Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

kobieta bada samodzielnie piersi
©Lars Zahner/fotolia
Fleszstyle

Jak badać piersi samodzielnie? Obserwując i dotykając

Samodzielnie piersi powinno się badać raz w miesiącu. Najpierw trzeba je obejrzeć w lustrze, czy nie ma widocznych zmian, a następnie sprawdzić dłońmi. Jak badać piersi? Kolistymi ruchami na stojąco lub siedząc, a potem także z poduszką pod barkiem. Duże piersi powinno się też badać, leżąc płasko na plecach.

Samodzielnie piersi powinno się badać raz w miesiącu. Najpierw trzeba je obejrzeć w lustrze, czy nie ma widocznych zmian, a następnie sprawdzić dłońmi. Jak badać piersi? Kolistymi ruchami na stojąco lub siedząc, a potem także z poduszką pod barkiem. Duże piersi powinno się też badać, leżąc płasko na plecach.

Od kiedy i kiedy badać piersi?

Samobadanie piersi powinno się przeprowadzać od około 20. roku życia. Kobiety miesiączkujące powinny sprawdzać swoje biusty między 7. a 10. dniem cyklu. Kobiety po menopauzie natomiast badać powinny się co miesiąc, w ten sam dowolnie wybrany dzień miesiąca. Szczególną uwagę należy poświęcać badaniu piersi, jeśli jest się w grupie ryzyka, czyli jeśli w rodzinie były przypadki choroby nowotworowej tej części ciała.

Jak badać piersi? 3 etapy badania piersi

  • Etap pierwszy: inspekcja wzrokiem

Piersi najpierw trzeba zbadać przed lustrem, z podniesionymi rękoma, sprawdzając, czy kształt piersi jest taki, jak zwykle i czy na skórze nie ma przebarwień. Należy sprawdzić, czy w żadnym miejscu skóra nie jest zbyt napięta albo nienaturalnie pomarszczona. Następnie pod tymi samymi kątami piersi bada się w pozycji z rękoma na biodrach. Ten etap kończy się ściśnięciem brodawki – prawidłowo nie powinna ona wydzielać żadnego płynu (o ile kobieta nie jest w czasie laktacji).

 

  • Etap drugi: badanie dotykowe w pozycji wertykalnej, czyli na stojąco lub siedząco

Krok ten można wykonać np. pod prysznicem lub po kąpieli, siedząc na łóżku. Jedną rękę trzeba unieść, a palcami drugiej – wskazującym, środkowym i serdecznym – zbadać jednolitość tkanki w piersi. Jak badać pierś? Zataczając drobne, koliste ruchy i przesuwając się od dołu ku górze i tą samą trasą z powrotem. W ten sposób powinny zostać zbadane obie piersi.

 

  • Etap trzeci: badanie dotykowe w pozycji leżącej z uniesionym barkiem

Pod barkiem należy umieścić poduszkę, a rękę ułożyć pod głową. Tak jak w poprzednim kroku – pierś sprawdza się małymi, kolistymi ruchami, przesuwając się w górę i w dół. W ten sam sposób trzeba zbadać także drugą pierś. Kolejnym krokiem jest opuszczenie ręki i ułożenie jej wzdłuż ciała i sprawdzenie pachowych węzłów chłonnych, czy nie są powiększone. To badanie także wykonuje się po obu stronach ciała.

Jak badać pierś, która jest bardzo duża?

Żeby dokładnie zbadać bardzo duże piersi, po wykonaniu trzech pierwszych etapów należy sprawdzić biust, przyjmując pozycję, w której gruczoł piersiowy zostanie spłaszczony w stosunku do klatki piersiowej. Dzięki temu łatwiej można wyczuć ewentualne zmiany. Ta metoda badania nosi nazwę mammacare. Aby zbadać prawą pierś, należy ułożyć się płasko na plecach, a następnie oprzeć na lewym biodrze. Prawa ręka powinna zaś powędrować na czoło. W tej pozycji bada się część piersi od pachy do środka, przesuwając się z dołu do góry i z powrotem. Aby sprawdzić tkankę w przyśrodkowej części piersi, trzeba położyć się płasko na plecach i rękę po badanej stronie ułożyć tak, by łokieć znalazł się na wysokości barku. Metoda badania pozostaje bez zmian. Każdy krok trzeba powtórzyć dla obu piersi

Mężczyzna stoi tyłem i ogląda swoje jądra
©andriano_cz/Fotolia
Styl życia
Samobadanie jąder pozwala ustrzec się przed rakiem jąder
Samodzielne badanie jąder powinno się wykonywać regularnie co miesiąc. Badanie trwa około 3 minut i najlepiej wykonywać je pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie, siedząc. Badanie USG jąder jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, nie ma ryzyka kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem.

Samodzielne badanie jąder powinno się wykonywać regularnie co miesiąc. Badanie trwa około 3 minut i najlepiej wykonywać je pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie, siedząc. Badanie USG jąder jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, nie ma ryzyka kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem.   Męskie samobadanie jąder jest odpowiednikiem kobiecego samobadania piersi. Każdy mężczyzna w wieku 18-40 lat powinien badać się regularnie. Jak samemu badać jądra Jądra powinno się badać raz w miesiącu, a każde z jąder bada się osobno. Nieprawidłowości w worku mosznowym najlepiej wykryć, gdy skóra jest miękka i rozluźniona, dlatego dobrze jest wykonywać badanie pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie. Zajmuje ono maksymalnie 3 minuty i nie jest skomplikowane.   Oto jak zbadać jądra samemu krok po kroku: chwyć jedno jądro w dłoń, siedząc bądź leżąc, palcami sprawdzaj, czy powierzchnia nie jest chropowata, podrażniona i czy nie odczuwasz dyskomfortu. Grudki i zgrubienia pod skórą są naturalnym stanem, ale obserwuj, czy nie pojawiają się większe guzki, przetaczaj jądro palcami po wnętrzu dłoni, uciskaj je, upewniając się, czy jest miękkie i gładkie i nie wyczuwasz żadnych nowych nieregularności, powtórz te same czynności z drugim jądrem.   Podczas badania i obserwacji organizmu zaniepokoić powinny: zmiany w rozmiarze jednego lub obu jąder, powiększenie lub tkliwość piersi, ból w pachwinie lub w podbrzuszu, uczucie ciężkości w jądrach lub gromadzenie się płynu w kroczu. Jak wygląda badanie USG jąder Badanie USG jąder jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne. Można je wykonywać w każdym wieku i nie istnieje ryzyko kontaktu moszny z żadnym szkodliwym promieniowaniem ani wysoką temperaturą. Przed badaniem jądra i ich okolice powinny zostać dokładnie umyte....

Kobieta topless
Pixabay/Baruska/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Badanie mammograficzne: na czym polega i kiedy je wykonać?
Mammografia jest najpopularniejszą metodą wykrywania nowotworu piersi. Dawki promieniowania rentgenowskiego są bezpieczne, a badanie wykazuje się dużą czułością. Mammografię wykonywać powinny przede wszystkim kobiety po 40 roku życia.

Mammografia jest najpopularniejszą metodą wykrywania nowotworu piersi. Dawki promieniowania rentgenowskiego są bezpieczne, a badanie wykazuje się dużą czułością. Mammografię wykonywać powinny przede wszystkim kobiety po 40 roku życia. Na czym polega badanie mammograficzne? Podczas mammografii wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Radiolog wykonuje serię zdjęć, które umożliwiają dostrzeżenie zmian w tkankach i rozpoczęcie terapii. Mammografia wykazuje się dużą czułością. Tradycyjny mammograf pozwala wykryć guza o wielkości 2-3 mm. Wczesne wykrycie komórek nowotworowych ułatwia leczenie i zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się choroby na inne narządy. Prześwietlenie nie wymaga znieczulenia. Mammografia jest bezbolesna. Kobiety mogą odczuwać dyskomfort ze względu na ucisk piersi. Aby zmniejszyć nieprzyjemne uczucie ucisku towarzyszące badaniu, nie należy wykonywać mammografii tuż po miesiączce. Piersi są wówczas nadwrażliwe na dotyk i obrzmiałe. W dniu badania nie należy używać kosmetyków przeciw poceniu, mogłyby wpłynąć na obraz piersi i utrudnić ocenę. Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej. Technik układa jedną pierś na płycie i od góry oraz z boku dociska ją drugą płytą. Zwykle każda kobieta otrzymuje dwa zdjęcia każdej piersi. Czarne elementy na zdjęciu to zdrowe tkanki, które niemalże nie zatrzymują promieniowania, jaśniejsze miejsca to np. przewody mleczne (elementy gruczołu). Guzy i zwapnienia pochłaniają promieniowanie. Na zdjęciu nieprawidłowe twory ukazują się jako białe plamy. Kiedy wykonać pierwszą mammografię? Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród Polek. Ryzyko zachorowań na raka piersi wzrasta z wiekiem. Najbardziej zagrożone są kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Wykonanie pierwszej mammografii zaleca się ok. 35 roku życia. W tym czasie w piersiach zaczyna się...

kobieta podczas usg tarczycy
© satyrenko/Fotolia.com
Styl życia
Jakie badania wykonać przy podejrzeniu chorób tarczycy - dlaczego TSH nie wystarczy
Przy podejrzeniu choroby tarczycy powinno się wykonać oznaczenie stężenia hormonu tarczycy. Badanie krwi powinno obejmować TSH i wolne hormony FT3 oraz FT4. Przydatne będzie USG tarczycy, a przy występowaniu guzków ich biopsja.

Przy podejrzeniu choroby tarczycy powinno się wykonać oznaczenie stężenia hormonu tarczycy. Badanie krwi powinno obejmować TSH i wolne hormony FT3 oraz FT4. Przydatne będzie USG tarczycy, a przy występowaniu guzków ich biopsja.   Jeśli ktoś w rodzinie cierpi na choroby tarczycy lub jeśli sami mamy zdiagnozowaną chorobę autoimmunologiczną innego narządu, warto wykonać diagnostykę tarczycy. Chorobę gruczołu może też sugerować jego powiększenie. Badanie palpacyjne (dotykowe) w diagnostyce tarczycy Tarczyca jest podatna na występowanie różnego rodzaju patologii zaburzających jej funkcjonowanie. Wczesne wykrycie ewentualnych chorób tarczycy jest bardzo istotne, ponieważ ten gruczoł wpływa na przemiany metaboliczne oraz wydzielanie hormonów. Hormony mają swój wpływ m.in. na działanie układu nerwowego.   Pierwsza wizyta u endokrynologa, czyli specjalisty od schorzeń tarczycy obejmuje wywiad i badanie palpacyjne. Lekarz dotyka gruczołu przez skórę i sprawdza czy tarczyca nie jest powiększona, czy występuje wole lub czy wyczuwalne są guzki. Narząd powinien zostać także zbadany podczas przełykania śliny. W trakcie wizyty lekarz dodatkowo osłuchuje pacjenta, mierzy mu puls i tętno. Badania laboratoryjne do diagnozowania chorób tarczycy W diagnostyce chorób tarczycy konieczne jest wykonanie badań krwi. Lekarze zlecają zwykle morfologię, podstawowe badania biochemiczne oraz oznaczenie hormonów tarczycy. Hormony, które należy zbadać to: TSH – hormon tyreotropowy, FT3 (wolna trójjodotyronina) i FT4 (wolna tyroksyna). Podwyższony poziom FT3 i FT4 oznacza zazwyczaj nadczynność tarczycy. Badania wolnych hormonów są najczęściej wykonywane po stwierdzeniu, że stężenie TSH jest zbyt niskie.   TSH to hormon wydzielany przez przysadkę. Prawidłowy wynik TSH mieści...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner