Olej kokosowy wytwarza się poprzez wytłaczanie wysuszonego miąższu orzechów kokosowych. Po wyprodukowaniu przypomina on białe masło o delikatnym kokosowym zapachu. Można stosować go do pielęgnacji włosów i skóry całego ciała. Znany jest korzystny wpływ, jaki ma olej kokosowy na twarz.

Reklama

Właściwości oleju kokosowego stosowanego na twarz

Olej kokosowy zawiera nasycone kwasy tłuszczowe: kwas laurynowy i kaprylowy. Substancje te słyną z właściwości bakterio- i grzybobójczych. Olej z kokosów, właśnie za sprawą tych kwasów, niszczy szkodliwe drobnoustroje znajdujące się na skórze, nie uszkadza jednak przy tym naturalnej warstwy ochronnej skóry, która funkcjonuje prawidłowo dzięki obecności „dobrych” bakterii. Bakterie i grzyby są przyczyną wyprysków, krost i zmian trądzikowych. Dlatego używanie oleju kokosowego zapobiega tego typu problemom. Olej nawilża skórę, ale nie przetłuszcza jej, sprawia natomiast, że wygląda ona świeżo i czysto.

Olej kokosowy jest również źródłem antyoksydantów, które powstrzymują proces starzenia się skóry na skutek uszkodzeń, którym ulegają komórki m.in. pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, promieniowania słonecznego, stresu i nieprawidłowej diety. Regularne stosowanie oleju kokosowego odżywia skórę, wzmacnia włókna kolagenowe, w pewnym stopniu chroni ją także przed promieniowaniem UV.

Jak stosować olej kokosowy na twarz?

Olej kokosowy można stosować jako maseczkę i nakładać 2-3 razy w tygodniu na twarz przemytą wcześniej ciepłą wodą. Po 15 minutach warstwę oleju można zmyć. Olej nadaje się także do codziennej pielęgnacji, zamiast kremu nawilżającego na dzień lub na noc. Jest całkowicie naturalny, nie przesusza skóry, nie alergizuje i nie zatyka porów.

Olej kokosowy a rodzaj cery

Olej można stosować niezależnie od rodzaju cery. Cerę wrażliwą i suchą nawilży, cerę tłustą odżywi i zapobiegnie krostom, które często pojawiają się przy nadmiarze sebum. Cerę trądzikową w delikatny sposób zdezynfekuje, nie niszcząc przy tym warstwy lipidowej.

Zobacz także

Nawet osoby cierpiące na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry mogą stosować olej kokosowy, posmarowanie nim zmienionej chorobowo skóry na pewien czas zmniejszy świąd. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania oleju kokosowego na twarz jest uczulenie na niego.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama