średniowieczny Zamek Czocha
©krisbet/Fotolia

Dokąd pojechać na weekendowy odpoczynek?

średniowieczny Zamek Czocha
©krisbet/Fotolia

Kiedy zbliża się piątek, wielu z nas zastanawia się, gdzie pojechać na weekend. W Polsce jest dużo miejsc, do których warto udać się na sobotnio-niedzielny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele aktywnego wypoczynku na sportowo, ci, którzy podróżują po to, żeby odkrywać nowe miejsca i poznawać ich historię, a także osoby, które po tygodniu pełnym pracy mają ochotę na relaks w SPA.

Aktywny weekend w Polsce

Żeby spędzić aktywny weekend, nie trzeba daleko jechać. W zimie nawet z dala od wysokich gór organizowane są wyciągi narciarskie, a w lecie na większych jeziorach można pływać na desce surfingowej. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i inne przydatne akcesoria. Jeśli dojazd nad morze lub w góry zajmie nam więcej niż 2-3 godziny, lepiej poszukać w najbliższej okolicy miejsc, w których można aktywnie wypocząć, niż tracić szczególnie cenny weekendowy czas w samochodzie.

 

Wyciągi narciarskie znajdują się m.in. w województwie pomorskim (Sopot, Wieżyca), lubelskim (Rąblów, Parchatka), wielkopolskim (Chodzież, Poznań), mazowieckim (Warszawa-Ochota), łódzkim (Góra Kamieńsk).

 

Ośrodki, w których można uprawiać sporty wodne, są natomiast m.in. w województwach: świętokrzyskim (Sielpia Wielka, Golejów), śląskim (Dąbrowa Górnicza, Świętochłowice), małopolskim (Trzebinia, Czchów) i podlaskim (Dusznica, Wigry).

 

Narzekać na brak możliwości nie mogą też wielbiciele spływów kajakowych. Są one organizowane przez firmy z całej Polski i odbywają się na większości polskich rzek, m.in.: Bugu, Wiśle, Odrze, Brdzie, Warcie, Czarnej Hańczy, Krutyni, Pilicy, Drawie.

Weekendowe odkrywanie Polski

Weekend to doskonały czas, żeby wybrać się do znajdujących się w okolicy zabytków historii i poznać ich tajemnice albo wybrać się do miejsc ważnych z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego kraju i regionu. Wiele takich miejsc zostało połączonych w szlaki, oznaczone specjalnymi kierunkowskazami znajdującymi się przy drogach.

 

Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych szlaków jest Szlak Zamków Gotyckich, skupiający 12 zamków znajdujących się na terenie Kaszub, Warmii i Mazur, m.in. w Gniewie, Nidzicy i Malborku.

 

Innym takim szlakiem jest Szlak Piastowski w Wielkopolsce i na Kujawach. Na jego trasie znajdują się obiekty związane z początkami państwa polskiego, m.in. bazylika w Gnieźnie i osada w Biskupinie.

 

W województwie śląskim znajduje się natomiast Szlak Zabytków Techniki, grupujący osiedla i kolonie robotnicze, muzea oraz fabryki (niektóre wciąż działające), m.in. osiedle Nikiszowiec w Katowicach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Browar Obywatelski w Tychach.

 

Aż przez 4 województwa: śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie przebiega Szlak Architektury Drewnianej, na trasie którego znajdują się obiekty drewniane takie jak kościoły, cerkwie, kapliczki, chałupy, dwory i pałace. Podróżując szlakiem można zobaczyć m.in. dwie uznawane za najstarsze polskie budowle cerkiewne: cerkiew w Radrużu i Gorajcu w okolicy Lubaczowa.

Weekend dla zdrowia i urody, czyli turystyka uzdrowiskowa

Weekend jest też doskonałą okazją, żeby zrelaksować się i podreperować zdrowie po zabieganym tygodniu. Uzdrowiska, do których można w tym celu pojechać, znajdują się na terenie całej Polski. Można w nich skorzystać z oferty ośrodków SPA, pijalni wód mineralnych, kompleksów sportowych, są tam także trasy spacerowe i rowerowe. Mieszkańcy województw mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego mają blisko np. do Nałęczowa. Mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego mogą wypocząć w słynnym Ciechocinku. Natomiast mieszkańcy województw śląskiego i dolnośląskiego, małopolskiego w Dusznikach-Zdroju.


Przeładuj

Paulina Krupińska zdradziła, o jakim zawodzie marzy jej córeczka! Tata, Sebastian Karpiel Bułecka, nie jest szczęśliwy!

zobacz 02:08