Kobieta przytula swojego męża, który przygotowuje śniadanie.
©Kar Tr/stock.adobe.com
Styl życia

Czy miłość to wszystko, czego potrzeba, żeby stworzyć udany związek?

Wiele osób uważa, że podstawowym warunkiem stworzenia szczęśliwego związku jest prawdziwa miłość. Z tego powodu przy pierwszych oznakach, że pojawia się kryzys w związku, niektóre pary poddają w wątpliwość siłę łączącego ich uczucia. Może jednak być tak, że udany związek potrzebuje trochę więcej niż sama miłość.

Wiele osób uważa, że podstawowym warunkiem stworzenia szczęśliwego związku jest prawdziwa miłość. Z tego powodu przy pierwszych oznakach, że pojawia się kryzys w związku, niektóre pary poddają w wątpliwość siłę łączącego ich uczucia. Może jednak być tak, że udany związek potrzebuje trochę więcej niż sama miłość.

 

Równie ważna jest empatia, wspólne wartości i chęć bycia z drugą osobą. Razem z miłością, tworzą podwaliny dobrego związku.

Kasia gotuje z Polki pl: jak szybko obrać pomidora ze skórki

 

Prawdziwa miłość a etapy związku

 

Miłość składa się z trzech głównych składowych – zakochania, bliskości i zaangażowania. Z prawdziwą miłością często utożsamia się pierwszy, romantyczny etap związku, zapominając, że dojrzały związek opiera się też o wspólne zobowiązania czy wyjątkową intymność, której nie dzieli z nikim innym. Zakładając, że jakaś prawdziwa miłość istnieje, jej obraz może być daleki od romantycznej i upojnej wizji hollywoodzkich filmów. Być może więcej w niej bliskości z drugim człowiekiem niż wielkich uniesień.

 

Prawdziwa miłość a konflikty wartości

 

Zdarza się, że niektóre pary, mimo wielkiej siły uczucia, które jest między nimi, nie dogadują się dobrze. Wcale nie musi chodzić wówczas o to, że ich miłość nie jest prawdziwa. Może być też tak, że mają zupełnie inne oczekiwania od życia, potrzeby, plany, wierzą w co innego i co innego jest dla nich ważne. Bardzo często trudno jest pogodzić te wszystkie elementy w taki sposób, żeby stworzyć stabilny i udany związek. W takich wypadkach nawet prawdziwa miłość to może być za mało.

 

Prawdziwa miłość a empatia i bycie dla drugiej osoby

 

Prawdziwa miłość nie powinna się kończyć na silnych emocjach odczuwanych w środku, ale być też odczuwana na zewnątrz. Bez empatii, ciepła, wyrozumiałości, otwartości i gotowości do wzajemnego wspierania się żaden związek nie może być szczęśliwy. Podobnie w przypadku, gdy jednemu z partnerów brak czasu dla drugiego. Nie wystarczy więc, żeby prawdziwa miłość po prostu istniała – ona musi też z siebie coś dawać.

 

Czy prawdziwa miłość wystarczy, żeby stworzyć szczęśliwy związek?

 

Obrońcy mitu prawdziwej miłości twierdzą, że ona istnieje i jest wystarczająca, żeby stworzyć udany związek. Dzieje się tak dlatego ponieważ z samej swojej definicji sprawia ona, że ludzie zachowują się w związkach w najlepszy możliwy sposób. Jest to jednak wizja wyjątkowo krzywdząca ludzi, którzy darzą się silnymi uczuciami, a mimo to mają trudności. Może więc należy uważać, że każda miłość jest prawdziwa, choć nie zawsze ma szansę przetrwać.

 

 

Para zakochanych spaceruje brzegiem morza.
©Jacob Lund/stock.adobe.com
Styl życia
I żyli długo i szczęśliwie? Jak pielęgnować związek by był trwały i szczęśliwy?
Wiele osób marzy o tym, aby określenie “żyli długo i szczęśliwie” dotyczyło jego związku. Choć istnieje mit mówiący o tym, że prawdziwa miłość w zupełności do tego wystarcza, warto zdawać sobie sprawę, że aby stworzyć udany związek potrzeba czegoś więcej.

Wiele osób marzy o tym, aby określenie “żyli długo i szczęśliwie” dotyczyło jego związku. Choć istnieje mit mówiący o tym, że prawdziwa miłość w zupełności do tego wystarcza, warto zdawać sobie sprawę, że aby stworzyć udany związek potrzeba czegoś więcej.   Trwały i stabilny związek opiera się o dobrą komunikację   Podstawą dobrego funkcjonowania w każdej z relacji są odpowiednie umiejętności porozumiewania się . Aby stworzyć udany związek, warto poświęcić trochę sił i czasu, aby wypracować między sobą zdrowy styl komunikacji, dzięki któremu można uniknąć wielu kłótni . Czasami pomocna w tym może być terapia par .   Udany związek to taki, w którym każdy potrafi zadbać o siebie   W szczęśliwym związku każdy z partnerów uważa na siebie i swoje potrzeby, dzięki czemu może być w pełni sił i gotowości do wspierania drugiej osoby. Bywa tak, że to o swoje potrzeby dba się nawzajem, co jest oznaką prawdziwej miłości i zaangażowania. Czasem jednak trzeba zrobić to samemu, bo permanentne poświęcanie się i trwanie w stanie, gdzie potrzeby jednego z partnerów są niezaspokojone, mogą wywołać poważny kryzys w związku .   Szczęśliwy związek wymaga zaufania   Żaden udany związek nie może istnieć bez głębokiego zaufania do siebie . Podejrzliwość, niepewność, stałe zadawanie pytań, takich jak “czy on mnie kocha?” lub “czy ona mnie nie zdradza?” nie wróży dobrze. Nie tylko świadczy o braku bliskości między partnerami, ale może spowodować kryzys w związku, a nawet rozstanie.   Udany związek potrzebuje zabawy   Związek nie może być naprawdę szczęśliwy, jeżeli opiera się tylko o formalne i poważne sprawy. Partnerzy powinni też zadbać o przestrzeń na...

Kobietap przytula się do swojego chłopaka.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia
Związki potrzebują wyzwań, żeby się rozwijać
Udany związek wymaga przestrzeni do rozwoju dla obu partnerów. Kolejne etapy związku przynoszą ze sobą wyzwania, które w naturalny sposób to umożliwiają, jednak nie zawsze witane są z radością. W takich chwilach warto zastanowić się, co to jest miłość.

Udany związek wymaga przestrzeni do rozwoju dla obu partnerów. Kolejne etapy związku przynoszą ze sobą wyzwania, które w naturalny sposób to umożliwiają, jednak nie zawsze witane są z radością. W takich chwilach warto zastanowić się, co to jest miłość.   Część ludzi ją jako romantyczne uczucie lub niezwykłą bliskość , podczas gdy inni jako gotowość do poświęceń. Okazuje się jednak, że prawdziwa miłość potrzebuje tego wszystkiego.   Psychologia miłości opisuje podstawowe etapy związku   Psychologia miłości twierdzi, że związek opiera się na trzech podstawowych składnikach – intymności (bliskości), namiętności i zaangażowaniu. Na samym początku kluczową rolę gra namiętność, która przynosi ze sobą romantyczne doznania i scala dwoje ludzi, żeby mogli poznać się na tyle, aby powiązała ich też intymność. Zaangażowanie z czasem trwania związku najczęściej staje się coraz silniejsze, gdyż dwoje ludzi zaczynają łączyć konkretne zobowiązania, takie jak wspólne mieszkanie i obowiązki, sformalizowanie związku czy posiadanie dzieci.   Co to jest miłość?   Ludzie miewają rozbieżne koncepcje miłości , często dlatego, że nadmiernie skupiają się tylko na jednym z jej składników. Niektórzy postrzegają ją tylko w kategoriach namiętności, podczas gdy inni skupiają się na woli bycia razem i wysiłku wkładanym w jej pielęgnację. Warto jednak pamiętać, że na różnych etapach związku inne cechy miłości pozwalają na wspólne przetrwanie trudności .   Jak udany związek radzi sobie z wyzwaniami?   Większość trudnych wydarzeń w życiu i wyzwań można postrzegać dwojako. Albo mogą one być źródłem bardzo silnego stresu i wpływać destrukcyjnie na człowieka, albo być okazją do rozwoju. Udany...

Młody mężczyzna ma problemy a kobieta stara się mu pomóc.
©konradbak/stock.adobe.com
Styl życia
Jak wspierać partnera w trudnych chwilach?
Każdy człowiek napotyka w swoim życiu cięższe chwile, w czasie którym trudniej mu w pełni angażować się w związek, ponieważ brak mu sił. Prawdziwa miłość prowadzi do wspierania partnera w takich chwilach, a nie robienia mu wyrzutów, co mogłoby wywołać kryzys w związku.

Każdy człowiek napotyka w swoim życiu cięższe chwile, w czasie którym trudniej mu w pełni angażować się w związek, ponieważ brak mu sił. Prawdziwa miłość prowadzi do wspierania partnera w takich chwilach, a nie robienia mu wyrzutów, co mogłoby wywołać kryzys w związku.   W idealnej sytuacji partnerzy zawsze się wspierają i trwają w relacji nawet w obliczu problemów. Warto wiedzieć, jak do tego dążyć.   Jak trudny okres w życiu może wywołać kryzys w związku?   Problemy finansowe , zawodowe albo w innych relacjach mogą sprawić, że jeden z partnerów będzie przechodzić przez cięższy okres w swoim życiu . W wyniku tego może zmienić on swoje dotychczasowe zachowanie, stać się mniej zaangażowany w związek, a nawet popaść w depresję. Dla drugiej osoby może to być bardzo trudna sytuacja, szczególnie jeżeli zacznie doszukiwać się w niej drugiego dna i wiązać zachowanie partnera ze sobą samą. Co więcej ten, kto przechodzi trudny czas może dawać z siebie na tyle mało, że jego partner zacznie czuć się opuszczony i bez wsparcia. Może to doprowadzić do kierowania w jego stronę dużej ilości żądań i wyrzutów, na które osoba w trudnej sytuacji, nie jest w stanie zadowalająco odpowiedzieć. A to z kolei wywołuje kryzys w związku , który może spowodować nawet rozstanie.   Prawdziwa miłość potrafi przetrwać kryzys w związku   Mówi się, że prawdziwa miłość potrafi przetrwać wszystko, nawet poważny kryzys w związku. Trudno jednak powiedzieć, czym dokładnie ona jest. Na pewno jednak zrozumienie, empatia i cierpliwość okazywane partnerowi, który przechodzi przez trudny okres są jedną z odpowiedzi na pytanie: jak utrzymać związek .   Udany związek opiera się o zaufanie w związku i wzajemne wspieranie  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik