owoce cytrusowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak się ustrzec przed kamicą nerkową? Działania profilaktyczne

Zapobieganie kamicy nerkowej to kwestia zmiany diety, która jest konieczna zwłaszcza u osób, które przechodziły już koszmar wydostawania się kamienia z przewodu moczowego. Mdłości, wymioty, krwiomocz i dotkliwy ból brzucha występujące przy kamicy nerkowej to objawy, których może się spodziewać ponownie każdy, kto choć raz miał problem z krystalizowaniem się związków w moczu. Szacuje się, że nawrót choroby to kwestia 5-10 lat. Można jednak temu zapobiec – działania prewencyjne nie wymagają dużych wyrzeczeń, a oszczędzają cierpienia.

Zapobieganie kamicy nerkowej to kwestia zmiany diety, która jest konieczna zwłaszcza u osób, które przechodziły już koszmar wydostawania się kamienia z przewodu moczowego. Mdłości, wymioty, krwiomocz i dotkliwy ból brzucha występujące przy kamicy nerkowej to objawy, których może się spodziewać ponownie każdy, kto choć raz miał problem z krystalizowaniem się związków w moczu. Szacuje się, że nawrót choroby to kwestia 5-10 lat. Można jednak temu zapobiec – działania prewencyjne nie wymagają dużych wyrzeczeń, a oszczędzają cierpienia.

Dieta a rodzaj kamienia

Pierwszym krokiem w profilaktyce kamieni nerkowych jest rozpoznanie rodzaju kamienia. Jeśli więc wydalanie kamienia z dróg moczowych nie odbywa się w warunkach szpitalnych, trzeba pamiętać o tym, by oddać go do przebadania. Dopiero rozpoznanie, jakie związki występują w moczu w nadmiarze, pozwala na dobranie odpowiedniej diety.

 

Kamica szczawianowo-wapniowa

Najczęstsza jest kamica szczawianowo-wapniowa, której przyczyną jest zbyt duża ilość szczawianów w moczu. Produkty bogate w szczawiany to: szczaw, szpinak, botwinka, suszone figi, buraki, rabarbar, rośliny strączkowe oraz ziemniaki. Do napojów, jakich należy unikać należą mocna herbata (zwłaszcza z cytryną), kawa, kakao i czekolada. Niezalecane są też ostre przyprawy. Trzeba też uważać na marchew, pomidory, śliwki, agrest, cukier oraz mleko (nie ma jednak konieczności całkowitego eliminowania ich z diety). Przy kamicy szczawianowo-wapniowej nie trzeba ograniczać spożycia wapnia, wystarczy jeśli zrezygnuje się z przyjmowania go w postaci suplementów (dotyczy to także witaminy D). Zalecane są takie produkty, jak: jaja, mięso, ryby, sałata, ogórki, kapusta, produkty zbożowe oraz owoce (z wyjątkiem wymienionych wcześniej).

 

Kamica moczanowa

U osób z kamicą moczanową za krystalizację związków zawartych w moczu odpowiadają puryny, które zwiększają stężenie kwasu moczowego. Tutaj – odwrotnie niż w przypadku kamicy szczawianowo-wapniowej – trzeba się wystrzegać produktów mięsnych (także galaretek, bulionów i sosów), sardynek i śledzi. Zaszkodzić mogą także orzechy, grzyby i rośliny strączkowe, a także wszelkie potrawy smażone, pieczone i duszone. Nie wolno pić kawy, mocnej herbaty, kakao i czekolady. Wskazana jest za to cytryna, która jest czynnikiem zwiększającym ryzyko krystalizacji związków przy kamicy szczawianowo-wapniowej. W przypadku kamicy moczanowej warto pić jak najwięcej soku z cytryny, np. w postaci tradycyjnej lemoniady. Zaleca się też jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, ziemniaków i chudego sera oraz picie mleka.

 

Kamica fosforanowo-wapniowa

Trzecia z najczęściej występujących kamic – fosforanowo-wapniowa – powstaje na skutek nadmiaru obniżającego pH fosforu. Przy kamicy fosforanowo-wapniowej należy bezwzględnie zrezygnować z jedzenia roślin strączkowych i picia wody alkalicznej. Trzeba też ograniczać niektóre warzywa (zwłaszcza ziemniaki, szpinak, szczaw i botwinę), a także mleko i jaja. Tak jak w przypadku innego rodzaju kamic, nie wolno pić mocnej herbaty, kawy, kakao i czekolady. Zalecane są natomiast duże ilości ryb, sera, chleba, kasz i makaronów.

Profilaktyka kamicy nerkowej – zalecenia ogólne

Przy kamicy nerkowej tak samo ważne jak dieta jest dostarczanie do organizmu dużej ilości płynów. Minimum to 3 l w ciągu dnia (więcej w upalne dni lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego). Najlepiej, by płyny te miały neutralne pH, jak woda mineralna (niskozmineralizowana) lub zwykła woda filtrowana. Drugim, o czym należy pamiętać, jest ograniczanie spożycia soli do nie więcej niż 5 g (jednej łyżeczki) w ciągu dnia. To pomoże ustrzec się nie tylko przed kamicą nerkową, ale także przed otyłością i cukrzycą typu II.


Mężczyzna z bólem nerek trzyma się za plecy
©staras/Fotolia
Styl życia
Rodzaje kamicy nerkowej. Zalecenia dietetyczne dla każdego rodzaju kamicy.
Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa.

Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa. Kamica nerkowa jest chorobą, przy której niezbędna jest odpowiednia dieta lecznicza. Sposób żywienia chorych na kamicę zależy od tego, z jakich substancji składają się kamienie powstające w nerkach . Podstawowym zaleceniem dla każdego rodzaju rozpoznanej kamicy jest picie dużej ilości czystej wody – powyżej 2 litrów na dobę. Czym jest kamica nerkowa? Kamica nerkowa jest chorobą układu moczowego, która polega na tworzeniu się i gromadzeniu w jego obrębie kamieni nerkowych. Wyróżnia się cztery rodzaje kamicy , które powstają z różnych przyczyn. Pierwszą z nich jest kamica cystynowa, która jest chorobą wrodzoną. Pozostałe trzy typy choroby to kamica moczanowa, szczawianowo-wapniowa oraz fosforanowo-wapniowa, które są warunkowane błędami dietetycznymi . Zasady żywienia przy kamicy nerkowej Precyzyjne zalecenia żywieniowe do kamicy nerkowej są zależne od postaci choroby, czyli od tego, z czego są złożone kamienie nerkowe. Obowiązującą zasadą przy każdym rodzaju kamicy nerkowej jest dzienne wypijanie od 2,5 do 5 litrów płynów. Aby nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia moczu w nocy (sprzyja to wytrącaniu kamieni nerkowych), chory powinien wypić przynajmniej szklankę wody przed snem . Dieta przy kamicy nerkowej moczanowej Kamienie nerkowe w kamicy moczanowej składają się z kwasu moczowego. Z tego powodu w diecie osób cierpiących na ten rodzaj kamicy wyklucza się produkty zawierające dużą ilość puryn. Związki te w końcowych przemianach zostają bowiem przekształcone w kwas moczowy. Skutkuje to wzrostem jego ilości w organizmie. Dieta polega na niejedzeniu: mięsa, tłustych i wędzonych...

Mężczyzna z bólem kamicy nerkowej
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Leczenie kamicy nerkowej: lekarstwa i zioła
Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.

Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.   Kamica nerkowa może być spowodowana dziedziczną tendencją do wytwarzania kamieni w nerkach . Może być wynikać z anatomii kielicha nerkowego, zakażenia, nadczynności tarczycy, nadmiernego zagęszczenia moczu czy złej diety. Jej głównymi objawami może być kolka nerkowa ( gdy kamień zatka odpływ moczu w torebce moczowej), częste wizyty w toalecie, krwiomocz. Zastosowanie leków przy kamicy nerkowej Kamicę nerkową przy powstaniu małych kamieni (to aż 70% przypadków kamicy ) można zaleczyć przy pomocy środków farmakologicznych. Są to przede wszystkim: leki rozkurczowe (np. pyralgin, toralgin, no-spa), leki przeciwbólowe, leki przeciwbakteryjne (tylko w przypadku zakażenia).   Leczenie kamicy nerkowej nie powinno zawężać się tylko i wyłącznie do zwalczania objawów, ale również przeciwdziałać powstawaniu nowych kamieni – w tym celu zgłoś się do nefrologa. Zastosowanie ziół przy kamicy nerkowej Najlepszym sposobem na leczenie kamicy nerkowej jest „urodzenie” kamienia, czyli pozbycie się go z kielicha nerki. W tym celu należy sięgnąć po moczopędne i rozkurczowe napary z ziół. Jest to m.in.: liść z borówki brusznicy, liść brzozy, ziele krwawnika, liść i korzeń pokrzywy, korzeń i owoc pietruszki , mniszek lekarski, skrzyp polny.   Jeżeli nie masz możliwości zebrać ich samodzielnie na łące, wszystkie zioła otrzymasz w zasuszonej postaci w sklepie zielarskim. Pamiętaj, że tylko regularne picie wywarów z ziół może...

woda z cytrusami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Płyny, zioła i suplementy diety, czyli sposoby na kamicę nerkową
Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii.

Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii. Woda czy piwo – co jest lepsze na kamicę nerkową? Podstawową praktyką w leczeniu kamicy nerkowej jest picie dużej ilości płynów, które wzmagają diurezę i dzięki temu zmniejszają gęstość moczu. Im mniej gęsty jest mocz, tym mniejsze ryzyko, że kolejne zawarte w nim składniki mineralne będą osadzać się na kamieniach nerkowych i zwiększać ich rozmiar.   Najlepiej pić niskozmineralizowaną, filtrowaną wodę o obojętnym pH. Powinna ona stanowić co najmniej połowę płynów przyjmowanych w ciągu dnia. Optymalną ilość uzyskamy wypijając szklankę takiej wody co godzinę . Można wzbogacać jej smak cytrynianami (np. sokiem z cytryny), które rozbijają kamienie nerkowe. Wyjątkiem jest sok z grejpfruta, który – choć należy do cytrynianów – zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy i zaostrza jej przebieg.   Szeroko znana jest teoria, że z kamicą nerkową pomaga się uporać piwo – jeden z najsilniejszych diuretyków. Leczenie piwem nie jest jednak dobrą praktyką , bo może prowadzić do marskości wątroby, zapalenia trzustki, otyłości, a także do uzależnienia alkoholowego. Przy tym jego skuteczność wcale nie jest większa niż skuteczność wody – żaden z tych płynów nie rozbija kamieni, lecz jedynie zapobiega ich powiększaniu się. Zioła na kamicę nerkową Oprócz wody na kamicę nerkową warto pić napary ziołowe. Ziół, które oczyszczają nerki i drogi moczowe jest bardzo wiele, ale nie jest obojętne które z nich...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik