Anita Lipnicka

Anita Lipnicka zaczynała swoją karierę muzyczną z zespołem Varius Manx. Po 1996 r. zdecydowała się na kontynuowanie kariery solowej, co zaowocowało wydaniem kilkunastu albumów studyjnych. Przez wiele lat nagrywała z zagranicznym artystą Johnem Porterem, z którym była w nieformalnym związku. W swojej kolekcji nagród ma dwa prestiżowe Fryderyki. Sprawdź, jak przebiegała jej kariera.

Imię: Anita Anna

Nazwisko: Gray

Nazwisko Panieńskie: Lipnicka

Pseudonim: brak

Wzrost: 180 cm

Data urodzenia: 13.06.1975 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: piosenkarka, autorka tekstów

Osoby - związki:
 • mąż Mark Gray - z brytyjskim grafikiem artystka wzięła ślub na greckiej wyspie Hydra;
 • były partner John Porter - z walijskim muzykiem wokalistka była związana w latach 2003-2015.


 • Rodzice: Barbara i Ryszard Lipniccy

  Dzieci: córka Pola Porter (ur. 2006 r.)

  Rodzeństwo: brat Arkadiusz (ur. 1972 r.) - artysta kabaretowy

  BIO: Anita Lipnicka: piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się i wychowała w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Już w wieku 15 lat próbowała swoich sił jako modelka, jednak to nie modeling okazał się jej największą pasją. W latach 1994-1996 r. była wokalistką zespołu Varius Manx, z którym wydała dwa albumy studyjne: "Emu" (1994 r.) i "Elf" (1996 r.). Mimo że grupa odniosła sukces, artystka postanowiła odejść i od 1996 r. rozpoczęła solową karierę. Album "Wszystko się może zdarzyć" przyniósł jej olbrzymią popularność. Kolejne spotkały się już z nieco mniejszym entuzjazmem, więc artystka zaczęła szukać nowych sposobów, aby zdobyć serca publiczności. W 2002 r. nawiązała współpracę z walijskim muzykiem i kompozytorem Johnem Porterem, z którym wydała cztery albumy studyjne: "Nieprzyzwoite piosenki", "Inside story", "Other stories" oraz "Goodbye". Artyści odnieśli wielki sukces, a ich debiutancka płyta szybko pokryła się platyną i długo znajdowała się w zestawieniach najlepiej sprzedających się albumów. Lipnicka i Porter byli związani nie tylko na gruncie zawodowym, lecz także prywatnie. Przez ponad dekadę byli parą, a owocem ich miłości jest córka Pola.W 2009 r. Anita Lipnicka powróciła na scenę jako solowa artystka i nagrywała przeboje w języku polskim i angielskim. Za swoje muzyczne dokonania została dwukrotnie nagrodzona prestiżowym Fryderykiem.

  Znana z: przebojów takich jak "Wszystko się może zdarzyć" oraz "Piękna i rycerz", które pod koniec lat 90. XX stulecia nuciła cała Polska. Artystka współpracowała z wieloma zagranicznymi artystami, ale angażowała się także w projekty polskie. Jednym z nich były "Morowe panny", muzyczna inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego, która powstała w 2012 r. W tym samym roku Lipnicka nagrała partie muzyczne wykorzystane w filmie animowanym Disneya pt. "Merida waleczna".

  Funkcja w filmie: brak

  Płyty:"Emu" - nagrana wspólnie z Varius Manx (1994);"Elf" - nagrana wspólnie z Varius Manx (1995);"Wszystko się może zdarzyć" (1996);"To, co naprawdę" (1998);"Moje oczy są zielone" (2000);"Nieprzyzwoite piosenki" - we współpracy z Johnem Porterem (2003);"Inside story" - we współpracy z Johnem Porterem (2005);"Other stories" - we współpracy z Johnem Porterem (2006);"All the stories" - kompilacja piosenek nagranych we współpracy z Johnem Porterem (2006);"Goodbye" - we współpracy z Johnem Porterem (2008);"Hard Land of Wonder" (2009);"W siódmym niebie" (2012);"Vena Amoris" (2013);"Na osi czasu" (2017);"Miód i dym" (2017);"OdNowa" (2019).

  Książki: brak

  Nagrody: - Fryderyk za płytę "Nieprzyzwoite piosenki" (2003); - Fryderyk w kategorii: Album roku - piosenka poetycka za płytę "Hard Land of Wonder" (2010).

  LINK Instagram: @anita.lipnicka


  Link FB: @AnitaLipnicka
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index