woda z cytrusami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Płyny, zioła i suplementy diety, czyli sposoby na kamicę nerkową

Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii.

Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii.

Woda czy piwo – co jest lepsze na kamicę nerkową?

Podstawową praktyką w leczeniu kamicy nerkowej jest picie dużej ilości płynów, które wzmagają diurezę i dzięki temu zmniejszają gęstość moczu. Im mniej gęsty jest mocz, tym mniejsze ryzyko, że kolejne zawarte w nim składniki mineralne będą osadzać się na kamieniach nerkowych i zwiększać ich rozmiar.

 

Najlepiej pić niskozmineralizowaną, filtrowaną wodę o obojętnym pH. Powinna ona stanowić co najmniej połowę płynów przyjmowanych w ciągu dnia. Optymalną ilość uzyskamy wypijając szklankę takiej wody co godzinę. Można wzbogacać jej smak cytrynianami (np. sokiem z cytryny), które rozbijają kamienie nerkowe. Wyjątkiem jest sok z grejpfruta, który – choć należy do cytrynianów – zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy i zaostrza jej przebieg.

 

Szeroko znana jest teoria, że z kamicą nerkową pomaga się uporać piwo – jeden z najsilniejszych diuretyków. Leczenie piwem nie jest jednak dobrą praktyką, bo może prowadzić do marskości wątroby, zapalenia trzustki, otyłości, a także do uzależnienia alkoholowego. Przy tym jego skuteczność wcale nie jest większa niż skuteczność wody – żaden z tych płynów nie rozbija kamieni, lecz jedynie zapobiega ich powiększaniu się.

Zioła na kamicę nerkową

Oprócz wody na kamicę nerkową warto pić napary ziołowe. Ziół, które oczyszczają nerki i drogi moczowe jest bardzo wiele, ale nie jest obojętne które z nich wybierzemy. Każde działają na inny rodzaj kamieni. Najczęstsze kamienie szczawianowe i wapniowe można rozbić mieszanką 50 g: mniszka lekarskiego, rumianku, skrzypu, rdestu ptasiego i kłącza perzu. Na kamienie moczanowe działa napar z 50 g ziela nawłoci i liścia mącznicy zmieszanych z 30 g liścia brzozy i ziela glistnika. Natomiast na kamienie cystynowe warto wybrać mieszankę: kłącza perzu, liścia borówki brusznicy, rumianku szlachetnego i korzenia lukrecji (wszystkiego po 50 g). Każdą z tych mieszanek ziołowych trzeba zagotować w wodzie (1 łyżka stołowa ziół na 1 litr wody) pod przykryciem przez 3-5 min, odcedzić i pić 3 razy dziennie, najlepiej 15-30 min po posiłku.

Suplementy diety – co brać na kamicę nerkową?

Przy kamicy nerkowej bardzo ważna jest suplementacja diety, zwłaszcza magnezem, który zmniejsza krystalizację składników mineralnych w nerkach aż o 90%. Magnez to inhibitor krystalizacji, tak jak cynk, fluorki i wapń, ale jest on najbezpieczniejszy spośród tych minerałów, bo powstający z niego szczawian magnezu nie odkłada się w postaci kamieni. Tak samo ważna jak magnez jest witamina A, która odpowiada za dobry stan wyściółki dróg moczowych i zapobiega odkładaniu się w nerkach złogów soli. Suplementacja witaminy A nie może jednak przebiegać bez kontroli lekarza, bo przekroczenie dozwolonej dziennej dawki działa na organizm toksycznie. Zamiast kupować gotowe preparaty można też zwiększyć w diecie udział marchwi, brokułów, dyni i moreli.


Mężczyzna z bólem nerek trzyma się za plecy
©staras/Fotolia
Styl życia
Rodzaje kamicy nerkowej. Zalecenia dietetyczne dla każdego rodzaju kamicy.
Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa.

Dieta przy kamicy nerkowej jest zależna od tego, z czego są tworzą się kamienie nerkowe. W kamicy fosforanowej unika się żółtych serów i jaj, w szczawianowej – buraków i szpinaku. W kamicy moczanowej i cystynowej najważniejsze jest niejedzenie mięsa. Kamica nerkowa jest chorobą, przy której niezbędna jest odpowiednia dieta lecznicza. Sposób żywienia chorych na kamicę zależy od tego, z jakich substancji składają się kamienie powstające w nerkach . Podstawowym zaleceniem dla każdego rodzaju rozpoznanej kamicy jest picie dużej ilości czystej wody – powyżej 2 litrów na dobę. Czym jest kamica nerkowa? Kamica nerkowa jest chorobą układu moczowego, która polega na tworzeniu się i gromadzeniu w jego obrębie kamieni nerkowych. Wyróżnia się cztery rodzaje kamicy , które powstają z różnych przyczyn. Pierwszą z nich jest kamica cystynowa, która jest chorobą wrodzoną. Pozostałe trzy typy choroby to kamica moczanowa, szczawianowo-wapniowa oraz fosforanowo-wapniowa, które są warunkowane błędami dietetycznymi . Zasady żywienia przy kamicy nerkowej Precyzyjne zalecenia żywieniowe do kamicy nerkowej są zależne od postaci choroby, czyli od tego, z czego są złożone kamienie nerkowe. Obowiązującą zasadą przy każdym rodzaju kamicy nerkowej jest dzienne wypijanie od 2,5 do 5 litrów płynów. Aby nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia moczu w nocy (sprzyja to wytrącaniu kamieni nerkowych), chory powinien wypić przynajmniej szklankę wody przed snem . Dieta przy kamicy nerkowej moczanowej Kamienie nerkowe w kamicy moczanowej składają się z kwasu moczowego. Z tego powodu w diecie osób cierpiących na ten rodzaj kamicy wyklucza się produkty zawierające dużą ilość puryn. Związki te w końcowych przemianach zostają bowiem przekształcone w kwas moczowy. Skutkuje to wzrostem jego ilości w organizmie. Dieta polega na niejedzeniu: mięsa, tłustych i wędzonych...

Kobieta, która zwija się z bólu
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Kolka nerkowa: sposoby leczenia w razie ataku kamicy nerkowej
Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej. Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.

Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej . Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.   Kolka nerkowa jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ po zamknięciu ujścia moczowodu nie można pozbyć się zalegających w nerce toksyn. Nerka może w związku z tym przestać funkcjonować. Aby uśmierzyć dotkliwy ból związany z kolką nerkową najlepiej podać silne leki przeciwbólowe i o właściwościach rozkurczowych. Pierwsza pomoc w razie ataku kolki nerkowej Zanim udamy się do szpitala, możemy sięgnąć po pierwszą pomoc w domu. Oto kilka podstawowych kroków w przypadku ataku kolki nerkowej: 1. Zażyj środek przeciwbólowy i rozkurczowy. 2. Przyłóż na wysokości bolącej nerki termofor – ciepło może uśmierzyć ból. 3. Nie kładź się – w przypadku kolki nerkowej najlepiej chodzić, aby kamień przemieszczał się w stronę pęcherza. 4. W razie towarzyszącej gorączki, zażyj lek przeciwgorączkowy. 5. Pij stale wodę – może to spowodować wypłukanie kamienia z moczowodu.   Jeżeli ból nie ustępuje po ok. 3-4 dniach, towarzyszy mu stała gorączka i krwiomocz, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Leczenie kolki nerkowej w szpitalu Osoba z kolką nerkową, którą przywieziono do szpitala, najczęściej na początku otrzymuje silne leki przeciwbólowe, a następnie kierowana jest na prześwietlenie RTG, aby zdiagnozować umiejscowienie kamienia. Po jego lokalizacji i ocenie wielkości, najczęściej wykonuje się zabieg rozbijania kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych lub nefroskopu. Jeżeli kamień jest duży, stosuje się ureterorenoskopię, polegającą na wziernikowaniu moczowodu i usuwaniu kamienia.  ...

Mężczyzna z bólem kamicy nerkowej
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Leczenie kamicy nerkowej: lekarstwa i zioła
Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.

Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.   Kamica nerkowa może być spowodowana dziedziczną tendencją do wytwarzania kamieni w nerkach . Może być wynikać z anatomii kielicha nerkowego, zakażenia, nadczynności tarczycy, nadmiernego zagęszczenia moczu czy złej diety. Jej głównymi objawami może być kolka nerkowa ( gdy kamień zatka odpływ moczu w torebce moczowej), częste wizyty w toalecie, krwiomocz. Zastosowanie leków przy kamicy nerkowej Kamicę nerkową przy powstaniu małych kamieni (to aż 70% przypadków kamicy ) można zaleczyć przy pomocy środków farmakologicznych. Są to przede wszystkim: leki rozkurczowe (np. pyralgin, toralgin, no-spa), leki przeciwbólowe, leki przeciwbakteryjne (tylko w przypadku zakażenia).   Leczenie kamicy nerkowej nie powinno zawężać się tylko i wyłącznie do zwalczania objawów, ale również przeciwdziałać powstawaniu nowych kamieni – w tym celu zgłoś się do nefrologa. Zastosowanie ziół przy kamicy nerkowej Najlepszym sposobem na leczenie kamicy nerkowej jest „urodzenie” kamienia, czyli pozbycie się go z kielicha nerki. W tym celu należy sięgnąć po moczopędne i rozkurczowe napary z ziół. Jest to m.in.: liść z borówki brusznicy, liść brzozy, ziele krwawnika, liść i korzeń pokrzywy, korzeń i owoc pietruszki , mniszek lekarski, skrzyp polny.   Jeżeli nie masz możliwości zebrać ich samodzielnie na łące, wszystkie zioła otrzymasz w zasuszonej postaci w sklepie zielarskim. Pamiętaj, że tylko regularne picie wywarów z ziół może...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner