Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
suklenty
©miss_mafalda/Fotolia
Styl życia

Sukulenty – wytrzymałe rośliny do domowej hodowli

Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty przybierają najróżniejsze formy, niektóre też pięknie kwitną. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu.

Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty i barwy przybierają najróżniejsze formy, niektóre sukulenty mają też piękne kwiaty. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu.

Wymagania sukulentów: stanowisko, podłoże i przesadzanie

Sukulenty ustawia się na parapetach po północno-wschodniej stronie domu/mieszkania. Lubią słońce, ale szczególnie to poranne. Silne popołudniowe promienie mogą przypalać roślinę. Sukulenty wymagają przepuszczalnego podłoża, dlatego do doniczki oprócz wymieszanej z piachem ziemi należy wsypać na dno żwir lub specjalne kamyki drenujące (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Sukulentów nie trzeba często przesadzać, chyba, że wymaga tego szybkość ich wzrostu. W innych przypadkach robi się to co 3 - 4 lata.

Pielęgnacja i uprawa sukulentów: podlewanie

Sukulenty potrafią magazynować wodę, dzięki czemu zapomnienie o ich podlaniu nie wyrządzi szczególnej krzywdy tym wytrzymałym roślinom. Gdy nie są podlewane, ich korzenie obumierają i przechodzą w stan hibernacji. W takiej formie czekają na wodę, która bardzo szybko przywraca je do życia. Jednak z wodą lepiej uważać, w przypadku sukulentów groźniejszy jest jej nadmiar niż brak. Latem sukulenty należy podlewać średnio dwa razy w tygodniu (ale tylko wtedy, gdy ziemia całkowicie wyschła od ostatniego podlewania), zimą raz na miesiąc – oprócz kaktusów, których zimą nie wolno w ogóle podlewać. Przy podlewaniu sukulentów dobrze kierować się zasadą: lepiej rzadko a obficie niż często i skąpo, ponieważ rośliny te źle znoszą stale wilgotne środowisko. Raz na 2 miesiące warto przetrzeć liście wilgotną szmatką, aby oczyścić je z kurzu.

Popularne i ciekawe sukulenty – grubosz, aloes i litopsy czyli żywe kamienie

Grubosz jajowaty (grubosz owalny) jest rośliną doniczkową bardzo rozpowszechnioną w naszych domach pod nazwą drzewko szczęścia. Ma jajowate ciemnozielone, mięsiste liście, gęsto usytuowane na rozłożystych – jak gałęzie drzewa – łodygach. W warunkach naturalnych osiąga rozmiary nawet do 4 m, w doniczce nie urośnie większy niż 1 m. W lecie może stać na balkonie, natomiast zimą najlepiej czuje się w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Rośnie wolno, ale można przyspieszyć jego rozrost poprzez przycinanie gałązek. Na miejsce jednego obciętego liścia wyrastają zawsze dwa nowe.

 

Aloes jest znany jako roślina o nadzwyczajnych właściwościach leczniczych. Z racji tego, że należy do sukulentów, tym bardziej warto mieć go w domu. Aloes obejmuje ponad 300 gatunków, w warunkach naturalnych jest rośliną, która może dorastać nawet do 5 m wysokości. Najpopularniejszy w domowych hodowlach - aloes pospolity, to roślina o bladozielonych długich, szpiczastych, mięsistych, matowych i kolczastych po bokach liściach. Tworzą one rozetę nie przekraczającą 40-50 cm długości. Aloes jest rośliną, która w 99% składa się z wody. W pozostałym 1% ulokowanych jest około 300 związków chemicznych, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm.

 

Żywy kamień to nazwa, która idealnie oddaje cechy charakterystyczne tych roślin. Litopsy najczęściej składają się z dwóch spłaszczonych u góry, oddzielonych od siebie szczeliną liści. Niektóre żywe kamienie kwitną, wtedy ze szczeliny pomiędzy liśćmi wyrasta zazwyczaj ciemnoróżowy lub pomarańczowy dzwonkowaty kwiat. Rośliny te rosną pojedynczo, mogą też tworzyć kamienny dywan. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
akie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów?
©Alex Bramwell/Adobe Stock
Styl życia
Jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów?
Kwiaty doniczkowe, chociaż stanowią jedną z najpopularniejszych ozdób mieszkań i domów, mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów. Warto wiedzieć, jakie rośliny są bezpieczne dla pupili, aby uchronić ich przed poważnym zatruciem lub śmiercią.

Kwiaty doniczkowe, chociaż stanowią jedną z najpopularniejszych ozdób mieszkań i domów, mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów. Warto wiedzieć, jakie rośliny są bezpieczne dla pupili, aby uchronić ich przed poważnym zatruciem lub śmiercią.   Koty, zwłaszcza te, które nie wychodzą na zewnątrz, mają tendencję do podgryzania niemal wszystkich roślin, które znajdą się w zasięgu ich pyszczków. Nie należy liczyć na to, że kot nie zainteresuje się nowym kwiatem lub nie dostanie się do niego, jeżeli zostanie ustawiony odpowiednio wysoko. Nasze domowe mruczki są bardzo sprytne i zdeterminowane, dlatego ich kontakt z rośliną jest zwykle jedynie kwestią czasu. Paprotka – roślina, którą mogą uprawiać kociarze Paprocie to rośliny, które uprawiamy bardzo chętnie. Dobra wiadomość jest taka, że większość popularnych odmian paprotek jest bezpieczna dla kotów. Najczęściej spotykana w polskich domach odmiana – Nefrolepis Wyniosły to roślina, która doskonale czuje się w wilgotnych warunkach, źle znosi zaś przeciągi. Dobrym pomysłem może być trzymanie jej w łazience. Drzewko szczęścia – bezpieczne dla kotów Grubosz, czyli roślina popularnie nazywana drzewkiem szczęścia , może bez przeszkód ozdabiać dom, w którym mieszka kot. Nawet jeżeli pupil zje kilka „liści szczęścia”, nie powinno stać się mu nic złego. Drzewko szczęścia należy trzymać w pobliżu okna (czyli miejsca, gdzie większość kotów najchętniej się wyleguje!), w miejscu słonecznym lub w półcieniu. Roślina jest łatwa w uprawie – wystarczy obficie podlewać ją wtedy, gdy podłoże zupełnie wyschnie. Storczyk – roślina do domu z kotem Eleganckie storczyki to bardzo popularne rośliny doniczkowe – często wręczane jako...

Podlewanie roślin
© wernerimages/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób można podlewać rośliny w skrzynkach balkonowych
Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.

Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.   Należy pamiętać, że rośliny najbardziej lubią przefiltrowaną i odstaną (przynajmniej przez 12 godzin) wodę. Jak często podlewać rośliny doniczkowe na balkonie Rosnące na balkonie kwiaty należy podlewać co kilka dni. Nie powinno się tego robić zbyt często, ponieważ permanentny nadmiar wody jest dla roślin bardziej szkodliwy niż chwilowy jej brak. Zdecydowanie lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, ale za to większą ilością wody niż często małą ilością. To, czy roślinę trzeba podlać, można rozpoznać, sprawdzając palcem wilgotność ziemi. Jeśli jest ona sucha, trzeba uzupełnić wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny rosnące na balkonie znajdującym się po stronie południowej i zachodniej, rzadszego – po stronie wschodniej i północnej. Częściej należy również nawadniać ziemię roślin rosnących pojedynczo w niewielkich doniczkach. Na częstotliwość podlewania wpływa także pogoda: kiedy na dworze jest sucho i gorąco, rośliny trzeba podlewać częściej niż wtedy, kiedy na zewnątrz panuje chłód, a powietrze jest wilgotne. Aby rośliny zdążyły wchłonąć wodę , należy podlewać je rano lub wieczorem, kiedy na dworze jest jeszcze stosunkowo chłodno. Jak wlewać wodę do doniczki Wodę należy lać niezbyt silnym, najlepiej odrobinę rozproszonym strumieniem, bezpośrednio do ziemi, w której rośnie kwiat . Nie wolno lać jej na liście ani na kwiaty rośliny , ponieważ może to spowodować infekcje grzybiczą. Krople wody, które pozostaną na liściach, rozgrzane promieniami słonecznymi mogą je ponadto uszkadzać i narażać na atak grzybów i bakterii. Jak podlewać rośliny balkonowe podczas urlopu Osoby, które wyjeżdżają na urlop, a...

Roślina w doniczce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Bazylia, oregano, kolendra i rozmaryn – jak uprawiać je w doniczce?
Uprawa ziół w domu pozwoli ci zawsze cieszyć się aromatem świeżych ziół. Zioła suszone nie mogą się z nimi równać. Jak każda roślina doniczkowa, także zioła wymagają odpowiednich warunków: temperatury, oświetlenia oraz pielęgnacji.

Uprawa ziół w domu pozwoli ci zawsze cieszyć się aromatem świeżych ziół. Zioła suszone nie mogą się z nimi równać. Jak każda roślina doniczkowa, także zioła wymagają odpowiednich warunków: temperatury, oświetlenia oraz pielęgnacji. Jak uprawiać bazylię w domu? Bazylię  należy ustawić w słonecznym miejscu, w ziemi dosyć lekkiej. Należy ja codziennie podlewać niewielką ilością wody. Wodę najlepiej wlewać bezpośrednio na glebę, nie polewać nią liści. Należy zadbać, żeby nie stała w miejscach, w których tworzą się przeciągi. Jeśli stoi na parapecie, na czas wietrzenia pomieszczenia, przestaw bazylię  tam, gdzie nie dociera wiatr. Żeby roślina rozkrzewiła się, co jakiś czas odrywaj wierzchołki pędów. Od razu urywaj też kwiaty. Jak uprawiać oregano w domu? Oregano, zwane tez lebiodką pospolitą, podobnie jak bazylia lubi nasłonecznione miejsca. W odróżnieniu od niej nie wymaga jednak codziennego podlewania. Możesz podlewać je co drugi dzień. Jak uprawiać kolendrę w doniczce? Kolendra powinna stać w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Należy chronić ją przed wiatrem tak jak bazylię. Kolendra wymaga codziennego podlewania. Po podlaniu, trzeba poczekać aż woda z ziemi przecieknie do podstawki i wylać ją z podstawki. Jak uprawiać rozmaryn w doniczce? Rozmaryn powinien stać w miejscu ciepłym słonecznym, ale osłoniętym od wiatru. W lecie można wystawić go na balkon, ale w przypadku intensywnych opadów, należy schować pod dachem. Rozmarynu nie trzeba codziennie podlewać, wystarczy podlewać go co drugi dzień. Kiedy przekwitnie, należy obciąć go mniej więcej w połowie. Co 2-3 tygodnie należy stosować nawóz naturalny, ale w niewielkiej ilości. W jakich warunkach uprawiać zioła? Zioła powinny być uprawiane w temperaturze 16-21 stopni. Ani wyższa, ani niższa temperatura nie jest dla korzystna. Do uprawy ziół...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner