Monika Brodka

Monika Brodka to polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej debiutancki krążek z 2004 roku o tytule "Album" uzyskał status złotej płyty. Finalistka "Idola" jest laureatką 6 Fryderyków.

Imię: Monika

Nazwisko: Brodka

Nazwisko panieńskie: Brodka

Pseudonim: brak

Wzrost: 157 cm

Data urodzenia: 7.02.1987 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: piosenkarka

Osoby - związki: partner Przemysław Dzienis

Rodzice: Krystyna Brodka i Jan Brodka

Dzieci: brak

Rodzeństwo: Przemysław Brodka

BIO: Monika Brodka to piosenkarka urodzona 7 lutego 1987 roku w Żywcu. Wychowana w góralskiej rodzinie o muzycznych tradycjach, już w wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Kolejnym instrumentem, którego nauki się podjęła, była gitara.Monika Brodka szerszej publiczności dała się poznać w programie rozrywkowym "Idol". W 2004 roku została jego zwyciężczynią. Jeszcze w tym samym roku ukazała się jej debiutancka płyta zatytułowana po prostu "Album". Debiut piosenkarki sprzedał się w liczbie ponad 35 tys. egzemplarzy i uzyskał status złotej płyty. W 2005 roku Brodka otrzymała nagrodę Eska Music Awards i Superjedynkę, a za piosenkę "Miałeś być" uhonorowano ją Grand Prix na 42. KFPP w Opolu.Drugim albumem wokalistki był wydany w 2006 roku tytuł "Moje piosenki". Promowały go single: "Miał być ślub", "Znam cię na pamięć" i "Za mało wiem". Na kolejną płytę Moniki Brodki fani czekali 4 lata. W 2010 roku światło dzienne ujrzał album "Granda", który pokrył się podwójną platyną. Za "Grandę" Brodka otrzymała dwa Fryderyki w kategorii "Album roku pop" i "Produkcja muzyczna roku". W 2011 roku piosenkarka uhonorowana została jeszcze jednym Fryderykiem, tym razem w kategorii "Wokalista roku". W następnym roku natomiast Fryderyk powędrował do Brodki za "Teledysk roku" dla piosenki "Krzyżówka dnia".Status platynowej płyty uzyskał również czwarty album studyjny Brodki - "Clashes". Artystka wydała go w 2016 roku wraz z producentem Noah Georgesonem. Tytuł promował m.in. singiel "Horses". W 2017 roku "Clashes" został uhonorowany Fryderykiem w kategorii "Album roku alternatywa".W 2018 roku we współpracy z MTV Unplugged Monika Brodka zagrała serię koncertów w odsłonie unplugged, które zostały zarejestrowane na płycie "MTV Unplugged Brodka". Tego samego roku piosenkarka nagrała cover piosenki Izabeli Trojanowskiej "Wszystko, czego dziś chcę" na potrzeby serialu "Rojst". W 2021 roku wydała piąty album - "Brut".

Znana z: wygranej w programie "Idol" w 2004 roku, po której wyszedł doceniony przez szeroką publiczność debiutancki album o tytule "Album". Monika Brodka to piosenkarka, która na początku dała się poznać z wykonań popowych. W następstwie rozwoju muzycznego wokalistki jej muzykę zaczęto określać jako electro pop, indie pop, indie rock lub po prostu alternatywa. Monika Brodka poza działalnością muzyczną znana jest również z nietuzinkowych kreacji modowych i zamiłowania do gotowania, o którym m.in. opowiada na Instagramie.

Funkcja w filmie: - aktorka epizodyczna w serialu "Fala zbrodni" (2006); - aktorka dubbingowa w filmie "Wojownicze Żółwie Ninja" (2007).

Płyty:"Album" (2004);"Moje piosenki" (2006);"Granda" (2010);"Clashes" (2016);"MTV Unplugged Brodka" (2018);"Brut" (2021).

Książki: brak

Nagrody:
 • I miejsce w programie "Idol" (2004);
 • Eska Music Awards w kategorii "Debiut roku" (2005);
 • Grand Prix na 42. KFPP za premierę piosenki "Miałeś być" (2005);
 • Superjedynka w kategorii "Debiut" (2005);
 • Fryderyk w kategorii "Album roku pop" za płytę "Granda" (2011);
 • Fryderyk w kategorii "Wokalista roku" (2011);
 • Fryderyk w kategorii "Produkcja muzyczna roku" za płytę "Granda" (2011);
 • "Piosenkarka roku" według "Glamour" (2011);
 • "Mateusz" Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego w kategorii "Muzyka rozrywkowa - wydarzenie" dla płyty "Granda" (2011);
 • Fryderyk w kategorii "Teledysk roku" dla piosenki "Krzyżówka dnia" (2012);
 • MTV Europe Music Awards w kategorii "Najlepszy polski wykonawca" (2012);
 • Fryderyk w kategorii "Piosenka roku" dla utworu "Varsovie" (2013);
 • Fryderyk w kategorii "Album roku alternatywa" dla płyty "Clashes" (2017).


 • LINK Instagram: @missbrodka

  LINK Facebook: Monika Brodka – Strona główna | Facebook
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index