kłócąca się para
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

10 oznak końca miłości, czyli jak rozpoznać koniec związku

Koniec miłości to przede wszystkim poczucie, że w związku czegoś brakuje. O tym, że miłość się kończy świadczy to, że – po prostu – mniej ci zależy.

Koniec miłości to przede wszystkim poczucie, że w związku czegoś brakuje. O tym, że miłość się kończy świadczy to, że – po prostu – mniej ci zależy.

 

Jest niezliczona liczba filmów o zakochiwaniu się, tysiące książek i poradników. Opisują motylki w brzuchu, pierwszy pocałunek, magiczne pierwsze spotkanie spojrzeń. Ale tak naprawdę nikt nie mówi o tym, jak się odkochuje. Nie jest łatwo to opisać, po prostu stwierdzasz – nie wiem czy go kocham! Czy to tylko trudny czas w waszym związku? Czy to minie? Może po prostu skończyła się faza zauroczenia, „miesiąca miodowego” i teraz patrzysz bardziej realistycznie. Albo ty i twój partner często się kłócicie – nieporozumienia zdarzają się w każdym związku. Jednak czasami związki po prostu się kończą, tak jak kończy się miłość. Lepiej zdać sobie z tego sprawę jak najszybciej, niż czekać bezczynnie, aż coś się zmieni i trwać w niesatysfakcjonującej relacji.

Kasia gotuje z Polki.pl: rafaello bez pieczenia

Jeśli nie jesteś pewna czy wciąż go kochasz, jest kilka znaków, które mogą pomóc zorientować się w sytuacji.

1. Oczy mówią wszystko. Jeśli twoje oczy zaczęły wędrować, być może wkrótce opuścisz związek. Jeśli za każdym razem, gdy wychodzić z koleżankami, oczy zaczynają błądzić w poszukiwaniu przystojnych mężczyzn, być może musisz przyjrzeć się swojej relacji. Inną rzeczą jest zauważanie atrakcyjnych osób, ale czymś poważniejszym jest stałe rozglądanie się za kimś innym.

2. Gdzie te wszystkie motyle odleciały? Jeśli stan zakochania mija, można to poznać po tym, że już nie czujesz radosnego podniecenia. Gdy dostajesz od niego romantyczne SMSy, a ty nic nie czujesz, być może coś wisi w powietrzu. I to nie są motyle.

3. Coraz rzadziej chodzicie do łóżka. Bardzo ważnym znakiem, że miłość się skończyła, jest brak seksu. Jeśli kiedyś nie wychodziliście z łóżka, a teraz nie masz na to najmniejszej ochoty, coś jest na rzeczy. Seks to nie tyko zbliżenie fizyczne, ale i psychiczne.

4. Brak kontaktu. Przestaliście wisieć godzinami na telefonie, już nie czujesz potrzeby widywania się dzień w dzień, nie odpowiadasz na jego SMSy, gdy tylko je odczytasz. Powoli przestaje ci zależeć na tym, by widzieć, co robi minuta po minucie.

5. Urocze zwyczaje przestały być urocze. Pamiętasz te słodkie drobne rzeczy, które twój partner zwykł robić? Pieszczotliwe zdrobnienia czy próby ugotowania kolacji zamiast cię wzruszać, zaczęły irytować jak dźwięk paznokci na tablicy? Miłość potrafi nas zaślepić i sprawić, że widzimy różne rzeczy w innym świetle. Dlatego coś, co wcześniej cię rozczulało, nagle sprawia, że masz ochotę krzyczeć – Houston, mamy problem!

6. Przestaje ci się podobać. Kiedy jesteś zakochana, nieważne jak wygląda twój partner, a i tak nie możecie utrzymać rąk przy sobie. Jednak kiedy stan zauroczenia mija, także zauroczenie jego ciałem może minąć. Znajdujesz wymówki do niedotykania się nawzajem, nie masz ochoty całować się, zaczyna ci przeszkadzać jego mięsień piwny lub chude łydki.

7. Nie rozmawiasz o wspólnej przyszłości. Nawet już jej nie planujesz. Dawniej planowaliście wspólne wakacje, dom, listę weselnych gości. Teraz nie masz ochoty planować przyszłego weekendu.

8. Nie starasz się – wcześniej nie pokazywałaś mu się na oczy bez makijażu, a teraz nie masz problemu, by chodzić przy nim rozczochrana i w rozciągniętym t-shircie. Zamiast romantycznej kolacji przy świecach lub wyjścia na romantyczny film, przygotowujesz najwyżej popcorn, który jecie, oglądając serial w telewizji.

9. Czujesz, że coś ci umyka. Odkochanie się jest trudne do wytłumaczenia i dokładnego opisania. Zawsze jednak towarzyszy mu jedna rzecz – poczucie, że czegoś brakuje, za czymś się tęskni. Poczucie tej pustki jest bardzo znaczące.

10. Status najlepszego przyjaciela – friendzone. Jeśli zauważasz, że twój chłopak staje się jedynym i najlepszym przyjacielem, to nie wróży nic dobrego. To naturalne dla zakochanych, że partnerzy stają się przyjaciółmi, jednak wciąż powinni być dla siebie atrakcyjni.


Miś z sercem odwrócony tyłem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Pokonać lęk przed miłością
Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem.

Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem. Geneza lęku przed bliskością Zaangażowania uczuciowego boją się przeważnie osoby z rodzin dysfunkcyjnych. W dzieciństwie ich potrzeby bliskości i czułości nie były zaspokajane, dlatego wolą nie budować żadnych relacji, unikając ryzyka rozczarowania i odrzucenia . Innym wariantem jest dorastanie „pod kloszem”. Osoby, które były wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców, boją się w związku kontroli i swoistego ubezwłasnowolnienia . Czasem lęk przed miłością wynika po prostu ze złych dotychczasowych doświadczeń w relacjach z ludźmi – np. zranienie przed byłego partnera. Krok pierwszy w walce z lękiem przed miłością – uświadom sobie, że masz problem Najważniejsze, żebyś zdał sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak, jak być powinno. Przede wszystkim zauważ powielane schematy . Poznajesz kogoś, spotykacie się, w grę zaczynają wchodzić uczucia i wtedy ty zamykasz się i wycofujesz. To wpływ podświadomości. Dlatego istotne jest, żebyś w sytuacjach codziennych był w pełni świadomy, że taka postawa wynika z konkretnych powodów. Wówczas łatwiej będzie ci się przełamać i nie powtarzać złych zachowań. Pomocny w tym będzie udział w psychoterapii . Krok drugi – uwierz w siebie i otwórz się na drugiego człowieka Jeśli nie uwierzysz w siebie i nie zaczniesz zauważać własnej wartości – nie zbudujesz intymnej relacji z drugą osobą. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nikt nie jest doskonały. Zaakceptowanie swoich wad zmniejszy presję i oczekiwania wobec samego siebie w relacjach z innym człowiekiem. Musisz nauczyć się rozmawiać o tym, co czujesz. Komunikacja jest...

Walka o miłość
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kiedy miłość jest warta walki
Kryzys w związku jest czymś naturalnym. Czasami jednak mamy poczucie, że sprawy zaszły za daleko i trudno wrócić do tego, co było. Kiedy warto mimo wszystko walczyć o miłość i czy w ogóle warto? Czy nie lepiej poddać się, gdy coś nie zdaje egzaminu?

Kryzys w związku jest czymś naturalnym. Czasami jednak mamy poczucie, że sprawy zaszły za daleko i trudno wrócić do tego, co było. Kiedy warto mimo wszystko walczyć o miłość i czy w ogóle warto? Czy nie lepiej poddać się, gdy coś nie zdaje egzaminu? Czy warto walczyć o miłość? Zabrzmi to okrutnie, ale nie wszystkie związki są warte tego, by za wszelką cenę je ratować . Rzecz jasna, jest to kwestia indywidualnej oceny, jednak nie wszystko można wybaczyć i o wszystkim zapomnieć. Patologiczne, toksyczne relacje , które prowadzą jedynie do destrukcji – i to nie tylko związku, ale i partnerów – z pewnością są dobrym przykładem, kiedy nie warto walczyć o miłość za wszelką cenę. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy po prostu brak woli walki z choćby jednej ze stron – można próbować zmotywować partnera do tego, by zawalczył wspólnie o to, co było między wami, ale jeśli nie przynosi to efektów, najrozsądniej jest pójść każde w swoją stronę. Kiedy warto walczyć o miłość? O wiele łatwiej jest wskazać sytuacje, w których zdecydowanie warto podjąć walkę o związek:   Przede wszystkim to sytuacja, gdy już macie dzieci – wbrew różnie zlokalizowanych ideologicznie głosów psychologia mówi jasno – dzieci najlepiej rozwijają się w pełnych, szczęśliwych rodzinach. Jeśli więc nie jesteście już sami, tylko założyliście rodzinę z prawdziwego zdarzenia, warto dla niej walczyć o miłość, która kiedyś była między wami.   Problem w tym, że pełna rodzina nie zawsze znaczy szczęśliwa. Nierzadkie są sytuacje, że mimo złych relacji w związku, małżonkowie decydują się na pozostanie razem tylko ze względu na dobro dzieci. Niestety, bez próby naprawienia relacji jest to całkowicie chybiony pomysł. Lepiej już byłoby dla nich, gdyby rodzice byli rozwiedzeni, ale nie tworzyli w domu atmosfery pełnej gniewu i agresji (choćby...

Zakochana para
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Motyle w brzuchu, rozproszone myśli – zauroczenie a zakochanie
Aby rozpoznać miłość i utworzyć związek na trwałych fundamentach – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zakochanie opiera się na zaufaniu do partnera, wewnętrznym spokoju i poczuciu spełnienia.

Aby rozpoznać miłość i utworzyć związek na trwałych fundamentach – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zakochanie opiera się na zaufaniu do partnera, wewnętrznym spokoju i poczuciu spełnienia. Cechy zauroczenia etap przed zakochaniem, na początku miłości lub stan, który przemija bezpowrotnie   1. Fizyczne przyciąganie Drugą osobę postrzegamy jako najpiękniejszą. Nie widzimy jej defektów. Zauroczenie sprawia, że chcemy być jak najbliżej drugiej osoby – także w wymiarze fizycznym. Hormony szaleją (neurotransmitery działają jak narkotyki), ciała się przyciągają, w brzuchu fruwają motyle, a serce bije szybciej. 2. Idealizacja partnera W potencjalnym partnerze widzimy same zalety. Jest po prostu najwspanialszy. Nawet jeśli ma jakieś wady, to je marginalizujemy – na świat patrzymy przez różowe okulary. 3. Nachalne myśli Na niczym nie możemy się skupić – codzienne obowiązki stają się mało ważne, koncentracja sprawia nam trudność. Nie chce nam się jeść, spać – nieustannie myślimy o jednej osobie. 4. Zauroczenie przemija Po jakimś czasie, np. miesiącu możemy nie rozumieć swojego wcześniejszego zachowania. Zauroczenie często przynosi rozczarowanie. Zakochanie, nie zauroczenie 1. Miłość to uczucie Akceptujesz siebie – to warunek, aby pokochać kogoś innego. Kochasz osobę, która ma zarówno wady, jak i zalety, ale czujesz, że jest dla ciebie przeznaczona. 2. Miłość to świadomość wyboru Zakochanie następuje w momencie, kiedy poznaliśmy kogoś dość dobrze. Dojrzeliśmy do bycia razem. Czujemy się silni wewnętrznie – miłość daje nam energię do działania. Osoba, którą obdarzymy miłością staje się też naszym przyjacielem. 3. Miłość to odpowiedzialność Jesteśmy gotowi podjąć...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik