kobieta nakłuwa palec
©zlikovec/Fotolia
Styl życia

Insulina: hormon białkowy odpowiedzialny za obniżanie poziomu glukozy

Insulina produkowana przez trzustkę jest ważna dla procesów metabolizmu węglowodanów białek i tłuszczów. Zbyt mała produkcja insuliny powoduje cukrzycę. Osoby chore, szczególnie na cukrzycę typu 1, muszą przyjmować insulinę w zastrzykach.

Insulina produkowana przez trzustkę jest ważna dla procesów metabolizmu węglowodanów białek i tłuszczów. Zbyt mała produkcja insuliny powoduje cukrzycę. Osoby chore, szczególnie na cukrzycę typu 1, muszą przyjmować insulinę w zastrzykach.

Co to jest insulina?

Insulina jest hormonem białkowym produkowanym w komórkach trzustki (wysepkach Langerhansa). Reguluje procesy metabolizmu i wpływa na poziom innych hormonów. Jej ważną rolą jest ułatwienie transportu glukozy z krwi do komórek (zwłaszcza po posiłkach) i w efekcie obniżenie stężenia cukru we krwi. Insulina wzmaga też procesy magazynowania glukozy w wątrobie w postaci glikogenu. Niedobór hormonu powoduje nadmiar glukozy w organizmie i prowadzi do cukrzycy.

Co zwiększa wydzielanie insuliny?

Wzrost poziomu insuliny we krwi jest wywoływany przez:

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z ryżowym makaronem

  • kwasy tłuszczowe i aminokwasy pojawiające się po posiłku,
  • zwiększenie poziomu glukozy we krwi również po zjedzeniu posiłku,
  • hormony jelitowe, które są produkowane przez podrażnianie ścian przewodu pokarmowego jedzeniem.

Największe ilości insuliny są produkowane rano, nieco mniej po południu, by mocno obniżyć swój poziom w nocy.

Insulina u osób chorych na cukrzycę

U osób chorych na cukrzycę wydzielanie insuliny jest zaburzone. Trzustka diabetyków produkuje zbyt małe ilości hormonu lub wcale go nie produkuje. Insulina może też być nie w pełni wykorzystywana, przez co nie spełnia swojej funkcji. W efekcie stężenie glukozy nie jest zmniejszane, gromadzi się ona we krwi i wywołuje schorzenia oczu, serca, układu nerwowego i nerek.

Stosowanie insuliny w cukrzycy typu 1

W cukrzycy typu 1 (tzw. insulinozależnej) komórki wytwarzające insulinę są niszczone przez układ odpornościowy cukrzyka. W efekcie organizm zmniejsza produkcję insuliny, a nawet w ogóle jej nie wytwarza. W takiej sytuacji trzeba podawać insulinę w penach lub zastrzykach.

Insulina w innych typach cukrzycy: typu 2, ciążowej, LADA i MODY.

Cukrzycę typu 2 leczy się przez ustalenie treningu, zdrowej diety oraz podawanie leków (zazwyczaj metforminy i insuliny). Ten typ cukrzycy jest wywołany niedostateczną produkcją insuliny bądź jej niepełnym wykorzystaniem. W cukrzycy typu 2 poziom glukozy poposiłkowej jest wysoki. Zastrzyki z insuliny są podawane, gdy dieta i inne leki nie przynoszą rezultatów i nie obniżają poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca ciążowa bardzo często jest wynikiem niewydolności trzustki na tle wahań hormonów. W takiej sytuacji konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety eliminującej produkty z wysokim indeksem glikemicznym dobranej przez lekarza i stałe monitorowanie poziomu cukru we krwi. Jeśli dieta nie pomaga, do terapii wprowadza się iniekcje insulinowe. Kobiety ciężarne, które chorowały na cukrzycę przed ciążą zwykle muszą przyjmować zastrzyki z insuliny od początku ciąży.

Insulinę powinni też przyjmować cukrzycy, u których nagle wystąpi zawał serca, udar mózgu lub zachorują za zapalenie płuc.

Insulina jest zalecana w niektórych przypadkach cukrzycy LADA i MODY. Cukrzyca MODY jest dziedziczną formą cukrzycy, która występuje zazwyczaj u osób w wieku 20-30 lat. Cukrzyca LADA jest chorobą autoimmunologiczną, także pojawiającą się u młodych ludzi - najczęściej po 25. roku życia.

Rodzaje insuliny stosowane w leczeniu cukrzycy

W leczeniu cukrzycy stosowane są dwa główne rodzaje insuliny:

  • insulina ludzka – produkowana w laboratoriach inżynierii genetycznej,
  • analogi insuliny ludzkiej – otrzymywane dzięki metodom inżynierii genetycznej; zawierające zmodyfikowaną wersję insuliny ludzkiej.

 

 

 

 

Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem
Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.   Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.   Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne. Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny , przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.   Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie , czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii . Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.   Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to: utrata ostrości widzenia,...

Leczenie cukrzycy
© Focus Pocus LTD/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie cukrzycy 1 i 2 stopnia: kontrola stężenia glukozy w organizmie
Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.

Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.   Zdrowy dorosły człowiek na czczo powinien mieć nie więcej niż 100 miligramów glukozy w 1 decylitrze krwi. Normą dla zdrowych dzieci i młodzieży jest 70 do 110 miligramów glukozy w 1 decylitrze na czczo. Objawy cukrzycy typu 1 i 2 – hipoglikemia i hiperglikemia Najczęściej badania na cukrzycę robi się wówczas, gdy zauważalne są objawy niedocukrzenia (hipoglikemii) lub zbyt dużego poziomu cukru we krwi (hiperglikemii).   Hiperglikemia objawia się: silnym uczuciem pragnienia, częstomoczem, osłabieniem i ciągłym zmęczeniem, trudnym gojeniem się ran , pogorszeniem wzroku (utratą ostrości).   Dla hipoglikemii charakterystyczne są: ciągłe uczucie głodu, drżenie mięśni, niepokój, dezorientacja, nadmierne pocenie się , pogorszenie wzroku.   Aby rozpoznać cukrzycę typu 1 lub 2, należy badać poziom cukru we krwi codziennie przez kilka dni, lekarz może zlecić też wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą , którego wynikiem jest tzw. krzywa cukrowa. Po zdiagnozowaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie leczenia dla cukrzycy 1 stopnia – uzupełniającego insulinę w organizmie, lub dla cukrzycy 2 stopnia – farmakologicznego połączonego ze zmianą stylu życia (więcej ruchu, dieta dla cukrzyków) bądź polegającego na wykonywaniu zastrzyków z insuliny jak w cukrzycy typu 1. Leczenie cukrzycy typu 1: cukrzyca młodzieńcza Cukrzyca typu 1 to cukrzyca insulinozależna, zwana też cukrzycą młodzieńczą. Choroba objawia...

insulina a ciąża
© anidimi/Fotolia.com
Styl życia
Czy przyjmowanie insuliny w ciąży jest groźne dla dziecka?
Dzienna dawka insuliny w ciąży powinna być podzielona na kilka zastrzyków o krótkim działaniu i dostosowana do wyników pomiaru stężenia glukozy.

Dzienna dawka insuliny w ciąży powinna być podzielona na kilka zastrzyków o krótkim działaniu i dostosowana do wyników pomiaru stężenia glukozy.   Insulina to białkowy hormon, obniżający poziom cukru we krwi, wytwarzany w komórkach beta trzustki, w wysepkach Langerhansa. Wydzielanie go do krwi odbywa się regularnie przez całą dobę, a także w chwilach, gdy człowiek widzi lub czuje jedzenie. Odkrycie insuliny w 1922 roku było przełomem w leczeniu cukrzycy. Nagrodzone je nawet przyznaniem Nagrody Nobla. Insulina w ciąży: jak cukrzyca wpływa na dziecko Coraz więcej kobiet dowiaduje się w trakcie ciąży o cukrzycy. Cukrzyca ciążowa powstaje wskutek nadprodukcji glukozy na potrzeby dziecka oraz niedoboru insuliny (potrzebnej do wchłaniania glukozy przez komórki) spowodowanego wahaniami hormonów. Nadmiar cukru we krwi przyszłej matki stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. Między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą , który pokazuje stężenie cukru we krwi na czczo i po wypiciu 75 mg glukozy z wodą. Potwierdza on lub wyklucza cukrzycę ciążową. Organizm dziecka magazynuje nadmiar cukru w postaci tkanki tłuszczowej i zaczyna tyć. W trakcie porodu maluch może nie zmieścić się w kobiecym kanale rodnym. Ponadto nadmiar cukru sprawia, że praca łożyska może nie być zbyt wydolna, co skutkuje nawet wewnątrzmacicznymi zgonami dzieci, podwyższa ilość powikłań okołoporodowych i śmiertelność noworodków . Noworodki matek z nieleczoną cukrzycą mogą być także silnie niedocukrzone po porodzie. Skutkuje to także otyłością już w dorosłości, chorobami serca, cukrzycą typu 2. Nieprawidłowo leczona cukrzyca wpływa na wzrost śmiertelności u dzieci i powikłań okołoporodowych. Ile jednostek i jak podawać insulinę w ciąży Ciężarnym chorym na cukrzycę zaleca się odpowiednią dietę,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik