Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich biegaczek narciarskich. Zdobywała medale na Igrzyskach Olimpijskich, a także na zawodach Pucharu Świata czy Mistrzostwach Świata. Obecnie pełni funkcję dyrektora sportowego Polskiego Związku Biathlonu. Poświęca się także życiu rodzinnemu - mężowi Kacprowi Tekieliemu, a także urodzonemu w 2021 roku synowi Hugonowi.

Imię: Justyna Maria

Nazwisko: Kowalczyk-Tekieli

Nazwisko panieńskie: Kowalczyk

Pseudonim: -

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 19 stycznia 1983 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: biegaczka narciarska

Osoby - związki: -

mąż: Kacper Tekieli (od 24 września 2020 r.)

Rodzice: Janina Kowalczyk i Józef Kowalczyk

Dzieci: Hugo (ur. 2 września 2021 r.)

Rodzeństwo: Violetta Kowalczyk, Ilona Batko, Tomasz Kowalczyk

BIO: Justyna Kowalczyk studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Następnie podjęła studia doktoranckie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W 2014 r. otrzymała tytuł doktora. Pierwsze kroki w karierze biegaczki narciarskiej stawiała w 2001 r. w czasie Pucharu Świata. Zajmowała wówczas odległe miejsca, jednak już trzy lata później uzyskiwała czołowe lokaty. W międzyczasie zdobywała medale na uniwersjadach, a także na Mistrzostwach Polski. Dużym przełomem w jej karierze był rok 2006, kiedy zajęła pierwsze miejsce na podium w Pucharze Świata, a także zdobyła pierwszy olimpijski medal na Olimpiadzie w Turynie (brąz). Największe sukcesy osiągała w latach 2006-2014, kiedy to do jej kolekcji dołączyły złote i srebrne medale olimpijskie, a także wiele nagród w ramach Pucharu Świata czy Mistrzostw Świata. Ostatnią dużą imprezą sportową, w której wzięła udział, były Mistrzostwa Świata w Seefeld.

Znana z: Justyna Kowalczyk jest znana przede wszystkim z dokonań sportowych. Wskazuje się, że jest to jedna z niewielu kobiet, która zdobyła trzy medale podczas jednych igrzysk olimpijskich. Dodatkowo to jedyna Polka, która zdobyła zimowe mistrzostwo olimpijskie dla naszego kraju. Jest ona także multimedalistką Pucharu Świata i Mistrzostw Świata. Fanom może być znana z kampanii reklamowych Polbanku, Santander Consumer Banku czy Mercedesa. Za swoje dokonania otrzymała odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2009 r., Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2010 r.

Funkcja w filmie: -

Płyty: -

Książki: -

Nagrody:


  • Igrzyska Olimpijskie: złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w biegu stylem klasycznym na 10 km w 2014 r., złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w biegu stylem klasycznym na 30 km ze startu masowego w 2010 r., srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w sprintach stylem klasycznym w 2010 r., brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w biegu łączonym na 15 km w 2010 r., brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w biegu na 30 km stylem dowolnym ze startu masowego w 2006 r.;


  • Mistrzostwa świata: złoty medal na Mistrzostwach Światach w Libercu w biegu na 30 km stylem dowolnym ze startu masowego i w biegu łączonym na 15 km w 2009 r., brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Libercu w biegu na 10 km w stylu klasycznym w 2009 r., srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Oslo w biegu łączonym na 15 km i w biegu stylem klasycznym na 10 km w 2011 r., brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Oslo w biegu na 30 km stylem dowolnym ze startu masowego w 2011 r., srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme w biegu stylem klasycznym ze startu masowego na 30 km w 2013 r., brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Falun w sprincie drużynowym stylem dowolnym w 2015 r.;


  • Puchar świata: I miejsce w sezonach 2008/2009, 2009/2010, 2012/2013; II miejsce w sezonie 2011/2012; III miejsce w sezonie 2007/2008.


  • Link Instagram: @justyna.kowalczyk.tekieli


    Link FB: http://www.facebook.com/kibicujjustynie
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index