Młoda kobieta
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Co zrobić, gdy po farbowaniu włosów doszło do reakcji alergicznej?

Uczulenie na farbę do włosów to szczególnie przykra dolegliwość. Dlatego – szczególnie jeśli masz skłonność do alergii lub taka reakcja kiedyś u ciebie wystąpiła – najlepiej zrezygnuj z farbowania włosów. Jeżeli koniecznie musisz koloryzować włosy używaj do tego preparatów roślinnych z naturalnymi składnikami jak np. henna.

Uczulenie na farbę do włosów to szczególnie przykra dolegliwość. Dlatego – szczególnie jeśli masz skłonność do alergii lub taka reakcja kiedyś u ciebie wystąpiła – najlepiej zrezygnuj z farbowania włosów. Jeżeli koniecznie musisz koloryzować włosy używaj do tego preparatów roślinnych z naturalnymi składnikami jak np. henna.

"Rolnik szuka żony": Elżbieta oskarżała Marka, że "szukał lokum". Teraz żałuje swoich słów!

Uczulenie na farbę do włosów – objawy

Jeżeli masz uczulenie na jakikolwiek składnik zawarty w farbie, wówczas na skórze, która miała z nią bezpośredni kontakt (czyli skórze głowy, twarzy, szyi, rąk) mogą pojawić się czerwone plamki, zaczerwienienie i opuchlizna. Wykonywanie próby uczuleniowej za uchem, którą zalecają producenci farb, bywa przykre w skutkach. Rekcja organizmu na alergen może wystąpić na znacznie większym obszarze. Jeżeli jesteś alergikiem skonsultuj się z dermatologiem i omów z nim kwestię farbowania włosów. Uczulającym składnikiem farb jest często zawarta w nich p-fenylenodiamina. Niestety występuje ona w prawie każdym środku koloryzującym.

Uczulenie na farbę do włosów – co robić?

Przy farbowaniu włosów bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do produktu. Ważne jest również, aby nie stosować farb przeterminowanych lub gdy opakowanie zawierające któryś składnik zostało uszkodzone. Szczególnie w przypadku farb trwale koloryzujących zalecane jest nakładanie ich na niemyte włosy. Dzięki temu, że są pokryte naturalną warstwą ochronną możemy uniknąć uczulenia.

 

Pamiętaj o stosowaniu rękawiczek ochronnych oraz instrukcji wykonania mieszanki i czasu, jaki jest przeznaczony na farbowanie. Trzymanie farby na włosach dłużej niż jest to zalecane nie spowoduje, że kolor będzie bardziej intensywny, może jedynie niepotrzebnie podrażnić skórę. Jeżeli po nałożeniu farby odczuwasz swędzenie lub pieczenie – natychmiast ją zmyj i umyj włosy szamponem. Jeżeli po farbowaniu puchniesz, a skóra jest podrażniona natychmiast idź do lekarza. Koniecznie weź ze sobą opakowanie po farbie lub listę składników, które zawiera. Znajdujące się w farbach substancje są silnie toksyczne: wdychamy je i dostają się do organizmu przez skórę. Dlatego warto raz na jakiś czas zrezygnować z farbowania i dać włosom „odpocząć”.


kapsułki na ręku
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Alergia pokarmowa u dorosłych – jak leczyć?
Alergia pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego na substancje, które znajdują się w pożywieniu. Alergia pokarmowa u dorosłych może objawiać się wysypką, atopowym zapaleniem skóry bądź obrzękami. Leczenie alergii pokarmowej zależy od tego na jakie i na ile składników pojawia się uczulenie.

Alergia pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego na substancje, które znajdują się w pożywieniu. Alergia pokarmowa u dorosłych może objawiać się wysypką, atopowym zapaleniem skóry bądź obrzękami. Leczenie alergii pokarmowej zależy od tego na jakie i na ile składników pojawia się uczulenie. Alergia pokarmowa – jak ją leczyć? Leczenie alergii pokarmowej u dorosłych zależy przede wszystkim od przyczyn uczulenia. By poznać powód alergii należy przeprowadzić testy na alergeny pokarmowe.   1. Dieta eliminacyjna - leczenie alergii pokarmowej u dorosłych zakłada zastosowanie diety eliminacyjnej. Jeśli alergik uczulony jest na jedną lub dwie substancje, wystarczy je wyeliminować na jakiś czas z codziennej diety, a dolegliwości znikną. Kiedy dieta eliminacyjna nie przyniesie efektów należy zastosować leczenie farmakologiczne.   2. Leczenie farmakologiczne – w leczeniu farmakologicznym dobiera się leki, w zależności od tego jakie występują objawy po kontakcie z alergenem. Leki antyhistaminowe stosuje się, kiedy występują duszności lub inne objawy układu oddechowego. Przy zapaleniu przełyku lub żołądka zażywa się glikokortykosteroidy doustnie. Niekiedy lekarze zalecają też sterydy, które łagodzą objawy alergii pokarmowej .   3. Immunoterapia swoista – immunoterapia swoista polega na odczulaniu, które powoduje, że układ immunologiczny już nie reaguje na alergeny bądź reaguje ale o wiele słabiej. Niestety ta metoda leczenia może być niebezpieczna i czasem powodować zagrożenie życia przez wstrząs anafilaktyczny . Wówczas trzeba jak najszybciej podać adrenalinę i leki przeciwhistaminowe. O czym może świadczyć wysypka i biegunka? Poznaj  objawy alergii pokarmowej u niemowlaka . Farbujesz włosy?  Co robić przy uczuleniu na farbę do...

uśmiechnięta blondynka
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Blond bez żółtych refleksów – jak ufarbować włosy na kolor platyny?
Platynowy blond to odcień zimny, najlepszy dla osób o chłodnej tonacji urody. Najtrudniejszym elementem w farbowaniu włosów na platynowy blond jest uzyskanie odcienia bez żółtych i miedzianych refleksów.

Platynowy blond to odcień zimny, najlepszy dla osób o chłodnej tonacji urody. Najtrudniejszym elementem w farbowaniu włosów na platynowy blond jest uzyskanie odcienia bez żółtych i miedzianych refleksów. Farbowanie ciemnych włosów na platynowy blond Decyzja o farbowaniu włosów na blond to poważny krok szczególnie dla osób o ciemnych włosach. Trzeba wiedzieć, że zmiana jest trwała i nie da się powrócić do naturalnego koloru włosa ponieważ podczas rozjaśniania ulegnie on utlenieniu . Naturalny kolor będą miały jedynie odrosty. Aby uzyskać platynowy blond na wcześniej zafarbowanych na ciemny kolor włosach należy najpierw poddać je zabiegowi dekoloryzacji, czyli zdejmowania koloru. Zabieg ten nie jest wskazany przy włosach suchych i nadmiernie zniszczonych. W przypadku naturalnych, brązowych lub czarnych włosów, aby móc uzyskać platynowy blond, najpierw należy je stopniowo rozjaśnić. Platynowy blond – najczęściej popełniane błędy w farbowaniu włosów na blond Ważne jest, aby podczas każdej koloryzacji włosów przestrzegać wskazówek zawartych w ulotce dołączonej do produktu. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów , które mogą wpłynąć na uzyskanie efektu innego, niż oczekiwany: niewykonanie próby uczuleniowej; farbowanie włosów osłabionych, przesuszonych i zniszczonych, włosy takie są porowate, farba szybciej w nie wnika, ale też bardzo szybko się wypłukuje, poza tym utlenianie dodatkowo je osłabi; samodzielne mieszanie różnych odcieni farb bez wiedzy chemicznej; przygotowanie farby na długo przed koloryzacją, mieszankę należy zużyć od razu po przygotowaniu; owijanie włosów farbowanych folią, farba potrzebuje tlenu (proces utleniania) dlatego owijanie głowy folią lub ręcznikiem nie jest wskazane....

Latte blonde
© Steve Kline/Fotolia.com
Fleszstyle
Kolor włosów kawa z mlekiem – jak uzyskać odcień latte blonde
Latte blonde to kolor delikatnego blondu pomieszanego z odcieniami kawowych refleksów. Farby do włosów w tym odcieniu można dostać w większości sklepów kosmetycznych. Salony fryzjerskie oferują szereg palet z kolorami do wyboru.

Latte blonde to kolor delikatnego blondu pomieszanego z odcieniami kawowych refleksów. Farby do włosów w tym odcieniu można dostać w większości sklepów kosmetycznych. Salony fryzjerskie oferują szereg palet z kolorami do wyboru. Włosy kawa z mlekiem – jaki to kolor? Włosy w odcieniu latte blonde to kolor pomiędzy jasnym brązem a blondem. Mieszanka tych dwóch kolorów daje odcień przypominający kawę z mlekiem - stąd nazwa. Włosy po farbowaniu mogą mieć odcień bardziej wpadający w ciemny beż lub mieć przewagę odcieni jasnego blondu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Włosy w odcieniu latte wyglądają bardzo naturalnie, a kawowe refleksy na blond pasemkach nadają kolorowi głębi i wyrazistości. Kolor włosów latte blonde w salonie fryzjerskim Każdy salon fryzjerski ma do dyspozycji palety kolorów, co ułatwia dobór właściwego odcienia . Jeżeli naturalne włosy są bardzo ciemne, często wymagane jest wcześniejsze rozjaśnienie, aby dopiero potem nałożyć konkretną farbę. Wykonuje się to za pomocą rozjaśniaczy koloru w postaci farby, która zmienia odcień włosów o 4 do 7 tonów. Fryzjerzy są w stanie ocenić, jaki sposób koloryzacji będzie najbardziej odpowiedni, czy np. najpierw rozjaśnić włosy, a potem nakładać farbę, czy od razu przejść do koloryzacji pasemek farbą z kawowymi refleksami. Jak dobrać kolor farby do włosów kawa z mlekiem Efekt farbowania zależy przede wszystkim od tego, czy włosy były wcześniej malowane oraz od koloru wyjściowego . Na 2 dni przed koloryzacją dobrze jest zrobić test alergiczny. Na nadgarstku, za uchem lub na wewnętrznej stronie łokcia nakłada się odrobinę farby. Jeżeli w ciągu 48 godzin nie pojawi się zaczerwienienie ani obrzęk, można przystąpić do farbowania. Farbowanie włosów w domu  dobrze...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner