bio

 • Wiek:
  74 lat
 • Data urodzenia:
  14 czerwca 1946
 • Pochodzi z:
  Nowy Jork
 • Znany/a z...:
  45. prezydent Stanów Zjednoczonych
 • Zawód:
  polityk, biznesmen
 • Wzrost:
  188cm
 • Znak zodiaku:

Donald Trump - Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

 

Donald Trump 45. Prezydentem Stanów Zjednoczonych

9 listopada (czasu polskiego) Donald Trump został wybrany 45. Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Reprezentował Partię Republikańską. Kontrowersyjny polityk, miliarder i przedsiębiorca zmierzył się w wyborach z popieraną przez Demokratów Hillary Clinton.

 

Donald Trump biografia

Donald Trump urodził się 14 czerwca 1946 roku w Nowym Jorku. Jego przodkowie pochodzą z Niemiec, ze Szwecji i Szkocji. Ojciec Fred Trump handlował nieruchomościami - młody Donald nie zaczynał więc od zera. Gdy poszedł studiować ekonomię majątek rodziny szacowano na milion dolarów (ówczesny milion, czyli relatywnie sporo więcej niż dziś). Przez chorą stopę nie trafił do wojska i nie walczył w Wietnamie, zaczął za to pomnażać rodzinne dolary. Trzeba przyznać, że skutecznie. Pomogło pewnie ukończenie Wharton Business School. Rodzinny biznes przemianował na The Trump Organization, a siedzibę przeniósł na nowojorski Manhattan.

Dziś The Trump Organization to ponad 100 różnych przedsięwzięć - od hoteli i restauracji po liczne nieruchomości, w tym wieżowce na Manhattanie. Jak podaje Wikipedia, w 2015 r. był 405. na liście najbogatszych ludzi na świecie magazynu “Forbes”. 

Donald Trump nie samym biznesem jednak żyje. Zawsze lubił błyszczeć. Nic dziwnego więc, że trafił do telewizji. W Stanach prowadził show - The Apprentice (Praktykant) i The Celebrity Apprentice. Jego charakterystyczny sposób bycia i blond grzywka mocno wryły się w świadomość Amerykanów, a  zdecydowanie wypowiadane poglądy zapewniły sporą grupę sympatyków. Miliarder postanowił wykorzystać to rzucając wyzwanie dość mocno poukładanemu w USA światu wielkiej polityki. I choć na początku wielu osobom wydawało się to niedorzeczne, miliarder postanowił stanąć w szranki w wyścigu do Białego Domu. Choć wcześniej zmieniał partyjne barwy (zaczynał od Partii Demokratycznej), postawił na Republikanów.

W kampanii zasłynął wyrazistymi poglądami - np. w stosunku do nielegalnych imigrantów, których liczbę w USA szacuje się na 11 milionów. By powstrzymać ich napływ, postuluje budowę muru na granicy z Meksykiem, za który zresztą miałby zapłacić sam Meksyk. Tych, którzy już trafili do Stanów najchetniej by deportował. Chętnie zakazałby też wjazdu do USA muzułmanom - to jego odpowedź na islamski terroryzm. Takie poglądy zapewniają mu poparcie szczególnie na amerykańskiej prowincji.

To, co ważne dla Polski, to jego stosunek do spraw zagranicznych. A Trump chwali prezydenta Rosji, zapowiada, że przyjrzy się sojusznikom z NATO i zastanowi, któremu pomóc w razie zagrożenia. Demokraci twierdzą wręcz, że Rosja popiera Trumpa i może chcieć wpłynąć na wynik wyborów w USA.

Donald Trump odbył oficjalną wizytę w Polsce w dniach 5-6 lipca 2017 roku. Towarzyszyli mu: żona Melania Trump oraz córka Ivanka Trump razem z mężem Jaredem Kushnerem.

 

Donald Trump - związki

Donald Trump był trzykrotnie żonaty.

Z Czeszką Ivaną Zelnickovą i ma z nią troje dzieci - Ivankę, Erica oraz Donalda Jr.

Z Marią Maples ma córkę Tiffany

Z modelką Melaniją Knavs (Melania Knauss) ma syna - Barrona.

 

Donald Trump - cytaty

Donald Trump o seksie:

Jeśli musisz używać viagry, to znaczy, że to nie ta kobieta

Donald Trump o Rosji:

Cudownie byłoby mieć z nimi dobre stosunki, żebyśmy mogli się dogadać zamiast odstawiać te wszystkie cyrki.

Donald Trump o NATO

A czy oni wypełnili swoje zobowiązania w stosunku do nas? Jeśli je wypełnili, moja odpowiedź brzmi tak - odpowiedział pytany przez The New York Times, czy Kraje Bałtyckie mogą liczyć na militarną pomoc USA w razie ataku Rosji. A dopytany, co jeśli nie wypełniły zobowiązań, odparł: - No cóż, nie mówię, co będzie, jeśli nie. Mówię, że jest (w NATO) wiele krajów, które nie wypełniają swoich zobowiązań w stosunku do nas.