kobieta w okularach ubrana na biało-czarno
©NinaMalyna/Fotolia
Fleszstyle

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

W czasie zakupu okularów warto dobrać je do kształtu twarzy. Odpowiednio dobrane odwrócą uwagę otoczenia od niedoskonałości, zły wybór spowoduje odwrotny skutek. Na przykład grube oprawki poszerzą kwadratową twarz, a okulary okrągłe dodatkowo zaokrąglą rysy twarzy.

W czasie zakupu okularów warto dobrać je do kształtu twarzy. Odpowiednio dobrane odwrócą uwagę otoczenia od niedoskonałości, zły wybór spowoduje odwrotny skutek. Na przykład grube oprawki poszerzą kwadratową twarz, a okulary okrągłe dodatkowo zaokrąglą rysy twarzy.

Ewelina Rydzyńska prezentuje najmodniejsze stylizacje na Sylwestra 2015! WIDEO

Twarz kwadratowa

Do kwadratowej twarzy o szerokim czole, podobnej szerokości policzków (które są mocno zaznaczone) i szczęki odpowiednie będą wąskie okulary o lekko zaokrąglonych rogach. Można też wybrać okulary o kocim lub owalnym kształcie, a także okrągłym o wąskich oprawkach albo bez. W przypadku twarzy kwadratowej odpowiednie będą oprawki zaokrąglone u dołu, co odwróci uwagę od szerokiego czoła. Nie powinno się wybierać okularów o oprawkach kanciastych.

Twarz podłużna

Ten typ twarzy cechuje się również szerokim czołem i szeroką dolną partią twarzy, ale ma kształt prostokąta, więc linia policzków, podbródka i skroni jest pionowa. Odpowiednie będą okulary o owalnych oprawkach, a także kocie i szerokie prostokątne. Celem jest w tym przypadku optyczne skrócenie podłużnej twarzy.

Twarz trójkątna

Twarz trójkątna to szerokie czoło z wąskimi ustami i podbródkiem. Dobrym rozwiązaniem będą zatem oprawki półpełne, czyli na żyłkę. Osoby o trójkątnej twarzy powinny wybierać oprawki o zaokrąglonej dolnej krawędzi. Można wybrać też oprawki okrągłe. Zaleca się unikać grubych oprawek. Najlepiej jednak wybrać oprawki o kształcie skrzydeł motyla.

Twarz okrągła

Okrągła twarz charakteryzuje się podobnymi wymiarami twarzy w pionie i poziomie. Warto w tej sytuacji rozważyć dla kontrastu zakup okularów o oprawkach prostokątnych lub o kształcie kanciastym, zdecydowanym. Powinny wyszczuplić twarz. Należy unikać okularów ze zdobieniami na krawędziach, bo ją optycznie poszerzą. Okulary nie mogą być szerokie i wystawać poza zarys twarzy. W tym przypadku także dobrze wyglądają oprawki o kształcie motyla.

Twarz owalna

Jest to typ twarzy, do którego pasuje większość rodzajów okularów. Najlepsze będą okulary o szerokości zbliżonej do szerokości twarzy. Oprawki okularów nie mogą być zbyt duże, ale też zbyt małe i wąskie. Powinny być dostosowane do wielkości twarzy. W tym przypadku sprawdzą się lenonki.

Kobieta w okularach
Pixabay/BEP/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Modne okulary. Do jakich kształtów twarzy pasują?
Modne okulary wyglądają dobrze tylko wtedy, kiedy są odpowiednio dobrane do kształtu twarzy. Kocie mocno podnoszą kąciki oczu, awiatorki łagodzą ostre rysy twarzy, a lenonki zmniejszają optycznie szerokość brody.

Modne okulary wyglądają dobrze tylko wtedy, kiedy są odpowiednio dobrane do kształtu twarzy. Kocie mocno podnoszą kąciki oczu, awiatorki łagodzą ostre rysy twarzy, a lenonki zmniejszają optycznie szerokość brody. Modne oprawki: kocie, nerdy, awiatorki i lenonki Wśród modnych modeli okularów królują nieśmiertelne lenonki , popularne niegdyś w subkulturze hipisów. Mają małe okrągłe szkła i mocno uwypuklony mostek. Bardzo stylowe są też awiatorki czyli pilotki, które nosił Paul McCartney. Ich cechą charakterystyczną są oprawki proste na górze i zwężające się ku dołowi. Rekordy popularności biją także duże okulary z grubymi plastikowymi oprawkami – atrybuty szkolnego nerda – i ich modyfikacje, zwłaszcza kocie okulary w stylu retro , które wyraźnie podnoszą kąciki oczu. Dobieranie okularów do twarzy Aby dobrze wyglądać w okularach, przed wyborem oprawek warto się upewnić, czy pasują one do kształtu twarzy. To bardzo ważne, ponieważ źle dobrane okulary mogą uwypuklić mankamenty urody, a dobrze dopasowane – nadać rysom wyrazu.   1. Twarz okrągła:   Jak rozpoznać okrągłą twarz? Szerokość twarzy jest równa jej wysokości, a łuk policzkowy jest wyraźnie zaokrąglony.   Jakie okulary pasują do okrągłej twarzy? Do twarzy okrągłej pasują kanciaste, prostokątne oprawki, które mogą optycznie wydłużyć i wyszczuplić jej zarys. Niewskazane są okrągłe, z widocznym mostkiem.   2. Twarz owalna:   Jak rozpoznać owalną twarz? Twarz ma kształt jajka, pionowej elipsy lub spłaszczonego okręgu.   Jakie okulary pasują do owalnej twarzy? Do twarzy owalnej najłatwiej dobrać oprawki. Nie ma tu w zasadzie żadnych ograniczeń, można sobie pozwolić zarówno na awiatorki, jak i na lenonki. Ładnie będą wyglądać także okulary prostokątne. Jedyne, na co trzeba...

Czerwone okulary
©vladimirfloyd/Fotolia
Fleszstyle
Kocie, oversized i aviatory, czyli najmodniejsze oprawki okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych
Modne oprawki powinny przede wszystkim pasować do kształtu twarzy. Najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne to oprawki typu oversized, kocie oprawki i aviatory.

Modne oprawki powinny przede wszystkim pasować do kształtu twarzy. Najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne to oprawki typu oversized, kocie oprawki i aviatory. Okulary kujonki i oversized Najpopularniejsze i najczęściej wybierane oprawki to tzw. kujonki o kanciastym kształcie. Kujonki mają oprawki z plastiku, zwykle utrzymane w klasycznej czerni, bez dodatkowych ozdób. Są wykorzystywane zarówno do okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Mają naśladować najprostszy i najpopularniejszy niegdyś kształt okularów, wybierany dawniej przez osoby, które zupełnie nie zważały na modę. Hipsterskie "bycie modnym dzięki lekceważeniu mody" sprawiło, że to, co dla rodziców było "szczytem obciachu" jest wybierane przez dzieci jako najmodniejsza stylizacja.   Kolejnym trendem są oprawki oversized. To ponadgabarytowe oprawki (większe niż tradycyjne oprawki sięgające brwi), które podkreślają urodę. Aviatory - modne, lecz lżejsze rozwiązanie, dla szerszych twarzy Producenci najbardziej prestiżowych marek proponują także aviatory jako rozwiązanie dla osób poszukujących okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych. To okulary, których oprawki są bardzo cienkie i metalowe (przypominają druciki). Soczewki w takich okularach są bardzo duże, okrągłe i lekko wypukłe. Wśród pań największym zainteresowaniem cieszą się oprawki w stylu kocim. Kształtem przypominają kocie oczy, są okrągłe i lekko wyciągnięte ku górze w kierunku zewnętrznego kącika oka. Ten typ oprawek wyszczupla twarz i dodaje seksapilu. Jak wybrać oprawki? Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych należy przeglądać się w dużym lustrze, w którym widać sylwetkę do okolicy klatki piersiowej. W ten sposób łatwo zauważymy czy oprawy pasują do proporcji ciała. Osoby o cerze naczynkowej powinny unikać okularów w odcieniach czerwieni i...

okulary i badanie wzroku
©stalnyk/Fotolia
Fleszstyle
O czym pamiętać, kupując okulary?
Wybór okularów powinien być podyktowany nie tylko kształtem twarzy osoby, która ma je nosić. Istotny jest także materiał, z którego wykonano oprawkę i przeznaczenie szkieł.

Wybór okularów powinien być podyktowany nie tylko kształtem twarzy osoby, która ma je nosić. Istotny jest także materiał, z którego wykonano oprawkę i przeznaczenie szkieł. Rozmiar okularów Czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest rozmiar okularów . Musi być dopasowany do wielkości twarzy. Ważne są też preferencje do rodzaju oprawek. Można wybierać spośród pełnych, prostokątnych albo na żyłkę. Istotny jest też wiek osoby, która je będzie nosić, a także jej styl i upodobania kolorystyczne. Przeznaczenie okularów Istotną kwestią jest przeznaczenie okularów. Jeżeli mają służyć do czytania , szkła powinny być duże, by oprawki nie ograniczały pola widzenia. Okulary na co dzień powinny dawać komfort noszenia, więc powinny być dopasowane. Czasami wąskie oprawki mogą być za małe. Wielkość i waga szkieł okularowych Szkła okularowe, ich wielkość i waga, także mają znaczenie. W przypadku osób z dużymi wadami wzroku, może się to wiązać z problemem dopasowania konkretnego modelu oprawek do szkieł o odpowiednich parametrach. Jednakże metody szlifowania szkieł rozwiązują te niedogodności. Materiał oprawek Materiał, z którego wykonano oprawki, również jest istotny. Plastikowe oprawki są lekkie, ale podatne na działanie temperatury. Cechują się ograniczoną żywotnością. Metalowe oprawki są odporne na codzienne użytkowanie. Z kolei oprawki tytanowe albo wykonane z mieszanych materiałów łączą zalety obu materiałów, to znaczy są odporne na uszkodzenia, więc wytrzymałe, ale i lekkie.   Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre materiały oprawek mogą wywołać uczulenie. To szczególnie ważne w przypadku osób z alergią, które powinny szukać oprawek antyalergicznych . Mogą one wybrać oprawki ze stali nierdzewnej. By sprawdzić podatność na alergię, trzeba wykonać test alergiczny na poszczególne...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner