wszystko, czego potrzeba, żeby stworzyć udany związek?
Wiele osób uważa, że podstawowym warunkiem stworzenia szczęśliwego związku jest prawdziwa miłość. Z tego powodu przy pierwszych oznakach, że pojawia się kryzys w związku, niektóre pary poddają w wątpliwość siłę łączącego ich uczucia. Może jednak być tak, że udany związek potrzebuje trochę więcej niż sama miłość.

Wiele osób uważa, że podstawowym warunkiem stworzenia szczęśliwego związku jest prawdziwa miłość. Z tego powodu przy pierwszych oznakach, że pojawia się kryzys w związku, niektóre pary poddają w wątpliwość siłę łączącego ich uczucia. Może jednak być tak, że udany związek potrzebuje trochę więcej niż sama miłość.   Równie ważna jest empatia, wspólne wartości i chęć bycia z drugą osobą. Razem z miłością, tworzą podwaliny dobrego związku.   Prawdziwa miłość a etapy związku   Miłość składa się z trzech głównych składowych – zakochania, bliskości i zaangażowania. Z prawdziwą miłością często utożsamia się pierwszy, romantyczny etap związku , zapominając, że dojrzały związek opiera się też o wspólne zobowiązania czy wyjątkową intymność, której nie dzieli z nikim innym. Zakładając, że jakaś prawdziwa miłość istnieje, jej obraz może być daleki od romantycznej i upojnej wizji hollywoodzkich filmów. Być może więcej w niej bliskości z drugim człowiekiem niż wielkich uniesień.   Prawdziwa miłość a konflikty wartości   Zdarza się, że niektóre pary, mimo wielkiej siły uczucia, które jest między nimi, nie dogadują się dobrze. Wcale nie musi chodzić wówczas o to, że ich miłość nie jest prawdziwa. Może być też tak, że mają zupełnie inne oczekiwania od życia, potrzeby, plany , wierzą w co innego i co innego jest dla nich ważne. Bardzo często trudno jest pogodzić te wszystkie elementy w taki sposób, żeby stworzyć stabilny i udany związek . W takich wypadkach nawet prawdziwa miłość to może być za mało.   Prawdziwa miłość a empatia i bycie dla drugiej osoby   Prawdziwa miłość nie powinna się kończyć na silnych emocjach odczuwanych w środku, ale być też...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik