spragniona kobieta pije wodę z butelki
© alek's/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny i leczenie moczówki prostej

Moczówka prosta, czyli moczówka podwzgórzowo-przysadkowa, jest rzadką chorobą. Wynika z niedoboru hormonu o nazwie wazopresyna. Chory oddaje duże ilości rozrzedzonego moczu, a także towarzyszy mu trudne do zaspokojenia pragnienie.
Moczówka prosta, czyli moczówka podwzgórzowo-przysadkowa, jest rzadką chorobą. Wynika z niedoboru hormonu o nazwie wazopresyna. Chory oddaje duże ilości rozrzedzonego moczu, a także towarzyszy mu trudne do zaspokojenia pragnienie. 
 
Zdrowy człowiek wydala z siebie dziennie od 1,5 do 2,5 litra płynów. Osoba chora na moczówkę prostą wydala nawet 15-20 litrów, również poprzez moczenie nocne.

Przyczyny moczówki prostej

Przyczyną choroby zwanej moczówką prostą jest niedobór hormonu – wazopresyny, odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu. Może wynikać też z niewrażliwości cewek moczowych na ten hormon. Organizm chorego nie radzi sobie z regulacją poziomu płynów w organizmie. Choroba ta może wystąpić także w czasie ciąży – enzym produkowany przez łożysko niszczy wazopresynę, zaburza się więc gospodarka płynami. Ten rodzaj moczówki zwykle ustępuje po porodzie.
 
Przyczyną, oprócz ciąży, może być uraz głowy, któremu towarzyszy uszkodzenie podwzgórza i przysadki mózgowej. Mogą ją spowodować także guzy występujące w tych okolicach mózgu, zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, krwawienie wewnątrzczaszkowe lub wystąpienie tętniaka wewnątrzczaszkowego. Przyczyna może tkwić także w chorobach nerek.

Objawy moczówki prostej

Choremu na moczówkę prostą towarzyszy nieustanne uczucie pragnienia, które trudno zaspokoić. Musi więc wypijać dziennie zwiększone ilości płynów. Ograniczenie ilości wypijanych płynów nie skutkuje jednak zmniejszeniem ilości oddawanego moczu. Jeśli więc ilość płynów dostarczanych do organizmu nie jest wystarczająca, chory zaczyna doznawać objawów odwodnienia organizmu, czyli stanu niebezpiecznego dla życia człowieka. Odwodnienie może prowadzić również do zaburzeń świadomości.
 
Osoba cierpiąca na moczówkę prostą miewa również problemy z moczeniem nocnym. Zmęczenie wynikające z częstego oddawania moczu i wielokrotnego przebudzania się w celu zaspokojenia pragnienia wpływa na ogólne zmęczenie organizmu. Inne objawy moczówki prostej to suchość dłoni i zaparcia.

Leczenie moczówki prostej

Nie są znane żadne sposoby na zapobieganie tej chorobie. W razie wystąpienia niepokojących objawów wykonuje się test odwodnieniowy, w którym bada się zdolność do zagęszczania moczu oraz określa się szybkość utraty masy ciała przy odwodnieniu. Test ten musi być wykonywany pod ścisłym nadzorem lekarza. 
 
Chorym zaleca się codzienne ważenie i systematyczne zapisywanie masy ciała. Nie jest konieczne ograniczanie aktywności fizycznej ani stosowanie szczególnej diety, należy jednak spożywać odpowiednią do potrzeb organizmu ilość płynów. Wskazane jest noszenie bransoletki z informacją o występowaniu choroby i przyjmowanych lekach.
 
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu choremu syntetycznej wazopresyny. Występuje ona w postaci proszku donosowego, kropli lub iniekcji.
 

krótki opis kilku hormonów
© designer491/Fotolia.com
Styl życia
Wazopresyna: funkcje i wytwarzanie hormonu antydiuretycznego
Wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny jest produkowany przez podwzgórze. Wydziela go i magazynuje przysadka mózgowa, a dokładniej jej tylny płat. Wazopresyna reguluje gęstość moczu oraz ciśnienie tętnicze.

Wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny jest produkowany przez podwzgórze. Wydziela go i magazynuje przysadka mózgowa, a dokładniej jej tylny płat. Wazopresyna reguluje gęstość moczu oraz ciśnienie tętnicze.   Wazopresyna to hormon białkowy i jak większość z nich pełni funkcję regulacyjną. Jej wydzielanie może być zwiększone przez bodźce pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego . Zazwyczaj jest to związane z bólem lub stresem. Wydzielanie wazopresyny Wazopresyna może być wydzielana w większych niż zazwyczaj ilościach podczas stosowania niektórych leków. Do grupy preparatów zwiększających stężenie wazopresyny należą: winkrystyna, chlorpropamid, morfina i cyklofosfamid.   Osoby, które spożywają duże ilości alkoholu mają obniżone wydzielanie wazopresyny.   Poziom wazopresyny zależy również od hormonów, takich jak adrenalina, kortyzol oraz hormony płciowe. Hormon antydiuretyczny jest wydzielany w większych ilościach w czasie snu. Wazopresyna jest produkowana, kiedy ciśnienie tętnicze obniża się. Podczas wytwarzania hormonu zwiększa się stężenie angiotensyny II i rośnie ciśnienie osmotyczne. Za co odpowiada wazopresyna? Wazopresyna odpowiada za zagęszczanie moczu. Wpływa na resorpcję, a więc zwrotne wchłanianie wody. Odzyskiwanie wody wraz z jonami sodu odbywa się w kanalikach nerkowych.   Hormon antydiuretyczny podwyższa też ciśnienie tętnicze. Dzieje się to na skutek skurczu mięśni gładkich znajdujących się w naczyniach krwionośnych. Duże stężenia wazopresyny działają obkurczająco na mięśnie gładkie wyścielające przewód pokarmowy oraz macicę.   Wazopresyna ma udział w wytwarzaniu TSH (hormonu tarczycowego), ACTH (hormonu pobudzającego wydzielanie kortyzolu) i GH (hormonu wzrostu).   Antydiuretyczny hormon bierze udział w procesach termoregulacji ciała. Dodatkowo...

Mężczyzna trzyma na dłoni eksponat ludzkiego mózgu.
©vege/Fotolia.com
Styl życia
Libertyny - hormony sterujące, wydzielane przez podwzgórze. Czym są i jaką funkcję spełniają?
Podwzgórze jest częścią mózgowia, odpowiadającą za sen, poczucie głodu i pragnienia, temperaturę ciała oraz instynkt rodzicielski. Gruczoł podwzgórza wytwarza hormony sterujące – statyny i liberyny, które wpływają na wzrost, poziom stresu, płodność, metabolizm oraz funkcjonowanie tarczycy.

Podwzgórze jest częścią mózgowia, odpowiadającą za sen, poczucie głodu i pragnienia, temperaturę ciała oraz instynkt rodzicielski. Gruczoł podwzgórza wytwarza hormony sterujące – statyny i liberyny, które wpływają na wzrost, poziom stresu, płodność, metabolizm oraz funkcjonowanie tarczycy.   Podwzgórze jest usytuowane pomiędzy kresomózgowiem a brzusznym elementem śródmózgowia. Mimo że jego wielkość zbliżona jest do orzecha włoskiego, to jest to bardzo ważna część mózgu, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu . Odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz hormonalnego.   Podwzgórze – jak działa?   Podwzgórze jest częścią mózgu, odpowiadającą za funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wszystkie procesy reguluje za pomocą przysadki mózgowej , która wydziela hormony . Podwzgórze pełni funkcję kontrolną, polegającą na pobudzaniu przysadki do produkcji hormonów. Innymi słowy, ta część mózgu dba o ich prawidłowe stężenie we krwi. Wśród najważniejszych hormonów, produkowanych przez przysadkę za pośrednictwem podwzgórza, można wymienić oksytocynę, która wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego, a także wazopresynę, wpływającą na działanie układu moczowego . Oprócz tego wyróżnia się dwa hormony sterujące funkcjonowaniem przysadki mózgowej. Mowa tu o liberynach oraz statynach.   Liberyny i statyny – hormony sterujące podwzgórza   Statyny są hormonami hamującymi wydzielanie innych hormonów. Dzięki nim rośniemy tylko do pewnego poziomu. Natomiast libertyny są odpowiedzialne za tzw. odruchy bezwarunkowe – sen, poczucie głodu i pragnienia, a także instynkt rodzicielski. Do grupy libertyn należą...

badanie w laboratorium
© psphotography/Fotolia.com
Styl życia
Badanie zdolności zagęszczenia moczu – sucha próba – pomaga w diagnozie chorób nerek
Badanie zdolności zagęszczenia moczu służy wykryciu chorób nerek, na przykład niewydolności tego narządu Test trwa do 24 godzin, podczas których nie można przyjmować żadnych płynów.

Badanie zdolności zagęszczenia moczu służy wykryciu chorób nerek, na przykład niewydolności tego narządu Test trwa do 24 godzin, podczas których nie można przyjmować żadnych płynów.   Badanie zdolności zagęszczenia moczu, nazywa się również suchą próbą lub testem odwodnieniowym. Badanie jest bezpieczne dla osób, które nie mają zdiagnozowanych zaburzeń funkcjonowania nerek. Po zakończeniu badania należy powoli wypić od 2 do 3 litrów wody mineralnej. Czym jest badanie zdolności zagęszczenia moczu? Badanie zdolności zagęszczenia moczu polega na pobieraniu próbek moczu w sytuacji, gdy nie przyjmuje się żadnych płynów ( w okresie odwodnienia ). Każda porcja wydalonych cieczy jest poddawana pomiarom ciężaru oraz zawartych w nich substancji. Badanie ma ocenić poziom pracy nerek oraz zdiagnozować ewentualną niewydolność tego narządu. Prawidłowy poziom zagęszczenia powinien wynosić od 1,003 do 1,035 kilograma ciężaru właściwego moczu na litr płynu. Badanie zdolności zagęszczenia moczu krok po kroku Przed rozpoczęciem testu zagęszczenia moczu należy wykonać badania na poziom sodu, potasu i kreatyniny we krwi. Podwyższone stężenie tych substancji może być objawem chorób nerek , co będzie dla lekarza dodatkową wskazówką na temat stanu dróg moczowych. Osobie wykonującej próbę odwodnieniową należy przedstawić informacje na temat : badania poziomu sodu, potasu i kreatyniny, przyjmowanych leków (łącznie z tabletkami na ból gardła oraz środkami przeciwbólowymi), obecnego stanu zdrowia i ewentualnych chorób,), przebytych zabiegów chirurgicznych i operacji, przeprowadzonych w przeszłości badań dróg moczowych.   Badanie powinno trwać 24 godziny i nie wymaga specjalnego przygotowania....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik