Starsza kobieta
©Monkey Business/Fotolia

Wapno do picia dla alergików i nie tylko

Starsza kobieta
©Monkey Business/Fotolia

Wapno do picia jest jednym z najskuteczniejszych środków na złagodzenie objawów alergii. Należy pamiętać, że stosowanie wapna, bez żadnych innych leków przeciwalergicznych raczej nie pomoże zwalczyć objawów reakcji alergicznej. Wapno do picia powinno się przyjmować razem z innymi środkami łagodzącymi uczulenie, np. z cynkiem i kwercetyną.

Wapno do picia – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Wapno do picia, z łaciny - calcium, zawiera jony wapnia, wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy i glikol. Stosowane jest na różnego rodzaju uczulenia i wysypki, bo zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Wspomaga pracę układu nerwowego, wzmacnia kości, szkielet, stawy i bierze udział w syntezie enzymów. Wapno wspomaga pracę serca, bierze udział w budowie komórek i zwiększa przyswajalność witaminy B12.

 

Wapno do picia stosuje się na różnego rodzaju dolegliwości. Przeważnie wykorzystuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia czy bólach migrenowych. Często używane jest także w łagodzeniu reakcji alergicznych, np. wysypki od słońca, czy opuchnięcia. Ponadto wapno jest podstawowym budulcem kości, zębów oraz tkanki łącznej, dlatego ważne jest, by w organizmie dzieci znajdowała się odpowiednia jego ilość. Zbyt małe ilości przyjmowanego wapna prowadzą do rozwoju osteoporozy – choroby, która rozwija się przeważnie po 35. roku życia i powoduje kruchość kości. Dlatego oprócz suplementacji wapnem warto też wzbogacić dietę o produkty mleczne (sery, mleko), a także niektóre warzywa zielone, które mają w składzie wapń (kalarepa, brokuł, natka pietruszki).

Wapno do picia dostępne w różnych formach

Wapno do picia występuje w tabletkach, kapsułkach, saszetkach, tabletkach do ssania, syropach, czy granulatach. Dlatego też można wybrać je w najbardziej dogodnej postaci. Bardzo często w suplementach diety pojawia się wraz z magnezem, gdyż jest on niezbędny do przyswajania wapnia. Warto jednak pamiętać, że nadmiar wapnia może negatywnie wpływać na przyswajanie magnezu. 


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05