Karol Strasburger

Karol Strasburger to polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, cały czas aktywny zawodowo. Starszym odbiorcom kojarzy się niewątpliwie z rolą Józefa Toliboskiego, młodego prawnika, w którym zakochana była Barbara Ostrzeńska. Scena z "Nocy i dni" z jego udziałem (gdy w ubraniu wchodzi do rzeki, zerwać nenufary), jest jedną ze słynniejszych w polskim kinie. Obecnie Strasburgera kojarzymy jako prowadzącego program rozrywkowy "Familiada".Imiona: Karol Edward

Nazwisko: Strasburger

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Wzrost: -

Data urodzenia: 2 lipca 1947 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: aktor

Osoby - związki:Pierwsze małżeństwo z Barbarą Burską skończyło się rozwodem.W 1981 roku Strasburger ożenił się z Ireną Morcińczyk, która zmarła w 2013 roku.Aktualnie jest w związku małżeńskim z Małgorzatą Weremczuk.

Rodzice: Edward Karol Strasburger i Irena Łyżwińska

Dzieci: Laura Strasburger (ur. 2019 r.)

Rodzeństwo: -

BIO: Karol Strasburger pochodzi z rodziny o niemieckich korzeniach. Studiował w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. W trakcie nauki zdecydował się zmienić ścieżkę zawodową i wybrał Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Ciekawostką jest to, że aktor był związany z klubem Legia Warszawa, z sekcją gimnastyki artystycznej. Wraz ze swoją drużyną zdobył nawet mistrzostwo Polski w 1964 roku.Po raz pierwszy na małym ekranie można było go zobaczyć w serialu "Kolumbowie". Jednocześnie nawiązał współpracę z Teatrem Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy. Występował także w Teatrze Komedia i Teatrze Bajka. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych często pojawiał się w produkcjach filmowych i serialowych. Od 1994 roku nieprzerwanie prowadzi teleturniej "Familiada", który emitowany jest na antenie TVP2.Aktor nadal jest aktywny zawodowo. Występuje w teatrze, ale także dostaje propozycje ról filmowych i serialowych. Ma nawet na swoim koncie epizod polityczny. Na początku lat dziewięćdziesiątych kandydował do sejmu z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, której jednym z założycieli był Janusz Rewiński.

Znany z: Obecnie aktor jest znany z prowadzenia teleturnieju "Familiada". A nawiązujące do jego anegdotek z morałem powiedzenie "żenujący żart prowadzącego" na stałe weszło do języka potocznego. Warto wiedzieć, że Karol Strasburger jest także cały czas aktywny zawodowo. Aktualnie gra w wielu serialach, m.in. w "M jak miłość". W ostatnim czasie można było go zobaczyć także w "Miłości na zakręcie" czy "Pierwszej miłości". Sporą popularność przyniosły mu także seriale, w których pojawiał się w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wymienić można tutaj m.in. "Klan", "Bank nie z tej ziemi", "W labiryncie", "Życie Kamila Kuranta", "Doktora Murka", "Polskie drogi", "Czarne chmury" oraz "Kolumbów". Jeżeli chodzi o produkcje filmowe, warto wspomnieć o "Komedii małżeńskiej", "Pannach i wdowach", "Wielkim Szu", a także o "Nocach i dniach".

Funkcja w filmie:


 • aktor: "Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4" (2022 r.), "Spowiedź" (2021 r.), "Planeta Singli 2" (2019 r.), "Kameleon" (2001 r.), "Przystań" (1997 r.), "Linia opóźniająca" (1997 r.), "Komedia małżeńska" (1993 r.), "Wszystko, co najważniejsze" (1992 r.), "Panny i wdowy" (1991 r.), "Historia niemoralna" (1990 r.), "Przyjaciel na niepogodę" (1988 r.), "Zabij mnie, glino" (1987 r.), "Sezon na bażanty" (1985 r.), "Na odsiecz Wiedniowi" (1983 r.), "Wielki Szu" (1982 r.), "Karino" (1976 r.), "Noce i dnie" (1975 r.)


 • aktor dubbingowy: "Piorun" (2008 r.), "Powstanie Wielkopolskie" (2015 r.)


 • Płyty: -

  Książki: "Apetyt na życie" (2008 r.)

  Nagrody: -

  Telekamery: nominacja w kategorii: Osobowość telewizyjna w 2015 r., 2019 r.; nominacja w kategorii: Teleturniej w 2003 r.; nominacja w kategorii: Teleturnieje i gry w 1999 r., 2000 r. i w 2001 r.

  Link Instagram: -

  Link FB: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index