Tomasz Komenda

O Tomaszu Komendzie zrobiło się głośno w 2000 roku z powodu niesłusznego oskarżenia o gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Po 18 latach mężczyzna wyszedł na wolność i otrzymał kilkunastomilionowe odszkodowanie za niewinne skazanie. W 2021 roku Tomaszowi Komendzie urodził się syn Filip.

Imię: Tomasz

Nazwisko: Komenda

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 1977 r.

Znak zodiaku: brak informacji

Zawód: Mężczyzna nie ma wykształcenia zawodowego. W mediach zrobiło się o nim głośno za sprawą niesłusznego oskarżenia o gwałt i zabójstwo.

Osoby - związki: - Nie ma informacji na temat życia miłosnego Tomasza Komendy sprzed pobytu w więzieniu. Po uwolnieniu związał się z Anną Walter. Para poznała się kilka miesięcy po wyjściu na wolność Tomasza. Mężczyzna oświadczył się partnerce w obecności zgromadzonej publiczności podczas uroczystej premiery filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Do ślubu jednak nie doszło, gdyż para rozstała się w 2021 roku. W jednym z wywiadów Anna Walter powiedziała: "Tomek odszedł od rodziny w lipcu zeszłego roku. Nie chciałabym za bardzo tego komentować. Jeszcze do niedawna walczyłam o naszą rodzinę, ale teraz najważniejsi są dla mnie moi synowie i zdrowie".

Rodzice: Matką Tomasza jest Teresa Klemańska. Personalia ojca nie są znane. Z wywiadów udzielanych przez Komendę i jego mamę dowiedzieć się można, że kobieta doświadczyła przemocy ze strony męża, który zrzucił ją ze schodów, gdy była w siódmym miesiącu ciąży. Po porodzie rozstała się z nim i niedługo potem poznała obecnego męża Mirosława Klemańskiego.

Rodzeństwo: Tomasz ma trzech braci. Przyszedł na świat jako drugi z czwórki dzieci Teresy Klemańskiej. Jego starszy brat pochodzi z pierwszego, a dwóch młodszych z drugiego małżeństwa matki.

Dzieci: W 2020 roku na świat przyszedł Filip, pierworodny syn Tomasza Komendy.

BIO: Tomasz Komenda urodził się w 1977 roku we Wrocławiu. Dorastał w domu, w którym dochodziło do przemocy - ojciec znęcał się nad bratem i matką Tomasza. Komenda przyszedł na świat jako wcześniak, przez co jako dziecko był chudy i mały. Ukończył szkołę podstawową i szkołę specjalną, a po zakończeniu nauki podjął pracę w myjni samochodowej. Został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo Małgorzaty Kwiatkowskiej w podwrocławskich Miłoszycach. Do przestępstwa doszło w noc sylwestrową 1996/1997. W 2000 roku został zatrzymany przez policję i przez 18 lat przebywał w więzieniu. W 2018 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki, które skazały Tomasza Komendę. "Po osiemnastu latach jestem tu, gdzie powinienem być od początku", wyznał zaraz po wyjściu na wolność, a rodzina powitała go napisem "Witaj w domu, Tomek, po 6540 dniach". Mężczyzną zainteresowały się media. Na podstawie jego historii został nakręcony film i serial. Komenda związany był przez jakiś czas również z Fundacją Braci Collins, która prowadzona jest przez Rafała i Grzegorza Collinsów.

Znany z: Tomasz Komenda znany jest przede wszystkim jako osoba niesłusznie skazana za gwałt i zabójstwo nastolatki. Został oskarżony, mimo że feralny wieczór miał spędzić we Wrocławiu, co potwierdziło 12 osób. Dodatkowo świadkowie zeznali, że zamordowana dziewczyna była widziana po raz ostatni w towarzystwie trzech mężczyzn. Komendę obciążać miały takie dowody jak kod DNA z włosa, ślad zapachowy na czapce, oraz ślady zębów na ciele ofiary. Komenda przyznał się do stawianych mu zarzutów, gdyż zostały one wymuszone na nim biciem. W 2004 roku zapadł prawomocny wyrok, na mocy którego mężczyznę skazano na 25 lat pozbawienia wolności. Do tematu przestępstwa powrócono w 2017 roku za sprawą rodziny zamordowanej dziewczyny, która pragnęła ukarania pozostałych sprawców. Ponowna ekspertyza zebranych materiałów dowodowych wykazała, że nie pochodzą one od Tomasza Komendy. Po upływie tylu lat potwierdzono też jego alibi. Postawione mu zarzuty zostały wycofane, a w 2019 roku złożył wniosek o odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności. W 2021 roku Sąd Okręgowy w Opolu orzekł, że mężczyźnie należy się 811 tys. zł odszkodowania oraz 12 mln zł zadośćuczynienia.

Funkcja w telewizji: Tomasz Komenda pojawił się telewizji przy okazji licznych wywiadów związanych z jego sprawą. Historia mężczyzny została przedstawiona w 2020 roku w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka. W postać Tomasza wcielił się Piotr Trojan, a matkę niewinnie skazanego zagrała Agata Kulesza. W 2021 roku w telewizji wyemitowano miniserial (czteroodcinkowy) o tym samym tytule. Produkcja uzupełnia wydarzenia, które zostały przedstawione w filmie.

Płyty: brak

Książki:
  • O historii Tomasza Komendy powstało kilka książek. Jedna z nich to "25 lat niewinności" - wywiad rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Głuszaka.


  • Nagrody: brak

    LINK Instagram: brak informacji

    LINK Facebook: brak informacji
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index