Książę Harry

Książę Harry to syn księcia Karola i księżnej Diany, znanej jako Lady Di. We wczesnej młodości był przeciwieństwem swojego ułożonego i podporządkowanego królewskiej etykiecie brata Williama. Nie stronił od imprez i romansów, szeroko komentowanych przez media. Odbył szereg szkoleń wojskowych - uzyskał stopień majora wojsk lądowych oraz uprawnienia pilota helikoptera. Jego decyzja o ślubie z amerykańską aktorką Meghan Markle od początku wzbudzała kontrowersje w rodzinie królewskiej. W 2020 r. wraz z żoną wyjechał do USA i oficjalnie wycofał się z pełnienia obowiązków członka brytyjskiej rodziny królewskiej.

Imię: Henry Charles Albert David

Nazwisko: Windsor

Pseudonim: Książę Harry

Wzrost: 186 cm

Data urodzenia: 15.09.1984 r.

Znak zodiaku: panna

Zawód: żołnierz, pilot, działacz charytatywny

Osoby - związki:
 • żona Meghan Markle - amerykańską aktorkę książę Harry poślubił w 2018 r.;
 • partnerki: prawniczka Chelsy Davy, prezenterka telewizyjna Caroline Flack, angielska arystokratka Cressida Bonas.


 • Rodzice: Karol książę Walii, następca brytyjskiego tronu, i Diana Spencer

  Dzieci: syn Archie (ur. 2019 r.) i córka Lilibet (ur. 2021 r.)

  Rodzeństwo: brat William - książę Cambridge (ur. 1982 r.)

  BIO: Książę Harry: brytyjski arystokrata, żołnierz, działacz charytatywny. Uczył się w Wetherby School, Ludgrove School i w prestiżowym Eton College. W latach szkolnych był aktywny sportowo - grał w rugby, polo, jeździł na nartach i żeglował. Po szkole średniej zdecydował się na roczną przerwę w edukacji (praktykowany w niektórych krajach "gap year"), podczas której pracował w sierocińcu, pomagał w budowie ośrodka zdrowia i pracował na farmie bydła w Australii. Potem zaczął naukę w Royal Military Academy Sandhurst, w której uzyskał uprawnienia pilota wojskowego i zdobył stopień majora. Dwukrotnie służył na wojnie w Afganistanie. Jako członek rodziny królewskiej tytułował się jako Książę Susseksu. Często występował publicznie w imieniu królowej i składał oficjalne wizyty dyplomatyczne w różnych krajach. Na liście odwiedzonych przez niego państw znajdują się m.in.: Nepal, Singapur, Nowa Zelandia, Brazylia, Chile, Angola i Oman. Od samego początku postrzegany był jako nieco kontrowersyjna postać - lubił imprezy, romanse i bardzo cenił wolność. Jego niezależny i nieco buntowniczy charakter usprawiedliwiano trudnym dzieciństwem, które było naznaczone tragiczną śmiercią matki. W 2018 r. Harry poślubił amerykańską aktorkę Meghan Markle. Środowisko arystokratyczne krytykowało go, ponieważ wybranka była rozwódką. W 2020 r. książę wraz z rodziną przeprowadził się do USA i wycofał się z życia rodziny królewskiej. Powodem decyzji był medialny szum wokół jego żony i dzieci, przez co przestał czuć się komfortowo w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie określono w mediach jako "Megxit".

  Znany ze: skandali, których nie brakowało w jego młodzieńczym życiu. Niejednokrotnie fotografowano go podczas picia alkoholu czy grania nago w bilard. Te incydenty nie przysłoniły jego szlachetnych działań na rzecz organizacji charytatywnych. W 2006 r. założył organizację Sentable, która wspierała dzieci i młodzież z Lesotho w walce z chorobami psychicznymi i wirusem HIV. W 2020 r. wraz z żoną założył dobroczynną fundację Archewell, a prawie 100 tys. funtów zarobionych na transmisji ślubu przeznaczył na organizację charytatywną Feeding Britain. Po "Megxicie" Harry i jego żona pozostali osobami publicznymi. Już w Stanach Zjednoczonych wzięli udział w sesji zdjęciowej dla magazynu "Time", podpisali umowę z Netfliksem na realizację programów na ich temat oraz kontrakt z platformą Spotify, gdzie planowane są podcasty z ich udziałem.

  Funkcja w filmie: brak

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: - Medal Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (2002); - Medal za służbę dla Afganistanu (2018); - Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (2012); - Królewski Order Wiktorii (2015).

  LINK Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index