Mała zabudowana kuchnia
Flickr/Akira Ohgaki/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/PROVirginia State Parks
Styl życia

Aranżacja kuchni. Optyczne powiększenie pomieszczenia

Aranżacja małej kuchni wymaga dokładnego wykorzystania każdego metra kwadratowego. Odpowiednie ustawienie i dobór mebli oraz innych akcesoriów kuchennych, a także kolory pomogą Ci polubić swoją małą kuchnię.

Aranżacja małej kuchni wymaga dokładnego wykorzystania każdego metra kwadratowego. Odpowiednie ustawienie i dobór mebli oraz innych akcesoriów kuchennych, a także kolory pomogą Ci polubić swoją małą kuchnię.

Zabudowa jednorzędowa w kuchniach zamkniętych

Aranżacja kuchni z wykorzystaniem zabudowy jednorzędowej polega na rozmieszczeniu wszystkich mebli wzdłuż jednej ściany. Warto ustawić obok siebie lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę. Taki układ sprzętu AGD zazwyczaj odpowiada kolejnym etapom przygotowania posiłków.

Zabudowa dwurzędowa w kuchniach otwartych

Aranżacja kuchni polega w tym przypadku na ustawieniu mebli i sprzętu AGD w dwóch równoległych rzędach. Ważne jest, aby nie umieszczać po przeciwnych stronach zmywaka i kuchenki, ponieważ zmusza to gotującego do nieustannych obrotów. Minimalna odległość między rzędami to 90 centymetrów.

Kolory w aranżacji niewielkiej kuchni

Ściany w kuchni pomaluj na jasny kolor, najlepiej biały (z wyjątkiem jednej). Biel optycznie powiększa pomieszczenie. Aranżacja małej kuchni wyjdzie świetnie, jeśli jedną ścianę wyróżnisz intensywnym kolorem – zyska w ten sposób głębię. Ciemne barwy dozwolone są tylko w kontraście z białymi.

Mała kuchnia bez dodatków

Aranżacja małej kuchni opiera się na maksymalnym wykorzystaniu jej przestrzeni. Elementy dekoracyjne niepotrzebnie zabiorą i tak niewielkie do spożytkowania miejsce. Zrezygnuj z jakiegokolwiek zdobienia szaf.

Mała kuchnia – żaluzje i rolety zamiast drzwi w półkach

Drzwi w szafkach wymień na żaluzje, rolety lub przesuwane osłony. Aranżując małą kuchnię nie zapomnij o konieczności podświetlania szafek od wewnątrz. To bardzo usprawni przygotowywanie posiłków.

Oświetlenie w aranżacji małej kuchni

Zapomnij o żyrandolach czy wiszących lampach. W aranżacji małej kuchni najlepiej sprawdzi się podwieszany sufit, w którym umieszczone zostaną halogeny. Takie światło optycznie zwiększy pomieszczenie.

nowoczesna kuchnia
©ostap25/Fotolia
Styl życia
Jak tanio odnowić kuchnię? Inspiracje
Metamorfoza wnętrza jest w zasięgu nawet przy bardzo ograniczonym budżecie. Bez wymiany sprzętu AGD i kupowania nowych mebli można osiągnąć zaskakujący efekt aranżacyjny w kuchni. Wystarczy znaleźć kilka pomysłowych rozwiązań, aby miejsce, gdzie skupia się życie rodzinne było nie tylko praktyczne, ale i oryginalnie urządzone.

Metamorfoza wnętrza jest w zasięgu nawet przy bardzo ograniczonym budżecie. Bez wymiany sprzętu AGD i kupowania nowych mebli można osiągnąć zaskakujący efekt aranżacyjny w kuchni. Wystarczy znaleźć kilka pomysłowych rozwiązań, aby miejsce, gdzie skupia się życie rodzinne było nie tylko praktyczne, ale i oryginalnie urządzone. Nowy wygląd starych mebli Nowe meble kuchenne to duża inwestycja, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi pełna zabudowa. Jeśli szafki są jeszcze w dobrym stanie, ale ich wygląd zdradza, że kuchnia urządzana była przed kilkoma dziesięcioleciami, warto zainteresować się farbą do mebli . Wybór kolorów jest nieograniczony – można zdecydować się na stonowane szarości lub pójść w stronę romantycznych różów czy błękitów. Efekt dopełnia zamontowanie nowych blatów i uchwytów. Sufit podwieszany w kuchni Sufit podwieszany to element praktyczny i gustowny. Pozwala na modelowanie wnętrza – może je optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Poza tym pod płytą kartonowo-gipsową można ukryć popękany sufit i nieestetyczne instalacje. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć zwłaszcza w blokach, bo podwójny sufit znacznie wycisza pomieszczenie . Umieszczone w nim światełka ledowe nadają natomiast niepowtarzalnego wyglądu, zwłaszcza jeśli ułożone są w pomysłowy wzór. Fototapeta w kuchni W typowej kuchni zarówno podłoga, jak i ściany wyłożone są kafelkami. Warto jednak wiedzieć, że wysoka temperatura i wilgoć nie zagrażają ani zmywalnym farbom, ani nawet fototapetom, które po laminowaniu są tak samo odporne na działanie czynników zewnętrznych jak kafelki. Kuchenna fototapeta nadaje wnętrzu charakteru, ale może także optycznie je powiększyć. W małych kuchniach sprawdzają się zwłaszcza wzory 3D, które zwiększają perspektywę i nadają wnętrzu nowoczesny wygląd. Farba tablicowa w kuchni W domu, w którym mieszkają dzieci...

wąska kuchnia
Pixabay/PIX1861/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
6 sposobów na zagospodarowanie wąskiej kuchni. Jak optycznie powiększyć kuchnię?
Nieduże mieszkania w blokach prawie zawsze mają małe i wąskie kuchnie. Aby je prawidłowo zagospodarować, warto trzymać się kilku zasad: jasne kolory, proste meble i mało dodatków.

Nieduże mieszkania w blokach prawie zawsze mają małe i wąskie kuchnie. Aby je prawidłowo zagospodarować, warto trzymać się kilku zasad: jasne kolory, proste meble i mało dodatków.   1. Optyczne powiększenie kuchni – podstawowym sposobem na optyczne powiększenie wąskiej kuchni jest zastosowanie jasnych farb – odcieni bieli, beżu, delikatnych szarości i pasteli . Ale to nie jedyna możliwość – zastosowanie luster zamiast standardowych przydymionych szyb w szafkach kuchennych dodatkowo poszerzy kuchnię, a przy tym ją rozjaśni, dzięki odbijającym się promieniom słońca. Możesz także nad blatem przykleić fototapetę ze zdjęciem w perspektywie.   2. Otwórz kuchnię na strefę dzienną – połącz z jadalnią lub salonem . Możesz oddzielić wąską kuchnię od salonu jedynie wyspą lub bufetem – będzie sprawiała wrażenie przestronniejszej.   3. Postaw na prostotę – meble w małej kuchni nie powinny być bardzo ozdobne. Najlepiej sprawdzają się jasne, proste i funkcjonalne. Ponieważ dobór odpowiednich mebli nastręcza zazwyczaj dużo trudności, najprościej jest skorzystać z możliwości zaprojektowania mebli do konkretnej kuchni. Pozwoli to na wykorzystanie każdego milimetra w pomieszczeniu.   4. Pozbądź się zbędnych dodatków – w małej kuchni każdy dodatkowy element i dekoracja sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze ciaśniejsze.   5. Dopasuj sprzęt AGD do pomieszczenia – jeśli zależy ci na zmywarce, niech zlewozmywak będzie jednokomorowy, by zaoszczędzić przestrzeń. W miarę możliwości wybierz też mniejszy model płyty kuchennej. Ta sama zasada obowiązuje też resztę sprzętu AGD, także tego drobnego – ważny jest każdy centymetr, więc oszczędzaj miejsce!   6. Jeśli chcesz mieć w kuchni stolik,...

kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia
Styl życia
Jak w funkcjonalny sposób urządzić kuchnię na poddaszu?
Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej. Powierzchnia poddasza Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu.   Ważna jest także wysokość pomieszczenia . Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna. Światło na poddaszu Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu. Wentylacja w kuchni na poddaszu Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner