Swędzenie pochwy: przyczyny i leczenie

Swędzenie pochwy
Fot. © vladimirfloyd/Fotolia.com

Nadmierna suchość, podrażnienie detergentami lub kosmetykami, nieprzewiewna bielizna, ale i infekcje mogą powodować swędzenie pochwy. Leczenie świądu okolic intymnych opiera się na łagodzeniu objawów i usunięciu przyczyny.

Niezwiązane z chorobą przyczyny swędzenia pochwy

Jedną z najpopularniejszych przyczyn swędzenia pochwy jest jej nadmierna suchość. Gdy pochwa i srom nie są odpowiednio wilgotne, podrażnia je niemal wszystko, a poza tym sucha śluzówka swędzi, a nawet piecze. Uczucie suchości powoduje m.in. picie zbyt małej ilości wody dziennie, częste wizyty na pływalni z chlorowaną wodą lub stosowanie np. dopochwowych globulek antykoncepcyjnych. Świąd może być też skutkiem uczulenia na detergenty użyte do prania lub na kosmetyki do mycia, a także na inne substancje, z którymi kontakt mają strefy intymne. Alergię czasem wywołują m.in. środki nawilżające, żele intymne, a także prezerwatywy lateksowe. Swędzenie pochwy po stosunku odczuwalne jest wówczas, gdy przed wprowadzeniem członka pochwa nie była wystarczająco wilgotna. Inna możliwa przyczyna świądu sromu i pochwy to zaburzenie flory bakteryjnej po stosowaniu antybiotyków lub niewłaściwej higienie. Zdarza się też swędzenie pochwy po okresie – wydzielina menstruacyjna podwyższa pH pochwy i może wpływać na zmiany w jej florze bakteryjnej.

Leczenie swędzenia pochwy wynikającego z przyczyn innych niż choroba

Świąd pochwy spowodowany wymienionymi czynnikami leczy się przyczynowo, dzięki czemu ustępują także objawy. Należy przede wszystkim prawidłowo określić przyczynę swędzenia. Jeśli jest ono winą detergentów lub kosmetyków, konieczna będzie zmiana ich na inne, np. dla dzieci lub dla alergików. Gdy odpowiedzialny za świąd jest lateks, należy stosować prezerwatywy nie lateksowe lub całkiem zmienić metodę antykoncepcji. Natomiast wszelkie zaburzenia flory bakteryjnej mogą zostać usunięte dzięki przyjmowaniu dopochwowych i doustnych probiotyków.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: muffinki z dynią

Choroby powodujące swędzenie pochwy

Jeśli swędzenie pochwy jest objawem choroby, towarzyszą mu także inne widoczne objawy. Częstą przyczyną świądu okolic intymnych jest grzybica. Wywołujące ją drożdżaki powodują świąd i pieczenie pochwy i warg sromowych, a także białe, grudkowate upławy. Przeważnie zapach wydzieliny nie odbiega od normy, jednak może być lekko słodkawy i drożdżowy. Swędzenie pochwy może oznaczać również infekcję bakteryjną. Upławy mają wówczas ostry, nieprzyjemny zapach. Niedobór estrogenów sprawia, że śluzówka pochwy i sromu staje się cienka i sucha, przez co łatwo się podrażnia i uszkadza, a przy tym swędzi. Jest to zanikowe zapalenie pochwy i sromu, dotyczy przeważnie kobiet w okresie menopauzy i po nim. Świądem pochwy i pienistymi, zielonymi lub żółtozielonymi upławami objawia się zakażenie pasożytem wywołującym rzęsistkowicę.

Leczenie chorób objawiających się świądem pochwy

W leczeniu grzybicy pochwy konieczne jest użycie miejscowych lub nawet doustnych środków grzybobójczych, w tym czasie można używać też kremów i maści łagodzących swędzenie i pieczenie. Bakteryjne infekcje zostaną wyleczone, jeśli zostanie przeprowadzona antybiotykoterapia. W jej trakcie przeważnie przyjmuje się leki osłonowe i probiotyki dopochwowe lub w formie doustnych tabletek. Leczenie antybiotykami stosuje się również przy rzęsistkowicy. Odpowiedzią na swędzenie pochwy wynikające ze zbyt małej ilości estrogenów jest terapia zastępcza, a także używanie preparatów doraźnie łagodzących objawy.

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Polecamy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady