Dziewczyna i jedzenie
Flickr/Daniela Brown/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Przyczyny anoreksji, czyli kiedy posiłek staje się problemem

Koleżanka nagle zaczęła chudnąć, początkowo było to niewinne zrzucenie kilku kilogramów, po którym otrzymała wiele komplementów. Później jednak zaczęła wyglądać jak „skóra i kości”, wycofała się z życia towarzyskiego, a zaproszenie jej na wspólny obiad graniczyło z cudem. Tak powstaje anoreksja – jedna z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania.

Koleżanka nagle zaczęła chudnąć, początkowo było to niewinne zrzucenie kilku kilogramów, po którym otrzymała wiele komplementów. Później jednak zaczęła wyglądać jak „skóra i kości”, wycofała się z życia towarzyskiego, a zaproszenie jej na wspólny obiad graniczyło z cudem. Tak powstaje anoreksja – jedna z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania.

 

Anoreksja (inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym) prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Jest to zaburzenie odżywiania, polegające głównie na odmawianiu sobie posiłków, zwracaniu ich (odmiana bulimiczna) lub na całkowitym wstrzymaniu się od jedzenia. Anoreksja to choroba, która jest trudno zauważalna przez rodzinę i znajomych, bo osoba w szybkim tempie wpada w psychiczne związanie się z „niejedzeniem”, ukrywając swój problem (niekiedy nawet przez wiele miesięcy).

 

Anoreksja to choroba o zróżnicowanym podłożu, przez co zaobserwować możemy różne przyczyny tej choroby. Co ciekawe, w większości przypadków wcale nie chodzi o zrzucenie kilku kilogramów, ten powierzchowny cel jest przeważnie tylko „czubkiem góry lodowej” faktycznych problemów (przyczyn) anoreksji.

Genetyczne przyczyny anoreksji

Ryzyko zachorowania na jadłowstręt psychiczny wzrasta, gdy w rodzinie ktoś już cierpiał na zaburzenia odżywiania – rodzice, dziadkowie. Anoreksja jest dziedziczna – mówią jednogłośnie uczeni z Center for Applied Genomics, którzy przeprowadzili badania nad DNA osób z jadłowstrętem. Tendencja przekazywana w genach zwiększa ryzyko wystąpienia anoreksji aż do 50 %.

Środowiskowe przyczyny anoreksji

Środowisko otaczające dziecko we wczesnym dzieciństwie odciska na podświadomości człowieka ogromne piętno – szczególnie relacje z rodzicami. Gdy matka jest zbyt nadopiekuńcza lub ojciec za mało interesuje się dzieckiem, to może skutkować w przyszłości wystąpieniem zaburzeń odżywiania. Zbyt wysokie wymagania, nadmierna kontrola rodzicielska lub zbyt silne związanie emocjonalne w rodzinie również mogą mieć determinujący wpływ na ujawnienie się w późniejszych latach anoreksji.

Społeczno-kulturowe przyczyny anoreksji

Kreowanie przez mass media wychudzonej modelki jako kanonu piękna sprawia, że większość dziewcząt w wieku 12-16 lat popada w anoreksję właśnie po to, aby wyglądać jak swoje idolki. Należy pamiętać również o panującym obecnie kulcie ciała. Nadmierna koncentracja na własnym wyglądzie, przypisywanie mu późniejszych sukcesów i powodzenia – zwiększają ryzyko wpadnięcia w sidła anoreksji.

Psychologiczne przyczyny anoreksji

Najpoważniejszymi przyczynami choroby są jednak uczucia i emocje, które odczuwamy na co dzień, a które sprawiają, że odmawiamy sobie jedzenia. Jest to przede wszystkim zaburzony obraz własnego ciała, połączony z niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Wysokie ambicje oraz potrzeba perfekcjonizmu budują idealne podłoże dla wystąpienia anoreksji u osób dorosłych. Warto też pamiętać, że zaburzenie to występuje również jako skutek uboczny innych chorób psychicznych – depresji, lęku, zaburzenia osobowości czy silnej traumy.

 

Anoreksja to choroba, która atakuje nie tylko umysł, ale również ciało. W jej przypadku wymagane jest leczenie ambulatoryjne w szpitalu psychiatrycznym, gdzie prowadzona jest odpowiednia terapia grupowa i indywidualna.

Smutne dziecko
©astrosystem/Fotolia
Styl życia
Czy anoreksja u dzieci jest możliwa?
Anoreksja u dzieci to choroba, która dotyka już przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki. Jest to zaburzenie odżywiania się o podłożu psychicznym, które objawia się głodzeniem. Odmawianie sobie posiłków z czasem prowadzi do znacznego spadku wagi ciała, a co za tym idzie – do wyniszczenia organizmu.

Anoreksja u dzieci to choroba, która dotyka już przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki. Jest to zaburzenie odżywiania się o podłożu psychicznym, które objawia się głodzeniem. Odmawianie sobie posiłków z czasem prowadzi do znacznego spadku wagi ciała, a co za tym idzie – do wyniszczenia organizmu.   Anoreksja to zaburzenie psychiczne, utkwione głęboko w podświadomości człowieka. Objawia się przede wszystkim silnym lękiem przed przybraniem na wadze. Dotyka również dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które wzorują się na kanonie szczupłości lansowanym w mass mediach. Anoreksja u dzieci, czyli dlaczego 7-latek się odchudza Podłoże anoreksji nie jest jednoznaczne, a powody jej powstania mogą być różnorodne. Są to m.in.: czynniki rodzinne – nadmierna kontrola rodzicielska, zbyt wysokie wymagania lub narzucanie konkretnych schematów zachowania często stają się powodem popadania w anoreksję. Dzieci dążą do perfekcji nawet w obszarze własnego ciała, bo tego nauczyli je rodzice. Jeżeli sami rodzice są szczupli i tego wymagają od dziecka, to istnieje ryzko, że samo zaprzestanie jeść – aby im dorównać. czynniki społeczne – mass media, które kreują kanon piękna w postaci wychudzonej modelki, zmuszają dziecko do myślenia nad własnym wyglądem. Nie trzeba przypominać, że dzieci uczą się najszybciej na zasadzie wzorowania się i naśladownictwa innych. Porównywanie się do innych w szkole, wyśmiewanie otyłych uczniów czy napiętnowanie ich to jedne z głównych powodów „szkolnych”, przyczyniających się do powstania anoreksji u dzieci. czynniki biologiczne – nie dowiedziono naukowo, że anoreksja jest chorobą dziedziczną, jednak zauważa się znaczną tendencję do marudzenia przy karmieniu piersią czy późniejszym, samodzielnym jedzeniu dzieci anorektyczek czy anorektyków. czynniki behawioralne – zaburzenia...

Młoda kobieta patrzy się w obiektyw aparatu.
©Nicolas/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia odżywiania u osób chorych na cukrzycę typu I, czyli diabulimia. Jakie są objawy sygnalizujące chorobę?
Bulimia jest znaną chorobą psychosomatyczną. Diabulimia to kolejne zaburzenie odżywiania przypominające bulimię, które dotyczy wyłącznie cukrzyków typu I. Schorzenie polega na zaprzestaniu przyjmowania insuliny w celu utraty masy ciała.

Bulimia jest znaną chorobą psychosomatyczną. Diabulimia to kolejne zaburzenie odżywiania przypominające bulimię, które dotyczy wyłącznie cukrzyków typu I. Schorzenie polega na zaprzestaniu przyjmowania insuliny w celu utraty masy ciała.   Powszechnym problemem, zwłaszcza w grupie nastolatek, są zaburzenia odżywiania m.in. anoreksja i bulimia , będące chorobami psychosomatycznymi. Innym tego rodzaju zaburzeniem jest diabulimia polegająca na pomijaniu przez cukrzyków dawek insuliny w celu utraty masy ciała. Diabulimia: co to za choroba? Pojęcie „diabulimia” powstało z połączenia dwóch słów wywodzących się z języka angielskiego, czyli „diabetes” (cukrzyca) oraz „bulimia” (żarłoczność psychiczna). Choroba dotyczy osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I (cukrzyca insulinozależna) występującą u ludzi młodych – najczęściej w przedziale wiekowym około 10-30 lat. Przyczyną cukrzycy typu I jest uszkodzenie wysp beta trzustki, które produkują insulinę odpowiadającą za obniżanie poziomu cukru we krwi. Leczenie cukrzycy polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek insuliny przed posiłkami. Osoby cierpiące na diabulimię świadomie nie przyjmują insuliny w celu redukcji masy ciała : obniżony poziom insuliny powoduje hiperglikemię (podwyższone stężenie glukozy we krwi), co w konsekwencji prowadzi do glukozurii (wydalania glukozy wraz z moczem) i spadku masy ciała. Diabulimia a bulimia: jakie jest podobieństwo między chorobami? Bulimia jest chorobą psychosomatyczną zaliczaną do zaburzeń łaknienia , która charakteryzuje się występowaniem nawracających epizodów obżarstwa wywołanych poczuciem przymusu jedzenia. W celu zapobiegania przyrostom wagi oraz radzeniem sobie z wyrzutami sumienia wywołanymi objadaniem się osoba chora (po napadach obżarstwa) stosuje...

Nadgryzione jabłko przegląda się w lustrze, w którym widzi owoc o okrągłych kształtach.
Flickr/Benjamin Watson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie, ortoreksja
Zaburzenia odżywiania zwykle mają podłoże psychologiczne. Chorują najczęściej dziewczyny, które mają problem z samoakceptacją, towarzyszy im zaniżone poczucie własnej wartości. 90-95% chorych to kobiety w wieku 19-30 lat. Zaburzenia odżywiania dotyczą często perfekcjonistów oraz osób, którym dobry wygląd potrzebny jest w pracy: tancerzy, modelek, aktorów. Promowane przez mass media wychudzone dziewczyny stały się wzorem dla wielu kobiet. Zrzucenie kilku kilogramów staje się często początkiem anoreksji, bulimii, kompulsywnego jedzenia lub ortoreksji. Im wcześniej zaburzenie odżywiania zdiagnozuje lekarz, tym większe szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest reagowanie już na pierwsze objawy.

Zaburzenia odżywiania zwykle mają podłoże psychologiczne. Chorują najczęściej dziewczyny, które mają problem z samoakceptacją, towarzyszy im zaniżone poczucie własnej wartości. 90-95% chorych to kobiety w wieku 19-30 lat. Zaburzenia odżywiania dotyczą często perfekcjonistów oraz osób, którym dobry wygląd potrzebny jest w pracy: tancerzy, modelek, aktorów. Promowane przez mass media wychudzone dziewczyny stały się wzorem dla wielu kobiet. Zrzucenie kilku kilogramów staje się często początkiem anoreksji , bulimii , kompulsywnego jedzenia lub ortoreksji. Im wcześniej zaburzenie odżywiania zdiagnozuje lekarz, tym większe szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest reagowanie już na pierwsze objawy. Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – objawy Nagły spadek wagi. Unikanie regularnych posiłków. Jedzenie w samotności. Liczenie każdej pojedynczej kilokalorii. Postrzeganie siebie jako osoby z nadwagą, pomimo uwag otoczenia o chudej sylwetce. Obsesyjne wykonywanie ćwiczeń. Paniczny strach przed przytyciem. Nieregularny okres, a nawet zanik miesiączki. Wycofanie z kontaktów społecznych. Późniejsze objawy: kruche włosy i paznokcie, żółta, sucha skóra, problemy z wypróżnianiem, anemia, obrzęk stawów, próchnica, intensywne odczuwanie chłodu. Chorobę diagnozuje się, gdy osoba waży co najmniej 15% mniej niż wynosi idealna masa ciała. Bulimia (napady obżarstwa) – objawy Używanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Opuchnięta twarz. Nagradzanie się jedzeniem. Obsesyjne czytanie etykiet produktów. Wychodzenie do toalety po posiłku w celu sprowokowania wymiotów. Jedzenie w nocy, kiedy nikt nie widzi. Kradzież żywności, środków przeczyszczających. Intensywne ćwiczenia...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner